Treść zadania

axafix

Napisz rozprawke: BEZROBOCIE
(skutki bezrobocia w rodzinie i w państwie i wytłumaczyć je)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1. Przyczyny bzerobocia:
    *likwidacja niektórych gałęzi przemysłu lub zmniejszenie zapotrzebowania na niektóre towary lub usługi
    *w małych miejscowościach lub na wsiach przyczyną może byc upadłość jednego przedsiębiorstwa
    *bardzo wysokie podatki
    *niechęć części osób żyjących z zasiłków do podejmowania jakiegokolwiek zajęcia
    *prywatyzacja i restrukturyzacja zakładów pracy
    *wprowadzenie nowych technologi
    *brak odpowiedznich kwalfikacji
    *kryzys gospodarczy
    2.Skutki bezrobocia:
    *koszty materialne państwa zwiazane z utrzymywaniem bezrobotnych
    *spadek dochodów rodzin
    *rozszerzenie się społecznych kręgów ubósta
    *degradacja psychczna i moralna osób pozostających bez pracy
    *nasilenie sie zjawisk patologicznych



    Bezrobocie jest zjawiskiem społecznym, polegającym na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i deklarujących chęć jej podjęcia nie znajduje faktycznego zatrudnienia z różnych powodów. Jego miarą jest stopa bezrobocia, będąca relacją liczby zarejestrowanych bezrobotnych do zasobu siły roboczej lub do liczby ludności w wieku produkcyjnym (16-65 lat mężczyźni i 16-60 lat kobiety).Pewien poziom bezrobocia (3-4%) jest w gospodarce nieunikniony, a nawet konieczny (umożliwia dostosowanie struktury produkcji do zmieniających się potrzeb). Nadmierne bezrobocie jest jednak zjawiskiem niekorzystnym.
    Głównymi przyczynami bezrobocia są min. likwidacja niektórych gałęzi przemysłu np. górnictwa, zmniejszenie popytu na konkretne dobra czy usługi, ograniczenie produkcji, przeniesienie zakładu do innego rejonu, niedostosowane do potrzeb rynku wykształcenie pracowników, zmiany w technologii, wysokie obciążenia fiskalne, itp.
    Skutki bezrobocia odczuwają bezpośrednio bezrobotni i państwo, które musi ich utrzymywać. Brak pieniędzy zmusza bezrobotnych do ograniczeń ilościowych i jakościowych w zakupach odzieży i żywności, przestaje być konsumentem wielu dóbr i usług. Standard życia ludzi bez pracy jest niski, mają problemy z zagodospodarowaniem wolnego czasu, niską samoocenę co prowadzi do degradacji psychicznej i moralnej. Przedłużające się poszukiwania pracy wpędzają w pesymizm i poczucie bezużyteczności. Ważnym skutkiem bezrobocia jest zjawisko patologii społecznej ? alkoholizmu, narkomanii. Wzrasta przestępczość i korupcja, gdyż ludzie nie znajdując innego źródła dochodu posuwają się do kradzieży i łamania prawa.
    Bezrobocie jest problemem społecznym, gdyż jego skutki oddziałują na całe społeczeństwo i gospodarkę państwa, a nie tylko na bezrobotnych. Z powodu dużego bezrobocia ludzie godzą się pracować za śmiesznie niską płace, brak zabezpieczeń socjalnych aby nie popaść w skrajne ubóstwo, stale boją się o stratę pracy i nawet nie myślą o walce o swoje prawa. Młodzi, dobrze wykształceni i wykwalifikowani Polacy wyjeżdżają nie widząc w naszym kraju perspektyw.
    Brak prorodzinnej polityki państwa i trudna sytuacja ekonomiczna nie zachęca do zakładania rodziny, zmniejsza się wskaźnik urodzeń co prowadzi do systematycznego spadku przyrostu naturalnego. Zapowiada to starzenie się społeczeństwa. Utrata pracy negatywnie rzutuje na rodzinę, wywołując stresy i napięcia, które najdotkliwiej odczuwają dzieci. Może to doprowadzić nawet do rozpadu rodziny.
    Bezrobocie narusza interes ekonomiczny państwa i obywateli, bo konsumuje bezproduktywne środki, które powinny być przeznaczone na inne cele: zapewnienie godziwej starości bezpieczeństwa, rozwój nowoczesnego szkolnictwa i kultury. Wśród pracujących pogłębia się niezadowolenie społeczne, są obciążeni kosztami zasiłków dla bezrobotnych i kosztami zwalczania bezrobocia. Narasta konflikt między bezrobotnymi i pracującymi, a różnice między warstwami społeczeństwa pogłębiają się.
    Mam nadzieje, że powyższymi argumentami udowodniłam że bezrobocie jest problemem społecznym. Uważam że, walka z bezrobociem w naszym kraju powinna być jednym z najpilniejszych zadań polityki społecznej, zarówno na szczeblu władz rządowych jak i lokalnych.



    Skutki bezrobocia
    Skutki bezrobocia
    -nie wykorzystany, nieproduktywny potencjał ludzki
    -znaczne koszty materialne związane z utrzymaniem bezrobotnych oraz służb zajmujących się ich problemami i obsługą
    -spadek dochodów rodzin, rozszerzenie się społecznych kręgów ubóstwa i zjawiska z tym związanego: np. nie opłacenie czynszów, nie korzystne zmiany ilości spożywczych artykułów żywnościowych itd.
    - degradacja psychiczna i moralna osób pozostających bez pracy (poczucie beznadziejności, pesymizm, uczucie społecznej bezużyteczności)
    - zjawiska patologii społecznej - alkoholizm, narkomania, przestępczość, samobójstwa
    - utrata kwalifikacji

    Jak wielkie jest marnotrawstwo wynikające z wysokiego bezrobocia? Straty ponoszone w okresach wysokiego bezrobocia to największe udokumentowane marnotrawstwo we współczesnej gospodarce. Są one wielokrotnie większe od szacowanych strat wynikających z nieefektywności w następstwie monopolu czy też marnotrawstwa wywołanego stosowaniem ceł i kontyngentów w wymianie zagranicznej.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 85% Skutki bezrobocia

SKUTKI BEZROBOCIA I. Skutki pozytywne: 1. Wzrost szacunku dla pracy 2. Większa motywacja dla kształcenia 3. Racjonalizacja wyboru kwalifikacji i zawodu (dostosowanie kierunku studiów do rynku pracy) II. Skutki negatywne: 1. Ekonomiczne: a) utracona produkcja w gospodarce (mniejsza produkcja niż możliwości) b) pogorszenie stanu budżetu państwa w wyniku:...

Przydatność 80% Bezrobocie - pojęcie i rodzaje bezrobocia

Bezrobocie to sytuacja w której istnieje grupa pracowników zdolna do pracy oraz gotowych ją podjąć, lecz nie znajdująca możliwości zatrudnienia. Zjawisko to jest mierzone procentem siły roboczej, która nie znajduje zatrudnienia. O tym, że bezrobocie stało się kwestią społeczną świadczyła dynamika, skala i struktura tego zjawiska, jak i jego negatywne konsekwencje odczuwane...

Przydatność 65% Spróbuj ocenić skutki bezrobocia

Wg ustawyz dnia 14.12.1994 bezrobotnym jest osoba nie zatrudniona, nie wykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu obowiązującego w danym zawodzie lub służbie (z zastrzeżeniem odnoszącym się do osób niepełnosprawnych), nie ucząca się w sys-temie dziennym, zarejestrowana w urzędzie pracy, jeśli ukończyła 18 lat (oprócz...

Przydatność 50% Społeczne skutki bezrobocia

Bezrobocie jest to taki okres, kiedy w gospodarce państwa liczba miejsc pracy jest mniejsza niż liczba osób jej poszukujących. Bezrobocie jest zjawiskiem powszechnym i występującym wszędzie. Nawet tak wielkie potęgi jak USA nie mogą sprostać wzrastającemu bezrobociu. Bezrobocie niesie ze sobą praktycznie same negatywne skutki. Pozytywne jest tylko to, ze człowiek ma więcej czasu....

Przydatność 75% Przyczyny i skutki bezrobocia

I. Definicja bezrobocia Bezrobocie to zjawisko polegające na tym, że pewna część ludzi zdolnych do pracy, poszukujących pracy i akceptujących istniejący poziom wynagrodzenia nie znajduje zatrudnienia. Natomiast według Międzynarodowej Organizacji Pracy, której definicję bezrobocia honorują badania statystyczne prowadzone w krajach Europy w ramach systemu Eurostat, osoba...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji