Treść zadania

all22116

fizyka siła tarcia

Autor edytował treść zadania 10.5.2010 (18:13), dodano fizyka siła tarcia 1 wyjaśnij dlaczego jest lepiej ciało ruszyć z miejsca niż potem trzymać je w ruchu 2 zastanów się i odpowiedz dlaczego jest trudniej pisać kreda po tłustej tablicy 3oblicz siłę tarcia klocka drewnianego po desce jeżeli ciężar klocka wynosi 5N a współczynnik tarcia drewna po drewnie 0,6 4 wyjaśnij na przykładach dlaczego w niektórych przypadkach tarcie można uznać za pożyteczne a innym razem za szkodliwe 5 wyjaśnij dlaczego w zimę sankami możemy zjeżdżać z niezbyt stromej góry a w lato nie Autor edytował treść zadania 10.5.2010 (18:14), dodano fizyka siła tarcia 1 wyjaśnij dlaczego jest lepiej ciało ruszyć z miejsca niż potem trzymać je w ruchu 2 zastanów się i odpowiedz dlaczego jest trudniej pisać kreda po tłustej tablicy 3oblicz siłę tarcia klocka drewnianego po desce jeżeli ciężar klocka wynosi 5N a współczynnik tarcia drewna po drewnie 0,6 4 wyjaśnij na przykładach dlaczego w niektórych przypadkach tarcie można uznać za pożyteczne a innym razem za szkodliwe 5 wyjaśnij dlaczego w zimę sankami możemy zjeżdżać z niezbyt stromej góry a w lato nie

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Tarcie (pojęcie fizyczne) (opory ruchu) to całość zjawisk fizycznych towarzyszących przemieszczaniu się względem siebie dwóch ciał fizycznych (tarcie zewnętrzne) lub elementów tego samego ciała (tarcie wewnętrzne) i powodujących rozpraszanie energii podczas ruchu.

    Tarcie zewnętrzne występuje na granicy dwóch ciał stałych. Tarcie wewnętrzne występuje przy przepływie płynów, jak i deformacji ciał stałych, pomiędzy obszarami przemieszczającymi się względem siebie.

    Siła występująca w zjawiskach tarcia nazywana jest siłą tarcia.

    Podstawowy podział tarcia:[1]

    * tarcie zewnętrzne
    o tarcie ślizgowe
    + tarcie spoczynkowe (tarcie statyczne)
    + tarcie ruchowe (tarcie kinetyczne)
    o tarcie toczne
    * tarcie wewnętrzne

    Podział stosowany w technice, uwzględniający występowanie środków smarnych:

    * tarcie suche
    * tarcie płynne
    * tarcie graniczne
    * tarcie mieszane

    W tarciu zewnętrznym suchym, z zazwyczaj siła tarcia spoczynkowego jest większa lub równa sile tarcia ruchowego: T_s \geqslant T_k .

    Choć zjawiska wywołujące tarcie mają skomplikowana naturę – od czysto mechanicznej po molekularną, matematyczny opis zjawiska jest bardzo prosty.

    Jeżeli ciało nie porusza się, to siła tarcia statycznego równoważy siłę wypadkową pozostałych sił działających na ciało, ma jej kierunek, a zwrot przeciwny. Maksymalną wartość siły jaka może wystąpić określa wzór:

    T_s = \mu \cdot N

    Jeżeli ciało porusza się, to siła tarcia dynamicznego ma kierunek ruchu ciała, zwrot przeciwny kierunkowi ruchu, wartość T jest równa:

    T_d = \mu \cdot N

    gdzie:

    \mu\; – współczynnik tarcia zależny od rodzaju powierzchni stykających się ciał,
    N\; – siła nacisku prostopadła do powierzchni styku ciał.

    Gdy ciało porusza się, tak że jego elementy stykające się z powierzchnią mają różne kierunki ruchu (np złożenie ruchu postępowego i obrotowego), to siły tarcia pochodzące od poszczególnych punktów styku ciała z podłożem mają różne kierunki.

Rozwiązania

Podobne zadania

dilayla122 po przesówaniu skrzyni po podłodze robotnik pokonuje siłę tarcia równą Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: dilayla122 29.4.2010 (16:00)
marika15 Siła tarcia i oporu Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: marika15 5.5.2010 (16:15)
ada135 Pilne!! Pozbawienie tarcia...Pomocy!! Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: ada135 8.5.2010 (15:58)
ness co by było gdyby nie było tarcia ? Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: ness 11.5.2010 (19:19)
ness co by było gdyby nie było tarcia ? Przedmiot: Fizyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: ness 11.5.2010 (19:32)

Podobne materiały

Przydatność 50% Siły tarcia

Siły tarcia działające w trakcie poruszania powstrzymują nas przed upadkiem i pozwalają poruszać sie do przodu lecz gdyby tarcia nie było nie mogli byśmy poruszać sie po powierzchni ziemi ponieważ była by zbyt gładka jak wypolerowany lód.Życie na planecie bez tarcia byłoby niemożliwe.Zwierzęta nie mogły by polować ani odgryzać kawałków pożywienia.Gdyby nie tarcie...

Przydatność 50% Wyznaczanie współczynników tarcia

Sprawozdanko

Przydatność 60% Pozytywne i negatywne skutki tarcia

Znaczenie tarcia w życiu codziennym i technice jest olbrzymie. Wynika to stąd, że tarcie jest związane z każdym nieomal zjawiskiem mechanicznym. Występuje ono zarówno podczas ruchu ciała, jak i podczas spoczynku. W każdym ruchu tarcie jest siłą przeciwdziałającą ruchowi – siła hamująca. Jeśli jesteśmy zainteresowani, aby dany ruch się odbył, to tarcie jest wtedy czynnikiem...

Przydatność 75% Rola i znaczenie tarcia w przyrodzie.

Tarcie jest zjawiskiem powszechnym. Na co dzień spotykamy się z nim wykonując zwykłe, codzienne czynności. Jest ono siłą, która działa hamująco na ruch ciała. Jedną z najważniejszych przyczyn tarcia jest chropowatość powierzchni stykających się ze sobą podczas wzajemnego oddziaływania ciał . Każda powierzchnia – nawet taka, którą uznamy za absolutnie gładką...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji