Treść zadania

Elizabeth

Jakie były skutki wojen prowadzonych przez Bolesława Krzywoustego?
Podziel je na skutki pozytywne i negatywne.

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Te 3 ostatnie pauzy są skutkami negatywnymi:)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Skutki pozytywne :
    -powiększenie kraju
    - przyłączenie do Polski nowych terenów
    -mieszkańcy podporządkowanych terenów musieli płacić podatki
    - pozycja Bolesława Krzywoustego w Europie stawała się większa
    - przeprowadzenie chrystianizacji.

    Krzywousty wygnał swojego brata, Zbigniewa, ponieważ był on synem córki rycerza, zatem nie należała mu się korona, nie był on „czystej krwi”. Poparli go możni.
    Zbigniew zwrócił się o pomoc do cesarza niemieckiego i razem z nim najechał na ziemie polskie. Bolesław prosił brata o wybaczenie, Zbigniew wrócił do polski, gdzie krzywousty go uwięził i skazał na śmierć (stad przydomek krzyusty=krzywoprzysiężca?). Teoretycznie pretekstem miał być fakt, ze Zbigniew przybył do niego trzymając nagi miecz, co zostało odebrane przez Bolesława jako obrazę.
    Wojny Krzywoustego:
    - próbował podbijać pomorze- by mieć dostęp do morza; udało mu się tylko wschodnie, zachodnie nie, bo chciało podbić je też cesarstwo. Krzywoustemu udało się jedynie podporządkować je lennie
    - wojna o władzę ze Zbigniewem: 1108 Niemcy wkroczyły na teren Polski; dwie bitwy- jedna na polach głogowa (katapulty z dziećmi) i na przedpolach Wrocławia, tzw. psim polu.
    Krzywousty nie zdobył korony, ponieważ- jak wiadomo- Herman odesłał insygnia królewskie do Niemiec, podporządkowując się cesarstwu, natomiast krzywousty borykał się z problemami wewnętrznymi i nie zdołał wywalczyć sobie tej korony.
    Krzywousty skończył panowanie w 1138 i w tym samym roku wchodzi w życie tzw. testament krzywoustego; polska ulega podziałowi na dzielnice, według dwóch zasad:
    1. Senioratu- tzn. tron przypadał najstarszemu z synów, a potem najstarszemu z książąt piastowskich.
    2. Pryncypatu- państwo podzielone na dzielnice, ale ma być zachowana jedność państwa poprzez skupienie władzy w ręku jednego księcia zwierzchniego, czyli princepsa. Miał on prowadzić politykę zagraniczna, mianować urzędników, być dowódcą armii, mieć prawo bicia monety i prawo mianowania biskupów.
    Stolica państwa i siedzibą princepsa- Karków.
    Podział na dzielnice:
    - najstarszy syn- Władysław II zwany potem wygnańcem (1138-1146) otrzymał Śląsk, ziemię lubuską, i dzielnicę senioralną: ziemię krakowską, ziemię sieradzką, wschodnią Wielkopolskę z Gnieznem, część Kujaw, pomorze gdańskie i lenne pomorze zachodnie.
    - drugi- Bolesław IV kędzierzawy (1146-1173)- Mazowsze i część Kujaw
    - Mieszko III stary (1173- 1177)- Wielkopolska z Poznaniem
    - Henryk Sandomierski- ziemia sandomierska
    - Salomea (wdowa po krzywoustym)- ziemia łęczycka
    - Kazimierz który nic nie dostał, bo urodził się po śmierci ojca.
    Bolesław podzielił Polskę, ponieważ bał się sporów o władzę (miał doświadczenia ze swoim bratem) gdyż Polska była państwem patrymonialnym, czyli każdy z synów był uprawniony do posiadania władzy. Poza tym możnowładcy bali się silnej, scentralizowanej władzy. Podobne podziały w tym czasie funkcjonowały w sąsiednich państwach; m.in. w Czechach i na Rusi.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~`
    Panowanie Bolesława Krzywoustego
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    1. Współrządzi z bratem Zbigniewem, którego w 1107 r. skazuje na wygnanie.
    2. Wojna z Niemcami w 1109 r.
    – cesarz Henryk V najeżdża na Polskę pod pretekstem obrony praw Zbigniewa;
    – Bolesław zwycięża dzięki obronie grodów nadodrzańskich (Głogów, Wrocław) i prowadzonej wojnie podjazdowej.
    3. Pogodzenie z bratem
    Bolesław godzi się z bratem, potem go więzi i oślepia – rychła śmierć Zbigniewa.
    4. Podbój Pomorza
    – zajmuje Pomorze Gdańskie i wciela je do Polski w 1116 r.;
    – podporządkowuje lennie Pomorze Szczecińskie w 1122 r.
    5. Obrona niezależności polskiego Kościoła
    – arcybiskup Norbert uzyskuje zgodę papieża na podporządkowanie polskiej prowincji kościelnej biskupstwu w Magdeburgu;
    – zjazd w Merserburgu w 1135 r. (Bolesław i cesarz Lotar III):
    a. Bolesław rezygnuje ze starań o koronę, składa hołd lenny z Pomorza i nie opanowanej wyspy Rugii oraz płaci trybut za 12 lat wstecz,
    b. zostaje unieważnione podporządkowanie polskich biskupstw Magdeburgowi.
    6. Statut Bolesława Krzywoustego – 1138 r.
    Wydany zostaje w celu zapobieżenia walkom o władzę pomiędzy synami Krzywoustego. Główne postanowienia:
    a. senior – zawsze najstarszy z Piastów reprezentuje państwo polskie na zewnątrz, sprawuje władzę zwierzchnią nad juniorami i otrzymuje w dożywotnie władanie ziemię senioralną ze stolicą w Krakowie;
    b. reszta kraju zostaje podzielona, na dziedziczne dzielnice, pomiędzy synów Bolesława Krzywoustego:
    – Władysław Wygnaniec – Śląsk,
    – Bolesław Kędzierzawy – Mazowsze,
    – Mieszko Stary – Wielkopolska,
    – Henryk, a po jego śmierci Kazimierz Sprawiedliwy – ziemia sandomierska,
    – Salomea, wdowa po Krzywoustym – ziemia łęczycka.
    Realizacja testamentu przyniosła państwu polskiemu długotrwałe rozbicie (charakterystyczne dla ówczesnej Europy), utratę części terenów i spadek znaczenia państwa polskiego na arenie międzynarodowej.



    -koniec monarchii wczesnośredniowiecznej; statut Krzywoustego o następstwie tronu 1138 r.-początek rozbicia dzielnicowego.
    -nie uniknięto walk wewnętrznych (1117 r.-bunt palatyna Skarbimira z nieznanych przyczyn)
    -odwetowe wyprawy czeskie na Śląsk ; najazdy książąt Halickich i Połowców.

Rozwiązania

Podobne zadania

butterfly96 Bolesław Krzywousty Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: butterfly96 18.5.2010 (18:21)
wiolccia1234 Bolesław Krzywousty Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: wiolccia1234 24.5.2010 (20:24)
bezsciemy Uzupełnij schemat. Bolesław Krzywousty, chcąc zapobiec Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: bezsciemy 22.11.2010 (20:26)
Sebix5 Dlaczego Bolesław Krzywousty spisał testament dotyczący państwa, po jego Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: Sebix5 9.10.2011 (21:04)
nitkalitka4 * Dlaczego Bolesław Krzywousty sporządził testament określający podział Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: nitkalitka4 10.5.2012 (17:53)

Podobne materiały

Przydatność 75% Bolesław Krzywousty.

Kraj został podzielony na dzielnice miedzy synow boleslawa a) wladyslaw wygnaniec otrzymal slask b) mieszko stary wielkopolske c) Boleslaw kedziezawy otrzymal mazowsze i kujawy d) Henryk Sandomierski ziemie sandomierska , wprowadzono zasade senioratu , najstarszy piast miał wladzenad dzielnicami senioralnymi i nosil tytul seniora który oznaczal ze najstarszy piast miał wladze zwierzchnia...

Przydatność 65% Bolesław Krzywousty

Dane personalne Bolesław Krzywousty (niewiadomo do końca skąd ten przydomek - prawdopodobnie doznał jakiegoś urazu twarzy, ale co to było dokładnie - nie mam pojęcia) urodził się 20sierpnia 1086 roku. Był synem Władysława I Hermana, księcia Polski, oraz Judyty, córki Wratysława, władcy Czech. Miał starszego brata Zbigniewa, z którym toczył wojny o tron. Był dwukrotnie...

Przydatność 50% Bolesław Krzywousty.

Bolesław Krzywousty-był długo oczekiwanym i upragnionym synem Władysława Hermana i Judyty, córki księcia czeskiego Bratysława. Przydomek Krzywousty Bolesław zawdzięcza najprawdopodobniej wrzodowi który zniekształcił mu usta, choć legendy głoszą że sprawił to nerwowy grymas, gdyż książę musiał patrzeć na haniebne postępowanie ojca. Bolesław został szybko osierocony...

Przydatność 60% Bolesław Krzywousty.

Bolesław Krzywousty-był długo oczekiwanym i upragnionym synem Władysława Hermana i Judyty, córki księcia czeskiego Bratysława. Przydomek Krzywousty Bolesław zawdzięcza najprawdopodobniej wrzodowi który zniekształcił mu usta, choć legendy głoszą że sprawił to nerwowy grymas, gdyż książę musiał patrzeć na haniebne postępowanie ojca. Bolesław został szybko osierocony...

Przydatność 55% Bolesław III Krzywousty

Młodszy syn Władysława Hermana i jego drugiej żony Judyty, księżniczki czeskiej. Urodził się w r. 1086. Pierwszą jego żoną była Zbysława, córka księcia kijowskiego Świętopełka II. Po jej śmierci pojął Salomeę, córkę hrabiego Bergu. Przejawiał duże talenty polityczne i wojskowe - dla osiągnięcia raz wytkniętego celu nie wahał się używać najsurowszych środków....

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji