Treść zadania

artuszek

jak npisac po angielsku porownanie dwoch krajow prosze pomozcie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Chile, Republika Chile, Repblica de Chile, państwo w południowo-zachodniej części kontynentu południowoamerykańskiego. Obszar 756 954 km2. Ludność: 15 153 797 (2000). Graniczy na północy z Peru i Boliwią, na wschodzie z Argentyną, na południu i zachodzie granicę wyznacza wybrzeże Oceanu Spokojnego.

    Stolica Santiago, 4,2 mln mieszkańców

    Większe miasta:
    · Concepción - 326 tys. mieszkańców
    · Viña del Mar - 303 tys. mieszkańców
    · Valparaso - 274 tys. mieszkańców
    · Talcahuano - 244 tys. mieszkańców
    · Antofagasta - 225 tys. mieszkańców

    W 1991 w miastach zamieszkiwało 86% ludności. Podzielone administracyjnie na 25 prowincji. Język urzędowy: hiszpański. Waluta narodowa: peso = 100 centavos.
    Gęstość zaludnienia 20 osób/km2. Przyrost naturalny: 11,69‰ (2000). Społeczeństwo tworzą w ogromnej większości Metysi (92% ogółu), poza którymi jedyną liczniejszą grupą są Indianie (7%). (wykres 1)
    Skład etniczny: katolicy (81% ), protestanci (6%), żydzi (0,2%), bezwyznaniowi (13%) (wykres 2). Analfabeci 4,8%. Przeciętna długość życia mężczyzn 72, kobiet 76 lat.

    WARUNKI NATURALNE

    Chile rozciąga się wąskim pasem o długości ok. 4300 km pomiędzy wybrzeżem Oceanu Spokojnego a Andami. Przez kraj przebiegają ułożone południkowo łańcuchy górskie dwóch systemów andyjskich:
    · Cordillera de la Costa, z najwyższym szczytem Colupo (2335 m n.p.m.) w zachodniej części,
    · główne pasmo Andów, z najwyższym szczytem Ojos del Salado (6870 m n.p.m.) na wschodzie.
    Pomiędzy nimi położone jest tektoniczne obniżenie Doliny Środkowochilijskiej, w którego północnym krańcu znajduje się pustynia Atacama.
    Północne i środkowe wybrzeże Pacyfiku jest słabo rozwinięte, w części południowej natomiast ma charakter fiordowy, z licznymi zatokami i wyspami. Terytorium kraju obejmuje ok. 3000 wysp, m.in.:
    · Chiloe,
    · Campana,
    · Wellington,
    · leżąca na otwartym morzu Wyspa Wielkanocna,
    · Juan Fernandez.

    Sieć rzeczną tworzą liczne, lecz krótkie rzeki, wypływające z Andów. Północna, pustynna część kraju jest pozbawiona stałej sieci wodnej. Tworzą się tam jedynie okresowe potoki, a tylko jeden z nich, Loa, dociera do wybrzeża.

    Ze względu na ogromną rozciągłość terytorium tego państwa wykazuje olbrzymie zróżnicowania:
    · Północna część kraju znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego, wybitnie suchego. Na pustyni Atacama znane są takie regiony, w których nigdy nie odnotowano opadów atmosferycznych.
    · W części środkowej kraju panuje klimat podzwrotnikowy.
    · Na południu - chłodny i wilgotny.

    GOSPODARKA

    Chile i udział tego kraju w handlu światowym od czasów kolonialnych były oparte o eksport surowców mineralnych i produktów rolnych, głównie pszenicy, saletry azotowej i miedzi. W chwili obecnej jednak sektor rolny i wydobywczy łącznie wytwarza tylko 20% dochodu narodowego. Dane te świadczą o tym, że Chile odnotowało znaczny postęp w procesie rozwoju, przekształciło się z kraju surowcowego - w państwo o względnie nowoczesnej strukturze gospodarki.
    Do największych partnerów handlowych kraju należą: Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy i Brazylia.

    ROLNICTWO

    Tylko ok. 5% terytorium Chile zajmują grunty orne. Kolejne 15% stanowią łąki i pastwiska. Daje to przeciętny wskaźnik 1,13 ha użytków rolnych na 1 mieszkańca, który jest jednym z najniższych w krajach Ameryki Łacińskiej.

    Większą część gospodarstw rolnych stanowią duże, towarowe plantacje zarządzane przez wykształcone kadry. Głównym ich mankamentem jest niedoinwestowanie i niska wydajność pracowników najemnych.

    Najważniejszą rośliną uprawną jest:
    · pszenica,
    także inne rośliny zbożowe:
    · jęczmień,
    · owies
    · ryż.
    W dużych ilościach produkuje się
    · ziemniaki,
    · fasolę.
    Ważną rolę odgrywają:
    · buraki cukrowe,
    · rośliny oleiste.
    Warunki naturalne sprzyjają uprawie wielu gatunków owoców:
    · jabłek,
    · winorośli,
    · melonów,
    · brzoskwiń,
    · wielu innych.
    Owoce chilijskie znajdują dobre rynki zbytu w uprzemysłowionych krajach Europy, Ameryki Północnej i w Japonii z uwagi na to, że okres ich dojrzewania przypada na środek sezonu zimowego w tych krajach. Głównym towarem eksportowym wśród artykułów pochodzenia rolnego są wina. Na żywność i produkty rolne przypada 30% wartości eksportu kraju.

    RYBOŁÓSTWO

    Dobrze rozwinęło się rybołówstwo i przemysł rybny produkujący głównie karmę dla zwierząt, prawie w całości eksportowaną.

    BOGACTWA NATURALNE

    Gospodarka kraju przez długie lata wiązała się z przemysłem wydobywczym, który tworzył 4/5 wpływów z eksportu. Ekonomiczna dywersyfikacja produkcji w znacznym stopniu ograniczyła tę zależność. Chile jest jednym z wiodących producentów i eksporterów miedzi.

    Największe kopalnie znajdują się w Chuquicamata (odkrywkowa) i El Teniente. Molibden, złoto i srebro uzyskuje się pośrednio, w procesie wydobycia i rafinacji miedzi. Kraj jest czołowym producentem i eksporterem molibdenu.

    Chilijskie złoża saletry są największe na świecie. Na ich eksploatacji kraj przez długi czas opierał swój rozwój. Obecnie międzynarodowy rynek na saletrę skurczył się do tego stopnia, że przestała ona odgrywać znaczącą rolę wśród towarów eksportowych.

    Ponadto w kraju znajdują się pokłady ołowiu, manganu, wanadu, cynku, litu i soli kamiennej. Większość produkowanej energii elektrycznej dostarczana jest przez elektrownie wodne. Krajowe wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego tylko w połowie zaspokaja potrzeby.

    PRZEMYSŁ PRZETWÓRCZY

    Bazuje głównie na krajowych zasobach naturalnych, surowcach dostarczanych przez rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo. Dobrze rozwinął się m.in.:
    · przemysł spożywczy,
    · skórzany,
    · drzewno-papiernicz,
    · bawełniany.
    Duże znaczenie ma produkcja cementu i przemysł chemiczny. Bardzo dobrze funkcjonują huty żelaza i przemysł maszynowy.

    Gospodarka chilijska jest w stanie zaspokoić wewnętrzny popyt na większość dóbr konsumpcyjnych, włączając w to samochody i szereg innych wyrobów o wysokim stopniu techniczno-technologicznego zaawansowania.




    Struktura zatrudnienia: rolnictwo 18%, przemysł 25%, usługi 57% (wykres 3). Dochód narodowy: 12 400 USD na 1 mieszkańca. Zadłużenie zagraniczne regularnie spłacane: 39 mln USD. Inflacja w 1999: 3,4%. Obroty w handlu z zagranicą – eksport: 15,6 mld USD, import: 13,9 mld USD


    Nowa Zelandia


    Nowa Zelandia, New Zealand, Aotearoa, państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, 1600 km na południowy wschód od Australii.
    Obejmuje 2 wyspy:
    · Północną (114,7 tys. km2),
    · Południową (150,5 tys. km2),


    rozdzielone Cieśniną Cooka, oraz szereg małych m.in.:
    · Stewart,
    · Kermadec,
    · Chatham,
    · Camplell.
    Do Nowej Zelandii należy także kilka małych zamorskich terytoriów w Oceanii: Tokelau, Niue, Wyspy Cooka. Powierzchnia 267,5 tys. km2.

    Stolica Wellington na Wyspie Północnej 158 tys. mieszkańców, zespół miejski 326 tys. Większe miasta:
    · Auckland (353 tys.),
    · Christchurch (313 tys.).

    Język urzędowy angielski, w użyciu także maoryski.
    Jednostka monetarna 1 dolar nowozelandzki = 100 centów.

    3,8 mln mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia: 14 osób/km2. Przyrost naturalny: 6,71‰ . Analfabetyzm: 1%. Skład etniczny: Europejczycy (62,2%), Maorysi (9,2%), Polinezyjczycy (3,6%).wykres 4
    Religia: anglikanie (24,3%), prezbiterianie (18%), bezwyznaniowcy (16,4%), katolicy (15,2%), metodyści (4,7%) wykres 5. Średnia długość życia: mężczyźni 74 lata, kobiety 80 lat.
    WARUNKI NATURALNE

    Powierzchnia wysp jest górzysta. Na Wyspie Południowej znajdują się Alpy Południowe, najwyższy szczyt Góra Cooka (3764 m n.p.m.). Największy lodowiec Tasmana o długości ok. 29 km. Na Wyspie Północnej szereg pasm górskich ciągnących się równolegle do wybrzeży. W centralnej części kilka stożków wulkanicznych (3 czynne), gejzery i wiele gorących źródeł.

    Naturalną szatą roślinną kraju są wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe pokrywające większą część powierzchni kraju - 9/10 gatunków ma charakter endemiczny, np.
    · sosna kauri,
    · buk południowy.
    Ze zwierząt występują:
    · 2 gatunki nietoperzy,
    · ok. 30 gatunków gadów, w tym endemiczny tuatara (hatteria),
    · ptaki nielotne: kiwi i kakapo oraz papuga kea, żyjąca w pokrytych śniegiem Alpach Południowych,
    · brak natomiast ssaków.
    Duże zagrożenie dla gatunków endemicznych stanowią zwierzęta sprowadzone przez osadników, m.in.: koty, psy, szczury,króliki.

    Klimat podzwrotnikowy, morski, z opadami równomiernie rozmieszczonymi w ciągu całego roku. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu 16C i 74 mm, w lipcu 8C i 130 mm.

    GOSPODARKA

    Podstawą gospodarki jest rolnictwo, głównie hodowla:
    · owiec,
    · bydła,
    oraz uprawa:
    · zbóż,
    · warzyw,
    · owoców.


    Duże znaczenie ma rybołówstwo i leśnictwo (jeden z większych eksporterów drewna miękkiego oraz miazgi i tarcicy na świecie). Najważniejszymi gałęziami produkcji jest:
    · przemysł spożywczy,
    · maszynowy,
    · metalowy,
    · środków transportu,
    · chemiczny,
    · drzewny,
    · papierniczy,
    · włókienniczy. Z surowców naturalnych występuje: węgiel kamienny i gaz ziemny.

    Dochód narodowy 17 400 USD na 1 mieszkańca (1999). Inflacja: 1,3% (1999). Zadłużenie: 53 mln USD (1998). Struktura zatrudnienia: usługi - 60%, przemysł - 20,6%, rolnictwo - 9,4%. Handel zagraniczny: eksportuje się głównie:
    · mięso (17%),
    · produkty mleczne (15%),
    · produkty gospodarki leśnej (12%),

    natomiast importuje się:
    · maszyny i elektronikę (25%),
    · pojazdy mechaniczne (10%),
    · ropę naftową (7%). Głównymi partnerami handlowymi są: Australia, Japonia i USA.
    Obroty z zagranicą w 1999 wyniosły – eksport: 12,2 mld USD, import: 11,2 mld USD.

    Konsulat Generalny Nowej Zelandii, Warszawa, ul. Migdałowa 4, tel. 645-14-07, fax 645-12-07.
    Mongolia


    Mongolia, Mongol, Republika Mongolska, Mongol Uls, państwo położone w Azji Środkowej. Od południa graniczy z Chinami, od północy z Rosją. Nie ma dostępu do morza. Powierzchnia 1566 tys. km2.
    Stolica Ułan Bator (575 tys. mieszkańców, 1996). Większe miasta (1996): Dżarhan (87,1 tys.), Erdenet (59,1 tys.).

    Język urzędowy mongolski (chałchaski), w użyciu także kazachski, rosyjski.
    Jednostka monetarna 1 tugrik = 100 mongów.

    2,6 mln mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia: 1,6 osób/km2. Przyrost naturalny: 15,39‰. Analfabetyzm: 17,1%. Skład etniczny: Mongołowie Chałchasi (77,5%), Kazachowie (5,3%), Mongołowie Derbeci (2,8%), Bajaci (2,0%), Mongołowie Buriaci (1,9%).
    Religia: lamaizm, szamanizm, islam.

    Średnia długość życia: mężczyźni 64 lata, kobiety 69 lat.

    WARUNKI NATURALNE

    Mongolia jest krajem wyżynno-górskim. Większa część powierzchni leży powyżej 1000 m n.p.m. Najwyższe szczyty znajdują się w górach Ałtaj Mongolski (Najramdał, 4374 m n.p.m.), położonych w centrum kraju Górach Changajskich oraz w pasmie Chantej, biegnącym na północny wschód od stolicy. Pomiędzy pasmami górskimi występują głębokie, przeważnie bezodpływowe kotliny, wypełnione jeziorami. Na południu znajduje się kamienista pustynia Gobi.

    Najdłuższą rzeką jest Selenga (1000 km). 4/5 powierzchni kraju zajmują suche, trawiaste stepy, pozostałą - pustynie. Lasy nieliczne w górach na północy Bogaty świat zwierzęcy reprezentują m.in.:
    · rysie,
    · niedźwiedzie
    · jelenie w północnych regionach,
    · świstaki,
    · gazele na stepach.
    Gatunkami zagrożonymi są:
    · ibisy,
    · wielbłądy dwugarbne,
    · dzikie osły azjatyckie.

    Klimat kontynentalny suchy, na południu umiarkowany ciepły, na północy umiarkowany chłodny, średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu -26C i 2 mm, w lipcu 16C i 76 mm.

    GOSPODARKA

    Mongolia jest krajem rolniczym. Dobrze rozwinięta jest hodowla:
    · koni,
    · bydła,
    · owiec,
    · kóz.
    Uprawa ziemi ma niewielkie znaczenie. Bogate złoża fluorytu oraz rudy miedzi, molibdenu, węgla brunatnego. Przemysł spożywczy, włókienniczy, skórzany.

    Dochód narodowy 2 320 USD na 1 mieszkańca (1999). Inflacja: 9,5% (1998). Zadłużenie: 715 mln (1998). Struktura zatrudnienia: usługi - 45,0%, rolnictwo - 29,0%, przemysł - 26,0%. Handel zagraniczny: eksportuje się głównie minerały i metale (42,8%), surowce (35,7%), artykuły konsumpcyjne (17,5%), natomiast importuje się maszyny (29,6%), surowce, energię (27,3%), artykuły konsumpcyjne (21,9%). Głównymi partnerami handlowymi są kraje byłego ZSSR i Chiny. Obroty z zagranicą – eksport: 316,8 mln USD, import: 472,4 mln USD (1998).




    Chile, the Republic of Chile, República de Chile, a country in south-western part of South America. Area 756 954 km2. Population: 15 153 797 (2000). It is bordered to the north of Peru and Bolivia with Argentina to the east, south and west border of the Pacific Coast sets.

    The capital of Santiago, the 4.2 million inhabitants

    Larger cities:
    · Concepcion - 326 thousand. Population
    · Viña del Mar - 303 thousand. Population
    · Valparaíso - 274 thousand. Population
    · Talcahuano - 244 thousand. Population
    · Antofagasta - 225 thousand. Population

    In 1991, urban population, 86% of the population. Divided administratively into 25 provinces. Official language: Spanish. National Currency: Peso = 100 centavos.
    The population density 20 persons per km2. Natural increase: 11.69 ‰ (2000). People make up the vast majority Metysi (92% of the total), beyond which only larger group are the Indians (7%). (Figure 1)
    Ethnic composition: Roman Catholic (81%), Protestant (6%), Jews (0.2%), agnostics (13%) (Figure 2). 4.8% illiterate. The average life expectancy for men 72, women 76 years.

    NATURAL CONDITIONS

    Chile extends a narrow strip of about 4300 km between the coast of the Pacific Ocean and the Andes. Run by the country arranged meridionally mountain ranges of the two systems Andean:
    · Cordillera de la Costa, Colupo with the highest peak (2,335 m) in the western part,
    · Main band of the Andes, the highest mountain Ojos del Salado (6,870 m) in the east.
    Between them lies the Valley of the tectonic lowering Środkowochilijskiej, whose northern tip is located in the Atacama desert.
    Northern and Central Pacific coast is poorly developed, while in the southern part is fiordowy, with numerous bays and islands. Territory includes about 3,000 islands, including:
    · Chiloe,
    · Campana
    · Wellington
    · Lying in the open sea, Easter Island,
    · Juan Fernandez.

    The network of rivers, forming numerous but short river flowing from the Andes. Northern, desert part of the country is devoid of a permanent network of water. Form, where only the periodic streams, and only one of them, Loa, reaching the coast.

    Due to the large extent of territory has a huge diversity:
    · Northern part of the country is under the influence of tropical climate, very dry. On the Atacama desert regions are known, which has never been reported precipitation.
    • In the central part of the country has a tropical climate.
    · On the south - cold and damp.

    ECONOMY

    Chile and that country's share in world trade since the colonial period were based on exports of minerals and agricultural products, mainly wheat, nitrate nitrogen and copper. At present, however, agriculture and extractive produces a total of only 20% of national income. These data show that Chile, there has been significant progress in the development process, the country has evolved from raw materials - in a state with a relatively modern structure of the economy.
    For the country's biggest trading partners are the United States, Japan, Germany and Brazil.

    AGRICULTURE

    Only about 5% of the territory of Chile occupy arable land. Another 15% is meadows and pastures. This gives an average rate of 1.13 ha of agricultural land to a head, which is one of the lowest in Latin American countries.

    A greater proportion of farms are large, commodity plantations managed by educated staff. Their principal drawback is the under-investment and low productivity workers.

    The most important crop is:
    · Wheat,
    other cereal crops:
    · Barley,
    · Oats
    · Rice.
    In large quantities are produced
    · Potatoes
    · Beans.
    Play an important role:
    · Sugar beets,
    · Oilseeds.
    Natural conditions conducive to the cultivation of many species of fruit:
    · Apples,
    · Vines
    · Melons,
    · Peaches,
    · Many others.
    Chilean Fruits are good markets in the industrialized countries of Europe, North America and Japan due to the fact that the period of their adolescence falls in the middle of the winter season in these countries. Chief export of articles are of agricultural origin of the wine. For food and agricultural products account for 30% of the value of exports of the country.

    Fishing

    A well developed fisheries and fishing industry mainly produces pet food, almost entirely exported.

    NATURAL WEALTH

    The economy of the country for many years was associated with extractive industries, which created four fifths of export earnings. Economic diversification of production greatly reduced this relationship. Chile is one of the leading manufacturers and exporters of copper.

    The largest mines are located in Chuquicamata (pit) and El Teniente. Molybdenum, gold and silver is obtained indirectly, in the process of extraction and refining of copper. The country is a leading producer and exporter of molybdenum.

    Chilean nitrate deposits are the largest in the world. At operation the country has long resisted its development. Currently, the international market for nitrate shrunk to such an extent that it has ceased to play a significant role among the export goods.

    Moreover, in the country are layers of lead, manganese, vanadium, zinc, lithium and salt. Most of the produced electricity is supplied by hydropower. Domestic production of crude oil and natural gas only half meets the needs.

    Processing industry

    It is based mainly on domestic natural resources, raw materials supplied by agriculture, forestry and fisheries. Well-developed inter alia:
    · Industry food
    · Leather
    · Wood and paper,
    · Cotton.
    It is important to the production of cement and chemical industries. Very good work steelworks and machinery.

    Chile's economy is able to satisfy domestic demand for most consumer goods, including automobiles and many other products with high technical and technological advancement.




    Structure of employment: agriculture 18%, industry 25%, services 57% (Figure 3). National income: 12 400 USD per 1 inhabitant. Foreign debt is regularly paid: U.S. $ 39 million. Inflation in 1999: 3.4%. Turnover in foreign trade - exports: 15.6 billion USD, imports: 13.9 billion USD


    New Zealand


    New Zealand, New Zealand, Aotearoa, island country situated in south-western Pacific Ocean, 1600 km south-east of Australia.
    It includes two islands:
    Degrees north (114.7 thous. Km2)
    ° south (150.5 thous. Km2)


    separated by Cook Strait, and a number of small, inter alia:
    · Stewart
    · Kermadec Islands,
    · Chatham,
    · Camplell.
    New Zealand should also be several small overseas territories in the Pacific: Tokelau, Niue, Cook Islands. Area 267.5 thousand. km2.

    The capital Wellington in the North Island 158 thousand. inhabitants, 326 thousand conurbation. Larger cities:
    · Auckland (353 thousand.)
    · Christchurch (313 thousand)..

    Official language English, to use the Maori.
    Currency New Zealand $ 1 = 100 cents.

    3.8 million inhabitants. Average population density: 14 persons per km2. Natural increase: 6.71 ‰. Illiteracy: 1%. Ethnic composition: Europeans (62.2%), Maori (9.2%), Polynesians (3.6%). Figure 4
    Religion: Anglican (24.3%), Presbyterian (18%), bezwyznaniowcy (16.4%), Catholics (15.2%), Methodists (4.7%) Figure 5 Average life expectancy: men 74 years, women 80 years.
    NATURAL CONDITIONS

    The area is mountainous islands. South Island Southern Alps are the highest mountain Aoraki / Mount Cook (3,764 m). Largest glacier Tasman length of about 29 km. On the North Island series of mountain ranges stretching parallel to the coast. In the central part of several volcanic cones (3 active), geysers and many hot springs.

    The natural vegetation of the country is subtropical evergreen forests cover the greater part of the country - 9 / 10 species is endemic, such as
    · Kauri pine,
    · Southern beech.
    Animals are:
    • 2 species of bats,
    · About 30 reptile species, including endemic tuatara (tuatara)
    · Flightless birds: Kakapo and kiwi and kea parrot, living in snow-covered Southern Alps,
    • Lack of the mammals.
    Major threat to endemic species are animals imported by the settlers, including: cats, dogs, rats, rabbits.

    Subtropical climate, sea, with rainfall evenly distributed throughout the year. Average air temperature and average rainfall for the country's capital are as follows: 16C in January and 74 mm in July 8C and 130 mm.

    ECONOMY

    The basis of economy is agriculture, mainly cultivation:
    · Sheep
    · Bovine
    and cultivation:
    · Cereals,
    · Vegetables
    · Fruit.


    It is important to fisheries and forestry (one of the largest exporters of softwood lumber and pulp and the world). The most important branches of production is:
    · Industry food
    · Machine
    · Metal
    · Central Transport,
    · Chemical
    · Wood
    · Paper,
    · Textiles. The natural resource is: coal and natural gas.

    National income in 1917 of $ 400 per 1 inhabitant (1999). Inflation: 1.3% (1999). Debt: 53 million USD (1998). Structure of Employment: services - 60%, industry - 20.6%, agriculture - 9.4%. Foreign Trade: exports are mainly:
    · Meat (17%)
    · Products products (15%),
    · Products forestry (12%)

    while imports are:
    · Machinery and electronics (25%)
    · Motor vehicles (10%)
    · Oil (% 7). The main trade partners are: Australia, Japan and the USA.
    Turnover with foreign countries in 1999 amounted to - exports: U.S. $ 12.2 billion, imports: 11.2 billion USD.

    Consulate General of New Zealand, Warsaw, ul. Almond 4, Tel: 645-14-07, 645-12-07 fax.
    Mongolia


    Mongolia, Mongolian Republic, Mongolia, Mongol ULS, a country located in Central Asia. From the south it borders with China, from the north of Russia. There is no access to the sea. Surface thousand in 1566. km2.
    The capital of Ulan Bator (575 thousand. Population, 1996). Larger cities (1996): Dżarhan (87.1 thous.) Erdenet (59.1 thousand)..

    Official language of Mongolia (chałchaski), to use the Kazakh, Russian.
    Monetary unit 1 = 100 mongów Mongolian tögrög.

    2.6 million inhabitants. Average population density: 1.6 persons per km2. Natural increase: 15.39 ‰. Illiteracy: 17.1%. Ethnic composition: Chałchasi Mongolians (77.5%), Kazakhs (5.3%), Mongolians Derbeci (2.8%), Bajaci (2.0%), Mongolians Buryats (1.9%).
    Religion: Lamaism, shamanism, Islam.

    Average life expectancy: men 64, women 69 years.

    NATURAL CONDITIONS

    Mongolia is a mountainous country. Most of the area lies above 1000 m. The highest peaks are located in the Altai mountains of Mongolia (Najramdał, 4374 m asl), located in the center of the country Changajskich Mountains and in the band chant, running north-east of the capital. Between the mountain ranges are deep, mostly outflow basin, filled with lakes. To the south is a rocky desert of Gobi.

    Selenga River is the longest (1000 km). Four fifths of the country occupy dry, grassy steppes, the remainder - the desert. Few forests in the mountains in the north represent a rich animal world include:
    · Lynx,
    · Bears
    · Deer in the northern regions,
    · Marmots,
    · Gazelles on the plains.
    Endangered species are:
    · Ibises,
    · Dwugarbne camels,
    · Asiatic wild asses.

    Dry continental climate, warm in the south temperate, cool temperate in the north, the average air temperature and average rainfall for the country's capital are as follows:-26C in January and 2 mm, in July of 16C and 76 mm.

    ECONOMY

    Mongolia is an agricultural country. There is an extensive farming:
    · Horses
    · Bovine
    · Sheep
    · Goats.
    Cultivation of land is of minor importance. Rich deposits of fluorspar and copper, molybdenum, coal, lignite. The food industry, textile, leather.

    The national income of U.S. $ 2 per 1 320 capita (1999). Inflation: 9.5% (1998). Debt: 715 million (1998). Structure of Employment: services - 45.0%, agriculture - 29.0%, industry - 26.0%. Foreign trade: exports are mainly minerals and metals (42.8%), raw materials (35.7%), consumer goods (17.5%), while imports of machinery (29.6%), raw materials, energy (27, 3%), consumer goods (21.9%). The main trade partners are countries of the former USSR and China. Turnover from abroad - exports: 316.8 million U.S. dollars, imports: 472.4 million USD (1998).

Rozwiązania

Podobne zadania

marttusia16 napisz pocztówkę z wakacji po angielsku Przedmiot: Język angielski / Liceum 2 rozwiązania autor: marttusia16 29.3.2010 (16:42)
kotek56 Napisz wypowiedź na temat zagrożeń dla świata(po angielsku). Zamieść Przedmiot: Język angielski / Liceum 1 rozwiązanie autor: kotek56 6.4.2010 (22:49)
Dajana888 Jak to po powiedziec po angielsku ?(krótkie) Przedmiot: Język angielski / Liceum 4 rozwiązania autor: Dajana888 7.4.2010 (19:38)
Dajana888 Jak powiedziec po angielsku: Prawdopodobnie spóźniłabym się Przedmiot: Język angielski / Liceum 2 rozwiązania autor: Dajana888 7.4.2010 (20:14)
Dajana888 Opisze mi ktoś obrazek po angielsku? Przedmiot: Język angielski / Liceum 2 rozwiązania autor: Dajana888 9.4.2010 (21:40)

Podobne materiały

Przydatność 75% Przyprawy krajowe i zagraniczne

Cała praca w załączniku. Dostałam za nią 6 :)

Przydatność 50% Międzynarodowe i krajowe organizacje hotelowe

Międzynarodowe i krajowe organizacje hotelowe. Mają za zadanie obronę interesów właścicieli hoteli, wymianę doświadczeń oraz ujednolicanie poziomu i jakości świadczonych usług w swoich zakładach hotelarskich. Organizacje hotelarskie uczestniczą min w ustalaniu kategoryzacji hoteli, wydają własne czasopisma, ustalają warunki współpracy z biurami podróży, zajmują się...

Przydatność 60% kosmogonia mityczna i biblijna - porownanie

Kosmogonia biblijna i mityczna – porównanie” Jest świat. Ale jak powstał? Możemy się tego dowiedzieć czytając literaturę astronomiczną, historyczną ... Można również zajrzeć do „Biblii” lub „Mitologii” Jana Parandowskiego, które także opowiadają o stworzeniu świata. Czy w każdej z tych publikacji znajdzie się takie same informacje? Oczywiście, że nie....

Przydatność 80% Międzynarodowe i krajowe regulacje systemu walutowego

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Siedlcach „Międzynarodowe i krajowe regulacje prawne systemu walutowego” Międzynarodowy system walutowy tworzą reguły, narzędzia i instytucje umożliwiające dokonywanie płatności miedzy rezydentami a nierezydentami. Rozwiązania te powstały po części na mocy umów międzynarodowych, a po części na...

Przydatność 80% Pentium IV (+ heaper trading) porownanie ze starszymi wersjami

Procesor (CPU - Central Processing Unit) możemy nazwać "mózgiem" komputera. Jest to centralna jednostka obliczeniowa odpowiedzialna za wykonywanie instrukcji uruchomionych programów. Procesor jest odpowiedzialny za nadzór i synchronizację pracy urządzeń w komputerze. Centralny procesor składa się z 3 głównych części: jednostki arytmetyczno-logicznej (ang. ALU - Arithmetic and...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji