Treść zadania

kasaka

Napisz charakterystykę Marii-Skłodowskiej-Curie.

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Maria Skłodowska urodziła się jako piąte dziecko w znanej rodzinie nauczycielskiej, wywodzącej się z drobnej szlachty. Jej rodzina miała prawo do posługiwania się herbem Dołęga. Jej dziadek Józef Skłodowski był szanowanym lubelskim pedagogiem. Ojciec Władysław Skłodowski był nauczycielem matematyki i fizyki oraz dyrektorem kolejno dwóch warszawskich gimnazjów męskich, prowadził również w domu stancję dla chłopców. Matka zaś była dyrektorką prestiżowej warszawskiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów. Chorowała na gruźlicę i zmarła, gdy Maria Skłodowska-Curie miała 11 lat. Ojciec był ateistą, matka zaś głęboko wierzącą katoliczką[3].

    Gdy miała 10 lat, Maria Skłodowska rozpoczęła naukę na pensji dla dziewcząt, którą wcześniej prowadziła jej matka, gdy była jeszcze zdrowa; następnie kształciła się w gimnazjum dla dziewcząt, które ukończyła 12 czerwca 1883 r. Kolejny rok spędziła dość beztrosko na wsi u ziemiańskiej rodziny jej ojca, a następnie przy boku ojca w Warszawie, gdzie trudniła się okazjonalnym udzielaniem korepetycji.
    Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa. Tu mieściło się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w którym Skłodowska prowadziła pierwsze swe prace naukowe.

    W tym czasie zawarła ze swoją starszą siostrą Bronisławą umowę, że będzie ją wspierać finansowo w trakcie jej studiów medycznych w Paryżu, w zamian za podobne wsparcie za 2 lata[4]. W związku z tym została guwernantką najpierw w prawniczej rodzinie z Krakowa, a następnie u ziemiańskiej rodziny Żórawskich, krewnych jej ojca, z którą to rodziną związała się na 2 lata. W trakcie pracy u rodziny Żórawskich zakochała się z wzajemnością w Kazimierzu Żórawskim, przyszłym wybitnym matematyku, jednak jego rodzice stanowczo odrzucili pomysł ślubu ich syna z ubogą krewną, a sam Kazimierz nie potrafił się im przeciwstawić, co skończyło się dla Marii Skłodowskiej utratą pracy[5]. Maria Skłodowska znalazła pracę u rodziny Fuchsów w Sopocie, gdzie spędziła kolejny rok, stale wspierając finansowo siostrę Bronisławę.

    Na początku 1890 r., zgodnie z wcześniejszą umową, Bronisława, która kilka miesięcy wcześniej poślubiła Kazimierza Dłuskiego, zaprosiła ją do swojego paryskiego mieszkania, oferując wikt i opierunek. Marii Skłodowskiej nie było jednak stać na czesne, poza tym liczyła wciąż na ślub z Kazimierzem Żórawskim, z którym widywała się w Warszawie. Z obu względów wróciła do ojca, u którego przebywała do jesieni 1891 r., dorabiając sobie korepetycjami. Wreszcie, po ustawicznych naleganiach siostry i otrzymaniu listu od Kazimierza, w którym stanowczo z nią zerwał, zdecydowała się w październiku tego roku na wyjazd do Francji[6].
    Studia na Sorbonie [edytuj]

    W Paryżu w 1891 r. Maria Skłodowska zdała jako pierwsza kobieta w historii egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii Sorbony. W dzień studiowała, a wieczorami pracowała jako korepetytorka, z trudem zarabiając na utrzymanie. W 1893 r. uzyskała licencjat z fizyki i zaczęła pracować jako laborantka w przemysłowym laboratorium zakładów Lippmana. W tym czasie dalej studiowała na Sorbonie, uzyskując drugi licencjat z matematyki w 1894 r.
    Rad i polon [edytuj]
    Pierre (Piotr) Curie

    Również w 1894 r. poznała swojego przyszłego męża, Francuza Pierre'a (Piotra) Curie, który był w tym czasie doktorantem w laboratorium Becquerela. Po zrobieniu doktoratu przez Pierre'a Curie, Maria Skłodowska poślubiła go w 1895 r.

    Pierre Curie zarekomendował Marię Skłodowską H. Becquerelowi, który zaproponował jej podjęcie studiów doktoranckich pod jego opieką. Becquerel zaproponował jej pozornie mało atrakcyjny i pracochłonny temat zbadania, dlaczego radioaktywność niektórych rodzajów rudy uranowej jest znacznie wyższa, niż wynikałoby to z udziału w niej czystego uranu.

    Maria Skłodowska, początkowo z pomocą robiącego licencjat młodego chemika André-Louis Debierne'a, rozpoczęła żmudną pracę rozdzielania rudy uranowej na pojedyncze związki chemiczne i poszukiwanie związku powodującego jej wysoką radioaktywność. Do zespołu tego dołączył później Pierre Curie. Badania te po 4 latach doprowadziły do odkrycia najpierw polonu, następnie dużo bardziej radioaktywnego radu, a także do wyjaśnienia prawdopodobnych przyczyn zjawiska radioaktywności jako efektu rozpadu jąder atomów. W 1903 r. Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta w historii otrzymała stopień doktora fizyki i w tym samym roku przyznano jej też Nagrodę Nobla.
    Laboratorium w Sorbonie [edytuj]

    Po otrzymaniu Nagrody Nobla Maria i Pierre Curie stali się nagle bardzo sławni. Pierre'owi Curie władze Sorbony przyznały stanowisko profesora i zezwoliły na założenie własnego laboratorium, w którym Maria Skłodowska-Curie została kierownikiem badań. W tym też czasie urodziła dwie córki Eve i Irène.

    19 kwietnia 1906 r. Pierre Curie zginął, przejechany przez konny wóz ciężarowy. Maria Skłodowska-Curie straciła towarzysza życia i pracy. 13 maja tego samego roku rada wydziałowa postanowiła utrzymać katedrę, stworzoną dla Pierre'a Curie, i powierzyła ją Marii Skłodowskiej-Curie wraz z pełnią władzy nad laboratorium. Umożliwiło to wyjście Marii Skłodowskiej-Curie z cienia. Stała się w ten sposób pierwszą kobietą profesorem Sorbony. Parę lat później, w 1911 r., tylko dwóch głosów zabrakło jej do tego, aby stała się jednym z czterdziestu członków Académie française i jedynym płci żeńskiej. Według niektórych ocen zadziałała ksenofobiczna postawa wobec cudzoziemców. Warto tu wspomnieć, że pięćdziesiąt jeden lat później pierwszą członkinią Akademii Francuskiej została Marguerite Perey, była doktorantka Polki.
    Skandal z Paulem Langevinem [edytuj]
    Maria Skłodowska-Curie wśród największych uczonych początku XX wieku podczas I konferencji Solvayowskiej w Brukseli w 1911 r. (m.in. Wien, Einstein, Maurice de Broglie – brat Louisa de Broglie, Nernst, Planck, Poincaré, Rutherford). Pierwszy z prawej: Paul Langevin. Drugi z prawej: Albert Einstein.

    Wkrótce po porażce w Akademii ujawniony został romans Marii Skłodowskiej-Curie z fizykiem francuskim Paulem Langevinem, który trwał około roku, w l. 1910/11. Langevin był żonaty i porzucił swoją rodzinę. Maria Skłodowska-Curie w oczach prasy, zwłaszcza brukowej, była osobą rozbijającą rodzinę Langevinów, w dodatku była od Paula o 4 lata starsza, a na domiar złego — była cudzoziemką.

    Jako że była zadeklarowaną ateistką i pochodziła z Polski, która dla większości Francuzów była utożsamiana z bliżej nieokreślonym terytorium pod berłem rosyjskiego cara, gdzie znaczny procent ludności stanowili Żydzi — snuto przypuszczenia, że jest Żydówką (co w tamtych czasach było w ksenofobicznych kręgach Francji uważane za mocno podejrzane — nie ucichły bowiem jeszcze resentymenty, które kilkanaście lat wcześniej doprowadziły do sprawy Dreyfusa), pomimo że w rzeczywistości pochodziła ze szlacheckiego polskiego rodu Dołęga-Skłodowskich, a w dzieciństwie została ochrzczona w wierze katolickiej. Domniemania paryskich brukowców oparte były na tym, że Maria Skłodowska-Curie nosiła po babce drugie imię Salomea, które w Polsce było popularnym imieniem chrześcijańskim, zaś we Francji kojarzyło się z Salomé, używanym przez Żydówki.

    Michel Langevin, wnuk Paula, ożenił się wiele lat później z Hélène Joliot (ur. w 1927 r.), wnuczką Marii Skłodowskiej-Curie. Oboje byli, podobnie jak ich rodzice i dziadkowie, naukowcami (w ich przypadku — fizykami nuklearnymi). Hélène Langevin-Joliot jest obecnie emerytowanym dyrektorem badań w Centre national de la recherche scientifique w Paryżu.
    Instytut Radowy [edytuj]
    Dyplom Nagrody Nobla z 1911 r.

    Pod koniec 1911 r. otrzymała drugą Nagrodę Nobla, dzięki której przekonała rząd Francji do przeznaczenia środków na budowę prywatnego Instytutu Radowego – Institut du radium (obecnie Institut Curie), który został zbudowany w 1914 r. i w którym prowadzono badania z zakresu chemii, fizyki i medycyny. Instytut ten stał się kuźnią noblistów — wyszło z niego jeszcze czterech laureatów nagrody Nobla, w tym córka Marii Skłodowskiej-Curie, Irène, i jej zięć Fryderyk Joliot.
    I wojna światowa [edytuj]

    W czasie I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie została szefem wojskowej komórki medycznej zajmującej się organizowaniem polowych stacji rentgenograficznych, które w sumie obsłużyły ponad trzy miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy.
    Czasy powojenne [edytuj]

    Po wojnie uczona nadal szefowała Instytutowi Radowemu w Paryżu i jednocześnie jeździła po świecie, gdzie pomagała poprzez swoją fundację zakładać medyczne instytuty leczenia chorób nowotworowych. W 1932 r. z pomocą Prezydenta RP Ignacego Mościckiego jeden z pierwszych takich instytutów został założony w Warszawie (obecnie Centrum Onkologii — Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie). Jego pierwszym szefem została siostra Marii Skłodowskiej-Curie, Bronisława. Maria ofiarowała nowej placówce gram radu, będący jej własnością. Był on podstawą rozpoczęcia działalności Instytutu.

    Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 roku w alpejskiej klinice Sancellemoz w Passy na białaczkę spowodowaną najprawdopodobniej wysokimi dawkami promieniowania pochłoniętymi podczas badań nad promieniotwórczością.

    W roku 1995 Maria Skłodowska-Curie została pierwszą kobietą pochowaną pod kopułą paryskiego Panteonu w uznaniu jej zasług. Odznaczona została Legią Honorową.

    Profesor Skłodowska-Curie została uhonorowana doktoratami honorowymi: Politechniki Lwowskiej 1912, Uniwersytetu Poznańskiego 1922, Uniwersytetu Jagiellońskiego 1924 i Politechniki Warszawskiej 1926.

  • Maria Skłodowska-Curie[1] (ur. 7 listopada 1867 r. w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 r. w Passy) – fizyk i chemik narodowości polskiej. Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursor nowej gałęzi chemii — radiochemii. Do jej największych dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków — radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych[2].

    Żona Pierre'a Curie, matka Eve Curie i Irène Joliot-Curie.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    ( Ur. 7 listopada 1867r. w Warszawie Zm.4 lipca 1934r. w Passy)


    W 1898 r. Maria Skłodowska-Curie wspólnie z mężem wyodrębniła nowe pierwiastki,które nazwała radem i polonem.Pierwiastki te znajdowały się w blendzie smolistej-minerale,którego złoża występują w różnych miejscach naszego globu.Uczona uznała,że niezwykłe własności tego minerału-spontaniczna emisja promieniowania zdolnego do przenikania innych substancji- są wynikiem reakcji atomowych, a nie procesów chemicznych,i otworzyła w ten sposób drogę do sformułowania teorii rozpadów promieniotwórczych.Odkrycia Marii Curie nastąpiły w okresie wielkich zmian w poglądach na naturę atomu i elektromagnetyzmu-kilka lat wcześniej znaleziono elektron-brzemienne w skutki dla fizyki jądrowej.Maria Curie była zdaniem Abrahama Paisa,''energiczną osobą,najprawdopodobniej ogarniętą pasją,którą powinno się pamiętać jako inicjatorkę radiochemii".Maria Curie, z domu Skłodowska była najmłodszym z pięciorga dzieci Władysława i Bronisławy Skłodowskich.Ojciec pochodził z podupadłej rodziny szlacheckiej,był nauczycielem fizyki,a matka-przełożoną pensji.Zmarła na gruźlicę,gdy Maria miała dziesięć lat.Z powodu gruźlicy płuc Bronisława wystrzegała się bliskich kontaktów fizycznych ze swymi dziećmi i nic dziwnego,że Maria była także jako matka powściągliwa w okazywaniu uczuć.śmierć matki,gorliwej katoliczki,wpędziła Marię w głęboką depresję i zniechęciła do religii;do końca życia pozostała ateistką.Maria Curie zdobyła wykształcenie dzięki wielkiej determinacji,z jaką pokonywała wszelkie przeszkody.W tym czasie Polska była pod zaborami:zaborcy,zwłaszcza Rosja,dążyli do zniszczenia kultury polskiej.Maria musiała znosić w gimnazjum rozmaite szykany i mimo znakomitych wyników w nauce odmówiono jej wstępu na wyższą uczelnię.W rezultacie,wszedłszy w koła pozytywistyczne,kontynuowała naukę w Warszawie na Uniwersytecie Latającym.Maria i jej siostra Bronia postanowiły dokończyć studia w Paryżu.W tym celu,zgodnie z powziętym postanowieniem,Maria podjęła pracę,żeby pomóc siostrze.W 1886r.mając 18 lat,zaczęła pracować jako guwernantka.Sama zdołała wyjechać do Paryża w 1891r.,i zdawszy z doskonałym wynikiem egzaminy wstępne,została przyjęta na uniwersytet paryski.Była pierwszą kobietą,która uzyskała na Sorbonie stopień naukowy z fizyki.W 1893r.uzyskała ''magna cum laude'' dyplom z fizyki,a rok później z matematyki.W 1895r.wzięła ślub cywilny z Piotrem Curie-nie wymienili nawet obrączek- a miesiąc miodowy spędzili,zwiedzając Francję na rowerach.W tym czasie Pierre Curie był już cenionym,choć źle opłacanym chemikiem.Urodzony w 1859r.,był osiem lat starszy od Marii.Wspólnie z bratem Paulem w 1880r.odkrył zjawisko piezoelektryczności (pojawianie się napięcia elektrycznego w kryształach pod wpływem ciśnienia).W 1895r.Wilhelm Roentgen odkrył promienie X, a wkrótce potem Henri Becquerel zaczął badać tajemnicze własności uranu.Oba te wydarzenia wydarzenia wpłynęły radykalnie na kierunek rozwoju fizyki, a także na życie Marii Curie.Na początku 1897r.postanowiła w pracy doktorskiej zająć się promieniami Becquerela.Prowadziła pomiary, a ponadto badała najrozmaitsze minerały,między innymi blendę smolistą wydobywaną od stu lat w rejonie Jachymowa,wówczas w Niemczech.W kwietniu 1898r.opublikowała doniesienie o wynikach badań,a po odkryciu substancji,którą wraz z Pierre'em proponowali nazwać polonem,małżonkowie ogłosili w lipcu następny artykuł.W 1990r. na Międzynarodowym Kongresie Fizyki Pierre i Maria Curie przedstawili sprawozdanie,w którym opisali swoje badania.W 1903r.małżonkowi Curie oraz Henri Becquerel otrzymali za swą pracę Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.Zaledwie trzy lata później 1906r.,Pierre zginął w wypadku na moście Pont Neuf w Paryżu.W deszczowe popołudnie został potrącony przez młodego rozszalałego konia,a gdy upadł,koło pędzącego wozu roztrzaskało mu czaszkę.Zrozpaczona Maria przejęła stanowisko męża na Sorbonie i została jako pierwsza kobieta profesorem na tym uniwersytecie.W 1911r.prasa codzienna oskarżyła Marię o romans z Paulem Langevinem,naukowcem zatrudnionym w laboratorium państwa Curie.Maria Curie-Skłodowska utrzymywała bliskie stosunki z dwiema córkami,Ewą i Ireną.Była matką wrażliwą i zaangażowaną w sprawy dzieci.Irena została wybitnym fizykiem i wraz z mężem,Frederikiem Joliot,otrzymała 1935r.Nagrodę Nobla za odkrycie sztucznej promieniotwórczości.Ewa zajmowała się matką pod koniec jej życia i napisała jej biografię,zatytułowaną Maria Curie.Maria Curie zmarła,wskutek anemii złośliwej wywołanej napromieniowaniem.Została pochowana obok męża na cmentarzu w Sceaux.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 60% Opis Krzysia M.E.Letki "Jutro znów pójdę w świat. - Listy"

Bohater utworu M. E. Letki ”Jutro znów pójdę w świat. Listy” to Krzyś. Chłopiec ma 11 lat i jest osobą niepełnosprawną, chodzi o kuli. Jego zainteresowaniem jest kolekcjonowanie znaczków, chciałby się z kimś podzielić swoją pasją. Krzyś nie uczęszcza na lekcje wychowania fizycznego, ponieważ jest cienkim chuchrem. Ma z tego powodu same kompleksy i wstydzi się swojej...

Przydatność 55% Napisz pocztówke do kolegi z Anglii: 1. Napisz o pogodzie. 2. Co zazwyczaj robisz. 3. Co robiłaś wczoraj. 4. Co będziesz robić jutro.

Hello Kasia, I'm in Rome now. The weather is beautiful. It is sunny and hot. I usually swimm and sunbeaching at the beach. Yesterday I was sightseeing the city. I saw many besutiful bildings. Tommorow I will be back to Poland. See you soon. Best wishes! Monika

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji