Treść zadania

aga1501

Jakie surowce wydobywa się na N. Śląskiej . Opisz wykorzystania tych surowców przez człowieka .

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    NA NIZINIE ŚLĄSKIEJ WYDOBYWA SIE TAKIE SUROWCE MINERALNE JAK:
    -węgiel kamienny
    -rudy cynku
    -rudy ołowiu
    -surowce budowlane.

    Wykorzystanie węgla kamiennego:
    Węgiel jest przede wszystkim stosowany bardzo popularnie jako surowiec energetyczny. W niektórych gospodarstwach domowych do czasów współczesnych używany jest w celach grzewczych. Obecnie jednak znaczna ilość węgla używana jest w produkcji przemysłowej lub do produkcji energii. Zanim jeszcze jednak zaczęto eksploatować na szeroką skalę złoża gazu ziemnego, uzyskiwano go z węgla kamiennego. Tak też odzyskuje się go w krajach nie posiadających naturalnych złóż gazu ziemnego.

    Wykorzystanie rudy cynku:
    Najważniejsze zastosowanie technologiczne cynku to pokrywanie nim blach stalowych (stal ocynkowana), w celu uodpornienia na korozję. Cynk jest też składnikiem wielu stopów, zwłaszcza z miedzią (mosiądz, tombak).

    Wykorzystanie Rudy ołowiu :
    Ołów znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle. Stosowany jest do produkcji:
    płyt akumulatorowych, baterii
    kabli, rur
    amunicji (rdzeni pocisków), śrutu myśliwskiego i do wiatrówek
    balastu
    farb – białych i czerwonych
    szkła ołowiowego "kryształowego"
    w przemyśle drukarskim do wyrobu stopu czcionek
    do wykładania komór, wież i wanien przy produkcji kwasu siarkowego
    stosuje się go jako ekrany zabezpieczające przed promieniowaniem rentgenowskim i promieniowaniem gamma

    i surowce budowlane too :
    marmur, granit , gnejs- głównie budownictwo
    wapień - głównie w budownictwie, przemyśle wapienniczym, cementowym, chemicznym, cukrowniczym, w rolnictwie (jako nawóz)
    porfir - produkcja kostki brukowej
    krzemień - jest surowcem w przemyśle ceramicznym i materiałów ściernych
    sól kamienna - w przemyśle spożywczym
    węgiel kamienny i brunatny - energetyka

    ale w tym ost nie wiem czy dokladnie o to chodziło
    Mam nadzieje, że mniej wiecej pomogłam :) , pozdrawiam.

Rozwiązania

Podobne zadania

Bella147 Jakie owoce rosną w Afryce , jakie w Azji , a jakie w Ameryce południowej ? Przedmiot: Geografia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Bella147 28.3.2010 (19:21)
lena2512 jakie są zagrożenia dla wspinaczy w Himalajach Przedmiot: Geografia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: lena2512 29.3.2010 (20:08)
Zuza66 Jakie zwierzęta zaliczamy do bydła domowego? Przedmiot: Geografia / Szkoła podstawowa 13 rozwiązania autor: Zuza66 16.4.2010 (16:01)
dorap16 Wypisz 5 funkcji jakie u ssaków pełni skóra Przedmiot: Geografia / Szkoła podstawowa 5 rozwiązań autor: dorap16 10.5.2010 (16:36)
gabi666 jakie sa piętra górskie w karpatach Przedmiot: Geografia / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: gabi666 12.5.2010 (12:10)

Podobne materiały

Przydatność 85% Opisz mechanizm prowokacji Gombrowicza. Jaki jest jej cel?

Opisz mechanizm prowokacji Gombrowicza. Jaki jest jej cel? Utwór Witolda Gombrowicza, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX w., pt. „Trans-Atlantyk” jest uznawany za dzieło bardzo osobiste, odważne i kontrowersyjne. Książka ukazuje m.in. sarmackie myślenie Polaków. Rzecz cała dzieje się na obczyźnie, a do tego w czasach bardzo trudnych dla kraju, gdyż w czasie...

Przydatność 55% Surowce energetyczne

Do surowców energetyczny zaliczamy te, z których potrafimy uzyskać energię, a więc: węgle kopalne, ropa naftowa i gaz ziemny. Węgiel kamienny powstał z martwych szczątków roślin w wyniku złożonych przemian biochemicznych, geofizycznych i geochemicznych w okresie karbonu, permu i trzeciorzędu. Rozkład biochemiczny szczątków roślinnych torfowiska jest wypadkową wielu...

Przydatność 50% Surowce mineralne

Żelazo: Jest to metaliczny pierwiastek, który w czystej postaci posiada biało-srebrzysta barwę. Głównymi źródłami żelaza są rudy, takie jak hematyt i magnetyt, w których metal tworzy z tlenem rożne związki. Ołów: Jest to miękki, ciężki, niebiesko-szary metaliczny pierwiastek o bardzo szerokim zastosowaniu. Miedz: Czerwonobrązawy, stały pierwiastek metaliczny. W...

Przydatność 50% Surowce mineralne

Surowce mineralne to pierwiastki lub związki chemiczne występujące w przyrodzie w sposób naturalny. Wnętrze skorupy ziemskiej skrywa nieprzebrane bogactwo surowców mineralnych : węgiel, ropa naftowa ,gaz ziemny , rudy metali . Poznanie i wykorzystywanie surowców mineralnych miało istotny wpływ na rozwój cywilizacji . Już ludzie pierwotni starali się wykorzystać pierwsze...

Przydatność 65% Surowce energetyczne

Ropa naftowa W roku 1853, we Lwowie Ignacy Łukasiewicz, skromny polski chemik pierwszy w świecie odkrył ropę naftową, docenił jej znaczenie przemysłowe i wybudował pierwsze rafinerie w Ulaszowicach koło Jasła (w 1856 r.), w Klęczanach(w 1858 r.), w Polance (w 1861 - 1863 r.) i w Chorkówce (w 1865 r.) [10], [2]. Ropa naftowa jest mieszaniną węglowodorów, w skład której...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji