Treść zadania

ola001

Jakie przystosowania do życia na pustyni ma kaktus i wielbłąd ?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    wielbłąd - jego sierść dobrze izoluje ciało od chłodu i gorąca, płaskie dwupalczaste stopy zapobiegają zapadaniu się w piasek. Ruchome nozdrza, długie rzęsy chronią przed piaskiem.
    kaktus - kolce, które chronią przed zbyt szybkim oddawaniem wody . ((;

Rozwiązania

  • sindy9

    wielbłąd - w garbie ma zapas tłuszczu, w nogach ma poduszeczki które ułatwiają szybkie bieganie,
    kaktus- grółba łodyga która wsiąka wodę , grube liscie

  • userphoto

    Wielbłąd może przetrwać pijąc niewiele wody. Rowek, który biegnie od każdego nozdrza w kierunku górnej wargi umożliwia zlizywanie bardzo małych ilości wody wydostającej się przez otwory nosowe i jej powtórne wykorzystanie. Ssak ten bardzo oszczędza wodę, ponieważ wydaje suche odchody, a jego nerki minimalizują ilość wody w moczu. Wielbłąd potrafi przeżyć stratę dużych ilości wody, sięgających do 40% masy jego ciała. Temperatura jego ciała może bardzo wzrosnąć, bez wydzielania potu. Wielbłądy zaczynają się pocić dopiero kiedy temperatura ich ciała osiągnie 40 stopni Celsjusza.
    Ssaki te, gdy nie pracują mogą wytrwać nie pijąc nawet 10 miesięcy, a potrzebną do życia wodę czerpią z pokarmu, który zjadają. Jeśli jednak nadarzy się okazja mogą wypić nawet do 100 litrów.

    Kaktusy i inne sukulenty są przystosowane do życia w warunkach gdzie bardzo mało jest podstawowej dla życia substancji czyli wody. Mają rożne kolory i kształty, niektóre z nich to rośliny uprawne i doniczkowe.
    Kaktusy są grupą roślin przystosowaną do życia w warunkach, w których istnieje niedobór wody. Potrafią doskonale pobierać wodę z podłoża i magazynować ją w swoich mięsistych liściach, łodygach, lub czasem korzeniach.
    Niektóre kaktusy posiadają tak długie korzenie, że mogą sięgać nimi bardzo głęboko w glebę i zwiększać możliwość wchłaniania wody. Jednak istnieje wiele gatunków kaktusów, które posiadają korzenie zaskakująco małe w stosunku do swojej wielkości. Tego względu rośliny te muszą magazynować wodę opadową.
    Kaktusy wykorzystują swoje zapasy wody do fotosyntezy i innych potrzebnych do życia procesów. Kiedy tempo pobierania wody z gleby jest niskie i ma ujemny wpływ na proces fotosyntezy, kaktusy pobierają wodę z tkanki magazynującej. Sukulenty potrafią gromadzić duże ilości wody w swoich łodygach, a niektóre gatunki mogą utracić nawet ponad połowę swoich zapasów zanim ujawnią tego skutki.
    U niektórych kaktusów liście są zreduko - wane do postaci kolców, co obniża poziom utraty wody. Fotosyntezę prowadzą wtedy komórki zielonych łodyg.
    Liście kaktusów są zwykle grube i mięsiste, mają małą powierzchnię pod względem wielkości. Niektóre mogą być kuliste, ponieważ kształt ten jest bardzo wydajny w suchych warunkach. Niektóre kaktusy wykształcają grubą kutykulę czyli woskową warstwę, która redukuje utratę wody.
    Tak więc kaktusy są roślinami bardzo wytrzymałymi i odpornymi na utratę wody.

Podobne zadania

klaudia12343 przyra pomozesz prosze Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: klaudia12343 9.4.2010 (17:26)
klaudia12343 przyroda kl 4 Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: klaudia12343 15.4.2010 (15:00)
kaamolo PROSZE O POMOC SZYBKO Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: kaamolo 15.4.2010 (19:20)
mefiu przyroda Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: mefiu 20.4.2010 (14:04)
topola1000 Na jutro Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: topola1000 21.4.2010 (15:08)

Podobne materiały

Przydatność 50% Przyroda

Kochasz kwiaty, kochasz słońce, Kochasz ptaki i lato gorące. Zniecierpliwieniem oczekujesz lata I słońca, które po niebie łata Szumy drzew, łaskoty trawy to twoje najlepsze zabawy. Nie umiesz żyć bez przyrody Jak bez wody? Zwierzęta kochają cię, A ty z nimi bawisz się. Więc rośni...

Przydatność 75% Przyroda Mysłowic

Przyroda Mysłowic STRUKTURA ŚRODOWISKA NATURALNEGO W strukturze środowiska przyrodniczego Mysłowic dominują dwa rodzaje użytków: lasy oraz pola uprawne. Pod względem potencjału biologicznego cechującego poszczególne systemy, wymienić należy kolejno: ekosystemy leśne, ekosystemy trawiaste, ekosystemy zbiorników wodnych, agrocenozy, ekosystemy zieleni nieurządzonej i...

Przydatność 55% Konflikt człowiek - przyroda

Główne zanieczyszczenia powodujące degradacje środowiska stanowi przemysł, transport, rolnictwo i gospodarka komunalna. Zanieczyszczenia atmosferyczne to głównie pyły, gazy. Są one niekorzystne dla człowieka, zwierząt, roślin. Konflikt człowieka z przyrodą zaczął się od rozwoju przemysłu w XX wieku. Do niedawna panowała równowaga między przyrodą a działalnością...

Przydatność 60% Słówka ekologia, przyroda, żywioły

1. Ekologia Die kologie 2. Szkody, straty w środowisku naturalnym Die Umweltschden 3. Natura Die Natur 4. Utrzymanie w czystości Die Reinhaltung 5. Rezerwat przyrody Das Naturschutzgebiet 6. Szybki rozwój rasche Entwicklung 7. Szkodliwy dla środowiska umweltschdlich 8. Wymierać aussterben 9. Ochrona środowiska Der Schutz der Umwelt 10. Ratować lasy tropikalne Die Regenwlder retten 11....

Przydatność 60% Przyroda - jak ją szanuję?

Zanim powstała na świecie cywilizacja istniały tylko lasy. Nie było spalin, śmieci i innych trucizn stworzonych przez człowieka. Zwierzęta żyły własnym rytmem, tworząc łańcuch pokarmowy, który dawał im przetrwanie na milion lat a rośliny rosły niemalże wszędzie. Ale tak było kiedyś? Dzisiaj lasy zajmują już tylko pewną część tego świata. Ludzie idąc z...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji