Treść zadania

abc_123

1. chłodnica idelanego silnika cieplnego ma temperature 4 razy mniejsza od temperatury zrodla. silnik ten wykonal prace (w) i oddał do chłodnicy ciepło (Q) gdzie W jest równe: a) 4Q b) 1/4Q c) 1/3Q d)3Q e) 4/3Q

2. gaz A ma 4 razy wieksza mase molowa niz gaz B. Jezeli ogrzejemy go do temperatury 2 razy wyzszej i poddamy cisnieniu 2 razy mniejszemu niz gaz B, to gestosc gazu A w porwnaniu z gestoscia gazu B, będzie?

dzieki z gory xdd

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    1.
    Jeśli oznaczę:
    Tz - temperatura źródla, Tc - temp chłodnicy,
    Qz - ciepło podrane ze źródła, Qc - ciepło oddane chłodnicy

    to wzór na sprawność idealnego silnika mogę zapisć na 2 sposoby:

    (Tz - Tc) / Tz = sprawność = (Qz - Qc) / Qz

    Wiemy z zadania, że Tz = 4 * Tc. Z symetrii powyższego równania możemy wnioskować,
    że Qz = 4 * Qc, czyli gaz pobrał 4 razy więcej ciepła, niż oddał.
    Ale wykonana praca W = Qz - Qc = 4 * Qc - Qc = 3 * Qc.
    Wniosek: Wykonana praca jest 3 razy większa niż oddane ciepło. Odp. d

    2. Na początku, jeśli gazy były w tych samych warunkach p, V, T,
    i było tyle samo moli obu gazów, to gęstość gazu A była CZTERY razy większa niż B.
    (no bo w tej samej objętości było tyle samo cząstek obu gazów, ale cząstka A waży 4 razy więcej, niż B, więc masa gazu A była 4 razy większa niż B, a gęstość to przecież stosunek masy do objętości).

    Teraz nie jest dla mnie jasne, czy OBA gazy ogrzano i rozprężono, czy tylko gaz A. Jeśli OBA jednocześnie, to stosunek gęstości się nie zmieni. Ale jeśli TYLKO gaz A, to musimy wiedzieć, jak zmienia się gęstość gazu w zależności od temperatury i ciśnienia.

    Ponownie zadanie jest niejednoznaczne. Czy mogę założyć ??? że ogrzewany i rozprężany gaz był w tym samym pojemniku, tzn ilość moli nie uległa zmianie ? Chyba tak, wobec tego musiała się zmienić objętość gazu. Na początku gaz spełniał równanie stanu:

    p * V = n * R * T (gdzie n - ilość moli, R - stała gazowa, reszta jak zwykle)

    Na końcu temperatura wynosiła 2 * T, ciśnienie p / 2, więc równanie stanu ma postać:

    (p/2) * V" = n * R * (2T) gdzie V" jest nową objętością

    Dzielimy drugie równanie przez pierwsze i mamy V" = 4 * V, czyli objetość gazu A wzrosła 4-krotnie. Skoro jego masa się nie zmieniła, to gęstość zmalała 4-krotnie. A skoro początkowo gaz A był 4 razy gęstszy, niż gaz B, to teraz gęstości gazów A i B są równe..

    Pozdro - Antek

Rozwiązania

Podobne zadania

anetusia Fizyka Oblicz temperature gazu,wiedzac ze srednia energia kinetyczna jego Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: anetusia 13.4.2010 (14:36)
golas70 ile razy energia potencjalna samolotu lecącego na wysokości 5km z Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: golas70 14.5.2010 (21:53)
dominikeug 1.Ile razy wzrośnie twoja moc jeżeli odległość 400m pokonasz nie w Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: dominikeug 19.5.2010 (01:37)
anecia7373 bilans cieplny, sprawnośc silnika Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: anecia7373 13.9.2010 (16:19)
milenka3200 Po wyłączeniu silnika koło zatrzymuje się w czasie t=30s,wykonując N=120 Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: milenka3200 16.9.2010 (10:21)

Podobne materiały

Przydatność 60% Skale temperatur

Skale temperatur Skala Celsjusza to jedna ze skal pomiaru temperatury (od nazwiska szwedzkiego uczonego Andersa Celsiusa, który zaproponował ją w roku 1742). Anders Celsius w roku 1742 zbudował swój pierwszy termometr rtęciowy. Aby mierzyć temperaturę musiał przyjąć jakąś skalę. Skala, którą zaproponował Celsius była odwrotna do współczesnej. Naukowiec ten przyjął...

Przydatność 50% Skale temperatur na świecie

Pojęcie temperatury Pojęcie temperatury wyrosło z naszych wrażeń zmysłowych ciepła i zimna. Kiedy uważamy ciało za ciepłe, mówimy, że ma wysoką temperaturę. Kiedy zaś wydaje się nam zimne - mówimy, że ma niską temperaturę. Uczymy się mierzyć temperaturę przy pomocy termometrów zanim rozumiemy naturę fizyczną tej wielkości. Temperaturę mierzymy poprzez obserwację...

Przydatność 60% Skala temperatur Kelvina

Skala Kelvina (skala bezwzględna) jest skalą absolutną, tzn. zero w tej skali oznacza najniższą teoretycznie możliwą temperaturę, jaką może mieć kryształ doskonały, w którym ustały wszelkie drgania cząsteczek. Temperatura ta nie została nigdy zarejestrowana, gdyż praktycznie nie da się jej osiągnąć, lecz obliczono ją na podstawie funkcji uzależniającej temperaturę od...

Przydatność 50% Badanie silnika skokowego

Badanie silnika skokowego

Przydatność 70% Wielkości charakterystyczne silnika

Każdy silnik spalinowy możemy scharakteryzować poprzez podanie kilku jego podstawowych wielkości. Należą do nich: 1. Wymiary silnika 2. Stopień sprężania 3. Prędkość obrotowa, moment obrotowy, moc 4. Sprawność 5. Zużycie paliwa 6. Charakterystyka eksploatacyjna silnika Przyjrzyjmy się więc co kryję się za tymi parametrami i o czym one świadczą....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji