Treść zadania

kiniulka18

Napisz w jaki sposób środki gaśnicze likwidują pożary

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 0

    Srodki gasnicze:
    - woda - woda pobiera z ciala palacego sie duze ilosci ciepla, obniza temperature i uniemozliwia dalsze palenie sie, przy zetknieciu z ogniem zamienia sie w pare wodna, wyperia z ogniska pozaru powietrze.
    Woda nie wolno gasic instalacji elektrycznych, nagrzanych maszyn, sodu,potasu,karbidu,plynow latwopalnych.

    -piasek - skuteczny w odcinaniu dostepu powietrza do ogniska pozaru, zmniejsza promieniowanie ciepla. Stosowany do gaszenia niewielkich ogni, szczegolnie do gaszenia pociskow i bomb zapalajacych.
    Nie gasi sie nim zbiornikow z plynami latwopalnymi, maszyn ani precyzyjnych aparatow.

    -piana gasnicza - izoluje palacy sie material od powietrza i ochladza przez zawarta w niej wode.
    Mozna uzywac do gaszenia cieczy palnej (benzyna,ropa), nie wolno uzywac do gaszenia sodu, potasu i metali lekkich.

    -dwutlenek wegla - oziebia palace sie ciala i izoluje od powietrza.Nadasje sie do gaszenia gazow i cieczy palnych, szczegolnie farb i lakierow, rozpuszczalnikow.Mozna gasic instalacje elektryczne pod napieciem.
    Nie wolno gasic nim folii nitroceluloidowych, materialow wybuchowych, mas plastycnych, sodu, potasu, wapnia,magnezu,tytanu.

    -proszki gasnicze - to zmielone niepalne sole nieorganiczne, przxeznaczone do gaszenia cieczy palnych, urzadzen i maszyn elektrycznych po napieciem, silnikow spalinowych i mechanicznych pojazdow.
    Jesli w proszkach znajduja sie kwasne weglany nie mozna ich stosowac do gaszenia palacych sie metali (lit,sod,potas,rubin,cez,magnez,wapn,bar,stront,glin).Nie mozna tez trzymac tych proszkow (z kwasnym weglanem) w poblizu pomieszczenia, gdzie sa wymienione magazynowane metale.

    Gasnice - przeznaczone do gaszenia pozaru w pierwszej fazie
    (pianowe, sniegowe,proszkowe)

    Koce gasnicze - do gaszenia w zarodku wszelkich pozarow silnikow spalinowych i elektrycznych,plynow latwopalnych w malych pomieszczeniach.

    Tlumice - do gaszenia iskier opadajacych na dachy. To plaskie miotly wiklinowe obszyte wsiakliwa tkanina,ktore sa osadzone na dlugich drazkach. Moczy sie je w wodzie i uderza w miejsce gdzie padly iskry lub tam gdzie wydostaje sie plomien.

Rozwiązania

  • userphoto

    ponieważ ten gaz to jest tlenek wegla IV, a on jest gazem nie palnym i "cięzkim", dlatego osiada na ogniu i go zagasza ;))

  • userphoto

    Zadaniem każdego środka gaśniczego jest odcięcie dopływu tlenu (powietrza) do palącej się substancji. Koc gaśniczy, woda, gaśnice działają w ten właśnie sposób.

  • userphoto

    Do samodzielnego gaszenia pożarów w „zarodku” służą tzw. podręczne środki gaśnicze do których należą: woda, piasek, gaśnice, koce gaśnicze, hydronetki, agregaty gaśnicze, bosaki, siekiery, łopaty, drabiny, wiadra.

    Najczęściej wykorzystywane są koce gaśnicze i gaśnice (ze względu na wygodę użycia, dostępność i efektywność). Posiadają one wyraźne oznaczenia literowe świadczące o tym, do gaszenia jakiego rodzaju pożaru są przeznaczone:

    A Ciała stałe pochodzenia organicznego, przy spalaniu których występuje zjawisko żarzenia (drewno, papier),
    B Ciecze płynne i stałe topniejące w skutek ciepła (benzyna, rozpuszczalniki, smoła, topiące się tworzywa sztuczne),
    C Gazy palne (gaz ziemny, acetylen, propan-butan),
    D Pożary metali (magnez, sód, uran),
    E Pożary
    PODOBNA PRACA 60%
    Skażenia, pożary
    z grup ABCD występujące w obrębie urządzeń pod napięciem.

    Do gaszenia każdego z nich należy używać odpowiednich środków gaśniczych:
    do grupy A - woda, piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla.
    do grupy B - piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon;
    do grupy C - proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon;
    do grupy D - proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon.

    Należy pamiętać o tym, że przy użyciu gaśnic (żadnego typu) nie można gasić płonących na ludziach ubrań ze względy na bardzo niską temperaturę środka gaśniczego (należy to robić przy użyciu koca gaśniczego), obowiązuje również całkowity zakaz gaszenia wodą lub gaśnicami pianowymi urządzeń pod napięciem (grozi to porażeniem prądem), metali oraz karbidu. Przy użyciu wody nie należy gasić również tłuszczy, paliw oraz olejów.


    Opis środków gaśniczych.

    Gaśnica pianowa
    Jest przeznaczona do gaszenia pożarów grupy A i B. Jest wykonana z metalowego pojemnika o kształcie cylindrycznym, na którym znajduje się pyszczek do wytrysku środka gaśniczego, zbijak do uruchomienia gaśnicy, uchwyty i instrukcja jej obsługi. Wnętrze gaśnicy wypełniają środki alkaliczne w roztworze wodnym środka pianotwórczego oraz kwas w podwieszonym pojemniku. Po uruchomieniu gaśnicy, czyli po uderzeniu zbijakiem o twardy przedmiot, następuje zmieszanie obu cieczy, wydzielanie dużej ilości węgla, tworzenie się piany i podwyższenie ciśnienia, które wy-rzuca pianę na zewnątrz.

    Gaśnica śniegowa
    Przeznaczona do gaszenia pożarów grupy B, C i D. Do wyrzucania środka gaśniczego służy dysza wylotowa połączona z korpusem elastycznego węża. W głównej części ma zawór i dźwignię do uruchomienia gaśnicy, a z boku uchwyt. Wnętrze gaśnicy jest wypełnione ciekłym dwutlenkiem węgla, który po otwarciu zaworu wydostaje się na zewnątrz, gwałtownie się rozpręża i przechodzi w stan gazowy.

    Gaśnica proszkowa
    Zawiera proszek gaśniczy pod stałym ciśnieniem np. azot lub gaz. Znajduje się on w dodatkowym zbiorniku.

    Hydronetka
    Przenośny pojemnik wyposażony w zbiornik, pompkę tłoczną i wężyk z prądowniczką. Zawiera ok 15 l wody

    Gaśnica halonowa
    Wypełniona cieczą o bardzo niskiej temperaturze parownia. W trakcie gaszenia wydzielają się gazy, które są szkodliwe dla zdrowia. Obecnie wycofuje się z użycia gaśnice halonowe.

    Koc gaśniczy
    Wykonany z tkaniny niepalnej o powierzchni ok. 2 m2. Kocem okrywamy źródło ognia, a obrzeża dokładnie dociskamy do podłoża, dzięki czemu ograniczamy dostęp tlenu do palącego się materiału

    Agregat gaśniczy
    Sprzęt gaśniczy mający zapas środków w ilości większej niż 20 kg ((od 25 kg do 750 kg). Są wyposażone w kółka. Dzielimy na agregaty: pianowe, halonowe, proszkowe i śniegowe.

    Należy pamiętać okresowych przeglądach. Zabezpieczy to nas przed niemiłymi niespodziankami i zagwarantuje, że Sprzęt gaśniczy zadziała zawsze, kiedy zajdzie potrzeba jego użycia

    Bez względu na to, jak skuteczne mamy środki gaśnicze, należy pamiętać,
    że lepiej, taniej, łatwiej i bezpieczniej jest chronić niż gasić.

Podobne zadania

Weraaa32 Napisz w punktach,jakie działania należy podjąć,aby ratować środowisko Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: Weraaa32 2.10.2010 (20:04)
sonyony 1W jaki sposób ogłaszany jest sygnał alarmowy o zagrożeniu z powietrza (za Przedmiot: PO / Liceum 1 rozwiązanie autor: sonyony 29.5.2011 (13:30)

Podobne materiały

Przydatność 50% Napisz własny mit

Na górze kitajrońskiej, gdzie było słychać śpiewy nocne, odbywała się zabawa. Na niej Dionizos, demoniczny bóg płodnych sił natury, plonów i wina, otoczony swym orszakiem popijał wino. Bachantki, odwieczne towarzyszki Dionizosa, odziane były w powój, gałęzie dębu i jodły, umajone bluszczem. Na białe odzienie z wełny narzuciły pstrokate skóry zwierzęce. Przedzierały...

Przydatność 55% Napisz ballade romantyczną.

„Oni” Kto czuje śnieg na dłoni ? Kto słyszy w mroku tętent koni ? Kto nie opiera się narcyzów wonii ? To Oni ! Przykładają ręce do ludzkich skroni ! Przepełniają me serce – łzy z oczu ronię. Przeplatają puszczę w cieniu się chowając. Nie szepczą, gadają; Gdy widno na niebie – w kamienie się zmieniają. Czarny śnieg, czarny las – wtedy się...

Przydatność 75% Napisz list miłosny.

Kraków 09.07.2006r. Kochany Jacku! Jedynym powodem napisania tego listu przeze mnie jesteś Ty. Pragnę podziękować Ci za to, że dobrze wiedziałeś, co może mnie ucieszyć, za to, że umiałeś zakochać się jak ja. Dziękuję za radość, którą potrafiłeś we mnie obudzić… Dziękuję. Długo nie mogłam zebrać odwagi, aby do Ciebie napisać. Mój umysł przepełnia...

Przydatność 50% Napisz krótki tekst użytkowy.

Podczas pobytu w letniej szkole językowej w Anglii zgubiłeś torbę. Napisz ogłoszenie, które umieścisz na tablicy ogłoszeń: napisz gdzie prawdopodobnie ją zgubiłeś, opisz jej wygląd, podaj jej zawartość, zaznacz w jaki sposób można się z tobą skontaktować. Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest podany limit słów. LOST! Small, black, sport bag with three...

Przydatność 60% Napisz dłuższy tekst użytkowy.

Napisz list do kolegi/koleżanki z Anglii, którą wcześniej zaprosiłeś na ferie zimowe: przeproś, że nie odbierzesz go/jej z lotniska podając powód, wyjaśnij jak dostać się z lotniska do twojego domu i poinformuj ile czasu to zajmie, zaproponuj przynajmniej dwa sposoby spędzenia czasu podczas pobytu kolegi/koleżanki w Polsce, poradź jakie rzeczy powinien ze sobą zabrać i...

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji