Treść zadania

darunia1313

Plisa zadanie jest na jutro!!!!!!!!!!! Opisz trzy stany skupienia substancji.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    a) stan stały ( cząsteczki są ułożone bardzo blisko siebie i mogą wykonywać jedynie ruch drgający. Pomiędzy tymi cząsteczkami występują duże siły przyciąganie. Ciała stałe mają określony kształt.

    b) stan ciekły ( cząsteczki są ułożone w dużych odległościach, ale działają pomiędzy nimi siły przyciągania zwane siłami spójności. Mogą się przemieszczać. Ciecze przyjmują kształt naczynia, w którym się znajdują. )

    c) stan gazowy ( cząsteczki są ułożone w bardzo dużych odległościach od siebie. Poruszają się w sposób chaotyczny z dużymi prędkościami. Przyjmują kształt naczynia / pomieszczenia, w którym się znajdują. )

Rozwiązania

  • Gumka1997

    ciało stałe - rodzaj fazy skondensowanej, każda substancja, która nie jest płynna, czyli zachowuje kształt i jest nieściśliwa. Ciało stałe jest pojęciem mało precyzyjnym i mogą w nim występować w rzeczywistości różne stany skupienia materii zwane bardziej precyzyjnie fazami fizycznymi.

    ciecz - stan skupienia materii – pośredni między ciałem stałym a gazem, w którym ciało fizyczne trudno zmienia objętość, a łatwo zmienia kształt. Wskutek tego ciecz przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje, ale w przeciwieństwie do gazu nie rozszerza się, aby wypełnić je całe. Powierzchnia styku cieczy z gazem lub próżnią nazywa się powierzchnią swobodną cieczy

    gaz - stan skupienia materii, w którym ciało fizyczne łatwo zmienia kształt i zajmuje całą dostępną mu przestrzeń. Właściwości te wynikają z własności cząsteczek, które w fazie gazowej mają pełną swobodę ruchu. Wszystkie one cały czas przemieszczają się w przestrzeni zajmowanej przez gaz i nigdy nie zatrzymują się w jednym miejscu. Między cząsteczkami nie występują żadne oddziaływania dalekozasięgowe, a jeśli, to bardzo słabe. Jedyny sposób, w jaki cząsteczki na siebie oddziałują, to zderzenia. Oprócz tego, jeśli gaz jest zamknięty w naczyniu, to jego cząsteczki stale zderzają się ze ściankami tego naczynia, wywierając na nie określone i stałe ciśnienie.

Podobne zadania

Gruby13Gangsta zadanie 1: Przygotowano nasycony roztwór cukru o temperaturze 50"C Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Gruby13Gangsta 29.3.2010 (19:17)
majka006 Zadanie z chemi bardzo prosze o pomoc mam to na jutro !! Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: majka006 29.3.2010 (20:02)
jola jak zbudowane jest mydło? i w jaki sposób usuwa bród ? Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: jola 31.3.2010 (17:29)
teli94 Kto jest dobry z chemiii PLZ Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: teli94 13.4.2010 (21:27)
angela22 oblicz ile gramów substancji należy rozpuścić w 360g wody aby otrzymać Przedmiot: Chemia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: angela22 17.4.2010 (15:59)

Podobne materiały

Przydatność 70% Stany skupienia wody

Woda występuje najczęściej w postaci cieczy, jednak może być ona również ciałem stałym (lód lub snieg), a także gazem (para wodna).Prawie wszystkie substancje mogą przechodzić z jednego stanu skupienia w inny.Rozróżnia się następujące przejścia fazowe wody :  ze stanu stałego w ciekły - topnienie  ze stanu ciekłego w stały...

Przydatność 50% Ciecz-stany skupienia; zmiany cieplne zachodzące między trzema stanami skupienia.

Tematy mojej pracy to: 1.Trzy stany skupienia cieczy. 2. Zmiany cieplne zachodzące miedzy trzema stanami skupienia: a) topnienie b) krzepnięcie c) parowanie d) wrzenie e) skraplanie f) sublimacja g) resublimacja 3. Prawa rządzące przemianami cieplnymi 4. Co się dzieje z ciepłem w poszczególnych przemianach? 5. Na czym polega wyjątkowa rozszerzalność wody? Ad.1 Trzy...

Przydatność 65% Stan Skupienia

Stan skupienia - podstawowa forma, w jakiej występuje substancja, określająca jej podstawowe własności fizyczne.Wyróżniamy 3 stany skupienia: * stały(ciało stałe) - trudno zmienić objętość i kształt, * ciekły(ciecz) - trudno zmienić objętość, a kształt łatwo, * gazowy (gaz) - łatwo zmienić objętość i kształt, ciało zajmuje całą dostępną mu...

Przydatność 100% Ściaga ze stanów skupienia

Praca w załączniku.

Przydatność 75% Zmiany stanu skupienia ciał

Topnienie - przemiana fazowa, polegająca na przejściu substancji ze stanu stałego w stan ciekły Energia dostarczana do ciała stałego powoduje pokonanie sił wiążących między cząsteczkami ciała stałego. Zjawisko topnienia ściśle wiąże się ze zjawiskiem krzepnięcia. Oznaczana eksperymentalnie temperatura topnienia nie zawsze jednak odpowiada ściśle temperaturze krzepnięcia....

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji