Treść zadania

Zazka

Wiersz " Ktoś pukał"

Ktoś pukał do drzwi naszych,
Aleśmy nie słyszeli
Ledwo starczyło czasu
Opłatkiem się podzielić.

Ktoś odszedł z naszych domów
...
Wędruje, puka dalej,
A my, dla nieznajomych,
Stawiamy biały talerz.

Takeśmy się spieszyli,
Kłócili i cieszyli,
Że wszystko pogubili
Z tej najważniejszej chwili.

Życzymy najlepszego,
Opłatek każdy kruszy
I nikt nie wie dlaczego
Samotność ma na duszy.

Ktoś pukał do drzwi naszych,
Aleśmy nie słyszeli.
Ledwo starczyło czasu
Opłatkiem się podzielić.

1. Kto mówi w wierszu?
2. Jaki jest nastrój wiersza?
3. Wypisz epitety.
4. Jakie jest przesłanie wiersza?
5. CZy przyjęlibyście nieznajomego gościa. Uzasadnij w 5 zdaniach

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1. osoba, która obserwowała sytuację w Wigilię.
    2. smutny, zachęcający do przemyśleń.
    3. drzwi naszych, naszych domów, biały talerz, najważniejszej chwili.
    4. takie, że ludzie podczas przygotowań do Wigilii zawsze chcą, aby wszystko było tak, jaka jest tradycja, a potem, w Wigilię, i tak zapominają (czasem specjalnie) o tym, że powinni wpuścić wędrowca do domu. chodzi w tym o to, żeby nie być skąpym i nie wystawiać tego talerza na pokaz.
    5. przyjęłabym, bo ten człowiek może być przemarznięty. Może także nie mieć rodziny i przyjaciół, dlatego szuka uprzejmych ludzi, którzy mogą zostać jego przyjaciółmi. Gdyby postawić się na jego miejscu, na pewno nie byłoby wtedy miło. a każda uprzejmość wobec drugiego człowieka sprawia, że człowiek ten czuje się miło i wie, że kto go jednak lubi. Takie uczucie jest bardzo ważne, bo na pewno nikt, kto nie jest doceniany, nie ma przyjaciół, nie pomaga się mu, nie czuje się dobrze.

    Pomogłam? :)

Rozwiązania

  • userphoto

    1
    ludzie niesłyszący na problemy innych ludzi
    2
    smutny , smętny , przygnębiający
    3
    Ktoś pukał do drzwi naszych - ktoś prosił o pomoc ,wysłuchanie
    Samotność ma na duszy - gryzące sumienie , rozumienie że sie czegoś ważnego nie zrobiło
    4
    Że sie człowiek zajmuje tylko ważnymi dla siebie sprawami , nawet w Wigilie kiedy człowiek powinien pomagać innym ludziom , a zalęży mu tylko na tym żeby być wiernym tradycji i się najeść.
    5
    Nie nie przyjełabym nieznajomego gościa do domu . Czasy sie zmieniają , kiedyś ludzie nie robili innym tyle krzywdy , byli szczeży . Teraz gdybym przyjeła kogoś takiego do domu nie wiedziałabym , kim on jest , czy nie jest złodziejem , mordercą ? Bałabym sie o swoją rodzinę , teraz jest wieli psychopatów . Gdyby ktoś potrzebował pomocy , pomogłabym mu w inny sposób .

Podobne zadania

Michallll Tomek w Krainie kangurów (PILNE!!!) Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: Michallll 11.4.2010 (19:21)
natalala Kim byli rodzice H.Sienkiewicza ? <-- pilne !! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: natalala 13.4.2010 (16:15)
Dominex pilne na jutro pomużcie prosze Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Dominex 13.4.2010 (16:16)
Edycia o czym marzę? Prosze pilne.!! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 7 rozwiązań autor: Edycia 15.4.2010 (19:23)
Hillgilly Pilne! Środki stylistyczne Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: Hillgilly 16.4.2010 (08:21)

Podobne materiały

Przydatność 60% "Bo wykonać mi trzeba dzieło wielkie, pilne, bo z tych kruszców dla siebie serce wykuć muszę [...]" (L. Staff). Czy człowiek może być kowalem swojego

WSTĘP. A. Znane przysłowie mówi, że każdy jest kowalem swojego losu. Mądrość ludowa każe wierzyć w możliwość kreowania własnego życia, nadawania mu kształtu zbliżonego do naszych marzeń i pragnień. Przekonanie to wydaje się bliskie także L. Staffowi, którego słowa stanowią inspirację niniejszych rozważań. Poeta, czyniąc bohaterem wiersza symbolicznego kowala -...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji