Treść zadania

wyjscieeawaryjnee

Na podstawie losów bohatera opowiadania E.Hemigway'a uzasadnij słuszność cytatu :"Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać "

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Myśl, która została zawarta w temacie pracy: Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać, to moim zdaniem jedno z najpiękniejszych i najpełniej wyrażających ludzką naturę sformułowań. Jest wielu bohaterów literackich, których postępowanie udowodniło prawdziwość tej tezy. Jednym z nich jest postać z utworu Henryka Sienkiewicza pt. Krzyżacy - Jurand ze Spychowa. To niezwykłe, że ten człowiek pomimo wielu nieszczęść, jakie go spotkały nie poddał się - z godnością znosił poniżenie i okrutne tortury, jakim go poddano: został on oślepiony, a następnie pozostawiony bez żadnej pomocy na pastwę losu. Po tym wszystkim nie załamał się, nadal bardzo chciał żyć, przebaczył nawet swoim oprawcom.Kolejną książką, w której znajduje się potwierdzenie zawartej w temacie tezy, jest tekst współczesnej autorki - Wandy Lachowicz Przeklinam cię ciało. To opowieść o chorej na anoreksję, która popada także w narkomanię - jej życie traci sens. Dlatego kilka razy decyduje się na popełnienie samobójstwa. Wszystko wskazuje na to, że nikt nie może jej już pomóc. Jednak zdarza się coś niezwykłego - przychodzi dzień, w którym zdaje sobie ona sprawę z trudnej sytuacji, w jakiej się znajduje. Zaczyna rozumieć, że popełniła w swoim życiu wiele błędów. Dlatego właśnie stara się je naprawić. Chce rozpocząć "drugie", zupełnie odmienne od poprzedniego, życie. Podejmuje decyzję - chce się leczyć oraz decyduje się pogodzić ze swoją mamą.

    Chcę także podać przykłady ludzi, którzy utracili to, co było dla nich najważniejsze. Jednym z takich bohaterów literackich jest Santiago, postać z opowiadania Ernesta Hemingwaya pt. Stary człowiek i morze. Wyruszył on na połów i przez wiele dni skazany był na walkę z ogromną rybą - ale do końca się nie poddawał i udało mu się osiągnąć sukces. Z dumą zaczął płynąć ze swoim łupem w kierunku lądu - niestety, nie miał szczęścia. Rekiny, które wyczuły zapach krwi, zjadły złapaną przez niego rybę. W ten sposób Santiago stracił wszystko, co posiadał. Nie można jednak powiedzieć, że wrócił do domu jako przegrany - zwyciężył przecież walkę z sobą samym, z własnymi słabościami. Udowodnił, że ma w sobie wiele siły i odwagi.

    Następnym bohaterem, który nie dał się pokonać był Rudy - postać z powieści Aleksandra Kamińskiego pt. Kamienie na szaniec. Pomimo tego, że został poddany okrutnym torturom, nie zdradził Niemcom informacji, które powiedziałyby cokolwiek o jego przyjaciołach. W ten właśnie sposób uratował im życie.

    Dowodem na to, że człowieka nie można pokonać jest również życie wielu artystów, niektórzy z nich mimo przeciwności losu, przebytych wypadków czy choroby, nadal tworzą wybitne dzieła. Przykładem takiego artysty jest kompozytor niemiecki - Ludwig van Beethoven. To człowiek, który pomimo głuchoty nie zrezygnował ze swojej pasji i nadal komponował wybitne dzieła. Nie chciał zrezygnować z tego, co naprawdę kochał.

    Postawy ludzi i bohaterów literackich, które zostały przeze mnie przywołane udowadniają, że prawdziwe jest stwierdzenie: Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać. Nie ma nic silniejszego niż nadzieja człowieka na powodzenie jego zamiarów. To istota, która jest w stanie walczyć do końca o to, co uzna za słuszne.

Rozwiązania

Podobne zadania

RiX opowiadanie na temat wybranego cytatu z Małego Księcia Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: RiX 12.4.2010 (20:52)
murzyn12311 << W Soplicowie jak w raju - uzasadnij wypowiedz >> Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: murzyn12311 27.4.2010 (18:26)
paulka1606 uzasadnij, że "Kamienie na szaniec" to powieść dokumentalna Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: paulka1606 17.5.2010 (17:27)
Cookie Na jutrooo ! Pomocyy . ! Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Cookie 18.5.2010 (19:10)
patinka520 Uzasadnij ze muzea ucza... Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: patinka520 20.5.2010 (19:42)

Podobne materiały

Przydatność 50% Rozprawka cytatu Alberta Schweitzera

„Świat jest okrutny i wspaniały. Jest pełnią sensu w tym, co pełne bezsensu, pełnia cierpienia w tym, co pełnie radości.” /Albert Schweitzer/ Albert Schweitzer w swoich poglądach głosił wiele wartości. Powyższy cytat ma za zadanie...

Przydatność 65% Czy warto znać swoją przyszłość? - na podstawie cytatu Stanisława Stabryły

Lepiej nie znać swego losu, nie dochodzić prawdy o sobie samym, tylko to może zapewnić ów pozorny i nietrwały spokój? stwierdził tłumacz literatury starożytnej Stanisław Stabryła. Według mnie bardzo trudno jest jednoznacznie ustosunkować się do tej wypowiedzi. Zarówno argumenty zwolenników, jak i przeciwników tezy, którą postawił profesor, są bardzo trafne i dają nawet...

Przydatność 80% Wyjaśnienie cytatu z "Apokalipsy" Św. Jana "Bądź zimny lub gorący".

Uważam, że cytatem "Bądź zimny lub gorący" Pan Jezus przedstawia zarzuty tym ludziom, którzy w jego oczach są "letni". Pod tym słowem kryją się osoby, które w prawdzie nie zaprzeczają, że jest Bóg, ale też nic sobie z tego nie robią, żyją swoim życiem i to jest dla nich najważniejsze. Nie liczy się Bóg, tylko oni sami. Można na takie określenie zasłużyć słowem,...

Przydatność 65% Interpretacja cytatu: ''Tu jest niebo, gdzie julia żyje''.

Cytat: „ Tu jest niebo, gdzie Julia żyje” z tragedii Williama Szekspira Pt : „Romeo i Julia” nawiązuje do miłości głównych bohaterów. Miłość ta nawiązała się między nimi podczas balu u Kapuletich. Była ona głęboka, bezinteresowna i odwzajemniona. Nie były dla nich ważne liczne przeszkody, które stawały im na drodze. Byli odważni i dążyli do osiągnięcia celu...

Przydatność 50% Omówienie cytatu Adama Asnyka (Nad głębiami) na 2 przykładach korzystania twórców z tradycji antycznej

"Przeszłość nie wraca jak żywe zjawisko, w dawnej postaci, jednak nie umiera; odmienia tylko miejsce, czas, nazwisko i świerze kształty na siebie przybiera [...] zawsze z tej samej życiodajnej strugi czerpiemy napój, co pragnienie gasi; żywi nas zasób pracy, plemion długiej..." Adam Asnyk "Nad głębiami" Tak jak pisze Adam Asnyk, przeszłość nie umiera, lecz...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji