Treść zadania

justyna111

Proszę pomóżcie mi zrobić notatke na temat: KRYZYS SPOŁECZNY, GOSPODARCZY I POLITYCZNY EUROPY ZACHODNIEJ W XIV WIEKI.

PROSZĘ PILNEEE !!!
NA JUTRO :)))

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 1 1

    Kryzys w Europie Zachodniej w XIV wieku - Wojna stulenia 1337 - 1453

    1.Wielka wojna opanowała Europę w średniowieczu pomiędzy XIV a XV wiekiem pomiędzy Francja a Anglia. Wojna stulenia, bo pod taka nazwa znana jest na kartach historii toczyła się od 1337roku do1453roku. Przyczyna wybuchu wojny była chęć opanowania przez Francje reszty posiadłości angielskich na jej terytorium należących do dynastii Plantagenetow, a także chęć potrzeba zdobycia Flandrii, która opanowali w 1328 roku. Konflikt zarzewia się także wokół walki o tron francuski wobec końca linii Kapetyngów, pretendentem nagle do tronu francuskiego stal się król Anglii Edward III. Jednak na tron wstąpił Filip VI Walezjusz. Innym problemem był pogłębiający się kryzys rycerstwa, którzy w zbliżającej się wojny widzieli szanse na poprawę swego dobrobytu. Podczas tej długotrwałej wojny stoczono niewiele bitew, aczkolwiek przyczyniły się one do upadku rycerstwa.
    2.Na przełomie XIII i XIV wieku przyszło jednak załamanie gospodarki, zasiedlanie nieużytków doprowadziło do tego, że zabrakło wolnej ziemi pod uprawy. Przeludnieniu towarzyszyło, bowiem ochłodzenie się klimatu w Europie. Nastąpiła cała seria nieurodzajnych lat, a więc i klęska głodu. Szalejąca w połowie XIV wieku dżuma spowodowała wyludnienie znacznych obszarów Europy. Kryzys udało się dopiero przezwyciężyć w XV wieku. Ziemia nie służyła już tylko do produkcji rolnej, szereg gospodarstw zamieniono na pastwiska dla owiec, wiele pól obsiewano lnem i konopią, a wszystko sprzyjało rozwojowi przemysłu sukienniczego.

    3.Kryzys, jaki w XIV w. dotknął europejską wieś, nie oszczędził także terenów miejskich. Poważne straty wyrządziła zarówno epidemia dżumy, jak i zastój rolnictwa a także pojawiły się problemy ze zbytem artykułów rzemieślniczych. Ograniczono liczbę mistrzów cechowych, aby zmniejszyć produkcję rzemieślniczą, ale to zaowocowało pojawieniem się wielu partaczy. Kryzys udało się przezwyciężyć, głównie dzięki napływowi ludności wiejskiej. Pojawił się nakład (chałupnictwo), jako nowa forma organizacji produkcji. Polegał on na tym, że właściciele warsztatów rzemieślniczych nabywali surowiec, a potem przekazywali go do obróbki zwykłym rzemieślnikom lub wiejskim chałupnikom. W ten sposób doprowadzali do ich uzależnienia od siebie, dyktując ceny produktu i przejmując jego zbyt.
    Mam nadzieje że pomogłem.

Rozwiązania

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji