Treść zadania

timonteropico

Odpowiedz na pytania:


1. Podstawy nowożytnej fizyki : pojęcie czasu i przestrzeni, układy odniesienia, zasady dynamiki Newtona.



2. Zasady zachowania w fizyce – z czego wynikają?



3. Szczególna teoria względności: postulaty Einsteina; transformacje Lorentza i ich konsekwencje; zasady zachowania (pędu i energii) w szczególnej teoria względności; związek między masą a energią.



4. Co to są pola sił – podaj przykłady pól. Energia pola; wykaż, że pole to inna postać materii.



5. Co to są fale elektromagnetyczne. Jakie są podstawowe własności fal elektromagnetycznych. Omów podział widma fal elektromagnetycznych ze względu na długość fali.



6. Na czym polega zjawisko interferencji i dyfrakcji fali? Omów doświadczenie Younga, dyfrakcję fali na pojedynczej szczelinie oraz działanie siatki dyfrakcyjnej. Omów dyfrakcję promieni rentgenowskich w krysztale.



7. Na czym polega zjawisko dyfrakcji fali. Dlaczego na obrazach wytworzonych przez układy optyczne (n.p. oko, teleskop, mikroskop) nie zawsze da się odróżnić od siebie dwa przedmioty punktowe położone blisko siebie?



8. Polaryzacja fal; czym różni się światło naturalne od światła spolaryzowanego; jak uzyskać światło spolaryzowane?



9. Co to jest promieniowanie cieplne. Jakie założenie było konieczne aby wyjaśnić widmo promieniowania ciała doskonale czarnego?



10. Wyjaśnij powstanie fotoprądu w fotokomórce po oświetleniu katody. Czy każda długość fali elektromagnetycznej generuje fotoprąd ?



11. Przedstaw wyjaśnieni fotoefektu podane przez Einsteina. Co rozumiesz przez dualizm falowo-cząstkowy fali elektromagnetycznej?. Omów własności fotonów.



12. Wyjaśnij dlaczego długość fali elektromagnetycznej rozproszonej na swobodnych elektronach (efekt Comptona) ulega zwiększeniu.



13. Wyjaśnij dlaczego istnieje krótkofalowa granica ciągłego widma fal elektromagnetycznych otrzymywanych w lampie rentgenowskiej.



14. Omów widmo promieniowania atomu wodoru (linie widmowe) oraz mechanizm jego powstawania.



15. Co to są fale materii, od czego zależy ich długość i jakie są dowody na to, że one rzeczywiście istnieją?



16. Wyjaśnij mechanizm kwantowania energii cząstek przyjmując hipotezę istnienia fal materii, na przykładzie cząstki w jamie (studni) potencjału.



17. Przedstaw zasadę nieoznaczoności Heisenberga dla położenia i pędu oraz dla energii i czasu; Wyjaśnij, na podstawie zasady nieoznaczoności Heisenberga dla energii i czasu:

· mechanizm przejścia cząstki przez barierę potencjału,

· powstawanie cząstek wirtualnych,



18. Na czym polega zjawisko tunelowe? Podaj przykład. Opisz zasadę działania mikroskopu tunelowego.



19. Jakie, według obecnej wiedzy, są podstawowe składniki budowy materii? Przedstaw wewnętrzną strukturę barionów, mezonów i leptonów.



20. Wymień oddziaływania elementarne i podaj ich podstawowe własności.



21. Omów podział cząstek (niekoniecznie tylko elementarnych) na fermiony i bozony. Wyjaśnij co to jest zakaz Pauliego dla fermionów. Na czym polega kondensacja Bosego-Einsteina?

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • Chyba nie myślisz, że ktoś się za to zabierze za 10 punktów? Z każdego zagadnienia można zrobić osobne zadanie, a i tak będzie to nieraz zagadnienie dość obszerne.
    Jak dla mnie to się nadaje do działu studia, bo na 1. roku miałem takie rzeczy, a z liceum nie pamiętam, żeby o niektórych sprawach choć wspominano...

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

Rozwiązania

Podobne zadania

Judyyta1 Praca kontrolna z Fizyki (Proszę) Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Judyyta1 27.4.2010 (12:25)
kasiulka0 troszkę fizyki ;) Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: kasiulka0 28.4.2010 (13:13)
kleopatra_1992 zadania z fizyki Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: kleopatra_1992 3.5.2010 (17:21)
kewlar69 Bardzo proszę o pomoc z fizyki ruch jednostajny. 1)ile czasu potrzebuje Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: kewlar69 11.5.2010 (14:12)
qmac 7 Łatwych dla was zadań z fizyki Przedmiot: Fizyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: qmac 4.1.2011 (10:44)

Podobne materiały

Przydatność 90% Na podstawie ustawy z dn. 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym odpowiedz na pytania.

Na podstawie ustawy z dn. 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592) odpowiedz na następujące pytania: 1) Kto i w jakim akcie normatywnym tworzy, łączy, dzieli i znosi powiaty oraz ustala ich granice? Rada Ministrów w drodze rozporządzenia tworzy, łączy, dzieli i znosi powiaty oraz ustala ich...

Przydatność 65% Swój czy obcy? Odpowiedz na to pytanie na podstawie noweli Marii Konopnickiej ''Mendel Gdański''.

Nowela „Mendel Gdański” nie jest pierwszym utworem, w którym widoczny jest problem antysemityzmu. Maria Konopnicka w swoim utworze po raz pierwszy tak wyraźnie i dosłownie opowiedziała się przeciwko antysemityzmowi, który w ówczesnym czasie stawał się poważnym problemem. Tytułowy Mendel Gdański to stary, sześćdziesięciosiedmioletni introligator, który...

Przydatność 50% Metogologia fizyki

Pierwotne pojęcie terminu prawo odnosiło się do zachowań społecznych. W XVI wieku Bodin analizował ekonomię, suwerenność i mocarstwowość państwa, na którego czele stoi władca - prawodawca. Stąd zapewne zrodziła się u Kartezjusza idea Boga jako prawodawcy świata. Ten to filozof wprowadził do nauki koncepcję, że przyroda jest rządzona prawami analogicznie do społeczeństw...

Przydatność 85% Jaki wpływ na kulturę epoki baroku miało podważenie świadectwa ludzkich zmysłów? Odpowiedz na podstawie znanych Ci dzieł literackich.

Filozofowie XVIIw zwrócili uwagę, że świat nie zawsze jest taki jak go postrzegamy zmysłami. Koncepcje Kartezjusza, Spinozy, Pascala były wspierane przez odkrycia naukowe tj. mikroskop, teleskop. Człowiek oglądając świat przez te urządzenia nagle spostrzegł, że jego zmysły dotychczas kłamały, że świat jest zupełnie inny. Uświadomił sobie, że tak naprawdę niewiele o tym...

Przydatność 75% Czym jest dom dla bohaterów "Pana Tadeusza" i "Ludzi bezdomnych"? odpowiedz na pytanie na podstawie analizy fragmentów.

Analizując fragmenty utworów „pan Tadeusz” oraz „ludzie bezdomni” widoczna jest różnica w rozumieniu pojęcia ‘dom’ dla obu bohaterów. Biorąc za przykład Pana Tadeusza, można dostrzec, iż dom widziany oczyma tego bohatera jest miejscem, do którego powrócił po wieloletniej nieobecności. Świadczy o tym fragment „biegał po całym domu i szukał komnaty, gdzie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji