Treść zadania

Iguskaaa

jakich genów nie dotyczy II Prawo mendla?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Odstępstwa od praw Mendla
    Allele wielokrotne
    Zgodnie z I prawem Mendla istnieją dwa allele tego samego genu. Okazało się, że jest to prawdziwe dla jednego osobnika. Są przypadki, że w całej populacji może występować więcej odmian tego samego genu. Są to allele wielokrotne. Oznacza to występowanie w populacji wielu alleli danej cechy. Jest to prawdopodobnie efektem mutacji i przyczynia się do wzrostu zmienności cech w obrębie populacji.
    Przykładem alleli wielokrotnych są grupy krwi w populacji człowieka. Wyróżniamy grupy A, B, AB, O.
    Osobnik posiadający określoną grupę krwi może być homo lub heterozygotą.
    Grupa krwi A
    IA IA zapis dla homozygoty
    IA i zapis dla heterozygoty
    Grupa krwi B
    IB IB zapis dla homozygoty
    IB i zapis dla heterozygoty
    Grupa krwi AB
    IA IB zapis tylko jeden
    Grupa krwi O
    i i zapis tylko jeden
    Plejotropizm. Według Mendla każdy gen warunkował jedną cechę organizmu. Dzięki późniejszym badaniom, udowodniono istnienie sytuacji, że jeden gen może wpływać na różne cechy organizmu. Nazwano to zjawisko plejotropowym działaniem genu. W trakcie przeprowadzanego doświadczenia na roślinach stwierdzono, że gen A wpływa na barwę płatków oraz pojawiające się plamy na łodydze.
    Współdziałanie genów
    Istnieje sytuacja, że ujawnienie się jednej cechy zależy od wielu genów. Doświadczalnie udowodnili takie dziedziczenie Bateson i Punnet.
    Skrzyżowali oni biało kwitnący groszek pachnący ze sobą. W pokoleniu F1 otrzymali wszystkie potomne rośliny o kwiatach czerwonych. W pokoleniu F2 rozkład cech fenotypowych wynosił 9:7. Okazało się, że czerwona barwa kwiatów wywołana jest barwnikiem antocyjanem, którego powstawanie zapisują geny dominujące A, B. Osobniki, u których jeden z genów jest recesywny, mają kwiaty białe,
    czyli P aa BB x AAbb
    kwiat biały kwiat biały
    F1 AaBb, AaBb – wszystkie kwiaty będą czerwone.
    Dzisiaj wiadomo, że do cech zapisanych przez wiele genów należą u człowieka: wzrost, kształt ciała, barwa skóry, inteligencja.
    Geny uzupełniające się.
    Istnieją geny hipostazy oraz epistazy. Te pojęcia (epistaza, hipostaza) odnoszą się do genów, które nie są allelami. Obecność dominującego genu epistazy umożliwia ujawnienie cech zapisanych w genach hipostazy.
    Geny supresorowe
    Są to geny, które swoją obecnością powodują znoszenie efektów fenotypowych innych genów.
    Geny letalne
    Są to najczęściej geny recesywne, których obecność prowadzi do śmierci organizmu. Powodują one umieranie organizmu już w okresie rozwoju zarodkowego.

Rozwiązania

Podobne zadania

donia1711 1.drugie prawo Mendla brzmi; a)allele jednej pary genów wchodzą do gamet bez Przedmiot: Biologia / Liceum 3 rozwiązania autor: donia1711 27.3.2010 (17:12)
bogusia008 potrzeba mi na jutro prawo heakla, dowody z biochemii i fizjologii, dowody na Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: bogusia008 17.5.2010 (19:34)
mika1212 Wyjaśnij na jakich dziedzinach anatomi porownawczej opieraja swoje badania Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: mika1212 12.9.2010 (12:24)
daguska18 1.Wyjaśnij w jakich sytuacjach stosuje się wymienione zabiegi i na czym one Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: daguska18 12.10.2010 (14:19)
anakonda444 I prawo Mendla Przedmiot: Biologia / Liceum 1 rozwiązanie autor: anakonda444 17.11.2010 (17:58)

Podobne materiały

Przydatność 60% Prawo Grzegorza Mendla

Gen współcześnie jest to odcinek DNA(materiał genetyczny całego świata żywego, występuje w jądrze komórkowym, oraz mitochondriach i chloroplastach) który koduje jeden łańcuch polipeptydowy (białko) geny które zajmują identyczne miejsce w chromosomach podobnych i warunkują tę samą cechę nazywamy allelami. Allele której ujawniają się na zewnątrz nazywamy dominującymi o...

Przydatność 70% I i II Prawo Mendla

I Prawo Mendla – każda gameta wytwarzana przez organizm posiada tylko jeden allel z danej pary alleli genu. Doświadczenie potwierdzające I prawo Mendla: Skrzyżowano ze sobą czyste odmiany grochu o czerwonych AA i białych kwiatach aa. P: AA x aa G: A A a a F1: Aa Aa Aa Aa gamety: A A a Aa Aa a Aa Aa Wniosek: nasiona otrzymane w wyniku takiej krzyżówki dały...

Przydatność 70% Podstawowe pojęcia genetyczne. I prawo Mendla.

(1.) Genetyka - jest to nauka o dziedziczeniu cech oraz zmienności organizmu. Ojcem genetyki jest Grzegorz Mendel - był on opatem klasztoru augustynów i prowadził badania krzyżując ze sobą rośliny groszku pachnącego. Podał on także dwa prawa dziedziczności, które w 1850 roku nie zostały uznane, a dopiero ponowne krzyżówki, wykonane w 1950, potwierdziły prawa Grzegorza Mendla....

Przydatność 65% Genetyka, prawo mendla, teoria dzidziczności, mutacje, choroby genetyczne, wirusy, bakteriofagi.

Podstawowe f. DNA: -przenoszenie informacji genetycznej; -replikacja Informacja zawarta w DNA czyli w genotypie organizmu jest przenoszona na fenotyp. Proces takiej aktywności nazywamy ekspresją informacji genetycznej,czyli jest to droga od DNA do białka. Sposób zapisania informacji gen. W języku nukleotydów DNA i przepisanie jej na język aminokwasów nazywamy kodem gen....

Przydatność 75% Prawa Mendla

II prawo Mendla - tzw. prawo niezależnego dziedziczenia dwóch cech - mówi, że geny niealleliczne, tzn. allele należące do dwóch różnych genów, dziedziczą się niezależnie od siebie i mogą tworzyć dowolne kombinacje (niezależna segregacja dwóch cech). Prace G. Mendla nie znalazły uznania u jemu współczesnych, a jego spostrzeżenia i przemyślenia sformułowali w postaci...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji