Treść zadania

zezulec

Pozytywne i negatywne skutki pola elektromagnetycznego
dzięki :)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Szkodliwe skutki promieniowania elektromagnetycznego





    Nasze naturalne biopola są niszczone przede wszystkim przez urządzenia, które już wymienialiśmy: powietrzne linie przesyłowe prądu wysokiego napięcia, łączność radiową, radiolokację. W mieszkaniach dołączą do tego komputery, kuchenki mikrofalowe i inne urządzenia elektryczne.

    Wszystkie te urządzenia są źródłem pola w postaci fali elektromagnetycznej, która niesie energię. Energia pól niskich częstotliwości (do 100 kHz) powoduje tworzenie się i przepływ w ciele człowieka prądów elektrycznych, zaś energie wysokich częstotliwości (powyżej 3 MHz) wnikają do wnętrza ciała i mogą powodować uszkodzenia komórek. Szczególnie niebezpieczne są fale o częstotliwości 30-300 MHz penetrujące wnętrze organizmu wyjątkowo łatwo i powodujące zmiany czynności różnych narządów wewnętrznych.Nałożyliśmy więc dodatkowy, ogromny „ciężar” na delikatny układ. Nie jest to dla nas obojętne. Zwróć uwagę, że sterowanie mózgu odbywa się niezwykle małymi natężeniami pól magnetycznych rzędu 10-9 gausa.Powstawanie zmian na poziomie molekularnym zachodzi wolno, dlatego badanie ich natrafia na wiele problemów technicznych.



    NIE TYLKO SUBSTANCJE CHEMICZNE,

    LECZ TAKŻE NIEKORZYSTNE CZĘSTOTLIWOŚCI

    MAJĄ SZKODLIWY WPŁYW NA ORGANIZM CZŁOWIEKA.



    Wiadomo jednak z symulowanych warunków doświadczalnych, że następuje zaburzenie cyklu mitotycznego (tj. podziału komórek), zmiana poziomu hormonów, neuroprzekaźników (np. serotoniny), cytokin, zaburzenia przekaźnictwa elektrycznego związanego z jonami wapniowymi. Obserwuje się również wpływ na reakcje przebiegające z udziałem wolnych rodników.

    Tab. 4. Wpływ oddziaływań pól magnetycznych na organizm.

    Skutki przebywania w silnym polu magnetycznym

    o częstotliwości ok. 300 MHz (megaherców)

    · rozdrażnienie,

    · bóle głowy,

    · wzmożona pobudliwość nerwowa,

    · osłabienie,

    · niekorzystne zmiany morfologiczne krwinek,

    · zwiększenie zawartości histaminy we krwi,

    · podwyższenie tętna,

    · zaburzenia hormonalne,

    · zaburzenia krzepliwości krwi,

    · zaburzenia przemian węglowodanowych,

    · zaburzenia czynności bioelektrycznych mózgu.







    Liczne badania potwierdzają, że pola magnetyczne o podanych w Tab.4 częstotliwościach odpowiadają za powstawanie:

    · ostrych białaczek mielocytowych,

    · przewlekłych białaczek limfatycznych,

    · guzów mózgu.

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Wiadomo bowiem, że Ziemia wytwarza swoje pole magnetyczne oraz że nawet najmniejsza cząstka organizmu żywego tworzy takie pole. Dzięki niemu, nasz organizm funkcjonuje poprawnie, możliwy jest przepływ krwi, prawidłowo przebiega metabolizm. pole magnetyczne wpływa na organizm człowieka. Powoduje wzbudzanie atomów i cząsteczek, a także duże zmiany na poziomie atomowym. Zwiększa aktywność cząsteczek i przyspiesza metabolizm komórek. Poza tym rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza krzepliwość krwi oraz zdolność płytek krwi do zlepiania się i zwiększa wychwytywanie tlenu. Łatwo więc można stwierdzić, iż w razie braku owego pola magnetycznego, nasz organizm oraz inne organizmy żywe, miałby poważne kłopoty z poprawnym funkcjonowaniem.
    Stwierdzono również, że różne działanie mają różne bieguny. I tak pole magnetyczne o biegunie ujemnym (północnym), wpływa korzystnie, a pole magnetyczne o odwrotnym biegunie (dodatnim - biegun południowy), ma złe działanie na organizmy żywe - zmniejsza wychwytywanie tlenu oraz powoduje zakwaszanie tkanek.
    Każda komórka, tkanka, narząd naszego organizmu wytwarza pole elektromagnetyczne, które jest w harmonii z polem magnetycznym Ziemi i z oddziaływaniem z kosmosu. Dzięki naszym wewnętrznym siłom może płynąć krew w żyłach i tętnicach. Przemieszczają się jony w płynach zewnątrz i wewnątrzkomórkowych, prawidłowo przebiega proces przemiany materii. Jednak zdrowy organizm korzystający z naturalnego pola magnetycznego Ziemi - to przeszłość. Dziś pole magnetyczne naszej planety zaburzone jest ogromną liczbą sztucznych pól wytwarzanych przez urządzenia zasilane prądem ( tzw. smog elektromagnetyczny). Zakłóca on nasze biopole i komórki przestają normalnie funkcjonować. Z coraz większym trudem utrzymują wewnętrzną równowagę biologiczną (homeostazę). Zaburzenia w środowisku wewnętrznym człowieka powoduje spadek energii życiowej, gorsze przyswajanie składników odżywczych, upośledzenie procesów metabolicznych. Skutkiem tego jest wystąpienie chorób. Możemy o nie obwiniać także technikę, ale też dzięki niej możemy szukać ratunku. Magnetostymulacja pojawiła się w latach 90. Polega na oddziaływaniu na organizm zmiennym polem magnetycznym o niewielkiej energii i natężeniu mieszczącym się w granicach pola ziemskiego. Wspomaga ona naturalną zdolność organizmu do regeneracji, zmniejsza skutki zaburzeń związanych ze złym wpływem stresu, stylu życia i skażonego środowiska. Pole elektromagnetyczne odpowiednio dozowane zmienia przepuszczalność błony komórkowej. Na błonie komórki istnieje różnica potencjałów elektrycznych, dzięki, której możliwa jest wymiana jonów. Tylko przy prawidłowej różnicy komórka funkcjonuje sprawnie, przyswajając potrzebne substancje: tlen, sole mineralne i wydala substancje odpadowe. Zaburzenia tej różnicy zmienia pole elektromagnetyczne komórki. Magnetostymulacja sprawia, że magnetyczne pole naszych komórek wracają do wartości prawidłowych.


    Wpływ na: ptaki, owady, żółwie, pstrągi.

    Niektóre gatunki zwierząt, zwłaszcza ptaków i pszczół, mają „zmysł magnetyczny”. Posiadają one narząd, podobny w budowie do błędnika, ale zawierający naturalnie namagnesowane drobiny, pozwalające na odnajdywanie kierunków świata za pomocą ziemskiego pola magnetycznego. Ale każdego roku pozycja magnetycznego bieguna nieco się zmienia. Wobec tego same sygnały magnetyczne nie są dla ptaków wiarygodne - zwłaszcza na dużych szerokościach geograficznych. Okazało się, ptaki sobie doskonale z tym radzą, co potwierdziły ostatnie badania. Najprawdopodobniej poprawiają swoje wewnętrzne kompasy na podstawie zachodów Słońca. Codziennie "resetują" własne systemy nawigacji, porównując kierunek Słońca z wyczuwanym przez siebie polem magnetycznym. Oto opis doświadczenia: W czasie migracji na północ schwytano drozdy, po czym uwolniono je o zmroku, aby normalnie kontynuowały podróż. Jednak tuż przed samym wylotem umieszczono je w sztucznym polu magnetycznym, zorientowanym w inny sposób niż pole naturalne. Następnie przez sześć dni śledzono szlak ich lotu dzięki małym nadajnikom radiowym. Okazało się, że pierwszej nocy drozdy skierowały się na zachód - najwyraźniej zmylone sztucznym polem magnetycznym. W kolejne noce zdołały jednak naprawić błąd i leciały na północ, w normalnym kierunku. Powyżej nozdrzy ptaka znaleziono prawdopodobne miejsce odbioru pola magnetycznego. Jego receptorami mogłyby być znajdujące się tam kryształki magnetytu. W ostatnich miesiącach doniesiono też o odkryciu specyficznej reakcji chemicznej, zależnej od słabego pola magnetycznego. Reakcji tej ulega receptor niebieskiej składowej światła widzialnego, czyli tzw. kryptochrom. Znajduje się on w obrębie nerwu wzrokowego ptaka. Autorzy niedawnego odkrycia sugerują, że ptaki mogłyby w niewyjaśniony dotąd sposób "widzieć" pole magnetyczne Ziemi, tak jak my widzimy obrazy świetlne.
    Żółwie morskie migrują tysiące kilometrów po otwartym oceanie, dążąc do miejsc lęgu i żerowania. Kierują się w swoich migracjach swoistą "mapą" magnetyczną. Jak ostatnio wykazano jest to umiejętność ustalania pozycji geograficznej na podstawie subtelnych zmian pola magnetycznego Ziemi, podobnej w działaniu do GPS. Na podstawie informacji uzyskanych z pola magnetycznego mogą stwierdzić, gdzie są w stosunku do swojego celu wędrówki. Jest to znacznie bardziej złożone wykorzystanie pola niż proste posługiwanie się wskazującym kierunek kompasem magnetycznym.
    W wyniku prowadzonych od wielu lat badań nad wpływem pól magnetycznych na organizmy ryb, udało się ustalić m.in., że pole magnetyczne wykazuje znaczący i różnoraki wpływ na zachowanie się gamet (jaja i plemniki), rozwój i przejawy funkcji życiowych zarodków i larw ryb, a w tym wymianę wodną i gazową, motorykę układu krążenia, oraz ich orientację przestrzenną.
    Podstawą zmysłu magnetycznego u pstrąga z gatunku Oncorhynchus mykiss, są specyficzne receptory oraz drogi sensoryczne. Rolę magnetycznych "czujników" spełniają, jak się okazuje, niektóre komórki nabłonka węchowego, a o ich nietypowej roli receptorowej decydują upakowane we wnętrzu drobinki minerału magnetytu. Badacze wykazali ponadto, że pstrągi, choć wydają się zupełnie niewrażliwe na kierunek pola, uczą się zauważać nawet małe różnice w jego sile.

    Wpływ pola na rośliny.

    Podczas wegetacji roślin obserwować można szereg skomplikowanych procesów fizycznych, chemicznych i elektrochemicznych. Dzieje się tak dlatego, iż materiałem budulcowym wszystkich organizmów są substancje mineralne i organiczne posiadające, w przeważającej części, budowę polarną, co szczególnie w obecności dipoli cząstek wody (w przyrodzie główny rozpuszczalnik) określa właściwości magnetyczne tych substancji. Wynika z tego, że oddziaływanie zewnętrznego, stałego pola magnetycznego może wpływać na prędkość i kierunek przemieszczania się spolaryzowanych cząstek substancji, co w konsekwencji może decydować o tempie i kierunku wielu procesów życiowych odbywających się w roślinach.

    Wpływ na zorze polarne.

    Wyróżnia się bogactwem barw i form, zaś przyczyną tego pięknego zjawiska jest Słońce, które emituje światło nie tylko w postaci fal elektromagnetycznych, ale również wolnych elektronów i jąder atomu wodoru. Zostają one rozproszone w przestrzeni kosmicznej, a gdy zbliżają się do Ziemi, wówczas pod wpływem jej pola magnetycznego koncentrują się w postaci pierścieni wokół obu biegunów (na północno-zachodniej Grenlandii i na Antarktydzie). Podczas przechodzenia przez atmosferę ziemską atomy i cząsteczki powietrza ulegają pobudzeniu i świecą.

    Pole magnetyczne może źle wpływać na samopoczucie oraz doprowadzać do chorób lub zaburzenia gospodarki wewnętrznej naszego ciała, wywołując:

    • zaburzenia snu,
    • bóle głowy,
    • brak możliwości skupienia,
    • pogorszenie wzroku,
    • zmiana ciśnienia krwi,
    • zmęczenie nieadekwatne do wysiłku (objaw często występujący u dzieci i młodzieży),
    • zmiany obrazu krwi (zachwianie stosunku białych i czerwonych ciałek krwi),
    • zmiany poziomu hormonów,
    • rozregulowanie cyklu menstruacyjnego,
    • możliwość częstszych poronień.

    Zastosowania przemysłowe pól magnetycznych:
    ·zjawiska zachodzące w cieczach pod wpływem pola magnetycznego - magnetyzery do wody i paliw,
    ·sensory wykorzystujące zmiany przewodności magnetycznej materiałów,
    ·wpływ pola magnetycznego na wegetację roślin,
    ·regeneracja olejów przemysłowych polem magnetycznym,
    ·wpływ zewnętrznego pola magnetycznego na znane operacje technologiczne (synteza, polimeryzacja, zagęszczanie itp.),

Rozwiązania

  • 05natalia05

    Wpływ pola magnetycznego i elektromagnetycznego na organizmy żywe


    Pole magnetyczne - fizyce jest przestrzenią, w której siły działają na poruszające się ładunki elektryczne, a także na ciała mające moment magnetyczny niezależnie od ich ruchu. Pole magnetyczne jest obok pola elektrycznego przejawem pola elektromagnetycznego. W zależności od opisu (obserwatora), to samo zjawisko może być opisywane jako objaw pola elektrycznego, magnetycznego lub obu. Gdyby nie pole magnetyczne, życie na Ziemi nie było by możliwe.
    Pole elektromagnetyczne - pole fizyczne, stan przestrzeni w której na ładunek elektryczny działają siły o naturze elektromagnetycznej. Pole elektromagnetyczne jest układem dwóch pól pola elektrycznego i pola magnetycznego. Pola te są wzajemnie związane a postrzeganie ich zależy też od obserwatora, wzajemną relację pól opisują Równania Maxwella.
    Wpływ pola magnetycznego na organizmy żywe, w tym szczególnie na człowieka budził zawsze zainteresowanie wielu badaczy. Już w starożytnym Egipcie używano magnesów, uważając je za środki zwiększające odporność na czynniki szkodliwe, a tym samym przedłużające czas życia.
    Od chwili, gdy Maxwell wyjaśnił istotę działania pola elektromagnetycznego, zarówno naukowcy, jak i lekarze badają jego oddziaływanie na organizmy żywe. Dotyczy to wykorzystania możliwości terapeutycznych i profilaktycznych tego pola, a także oceny jego negatywnego oddziaływania na organizm ludzki. W ostatnich latach nastąpiła wręcz eksplozja badań nad leczniczym wykorzystaniem wolnozmiennych pól magnetycznych. Nie wszystkie są już dostatecznie udokumentowane, ale w niektórych dziedzinach doświadczalnie zostało w pełni potwierdzone ich korzystne działanie, np. w leczeniu osteoporozy, złamań, choroby zwyrodnieniowej oraz stanów zapalnych stawów, chorób układu nerwowego, w tym migren i naczynioruchowych bólów głowy. Dołączenie magnetoterapii i magnetostymulacji do klasycznego leczenia daje bardzo dobre efekty, aczkolwiek należy tu zachować daleko idącą ostrożność, gdyż nie we wszystkich jednostkach chorobowych ich korzystne działanie zostało w pełni potwierdzone doświadczalnie, np. w chorobach nowotworowych czy krążeniowych.
    Oddziaływanie pól elektrycznego i magnetycznego na organizmy żywe jest na ogół bardzo złożone. Zależy ono od rodzaju tych pól, wielkości ich natężeń i charakteru zmienności w czasie, oraz oczywiście elektrycznych własności samego organizmu. Organizmy żywe nie mają na ogół specjalnych receptorów pola elektromagnetycznego, wyjąwszy receptory światła widzialnego w oczach i reakcję powierzchni ciała na naświetlenie promieniowaniem cieplnym.
    Stwierdzono również, że różne działanie mają różne bieguny. I tak pole magnetyczne o biegunie ujemnym (północnym), wpływa korzystnie, a pole magnetyczne o odwrotnym biegunie (dodatnim - biegun południowy), ma złe działanie na organizmy żywe - zmniejsza wychwytywanie tlenu oraz powoduje zakwaszanie tkanek.
    Każda komórka, tkanka, narząd naszego organizmu wytwarza pole elektromagnetyczne, które jest w harmonii z polem magnetycznym Ziemi i z oddziaływaniem z kosmosu. Dzięki naszym wewnętrznym siłom może płynąć krew w żyłach i tętnicach. Przemieszczają się jony w płynach zewnątrz i wewnątrzkomórkowych, prawidłowo przebiega proces przemiany materii. Jednak zdrowy organizm korzystający z naturalnego pola magnetycznego Ziemi - to przeszłość. Dziś pole magnetyczne naszej planety zaburzone jest ogromną liczbą sztucznych pól wytwarzanych przez urządzenia zasilane prądem ( tzw. smog elektromagnetyczny). Zakłóca on nasze biopole i komórki przestają normalnie funkcjonować . Z coraz większym trudem utrzymują wewnętrzną równowagę biologiczną (homeostazę ) . Zaburzenia w środowisku wewnętrznym człowieka powoduje spadek energii życiowej, gorsze przyswajanie składników odżywczych, upośledzenie procesów metabolicznych. Skutkiem tego jest wystąpienie chorób . Możemy o nie obwiniać także technikę, ale też dzięki niej możemy szukać ratunku.
    Odpowiada ono także za nasz stan zdrowia – choć w niewielkim stopniu. O sile biologicznego oddziaływania pola elektromagnetycznego decyduje głównie natężenie i odległość dzieląca człowieka od jego źródła. Na co dzień najczęściej stykamy się z polem elektromagnetycznym o niskiej częstotliwości. Wytwarzają je urządzenia przemysłowe, energetyczne stacje rozdzielcze, transformatory, energetyczne linie przesyłowe, domowe urządzenia elektryczne, wreszcie okablowanie domów, w którym płynie przecież prąd o częstotliwości 50 Hz. Właśnie te pola podejrzewa się o działania sprzyjające powstawaniu nowotworów. Obecnie przyjmuje się, iż długotrwałe przebywanie w polu magnetycznym o natężeniu przekraczającym 3¬10 mG, a więc znacznie niższym niż występujące w okolicach energetycznych linii przesyłowych i w pobliżu niektórych domowych urządzeń, może być czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre typy nowotworów.
    Niektóre gatunki zwierząt, zwłaszcza ptaków i pszczół, mają „zmysł magnetyczny”. Posiadają one narząd, podobny w budowie do błędnika, ale zawierający naturalnie namagnesowane drobiny, pozwalające na odnajdywanie kierunków świata za pomocą ziemskiego pola magnetycznego. Ale każdego roku pozycja magnetycznego bieguna nieco się zmienia. Wobec tego same sygnały magnetyczne nie są dla ptaków wiarygodne - zwłaszcza na dużych szerokościach geograficznych. Okazało się, ptaki sobie doskonale z tym radzą, co potwierdziły ostatnie badania. Najprawdopodobniej poprawiają swoje wewnętrzne kompasy na podstawie zachodów Słońca. Codziennie "resetują" własne systemy nawigacji, porównując kierunek Słońca z wyczuwanym przez siebie polem magnetycznym.
    Żółwie morskie migrują tysiące kilometrów po otwartym oceanie, dążąc do miejsc lęgu i żerowania. Kierują się w swoich migracjach swoistą "mapą" magnetyczną. Jak ostatnio wykazano jest to umiejętność ustalania pozycji geograficznej na podstawie subtelnych zmian pola magnetycznego Ziemi, podobnej w działaniu do GPS. Na podstawie informacji uzyskanych z pola magnetycznego mogą stwierdzić, gdzie są w stosunku do swojego celu wędrówki. Jest to znacznie bardziej złożone wykorzystanie pola niż proste posługiwanie się wskazującym kierunek kompasem magnetycznym.
    W wyniku prowadzonych od wielu lat badań nad wpływem pól magnetycznych na organizmy ryb, udało się ustalić m.in., że pole magnetyczne wykazuje znaczący i różnoraki wpływ na zachowanie się gamet (jaja i plemniki), rozwój i przejawy funkcji życiowych zarodków i larw ryb, a w tym wymianę wodną i gazową, motorykę układu krążenia, oraz ich orientację przestrzenną.
    Wiadomo bowiem, że Ziemia wytwarza swoje pole magnetyczne oraz że nawet najmniejsza cząstka organizmu żywego tworzy takie pole. Dzięki niemu, nasz organizm funkcjonuje poprawnie, możliwy jest przepływ krwi, prawidłowo przebiega metabolizm. pole magnetyczne wpływa na organizm człowieka. Powoduje wzbudzanie atomów i cząsteczek, a także duże zmiany na poziomie atomowym. Zwiększa aktywność cząsteczek i przyspiesza metabolizm komórek. Poza tym rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza krzepliwość krwi oraz zdolność płytek krwi do zlepiania się i zwiększa wychwytywanie tlenu. Łatwo więc można stwierdzić, iż w razie braku owego pola magnetycznego, nasz organizm oraz inne organizmy żywe, miałby poważne kłopoty z poprawnym funkcjonowaniem.
    Jak widać pole magnetyczne oraz elektromagnetyczne ma duży wpływ na nasze życie i funkcjonowanie organizmów żywych. Ma zarówno te negatywne jak i pozytywne strony.

Podobne zadania

Edytka8 dotyczy Techniki pare cwiczeń pilne Przedmiot: Fizyka / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: Edytka8 21.4.2010 (20:12)
grabowa423 opisz lądolód i jego skutki .. Przedmiot: Fizyka / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: grabowa423 9.9.2010 (20:00)
parasolka Wymień pozytywne i negatywne dla człowieka skutki występowania siły tarcia. Przedmiot: Fizyka / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: parasolka 12.10.2010 (22:01)
wikimonka pomocy! co to jest gołoledź , odwilż i pokrywa lodowa? pilne! Przedmiot: Fizyka / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: wikimonka 1.11.2010 (10:55)
~Maja PROSZE TO JEST BARDZO PILNE !!!! zad1 Oblicz siłę działająca na ciało o Przedmiot: Fizyka / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: ~Maja 2.5.2021 (10:57)

Podobne materiały

Przydatność 60% "Bo wykonać mi trzeba dzieło wielkie, pilne, bo z tych kruszców dla siebie serce wykuć muszę [...]" (L. Staff). Czy człowiek może być kowalem swojego

WSTĘP. A. Znane przysłowie mówi, że każdy jest kowalem swojego losu. Mądrość ludowa każe wierzyć w możliwość kreowania własnego życia, nadawania mu kształtu zbliżonego do naszych marzeń i pragnień. Przekonanie to wydaje się bliskie także L. Staffowi, którego słowa stanowią inspirację niniejszych rozważań. Poeta, czyniąc bohaterem wiersza symbolicznego kowala -...

Przydatność 85% Skutki bezrobocia

SKUTKI BEZROBOCIA I. Skutki pozytywne: 1. Wzrost szacunku dla pracy 2. Większa motywacja dla kształcenia 3. Racjonalizacja wyboru kwalifikacji i zawodu (dostosowanie kierunku studiów do rynku pracy) II. Skutki negatywne: 1. Ekonomiczne: a) utracona produkcja w gospodarce (mniejsza produkcja niż możliwości) b) pogorszenie stanu budżetu państwa w wyniku:...

Przydatność 70% Skutki otyłości

Otyłość jest to stan, w którym główną cechą jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Na powstanie otyłości mogą wpłynąć takie sytuacje jak ciąża, menopauza, różne choroby, siedzący tryb życia, również czynniki psychologiczne mają duży wpływ na rozwój tkanki tłuszczowej np.: lenistwo, małżeństwo, problemy (praca, rodzina, społeczeństwo) nowe obowiązki, stres....

Przydatność 75% Skutki urbanizacji

Skutki pozytywne: ? łatwiejszy dostęp do pracy ? możliwość wyboru pracy ? istnienie instytucji oświatowych, kulturowych, opieki zdrowotnej, finansowych, ubezpieczeniowych ? szybkie komunikowanie i przemieszczanie się ludzi Skutki negatywne: ? przeludnienie ? przestępczość ? bezrobocie, bezdomność ? deficyt wody pitnej ? degradacja środowiska ? głód i obniżenie jakości...

Przydatność 85% Skutki urbanizacji

SKUTKI URBANIZACJI EKONOMICZNE rozwój przem i usług poprawa sutuacji finansowej wykfalifikowana siła robocza większa wydajnośc pracy duży rynek zbytu kooperacja firm, rozwinięta infrastruktura techniczna rozwój komunikacji miejskiej -kokurencyjnośc na rynku -przeciążenie infrastruktury -niedostatek wody pitnej -brak terenów pod nowe zakłady (wzrost cen)...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji