Treść zadania

Evelineee

1. Jakie są, według autorki tekstu i jej rozmówców, żródła nietolerancji Polaków?

2. Skomentuj wypowiedzi znajdujące się w artykule. Czy zgadzasz się z opinią na temat Polaków zawartą tekście? Uzasadnij swoje zdanie, odwołując sie do artukułu oraz własnych obserwacji.

3. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem: ,,Narzucanie swoich zwyczajów, poglądów czy religii członkom innych społeczności kulturowych lub przedstawicielom innych ras- to również przejaw nietolerancji? Uzasadnij swoje zdanie.




Londyn-współczesna wieża Babel. Spotkamy tu przedstawicieli wszystkich ras, narodowosci, wyznań. Czy Przecietny Polak, który nie przywykl do wielokulturowosci, potrafi sie odnaleźć w tej róznobarwnej masie?

-Denerwuję sie bardzo, kiedy, jadąc rano do pracy, natrafiam na grupke czarnoskorej mlodzieży- uczniow jadacych do szkoły, których zachowanie potrafi totalnie zatruc mi poranek- mówi Bożena, kielczanka mieszkająca w Hammersmith.- (...) Zachowanie tych dzieciaków doprowadza do szału nie tylko mnie. Inni pasazerowie też reaguja podirytowaniem. Niby ubrani w mundurki, a tak naprawdę zachowują się, jakby je z klatki wypuścili! (...)

Scenka, która opisuje Bożena, jest jedną z typowych migawek z życia codziennego wielkich globalnych miast borykajacych sie z problemem wielokulturowości, a Londyn jest tylko jednym z przykładów. dla swieżo upieczonego emigranta z Europy Wschodniej, który z zagadnieniem różnorodności rasowej i kulturowej styka się z rzadka, tego typu obrazek staje sie podstawą do wytworzenia sobie trwałych wyobrażen i poglądów. (...)

- Drazni nas innośc- mówi Marcin, absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim.- (...) W Polsce nie mamy jeszce wielu obcokrajowców, zwlaszcza spoza Europy, ale powoli zaczynają emigrować także do nas. Coraz częściej na ulicach Warszawy widać międzynorodowych studentów , a na bazarach- pracujących tam Azjatów. Przyjezdzających do Polski obcokrajowców witają napisy na murach; POLSKA DLA POLAKÓW. Z takimi poglądami przyjezdzamy do Anglii. (...)

Niewiele wiemy o obcych kulturach, stąd często niezbyt wyrafinowane komentarze naszych rodaków, ktore dotyczą etnicznych strojów i fryzur, do ktoyrch Londyn przyzwyczaił się juz dawno, a my wciąż jeszcze nie. Nie muszą nam się one podobać, mogą nas razić obce poglądy, zwłaszcza te dotyczące spraw obyczajowych, ale przecież nie musimy ich odnosić bezposrednio do siebie. Nie musi nam się podobać zwyczaj ubierania kobiet w czadory, ale pobozny muzułmanin może się za to wielce obruszyć na widok naszej rodaczki pijącej alkohol w towarzystwie mężczyzn. (...)

-Nie przeszkadza mi różnorodność religii i kultur. Każdy ma prawo żyć tak, jak mu sie podoba. Nie powinno to jednak bezpośrednio wpływać na moje życie czy pracę. Denerwuje na przykład scenka, kiedy kolega z pracy wyciąga nagle swój modlitewny dywanik i pada na kolana, podczas kiedy pozostali urzednicy, bo rzecz dzieje się biurze, pracują w najlepsze jak gdyby nigdy nic. Jesli czegoś od kolegi pilnie potrzebuję, muszę poczekać, aż skończy sie modlić- powiedziała mi Adriana pracująca w biurze, w którym oprócz niej zatrudnionych jest wielu Hindusów i muzułmanów.

Pracująca w tym samym miejscu Marzena dodaje: - Myślę, że problemem może być również traktowanie kobiet przez pracodawców, którzy pochodzą z kultur, w których przedstawicielki płci pięknej stawiane są ponizej mężczyzn i traktowane od nich gorzej. (...)

Narzucanie swoich zwyczajów, poglądów czy religii członkom innych społeczności kulturowych, czy przedstawicielom innych ras- to również przejaw nietolerancji. Głośne zachowanie, celowe zwracanie na siebie uwagi, niosące ze sobą manifestowanie postawy nieliczenia się z otoczeniem.... Któż z nas tego nie zna? Należy jednak pamiętać o tym, żeby sprawdzic też drugą stronę medalu, zanim za pewnik przyjmie się pogląd, że ,,wszyscy kolorowi są głośni, leniwi i brudni''. (...)

I chociaz nic tak nie smakuje jak polski swierzy chleb, zasady ,, co nasze, to lepsze'' nie powinniśmy przenosić na wszystkie płaszczyzny życia.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 75% Czy współczesne państwo polskie jest tolerancyjne? w czym się to przejawia? jakie są przyczyny nietolerancji?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytania należy najpierw wyjaśnić co oznacza słowo tolerancja. Jest to pojęcie obecnie bardzo popularne i zarazem szerokie. Samo słowo tolerancja (łac. tolerantio) oznacza dosłownie tyle, co „znosić”, „dopuszczać”, „pozwalać”. Jest to świadoma zgoda na wyznawanie i głoszenie przez innych ludzi poglądów, z którymi się nie zgadzamy, oraz...

Przydatność 55% Porównaj, na jakie emocje żony biblijnego patriarchy Lota położyły nacisk Beata Obertyńska i Wisława Szymborska, autorki wierszy o tym samym tytule.

Beata Obertyńska Żona Lota Za ostatnie, bezwolne głowy odwrócenie w stronę – rudą ulewą sieczonego – miasta. Krzepnie na mnie z szelestem wilgotne odzienie I sól mnie szorstką korą na wichrze porasta… Już nie walczę… Choć żywa, jestem już umarła. W biały słup się zamieniam… Śmierć powłoką ciasną od nóg mnie zaskorupia i pełznie do gardła za to...

Przydatność 50% Jestem przeciwko nietolerancji

Nietolerancja w dzisiejszych czasach jest bardzo powszechna. Zaczyna się na obgadywaniu, a może skończyć na zabójstwie. Składa się na to na przykład kolor skóry, inne wyznanie religijne, kultura, majątkowość lub ubiór czy nawet muzyka ! Pozwolicie, że przytoczę pewien przykład: U mnie na osiedlu mieszka pewien chłopak. Ma długie włosy, chodzi ubrany na czarno ? typowy metal....

Przydatność 100% List do autorki podręcznika do języka polskiego

Pani Anito Gis Korzystam z podręcznika ?Zrozumieć słowo? już trzeci rok i bardzo go polubiłam przez ten czas. Praca z nim jest bardzo łatwa i przyjemna, przez co jestem bardzo wdzięczna, że poświęciła Pani tyle czasu na napisanie jego. Dziękuję również za list, czuje się zaszczycona, że otrzymałam go. Już nie mogę się doczekać, kiedy zacznę przebywać w fascynującym...

Przydatność 70% Omów tekst "Rozmyślań" Marka Aureliusza, odtwarzając zawarte w nim myśli w formie wywodu. Jakie jest najważniejsze przesłanie tego tekstu.

Życie człowieka trwa długo. Kolejne jego dni sprowadzają się do tego samego. Należy wstać i zacząć pracę. Wiadomo, że każdy wolałby ciągle odpoczywać. To jednak zburzyłoby harmonię w przyrodzie. Wszystkie istoty na ziemi odgrywają swoją rolę w jej życiu. Robią to stosownie do swych możliwości. Dzięki temu świat może funkcjonować. Tu właśnie pojawia się człowiek....

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji