Treść zadania

leneczka

Co oznacza '' sakrament małżeństwa'' ?

musze to mieć gdzieś tak na 1,5 strony zeszytu ( A5 )

Nie z internetu . ! .

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Małżeństwo jest siódmym sakramentem wymienianym przez kościół katolicki. Jest to święty sakrament, dlatego osoby decydujące się na jego zawarcie muszą być w pełni dojrzali nie tylko pod względem prawnym ale również pod względem psychicznym i emocjonalnym. Jest to sakrament dwojga osób: kobiety i mężczyzny, którzy podejmują dobrowolna i nieprzymuszoną decyzję na wspólne życie.

    Prawdziwe małżeństwo opiera się na miłości, wzajemnym zaufaniu, wierności i prawdomówności. Małżeństwo jest sakramentem nierozerwalnym i jest ważne do śmierci, dlatego człowiek który chce oddać całe swoje życie musi kochać i wiedzieć, że chcę z tą osobą spędzić jego resztę. Podstawą sakramentu małżeństwa oprócz wyżej wymienianych wartości jest jedność, która po wzajemnym powiedzeniu sobie "tak" nabiera szczególnej mocy. Staje się fundamentem na przyszłe życie. Oprócz wierności musi zaistnieć stałość i jedność to cech są charakterystyczne dla prawdziwości sakramentalnego związku małżeńskiego. Henry Louis Mencken uważał, że małżeństwo to stan, w którym jedności ulegają ciała. Oprócz jedności ciał potrzeba też, jedności dusz, ich zespolenia się ze sobą, tak aby w ten sam sposób kochały, planowały, śniły, bytowały. To wszystko wpływa na moc i siłę prawdziwej miłości za jaką tęskni każdy człowiek. Potęga miłości i rzeczy ściśle z nią związanych tj. moralnością, dobrocią wpływa na nasze przekonanie o jej n niezastąpionej wartości. Miłość zmienia nasze życie. Jest ona procesem dzięki któremu potrafimy stawać się lepszymi, bardziej uległymi przykazaniom boskim. Człowiek kochający to człowiek o czułym sercu i ciepłej osobowości.

    Miłość wpływa głęboko w naszą osobowość i czyni ją bardziej ludzką. Pod jej wpływem człowiek potrafi troszczyć się o innych, uczy się być tolerancyjnym, współczującym i życzliwym. Taki stan rzeczy powoduje, że wraz z uczuciami odkryte zostają cechy, które charakteryzują pozytywne warianty człowieczeństwa. Porównanie tego zjawiska do "reakcji łańcuchowej" jest trafne, gdyż jedno ogniwo staje się bodźcem napędzającym drugie. W ten sposób cała "reakcja łańcuchowa" zostaje pobudzana do działania.

    Cały łańcuch tworzą ogniwa, w naszym przypadku są to: normy moralne, zamiłowania i uczucia, które towarzyszą nam szczególnie podczas odkrywania w sobie miłości. Małżeństwu towarzyszą nie tylko wspaniałe chwile uniesienia. Jest ono również nastawione na próby czasu, bo nie ma prawdziwej miłości beż krzyża. Próby jakim poddawane jest małżeństwo nie zawsze należą do najłatwiejszych. To jak potoczy się nasze życie w małżeństwie zależy w dużej mierze od nas samych i od naszej dobrej woli. Sakrament małżeństwa i towarzyszące mu przyrzeczenia: wierności, miłości, uczciwości przy silnym charakterze pozwalają przejść małżonkom przez trudny etap. Podstawową pomocą staje się odniesienie do przykazań danych przez Boga, które są bardzo pomocne przy utrzymaniu stałej więzi wobec swojego partnera lub swojej partnerki życiowej. Życie nie jest usłane różami. Wprowadzenie do niego zasad szczerości i uczciwości pozwala nam lepiej go przeżyć. Dobre życie staje się zadatkiem wiecznego szczęścia i dostępu do nieba.

    Małżeństwo jest nieodłącznie związane z wiedzą wzmiankował o tym już Honore de Balzak, gdyż jest ono podstawą wszelkiej mądrości i inteligencji. Miłość nadaje życiu głęboki sens. Sens ten z kolei polega na jedności . Wszystko zaczyna nabierać podwójnego wymiaru. Wspólne przeżywane radości, cierpienia, smutku stanowi zaplecze dla odważniejszego przeżywania życia. Sakrament cały czas pokazuje jak mamy żyć z drugą osobą, daje możliwość odkrywać prawdę o otaczającym nas świecie i ludzkim wnętrzu. Wspólne życie ułatwia wyzwolenie ze smutków dając możliwość częstej radości i wspaniałego humoru.

    Małżeństwo ściśle związane jest z rozkoszami jaki daje pocałunek, przytulenie, pieszczoty czy seks. To są wyznaczniki które towarzyszą wzajemnie szanującym się oraz kochającym się bezgranicznie osobom. Związek dwojga ludzi będących ze sobą całe życie związane jest okazywaniem uczuć i miłości przez co staje się dowodem bliskości o obecności drugiej połowy. Przez t odnawia się wciąż wdzięczność płynąca z naszych serc z powodu otrzymanych dobrodziejstw jakimi są szczęście i mądrość. To bliskość drugiej osoby wciąż na nowo odkrywa w nas te skarby, które się podstawą naszej codziennej egzystencji. Odkrycie miłości w swoim życiu nie jest zadaniem łatwym. Wszyscy jej pragniemy a co z tym idzie poszukujemy. Czym tak naprawdę jest miłość i w jaki sposób wpływa na życie człowieka, który jest do niej powołany? To pytanie stawia sobie wiele osób

    Siedzibą prawdziwej miłości jest dusza. To tutaj bierze ona swój początek, to miejsce jej narodzin. Nie ma większego radykalizmu w miłości niż ten który pokazał sam Jezus mówiąc: "że nie ma większej miłości od tej, jeżeli, ktoś życie oddaje za swoich przyjaciół." Największą ofiarą miłości jest oddanie za drugą osobę życia. To największy jej dowód. To sprawdzenie pewności tego co czujemy do naszej ukochanej osoby.Małżeństwo jest także świadectwem życia i miłości wobec innych ludzi. To jak żyjemy i okazujemy miłość swojemu współmałżonkowi czy żonie stanowi także postawę wobec innych ludzi. Miłość wzajemna dwóch osób zaraża swoim szczęściem wszystkich dookoła przez co daje siłę, radość i szczęście.

    Owocem miłości małżeńskiej są dzieci. Główne źródło szczęścia i satysfakcji w życiu.

    Życie w miłości odbiera nam strach, który towarzyszy nam w ludzkim egzystowaniu na tej ziemi. Zabiera on radość a przynosi niepokój i lęk. Miłość do ukochanej osoby jest wtedy orężem, który pozwala przezwyciężyć nawet śmierć. Miłość w obliczu śmierci jest zawsze zwycięstwem, bo jest od niej silniejsza. Najważniejszym momentem w życiu człowieka są narodziny i śmierć. W momencie śmierci człowiek, który przez całe życie kierował się zasadami miłości i czynieniem dobra wobec innych ludzi czuje się spełniony i odchodzi z zadowoleniem na " tamta stronę życia".

Rozwiązania

  • userphoto

    http://www.mikolaj-bydgoszcz.home.pl/sakramenty/malzenst.htm

  • userphoto

    Małżenstwo- jest to nierozerwalna wspolnota zycia jednego męzczyzny z jedna kobietą. jest ono wyrazem ludzkiego pragnienia zalozenia rodziny. zwiazek malzenski poprzedzony jest ślubemktory ktory u katolikow podniesiony jest do godnosci sakramentu.męzczyzna ii kobieta mowia wobec kapłana i dwoch swiadkow przysiege małżenską. w ten sposob uroczyscie oznajmiaja ze beda sie wzajemnie kochac i szanowac ze wychowaja swoje dzieci po chrzescijansku beda zyc razem az do smierci. Clem małżęnstwa jest zrodzenie potomstwa i wzajemna pomoc w dazeniu do swietosci aby dzieki dobremu zyciu znalezc sie po smierci w niebie.

  • userphoto

    Małżeństwo - Sakrament małżeństwa jest przymierzem między ochrzczonymi, mężczyzną i kobietą, którzy tworzą ze sobą wspólnotę życia i miłości, skierowaną na dobro małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa Sam Bóg jest twórcą małżeństwa. Wpisane jest ono bowiem w samą naturę mężczyzny i kobiety, którzy wyszli z ręki Stwórcy (KDK 48). Małżeństwo nie jest więc instytucją czysto ludzką, ale pochodzi ono od Boga, który stwarza człowieka z miłości i do miłości Mężczyzna i kobieta są stworzeni wzajemnie dla siebie, aby tworzyć parę małżeńską. ?Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swoją żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem?

    Po grzechu pierworodnym Bóg w swoim miłosierdziu nie opuścił człowieka, ale wspomaga go swoją łaską, aby mężczyzna i kobieta mogli wytrwać we wzajemnej jedności życia. ?Po upadku małżeństwo pomaga przezwyciężyć zamknięcie się w sobie, egoizm, szukanie własnych przyjemności, pomaga otworzyć się na drugiego człowieka, na wzajemną pomoc i dar z siebie? Miłość małżeńska jest często przedstawiana w Starym Testamencie jako obraz miłości Boga do ludzi, miłości ?potężnej jak śmierć?, miłości, której ?wody wielkie nie zdołają ugasić?

    Jezus w swoim nauczaniu przypomina pierwotny sens związku mężczyzny i kobiety, tak jak został on zamierzony przez Stwórcę Jezus podkreśla nierozerwalność małżeństwa, a jednocześnie daje siłę i łaskę do przeżywania małżeństwa w nowych wymiarach Królestwa Bożego. Jezus podnosi małżeństwo do rangi sakramentu. Małżeństwo chrześcijańskie staje się znakiem, sakramentem przymierza Chrystusa i Kościoła

    W Kościele łacińskim, sami małżonkowie jako szafarze łaski Chrystusa udzielają sobie nawzajem sakramentu małżeństwa. Swoją wolną i świadomą zgodę wypowiadają oni wobec Kościoła. W obrządku łacińskim małżeństwo zazwyczaj jest zawierane podczas Eucharystii. Słuszną bowiem jest rzeczą, aby małżonkowie przypieczętowali swoją zgodę na wzajemne oddanie się sobie przez dar własnego życia, jednocząc się z Ofiarą Chrystusa, uobecnioną w Eucharystii. Małżonkowie powinni przygotować się do zawarcia małżeństwa przez przyjęcie sakramentu pokuty

    Wzajemne wyrażenie zgody przez małżonków jest niezbędnym elementem, który ?stwarza małżeństwo?. Jeśli nie ma zgody, nie ma małżeństwa. Zgoda jest aktem osobowym, rozumnym i wolnym. Nie może więc być mowy ani o wprowadzeniu w błąd, ani o jakimkolwiek przymusie, którejkolwiek ze stron. Zgoda małżeńska znajduje swoje dopełnienie w zjednoczeniu cielesnym Zgoda małżonków powinna być wolna od przymusu i ciężkiej bojaźni. Jeśli tej wolności nie ma, małżeństwo jest nieważne

    Kościół wymaga od swoich wiernych kościelnej formy zawarcia małżeństwa. Potrzebna jest obecność przy obrzędzie zawarcia małżeństwa kapłana lub diakona jako urzędowego świadka Kościoła. Małżeństwo jest aktem publicznym i jako takie powinno być celebrowane podczas liturgii, aby była pewność odnośnie do jego zawarcia

    ?Z ważnego małżeństwa powstaje między małżonkami węzeł z natury swej wieczysty i wyłączny. W małżeństwie chrześcijańskim małżonkowie zostają ponadto przez specjalny sakrament wzmocnieni i jakby konsekrowani do obowiązków swego stanu i godności?

    Małżonkowie w sakramencie małżeństwa otrzymują od Chrystusa właściwą im łaskę, przeznaczoną dla udoskonalania ich miłości i dla umocnienia ich nierozerwalnej jedności. Łaska ta pomaga im wychować po chrześcijańsku ich własne potomstwo. Pomaga im również znosić trudy małżeństwa, wzajemnego oddania i szacunku oraz rozwija miłość, aby była nadprzyrodzona, delikatna i płodna

    Miłość małżeńska zmierza do jedności głęboko osobowej. ?Wymaga ona nierozerwalności i wierności w całkowitym wzajemnym obdarowaniu i otwiera się ku płodności? . Miłość małżeńska chce być trwała, a nie tylko ?tymczasowa?. Ze względu na miłość i na dobro dzieci, małżeństwo wymaga pełnej wierności małżonków i nieprzerwanej jedności ich współżycia. ?Instytucja małżeńska oraz miłość małżeńska nastawione są na rodzenie i wychowanie potomstwa, co stanowi jej jakoby szczytowe uwieńczenie? . Płodność miłości małżeńskiej obejmuje nie tylko zrodzenie potomstwa, ale również jego wychowanie.

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji