Treść zadania

~agrest

Etapy procesu mycia naczyń ręcznego i mechanicznego.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Mycie naczyń nie polega tylko na powierzchniowym usunięciu zanieczyszczeń, ale także na osiągnięciu czystości mikrobiologicznej, która ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa konsumentów, jak również personelu. Są to zagadnienia, na które jeszcze wiele zakładów zbiorowego żywienia nie zwraca należytej uwagi.

    Przyjrzyjmy się zatem pomieszczeniu zmywalni.

    Najważniejszą zasadą, która musi być bezwzględnie zachowana - jeśli chcemy uniknąć problemów - jest przestrzeganie dróg tzw. czystych i brudnych. Pomieszczenie sali musi być zaprojektowane i zorganizowane w sposób uniemożliwiający kontakt czystych i umytych naczyń z powierzchniami, na których znajdowały się naczynia brudne.

    Prześledźmy przykładowo przepływ naczyń w strefie "brudnej".

    Naczynia z sali konsumpcyjnej są przewożone wózkami lub przenoszone do stołu, przy którym następuje zrzucanie resztek jedzenia z talerzy do pojemników na zlewki. Jest to stół wykonany ze stali nierdzewnej, z otworem, pod którym znajduje się pojemnik na odpady. Naczynia, po wstępnym oczyszczeniu z resztek, są układane w koszu stojącym nad komorą zlewozmywaka. W tym momencie zwróćmy uwagę na zasadę układania naczyń w koszu: nie powinny się ze sobą stykać, nie mogą być układane jedne nad drugimi, a sztućce powinny być ustawione pionowo i luźno w specjalnych koszyczkach. Ma to na celu umożliwienie dostępuj wody z płynem myjącym do każdego naczynia w zmywarce. Tak ułożone naczynia należy dokładnie spłukać prysznicem z pozostałych resztek żywności. Kosz ze spłukanymi naczyniami przesuwamy do na stół zmywarki, a następnie do zmywarki i rozpoczynamy proces mycia.

    Prześledźmy jak wygląda przebieg naczyń w strefie "brudnej" i jak należy ją zaplanować:

    Naczynia po umyciu i wyparzeniu w zmywarce są przesuwane na stół "czysty", gdzie ociekają i stoją do wyschnięcia. Czyste i suche naczynia można układać do szafy, najczęściej są to szafy przelotowe, dwustronne, wykonane ze stali nierdzewnej. Szafy te powinny być wyposażone z obu stron w drzwiczki zamykane lub przesuwane, ułatwiające natychmiastowe użycie umytych naczyń.

Rozwiązania

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji