Treść zadania

dziunia2911

sprawdź w encyklopedi lub innych źródłach wiedzy, co to jest dezynfekcja. jakie znaczenie ma ten proces w zapobieganiu szerzeniu się chorób ?



Naj czeka !!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Dezynfekcja (po polsku dosłownie oznacza odkażanie) – postępowanie mające na celu maksymalne zmniejszenie liczby drobnoustrojów w odkażanym materiale. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, a nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy. Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych.

    Wyniki dezynfekcji zależą od trzech czynników:
    drobnoustroju – gatunek, liczba, aktywność fizjologiczna,
    środka dezynfekcyjnego – właściwości chemiczne i fizyczne, stężenie, czas działania,
    środowiska – temperatura, wilgotność, pH, obecność materii organicznej, poziom kationów Ca2+ i Mn2+ itp.

    Do dezynfekcji stosuje się metody fizyczne i chemiczne.

    Czynniki fizyczne używane do dezynfekcji:
    Para wodna - do dezynfekcji wcześniej oczyszczonego sprzętu, odzieży, unieszkodliwiania odpadów, używa się pary wodnej w temperaturze 100-105 °C pod zmniejszonym ciśnieniem (0,5 - 0,45 atm). Pary wodnej pod normalnym ciśnieniem używa się od odkażania m.in. wyposażenia sanitarnego.
    Promieniowanie - do odkażania używa się promieni UV o długości fali 256 nm, które niszczą drobnoustroje w powietrzu i na niezasłoniętych powierzchniach.

    Czynniki chemiczne używane do dezynfekcji:
    czwartorzędowe sole amoniowe
    alkohole, np. alkohol etylowy, alkohol izopropylowy
    aldehydy, np. formaldehyd, aldehyd glutarowy
    związki fenolowe, np. krezol, rezorcynol
    biguanidy, np. chlorheksydyna
    związki metali ciężkich, np. srebra, miedzi, rtęci
    związki halogenowe, np. jodyna, chloramina, jodofory
    fiolet krystaliczny (barwnik), mleczan etakrydyny (Rivanol)
    utleniacze - nadtlenki, np. H2O2 lub nadmanganiany, np. nadmanganian potasu
    tenzydy, np. mydła
    kwasy i zasady.

    Im dłuższy jest czas działania i stężenie środka dezynfekcyjnego, tym większa liczba drobnoustrojów zostanie zniszczona. Ze względu na to, iż środki chemiczne zwykle nie działają w środowisku suchym, ważny jest również stopień ich wilgotności, co jest szczególnie ważne w dezynfekcji powietrza.

Rozwiązania

  • mira31130

    Ważnym elementem profilaktyki zakażeń szpitalnych jest stosowanie środków dezynfekcyjnych. Skuteczność tego działania powinna być oceniana standardowymi metodami mikrobiologicznymi zalecanymi przez międzynarodowe autorytety. W metodach tych uwzględnia się badania ze szczepami testowymi (badania prospektywne) i ze szczepami obecnymi w środowisku szpitalnym (badania retrospektywne). Tylko połączone stosowanie środków dezynfekcyjnych z równoległym badaniem ich skuteczności metodami mikrobiologicznymi daje informacje o rzeczywistej efektywności w profilaktyce zakażeń szpitalnych.

  • Nikolka96

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Dezynfekcja

  • userphoto

    Ważnym elementem profilaktyki zakażeń szpitalnych jest stosowanie środków dezynfekcyjnych. Skuteczność tego działania powinna być oceniana standardowymi metodami mikrobiologicznymi zalecanymi przez międzynarodowe autorytety. W metodach tych uwzględnia się badania ze szczepami testowymi (badania prospektywne) i ze szczepami obecnymi w środowisku szpitalnym (badania retrospektywne). Tylko połączone stosowanie środków dezynfekcyjnych z równoległym badaniem ich skuteczności metodami mikrobiologicznymi daje informacje o rzeczywistej efektywności w profilaktyce zakażeń szpitalnych.

  • niunia2

    Dezynfekcja (odkażanie), niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych i ich form przetrwalnikowych środkami fizycznymi i chemicznymi, w celu zapobiegania zakażeniu. Dezynfekcję podejmuje się przede wszystkim w środowisku zewnętrznym, a także w stosunku do powłok ciała - w mniejszym stopniu w stosunku do jam ciała.

    Rozróżnia się dezynfekcję zapobiegawczą i ogniskową. Dezynfekcja zapobiegawcza dotyczy tych elementów środowiska, które narażone są na zakażenie (np. kuchnia, stołówka, łaźnia, naczynia, inne przedmioty). Dezynfekcja ogniskowa wykonywana jest jako bieżąca i końcowa. Dezynfekcja bieżąca podejmowana jest w ogniskach zakażenia, a więc np. przy łóżku chorego lub w otoczeniu nosiciela. Dezynfekcję końcową przeprowadza się w pomieszczeniach, w których przebywał chory.

    Środkami fizycznymi służącymi do odkażania są: oczyszczanie mechaniczne, działanie wysoką temperaturą, bezpośrednie napromieniowanie słoneczne, napromieniowanie promieniami nadfioletowymi, wysuszanie. W dezynfekcji znajdują zastosowanie także środki chemiczne - w postaci roztworów, emulsji, zawiesin.

    Aby dezynfekcja była skuteczna, środek odkażający powinien mieć stężenie najkorzystniejsze dla danych warunków, stykać się bezpośrednio z całą masą lub powierzchnią odkażanych przedmiotów, działać przez określony czas i w odpowiedniej temperaturze.

  • Waldiego

    to inaczej odkarzanie

Podobne zadania

lallala pomocy!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: lallala 17.4.2010 (14:09)
la_la1997 Bardzo Pilne;) Na jUUUtro!!! Pomocy Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: la_la1997 22.4.2010 (14:31)
maw Strefa śródziemnomorsak{błagam, pomocy!!}!!!!!!!!!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: maw 22.4.2010 (18:47)
moniczka1229 Pomocy !!! SZYBKO!!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 8 rozwiązań autor: moniczka1229 25.4.2010 (21:59)
paulinek1306 POMOCY!!! Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: paulinek1306 27.4.2010 (16:44)

Podobne materiały

Przydatność 65% British government since the 1800s

Since the end of 18th century in 50 years Britain became the greatest industrial power of Europe. The country had enough coal, iron and steel to build the industry and even to export them to Europe. Heavy industrial machines were made, and also daily goods as cotton and woollen cloth was produced and sold; British cloth was one of the cheapest and best, so it was exported to all the colonies...

Przydatność 75% Historia Krakowa w latach 1800-1830.

W 1795 roku, gdy nastąpił III rozbiór ziem polskich Kraków dostał się w ręce austriackie. Najbliższe lata związane są z nadzieją na odrodzenie państwa polskiego za sprawą Napoleona Bonaparte, który obiecał stworzyć państwo polskie. W latach 1809 – 1815 Kraków był ośrodkiem departamentu w Księstwie Warszawskim. Formą manifestowania i umacniania uczuć i więzi...

Przydatność 75% Łańcuch pomocy

1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...

Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy

Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...

Przydatność 50% Pomagajmy kiedy wołają pomocy

Wielkim problemem naszego społeczeństwa, nie dostrzegalnym przez niektórych, są samobójstwa. Czasami wydaje się, że problem ten nas nie dotyczy, lecz to nieprawda, bo ta tragedia, może spotkać nas, lub naszych bliskich, w momencie, w którym najmniej będziemy się tego spodziewać. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Samobójstwa...

0 odpowiada - 0 ogląda - 6 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji