Treść zadania

szewa

porównanie dwóch kreacji romantycznych kordiana i Hrabiego Henryka

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    1 0

    Bohater romantyczny - bojownik, rycerz walczący o wolność narodu. Postać romantyczna zmienia się w zależności od potrzeb chwili, w bardzo różny sposób potrafi realizować swoje zamierzenia, zmienia poglądy, pokazuje swoje dążenia.

    "Konrad Wallenrod" Adam Mickiewicz

    Konrad - Litwin, który w dzieciństwie został porwany przez Krzyżaków, jego rodzina zginęła podczas najazdu. Dziecku Krzyżacy nadali imię Walter Alf, mały chłopiec stał się wkrótce ulubieńcem krzyżackiego mistrza Winrycha. W zamku krzyżackim znajdował się litewski wajdelota (wędrowny pieśniarz), służący Krzyżakom za tłumacza. To on właśnie uświadomił chłopcu kim właściwie jest, śpiewał litewskie pieśni opowiadał o ojczyźnie. Walter Podobna praca 80% Bohaterowie dramatów romantycznych. Przeobrażenia duchowe Gustawa Konrada, Kordiana, hrabiego Henryka.
    wielokrotnie chciał powrócić do ojczyzny, ale Halban tłumaczył mu, że jeszcze nie nadeszła odpowiednia pora, Alf miał najpierw poznać wszelkie arkana sztuki rycerskiej, wszelkie tajemnice wroga. Kiedy Walter wziął udział w walce od razu, wraz z Halbanem, dał się wziąć do niewoli. Przybył do Kowna wraz z innymi Krzyżackimi jeńcami, ale Książę dał wiarę opowieściom Waltera i Halbana. Alf pozostał na dworze księcia, uczył Litwinów nowoczesnych metod walki, wkrótce też pojął za żonę córkę księcia Aldonę. Młodzi kochali się, ale Waltera dręczyła wciąż sytuacja rodzinnego kraju, który był zagrożony i nękany krzyżackimi najazdami. Jako średniowieczny rycerz ceniący sobie honor wzdragał się przed zdradliwymi i podstępnymi metodami walki, wiedział jednak, że nie ma innego sposobu, gdyż Litwini nie są w stanie pokonać wroga w otwartej walce. Alfowi udaje się podszyć pod postać Konrada Wallenroda, zostaje wybrany po śmierci Winrycha mistrzem Zakonu. Rządzi nieudolnie, Krzyżacy często przegrywają. Niestety Konrad zostaje zdemaskowany i aby uniknąć krzyżackiego sądu popełnia samobójstwo.

    Jest postacią tragiczną, musi dokonywać wyboru pomiędzy wolnością i szczęściem osobistym a wolnością i szczęściem swego narodu. Tragiczna dla bohatera konieczność wstąpienia na drogę podstępu i zdrad rodzi u niego konflikt wewnętrzny, wyciska nieodwracalne piętno na jego psychice.

    "Kordian" Juliusz Słowacki

    Kordian (kordis - serce) - dojrzewa do bycia patriotą, przeżywa przemianę, której przyczyną nie jest tylko nieszczęśliwa miłość do Laury, ale również dostrzeżenie faktu, że ludzkimi uczuciami mogą rządzić pieniądze. Ojczyzna jego jest osamotniona, nawet papież odmawia swego błogosławieństwa i wstawiennictwa. Kordian podejmuje walkę, ale walkę samotną. Dla niego zwycięstwo to likwidacja cara i jego rodziny. 'Imaginacja' i 'Strach', walka wewnętrzna Kordiana jest przyczyną jego tragedii.

    "Nie-boska komedia" Zygmunt Krasiński

    Hrabia Henryk - najpierw występuje jako Mąż, poeta romantyczny oderwany od życia, rozdarty pomiędzy nim a uprawianą przez siebie poezją. Żonę doprowadza najpierw do obłędu a później do śmierci, ta tragedia go zmienia. Działa później jako przywódca obozu arystokratów, wierny czynami do końca swojej klasie ginie śmiercią samobójczą, myślami bowiem gotów jest przyznać rację swoim wrogom (rewolucjoniści pod wodzą Pankracego).

Rozwiązania

Podobne zadania

banan-owa Niepokoje i dylematy kordiana Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: banan-owa 30.3.2010 (14:02)
malinowa Etapy podróży Kordiana !!! Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: malinowa 25.4.2010 (16:59)
malinowa Podaj kolejne etapy podróży Kordiana.Jaką rolę odegrały w życiu bohatera Przedmiot: Język polski / Liceum 3 rozwiązania autor: malinowa 26.4.2010 (16:23)
mrauhh Ukaż portret psychologiczny pokolenia romantyków na przykładzie Kordiana, bohate Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: mrauhh 21.5.2010 (20:11)
jus3 charakterystyka porównawcza kordiana i kondrada Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: jus3 25.5.2010 (19:21)

Podobne materiały

Przydatność 80% Bohaterowie dramatów romantycznych. Przeobrażenia duchowe Gustawa Konrada, Kordiana, hrabiego Henryka.

Kim byli bohaterowie dramatów romantycznych? Na przykładzie kilku utworów największych wieszczów polskich tego okresu możemy stwierdzić, że były to jednostki wybitne, działające w samotności. W odróżnieniu jednak od swych pierwowzorów pochodzących z literatury zachodnio-europejskiej inne były ich motywy postępowania. Cechą wspólną dla bohaterów: "Dziadów"...

Przydatność 60% Przeobrażenia duchowe Gustawa Konrada, Kordiana, hrabiego Henryka.

Kim byli bohaterowie dramatów romantycznych? Na przykładzie kilku utworów największych wieszczów polskich tego okresu możemy stwierdzić, że były to jednostki wybitne, działające w samotności. W odróżnieniu jednak od swych pierwowzorów pochodzących z literatury zachodnio-europejskiej inne były ich motywy postępowania. Cechą wspólną dla bohaterów: "Dziadów"...

Przydatność 75% Kreacja bohaterów romantycznych na przykładzie Kordiana.

Romantyzm to termin wieloznaczny. Szczególnie w polskiej kulturze stał się czymś więcej niż tylko nazwą okresu historycznoliterackiego, nurtu czy postawy człowieka. Stał się światopoglądem, który wpłynął na sposób myślenia późniejszych pokoleń. Cechuje go wzniosłość, tragizm, atmosfera cierpienia- postrzegane jako przymioty cenniejsze niż przyziemna praktyczność,...

Przydatność 70% Porównanie Kordiana J. Słowackiego do innych bohaterów romantycznych.

Porównaj Kordiana J. Słowackiego do innych bohaterów romantycznych Kordian tytułowy bohater utworu J. Słowackiego, hr. Henryk z „Nie – Boskiej komedii” Z. Krasińskiego oraz Konrad z „Dziadów cz. III” A. Mickiewicza to najbardziej znane postaci polistopadowych dramatów romantycznych. Zostali oni stworzeni przez trzech pisarzy, mających odmienną wizje ocalenia Polski i...

Przydatność 80% Skomentuj postawy i argumentację stanowisk przyjętych wobec rewolucji przez hrabiego Henryka oraz jego przeciwnika, Pankracego.

Skomentuj postawy i argumentację stanowisk przyjętych wobec rewolucji przez męża (hrabiego Henryka) oraz jego ideowego przeciwnika, Pankracego. Wątek rewolucji poruszony w trzeciej i czwartej części utworu „Nie-Boska Komedia” ukazuje konflikt ideowy między przywódcami zwalczających się obozów: rewolucjonistów i arystokracji. Obok walki zbrojnej, buntu przeciwko...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji