Treść zadania

zanetka2012

POMOCY POTRZEBNE NA PONIEDZIAŁEK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PRZECZYTAJ PODANY FRAGMENT A NASTĘPNIE ODPOWIEDZ NA PYTANIA POD NIM. Henryk Sienkiewicz wzbudził i nadal wzbudza wielkie emocje. Nie ulega jednak wątpliwości, że to mistrz polskiej powieści historycznej. Przed wykonaniem kolejnych zadań przeczytaj fragment Potopu.
[1] Kraj był jak obóz oblężony. A w obozie źle się działo. Jeden już zdrajca, Radziejowski, uciekł z niego i był w namiocie napastników. On to prowadził ich na łup gotowy, on wskazywał słabe strony, on miał kusić załogę. A oprócz tego nie brakło ni niechęci, ni zawiści; nie brakło magnatów między sobą zwaśnionych lub za odmówione urzędy na króla krzywych i w każdej chwili sprawę publiczną dla swej prywaty poświęcić gotowych; nie brakło dysydentów pragnących triumf swój choćby na grobie ojczyzny uświęcić; a jeszcze więcej było swawolników i ospałych, i leniwych, i w sobie samych, we własnych wczasach i dostatkach zakochanych. […] [2] Codziennie tumany kurzu, podnoszące się z powodu suchej i stałej pogody, zwiastowały zbliżanie się coraz nowych zastępów. I jechała szlachta szumnie, konno i koleśno, z pocztami sług, z kredensami, z wozami i obfitością na nich wygód wszelakich. […] Dziwni to byli żołnierze, z którymi rotmistrzowie nie łatwo do sprawy przyjść mogli. Stawał na przykład towarzysz z kopią na dziewiętnaście stóp długą i w pancerzu na piersiach, ale w słomianym kapeluszu „dla chłodu’’ na głowie, inny w czasie musztry na gorąco narzekał, inny ziewał, jadł lub pił, inny pachołka wołał, a wszyscy w szeregu nie poczytywali za rzecz zdrożną gawędzić tak głośno, że rozkazów oficerów nikt dosłyszyć nie mógł. I trudno było dyscyplinę wprowadzić, bo się o nią bracia urażała mocno, jako godności obywatelskiej przeciwną. […] [3] Kulą żelazną u nóg tego wojska był nieprzeliczony zastęp wozów, koni zapalnych i pociągowych, bydła przeznaczonego na spyżę, a zwłaszcza sług pilnujących namiotów, sprzętów, jagieł, krup i bigosów, a wszczynających z lada powodu kłótnie i zamieszania. Przeciw takiemu to wojsku zbliżał się od strony Szczecina i nadodrzańskich łęgów Arwid Wittenberg, stary wódz, któremu młodość na wojnie trzydziestoletniej zbiegła, prowadząc siedemnaście tysięcy weteranów, w żelazną dyscyplinę ujętych. [4] Z jednej strony stał bezładny obóz polski, do zbiegowiska jarmarcznego podobny, hałaśliwy, pełen dysput, rozpraw nad rozporządzeniami wodzów i niezadowolenia, złożony z poczciwych wieśniaków na poczekaniu w piechotę zmienionych i z jegomościów prosto od strzyży oderwanych; z drugiej maszerowały groźne, milczące czworobogi, na jedno skinienie wodzów rozciągające się z regularnością machin w linie i półkola; zwierające się w kliny i trójkąty tak sprawnie jak miecz w ręku szermierza; najeżone rurami muszkietów i włóczni, prawdziwi ludzie wojny, zimni, spokojni, istni rzemieślnicy, którzy do mistrzostwa doszli w rzemiośle. Któż z ludzi doświadczonych mógł wątpić, jaki będzie rezultat spotkania i na czyją stronę musi paść zwycięstwo?

*54. W Potopie Sienkiewicz ukazał wielu magnatów zdrajców. Wymień nazwisko największego zdrajcy spod Ujścia.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
*55. Jedną z kluczowych postaci Potopu jest Janusz Radziwił. Przypisz mu jedną z przyczyn zdrady wymienionych w pierwszym akapicie.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
*56 Sienkiewicz przedstawiając przekrój społeczeństwa polskiego, opisuje trzy grupy ludzi: A. zapatrzeni w siebie, przekonani o swoich prawach do władzy i skłóceni możnowładcy B. odszczepieńcy, żyjący na marginesie społeczeństwa, wyznawcy Religi innych niż katolicka C. gnuśni, skupieni na własnych wygodach, przyjemnościach i korzyściach

Informacje zawarte w cytowanym fragmencie pozwalają rozpoznać te grupy jako:
1. Magnaterię
2. Dysydentów
3. Szlachtę
4. Duchowieństwo

1 2 3 4


*57. Nazwij figurę stylistyczną zastosowaną w pierwszym zdaniu tekstu.
*58. Kogo dotyczy peryfraza namiot napastników, a kogo określenie załoga?
A. namiot napastników-……………………………………………………………………………………………………………………… B. załoga-………………………………………………………………………………………………………………………………………………
*59. Opis polskiego wojska pozwala rozpoznać w nim:
A. regularną armię B. formację wojsk kwarcianych C. pospolite ruszenie D. gwardię przyboczną możnowładców
*60. „Dziwni to byli żołnierze, z którymi rotmistrzowie niełatwo do sprawy przyjść mogli”. W jakim utworze barokowym znajdziesz podobną refleksję na temat polskiego wojska? Podaj autora.
*61. Jakie objawy braku dyscypliny wojskowej wymienia Sienkiewicz? Podaj cztery przykłady.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. *62. W ostatnim zdaniu drugiego akapitu zostało wskazane zjawisko typowe dla mentalności sarmackiej. Jest to:
A. megalomania B. sobiepaństwo C. ksenofobia D. dewocja
*63. Przyporządkuj definicjom właściwe archaizmy z tekstu.
A. strzyżenie owiec-……………………………………………………………………………………………………………………………… B. żywność, prowiant zwłaszcza dla wojska-………………………………………………………………………………………… C. spokój, odpoczynek-……………………………………………………………………………………………………………………….. D. podmokłe łąki, najczęściej w dolinie rzeki-……………………………………………………………………………………….
*64. Ile (w przybliżeniu) centymetrów mierzyła kopia używana przez „towarzysza w słomianym kapeluszu”?

*65. Opisując Szwedów , Sienkiewicz używa nazw figur geometrycznych. Służy to:
A. wskazaniu braku fantazji i ograniczenia intelektualnego żołnierzy B. uwypukleniu waleczności i umiejętności bojowych wojska C. stylizacji opisu na wzór konceptualizmu barokowego D. podkreśleniu dyscypliny i wyszkolenia żołnierzy
*66. Nazwij dominantę kompozycyjną ostatniego akapitu.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….*67. Który z bohaterów Potopu był świadkiem zdrady pod Ujściem? A. Stanisław Skrzetuski B. Jan Skrzetuski C. Onufry Zagłoba D. Andrzej Kmicic
*68. Z cytowanego fragmentu Potopu wypisz wszystkie informacje pozwalające określić porę roku, w której dzieją się opisywane wydarzenia. Na podstawie wypisanych informacji nazwij tę porę roku.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
*69. Jaka figura stylistyczna występuje we wszystkich akapitach zamieszczonego tekstu?
A. kontrast B. pytanie retoryczne C. wyliczenie D. porównanie
*70. Wypisz z tekstu 15 wyrazów należących do terminologii żołnierskiej.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
*71. Wykorzystaj znajomość lektury i podaj po dwa przykłady bitew:
A. w których zwyciężyli najeźdźcy-…………………………………………………………………………………………………… B. w których zwycięstwo było po polskiej stronie-…………………………………………………………………………….

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne zadania

domel281 Pomocy potrzebuję na poniedzałek wypracowanie na tamat: Jan Kochanowski poeta Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: domel281 17.4.2010 (16:47)
Zanetka potrzebne mi maksymy (sławne słowa) Tadeusza Kościuszko... kto może mi je Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Zanetka 22.4.2010 (18:06)
O_o pomocy !!! pilne pliss helpp Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: O_o 25.4.2010 (12:47)
herooine Przemówienie potrzebne na jutro pliiis Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: herooine 25.4.2010 (15:40)
malinowa pomocy ! - Romantyczność Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: malinowa 25.4.2010 (16:10)

Podobne materiały

Przydatność 75% Łańcuch pomocy

1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...

Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy

Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...

Przydatność 50% Pomagajmy kiedy wołają pomocy

Wielkim problemem naszego społeczeństwa, nie dostrzegalnym przez niektórych, są samobójstwa. Czasami wydaje się, że problem ten nas nie dotyczy, lecz to nieprawda, bo ta tragedia, może spotkać nas, lub naszych bliskich, w momencie, w którym najmniej będziemy się tego spodziewać. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Samobójstwa...

Przydatność 75% Zadania ośrodka pomocy społecznej

Pomoc społeczna polega w szczególności na: 1. przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń; 2. pracy socjalnej; 3. prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej; 4. analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej; 5. realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych; 6. rozwijaniu nowych form...

Przydatność 75% Apteczka pierwszej pomocy

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY Apteczka pierwszej pomocy jest zestawem leków , środków opatrunkowych, a także niektórych przyborów i narzędzi lekarskich. Umieszczona w odpowiednim miejscu. Powinna być umieszczona w szafce lub odpowiedniej walizeczce oznakowanej czerwonym krzyżem. Apteczkę musi znajdować się w miejscu łatwo osiągalnym, ale niedostępnym dla dzieci. Powinna zawierać...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji