Treść zadania

Stivi

Choroby układu oddechowego oraz ich przyczyny.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

 • 1 0

  ANGINA
  Angina, zapalenie migdałków podniebiennych, choroba wywoływana najczęściej przez bakterie. Objawia się bólem gardła, wysoką gorączką (ponad 39C), utrudnionym połykaniem, zaczerwienieniem i powiększeniem migdałków, pokrytych białymi nalotami. Leczona angina nie powoduje z reguły żadnych groźnych następstw, natomiast nie leczona może być powikłana różnymi, poważnymi chorobami, najczęściej kłębkowym zapaleniem nerek, gorączką reumatyczną, zapaleniem stawów, ropniem okołomigdałkowym.

  ASTMA
  Astma jest częstą chorobą o podłożu alergicznym. Polega na nadwrażliwości oskrzeli na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Oskrzela reagują na nie zwężeniem się, co powoduje zatrzymanie powietrza wewnątrz pęcherzyków płucnych.

  GRUŹLICA
  Przyczyną gruźlicy jest rozwijająca się powoli bakteria Mycobacterium tuberculosis, zwana również prątkiem
  Podobna praca 65%

  Najczęstsze choroby układu oddechowego, ich przyczyny i skutki
  gruźlicy. Jest to choroba zakaźna, przy czym do zakażenia dochodzi pod wpływem kropel śliny chorego wydalanych podczas kaszlu, mówienia, a nawet oddychania. Bakteria unosi się wtedy w powietrzu i zaraża osobę podatną.

  GRYPA
  Grypa zaczyna się gwałtownie silnymi dreszczami, znacznym odrętwieniem, temperaturą dochodzącą do 400C, ciężkimi bólami głowy, a niekiedy bólu gardła, którego się nie dostrzega. Kaszel występuje tego samego dnia lub nazajutrz. Chorzy na grypę są całkowicie "rozbici" i "wszystko ich boli". Kaszlą, odkrztuszają, przy czym kaszel jest bolesny; odczuwają "pieczenie" w piersiach. Przyczyną jest oczywiście wirus grupy.

  KASZEL
  Może pojawiać się rano, wieczorem lub nocą, w czasie odpoczynku lub wysiłku, a także w chwili połykania pokarmów, być rozciągnięty w czasie lub pojawiać się w postaci napadów. Może wystąpić nagle i trwać przez kilka godzin i dni lub też bardzo stopniowo przez kilka tygodni. Tym właśnie różni się kaszel ostry od kaszlu przewlekłego. Kaszel może być suchy lub nie, tzn. pod wpływem kaszlu powstaje lub nie powstaje wydzielina. Kaszlowi mogą również towarzyszyć zmiany brzmienia głosu, który staje się zachrypnięty, oraz bezdech i gorączka.

  KATAR
  Katar sienny jest sezonowym nieżytem alergicznym nosa. Jest to reakcja uczuleniowa na pyłki roślin zrzeszone przez wiatr. Przyczyną wiosennego nieżytu są pyłki kwiatowe drzew. Postać letnią wywołują pyłki kwiatowe roślin trawiastych, pyłki kwiatów oraz pyłki roślin polnych. Natomiast postać jesienną wywołują pyłki dzikich traw. Rośliny, o których mowa, są różne, w zależności od regionu.

  PYLICA PŁUC
  Cząsteczki minerałów mogą spowodować rozedmę lub włóknienie płuc. Kiedy pojawia się duszność, choroba jest już bardzo zaawansowana, a cząsteczki minerałów zdążyły nieodwracalnie uszkodzić płuca. Z tego powodu pracownicy narażeni zawodowo, na wdychanie cząstek minerałów powinni regularnie poddawać się kontroli radiologicznej. Jest to jedyny sposób pozwalający uniknąć włóknienia płuc i niewydolności układu oddechowego.

  ZAPALENIE PŁUC
  Zapalenie płuc wywołane przez drobnoustrój zakażający obejmuje oskrzela, oskrzeliki i pęcherzyki płucne. Wystąpienie suchego kaszlu bez bardzo wyraźnych objawów chorób otolaryngologicznych oraz niekiedy niezbyt dużej gorączki, któremu towarzyszy duszność i silne zmęczenie, są raczej oznaką "nietypowego" zapalenia płuc, zwanego tak z powodu jego przyczyny - drobnoustrojów, które nie są ani bakteriami, wirusami ani mykobakterią. Na ogół kaszel jest suchy, a chory odczuwa pewien rodzaj chrzęszczenia w krtani które jest projekcją odgłosów słyszanych przez lekarza podczas badania słuchawką; dzieje się tak dlatego, że słyszy się "rzężeniami", które czasami są rozproszone, a czasami umiejscowione. Chory jest zmęczony, nie może złapać tchu, ale zapalenie płuc jest najczęściej bezbolesne.

  ZAPALENIE OSKRZELI
  Zapalenie oskrzeli może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Na ogół jego przyczyną są te same drobnoustroje, które wywołują ostry nieżyt nosa i inne choroby dróg oddechowych. Często jest konsekwencją zwykłego kataru, który ostatecznie opanowuje oskrzela. Zimno, wilgoć, podrażnienie tytoniem, wdychanie środków chemicznych i kurzu mogą wywołać lub nasilić zapalenie oskrzeli. Na zapalenie oskrzeli najbardziej narażone są osoby palące oraz te, które często przebywają w zanieczyszczonym środowisku. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzeli jest również obecność przewlekłych chorób serca lub płuc.

  GORĄCZKA SIENNA
  Jest chorobą alergiczną, atakującą nos, oczy i gardło, a także zatoki oboczne nosa; występuje w określonej porze roku.

Rozwiązania

Podobne zadania

gwiazdeczka_012 za pomocą 2 argumentów wykaz związek miedzy fizjologią układu oddechowego Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: gwiazdeczka_012 8.4.2010 (16:05)
mmonika1235 pilneeeeee choroby ukladu krazenia 3 strony papieru kancelaryjnego Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: mmonika1235 19.4.2010 (22:31)
mmonika1235 pilnieeee choroby ukadu krazenia 3 strony Przedmiot: Biologia / Liceum 2 rozwiązania autor: mmonika1235 19.4.2010 (22:45)
cukiereczek16 epifity- podaj trzy przyklady gatunkow tych roslin oraz okresl ich Przedmiot: Biologia / Liceum 2 rozwiązania autor: cukiereczek16 10.5.2010 (17:29)
pajka174 Jakie są przyczyny i jakie jest leczenie; Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: pajka174 17.5.2010 (15:14)

Podobne materiały

Przydatność 65% Najczęstsze choroby układu oddechowego, ich przyczyny i skutki

RAK GARDŁA Przyczyny występowania u osób w 50-60 roku życia na tle stanów przedrakowych, np.zespołu Plummer-Vinsona i rogowacenia białego.Skutki:wczesnie daje przezuty do głebokich węzłów limfatycznych szyi. RAK KRTANI Przyczyny:palenie papierosów oraz spożywanie wysokoprocentowych alkoholi. Skutki:w późniejszym okresie daje przezuty do węzłów szyjnych. RAK PŁUCA...

Przydatność 60% Choroby układu oddechowego

Krótkie przypomnienie budowy anatomicznej i fizjologii układu oddechowego Główne objawy chorobowe Badania w chorobach układu oddechowego Profilaktyka chorób układu oddechowego tryb życia badania okresowe Układ oddechowy jest jednym z najważniejszych układów organizmu ludzkiego. Zablokowanie tego układu, zatrzymanie oddychania, już po 3 - 5 minutach powoduje śmierć...

Przydatność 100% Choroby układu oddechowego

Układ oddechowy ze względu na swą "otwartość" na świat zewnętrzny jest szczególnie narażony na działanie czynników chorobotwórczych obecnych w powietrzu. Najczęstszymi więc chorobami go dotykajacymi są zakażenia - szczególnie górnych dróg oddechowych. W większości wypadków są to infekcje wirusowe. To one są sprawcami pospolitych "katarów" przebiegających z zatkaniem...

Przydatność 70% Choroby układu oddechowego

Układ oddechowy, dzięki swojej budowie umożliwia niezbędną dla życia wymianę gazową. Z płuc (właściwego narządu wymiany gazowej) pobierany jest przez hemoglobinę czerwonych krwinek tlen i rozprowadzony przez układ krwionośny do komórek w całym ciele. Tlen zostaje w nich zużyty w reakcji spalania, w wyniku czego powstaje energia, oraz drugi czynnik uboczny - dwutlenek węgla....

Przydatność 75% Choroby układu oddechowego

Układ oddechowy jest tym układem w organizmie człowieka, który dzięki swej odpowiedniej budowie umożliwia niezbędną dla życia wymianę gazową poprzez błoniastą ścianę pęcherzyków płucnych i śródbłonek naczyń włosowatych. Najczęstsze dolegliwości występujące w chorobach układu oddechowego to duszność, sinica, kaszel, plwocina, krwioplucie, krwotok z...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji