Treść zadania

marysia96

BŁAGAMMMM!!! ciekawski o małżach. SZYBKO!!!
NAJLEPIEJ RAZEM Z LINKAMI ZE STRON INTERNETOWYCH SKĄD BRALIŚCIE INFORMACJE.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    1.Małże oddychają za pomocą skrzeli, a ich budowa warunkuje dalszy podział tej gromady na cztery podgromady:pierwoskrzelne (Protobranchia),nitkoskrzelne (Filibranchia),blaszkoskrzelne (Eulamellibranchiata),zrosłoskrzelne (Septibranchia).


    Opis Najbardziej znanym małżem jest omułek jadalny (Mytilus edulis). W Polsce występuje ponad 20 gatunków małż słodkowodnych, m.in.: szczeżuja pospolita (Anodonta piscinalis), kilka gatunków skójek (Unio), racicznica zmienna (Dreissena polymorpha). W Morzu Bałtyckim żyje m.in. sercówka pospolita (Cardium glaucum) i małgiew (Mya arenaria). Pożywienie Aby pokryć zapotrzebowanie na pokarm, wielkie małże filtrują w ciągu godziny do 1,5 l wody. Dzięki temu oczyszczają zbiorniki wodne z nadmiaru substancji organicznych. Stanowią też pokarm dla wielu innych organizmów (m.in. dla szkarłupni, ryb, wydr, piżmaków, a także dla człowieka). Perły są wykorzystywane w przemyśle jubilerskim. Niektóre małże przynoszą szkody gospodarce np. świdrak okrętowy, drążący w drewnie kanały o dł. 30 cm i niszczący w ten sposób urządzenia portowe i drewniane kadłuby łodzi. Trochę ciekawostek:Warstwa perłowa jest zbudowana z drobnych blaszek wapiennych. Po dostaniu się do wnętrza muszli jakiejś drobiny (np. ziarenka piasku), substancja perłowa odkłada się wokół niej i powstaje perła.

    2.mają twardą (okrągłą) lub miękką (podłużną) muszlę. Należą do nich ostrygi, omułki jadalne, czyli mule, najładniejsze z małży - przegrzebki, w dużych, wachlarzowatych kremowo-beżowych muszlach, zwane też muszlami św. Jakuba, sercówki i spora grupa małży nazywanych po prostu jadalnymi. W sprzedaży są różne konserwy z małży (w zalewie naturalnej, w białym winie, w sosie morskim, winegret i katalońskim) oraz małże wędzone
    i mrożone - w skorupach, albo ugotowane - bez skorupek.
    U nas tylko nieliczne sklepy oferują żywe ostrygi, mule i inne małże (zwykle sprowadzają je na specjalne zamówienie). Za szczególne delicje wśród małży uchodzą omułki o białym mięsie, delikatnym w smaku i słodkawym, oraz ich pomarańczowa ikra. Z pięknych muszli przegrzebka Amerykanie zjadają tylko białe mięso,
    a Europejczycy także stożkowaty woreczek z różowymi jajeczkami. Świeże małże powinny mieć zamknięte muszle (uwaga ta tylko częściowo dotyczy przegrzebków, zdarza się bowiem, że świeże mają otwarte muszle). Dopiero w czasie ogrzewania skorupiaki się rozchylają. Te, które nie otworzyły się po ugotowaniu, należy wyrzucić. Małże można smażyć, dusić, gotować, wędzić, zapiekać z sosami
    i marynować, a niektóre (np. omułki i ostrygi) jeść na surowo. Ważne jest, by nie przyrządzać ich zbyt długo, bo pod wpływem wysokiej temperatury dość szybko twardnieją. Omułki jadalne
    i sercówki gotuje się w muszlach do momentu, aż się otworzą (1-2 minuty). Ostrygi wyjęte z muszli - najwyżej minutę, a przegrzebki (także bez muszli) 1-2 minuty, w zależności od wielkości. Muszle małży bierze się do ręki, otwiera nożem, a następnie odrywa mięśnie łączące mięso z muszlą.
    W restauracjach serwuje się małże już otwarte. Mule można jeść rękami. Pierwszej opróżnionej muszli używa się potem jako szczypiec do wyjmowania mięsa z kolejnych skorup. Można też robić to widelcem. Natomiast sos wybiera się łyżeczką.

    3.Aminokwas, który można pozyskać z małży Mytilus edulis, dodany do hydrożelu utworzonego z kwasu hialuronowego zmienia właściwości uwodnionego żelu, dzięki czemu materiał ten można użyć między innymi jako bezpieczny, biokompatybilny środek do wygładzania zmarszczek - informuje "Soft Matter".

    Hydrożele, czyli materiały o strukturze żelu, w których skład wchodzi głównie woda, zbudowane w oparciu o kwas hialuronowy (HA) nie stanowią nowości dla badaczy pracujących nad biokompatybilnymi materiałami, które bezpiecznie można wprowadzić do ludzkiego organizmu. Cechą, która ograniczała rozpowszechnienie hydrożelu utworzonego z HA w szeroko rozumianej medycynie (w tym również medycynie kosmetycznej) jest niska odporność tego materiału na warunki, jakie panują w ludzkim ciele. Najprościej rzecz ujmując, hydrożel bardzo szybko degraduje w warunkach fizjologicznych panujących w żywym organizmie.

    Naukowcy z Korei (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Seoul National University) oraz USA (Northwestern Univeresity) opracowali metodę wytwarzania hydrożelu zbudowanego z kwasu hialuronowego, który po wprowadzeniu do żywego organizmu znacznie dłużej utrzymuje swoją żelową strukturę.

    Klucz do sukcesu stanowiły małże Mytilus edulis, w których ciele (stopie) odnaleźć można znaczące ilości aminokwasu dihydroksyfenyloalaniny (ang. 3,4-dihydroxyphenylalanine), odpowiedzialnego za przyklejanie się małży do organicznego i nieorganicznego podłoża.

    Dodatek dihydroksyfenyloalaniny do mieszaniny związków tworzących hydrożel na bazie kwasu hialuronowego powodował, iż hydrożel wprowadzony do żywego organizmu znacznie silniej przylegał do znajdujących się w jego otoczeniu tkanek.Co więcej, skład chemiczny hydrożelu został tak dobrany, by wstrzykiwany żel w postaci płynnej, zestalał się błyskawicznie w temperaturze ludzkiego organizmu.

    Według naukowców, nowy hydrożel stanowi doskonałe narzędzie dla nowoczesnej medycyny, gdyż za jego pomocą można między innymi wprowadzać do organizmu leki, które następnie będą w kontrolowany sposób uwalnianie w odpowiednim czasie i dawce.Co więcej, materiał ten również można użyć w medycynie kosmetycznej, do wygładzania zmarszczek, jako alternatywę dla powszechnie stosowanego dziś (i niezbyt bezpiecznego) botoksu.

    Naukowcy planują również eksperymenty z wykorzystaniem komórek macierzystych, które wstrzykiwane byłyby wraz z żelem, w celu odtworzenia uszkodzonych tkanek.
    http://www.zdrowemiasto.pl/i/16/ciekawostki/malze-na-zmarszczki,1802.html

Rozwiązania

Podobne zadania

marysia96 PROSZĘ!!! ciekawski o pajęczakach! Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: marysia96 5.5.2010 (17:46)

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji