Treść zadania

patijarek5

Julka ma trzy różne klucze. Tylko dwa z nich pasują do zamków w skrytce bankowej, którą można otworzyć jednoczesnym przekrętem obydwu kluczy. Klucze nie stety nie różnią się wielkością. Ilu prób otwarcia dokonała julka, jeżeli dopiero przy ostatnim z możliwych wariantów (a jest mądrą dziewczynką i nie sprawdzała kilka razy tego samego układu) dzrzwi się otworzyły??

Proszę o pomoc :) i fajne wytłumaczenie za najlepiej wykonane zadania dam max :):)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    Odp. Julka dokonała 6 prób.
    bo
    1 jako pierwsza liczba może mieć maksymalnie dwie kombinacje (1-2, 1-3)
    2 jako pierwsza liczba może mięć maksymalnie dwie kombinacje (2-1, 2-3)
    i 3 jako pierwsza liczba może mięć maksymalnie dwie kombinacje (3-1 3-2)
    więcej opcji nie ma. Teraz wystarcz tylko dodać próby.

Rozwiązania

  • maple

    Wariantów wyboru kluczy i dopasowania kluczy do zamków jest tyle ile może być różnych par kluczy i jeszcze dodatkowo razy 2, bo każdą parę kluczy można dopasować/włożyc do zamków na dwa sposoby.
    Ponieważ zbiory kluczy i zamków składają sie z małej ilości elementów zadanie to można rozwiązać nie znając pojęć i wzorów kombinatoryki. Po prostu wypisujemy możliwe warianty dopasowania możliwych par kluczy (byle wszystkie). Jeżeli klucze nazwiemy A B C to otrzymamy 6 wariantów np w postaci listy:
    A B
    B A
    A C
    C A
    B C
    C B
    Bardziej elegancko i naukowo będzie gdy napiszemy, że wariantów jest 2 razy tyle ile kombinacji k=2 elementowych (różnych par kluczy) ze zbioru 3=n elementowego: {A, B ,C} (zbiór kluczy):

    Ilość kombinacji:

    ...k......n.............n !..................3!...........3 * 2
    C = ( ) =-------------- =----------- = ----------- = 3
    ...n.......k.........k!(n-k)!.........2!(3-2)!......2 * 1

    Ilość wariantów w zadaniu to ilość kombinacji razy 2:

    C * 2 = 3 * 2 = 6

Podobne zadania

mariusz92 Między liczbami -4 i 50 wstaw dwie tak aby trzy pierwsze tworzyły ciąg Przedmiot: Matematyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: mariusz92 28.3.2010 (19:49)
lolita1990 Rzucamy trzy razy moneta oblicz prawdopodobienstwo ze dokladnie raz wypadnie Przedmiot: Matematyka / Liceum 2 rozwiązania autor: lolita1990 22.4.2010 (15:48)
Nieznany Pilne!!!!! Muszę zrobić zadania ale kompletnie nie mam pojęcia o co w nich Przedmiot: Matematyka / Liceum 2 rozwiązania autor: Konto usunięte 1.5.2010 (12:45)
maniek1212 Punkty C i D dzielą AB na takie trzy AC,CD i DB ,dla których Przedmiot: Matematyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: maniek1212 14.5.2010 (13:19)
Nieznany ma ktoś z was poprawkę tylko szczerze;)? Przedmiot: Matematyka / Liceum 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 21.6.2010 (18:59)

Podobne materiały

Przydatność 70% Charakterystyka Mariana i Julka.

Marian Pietrzyk , ok. lat 13 ; uczeń szkoły podstawowej ; mieszkaniec Warszawy , wakacje spędza u dziadków w Olszynach ; kuzyn Julka Milera , wychowany w pełnej rodzinie Wygląd zewnętrzny : zwyczajne brwi , zafrasowany wyraz twarzy Cechy charakteru , usposobienia , umysłowości : zrównoważony , rozsądny , uczciwy , pomocny , miły , wielkoduszny , uparty , mrukliwy ,...

Przydatność 75% Irena Jurgielewiczowa - Opis Julka Milera

Jeden z bohaterów powieści „Ten Obcy” to Julek Miler – najmłodszy z grupy dzieci z wyspy. Jest on uczniem szkoły podstawowej. Ma rodziców i kuzyna - Mariana Pietrzaka. Pierwszy raz wakacje spędził u dziadków na wsi w Olszynach. Julek jest bardzo niski i chuderlawy. Ma szpiczaste uszy i bystre, ciemne oczy. Posiada małe pięści, lecz nie zrażony tym, jak bohater udał się na...

Przydatność 85% „Nauka to potęgi klucz”

W świecie, w którym żyjemy coraz częściej napotykamy na poglądy głoszące iż nauka to potęga. Ciągle słyszymy, że bez niej nie dokonałoby się w życiu zbyt wiele, a wiele wynalazków nigdy nie zostałoby wynalezionych. Na początku te słowa są nam oznajmiane przez rodziców. Nasi nauczyciele także twierdzą, że bez wiedzy zdobywanej przez nas w szkole, było by nam w życiu...

Przydatność 50% Trzy rozbiory

Rzeczpospolita osłabiona w wyniku wojen toczonych w XVII w. Stronnictwo Czartoryskich, zwane Familią, po śmierci Augusta III wybór króla postanowiło oprzeć na porozumieniu z Rosją. Ich kandydatem został Stanisław Poniatowski, który zyskał poparcie Rosji i Prus. 1764 - sejm konwokacyjny w Warszawie, któremu przewodniczył Adam Czartoryski, dzięki zawiązaniu...

Przydatność 75% Reported Speech - Klucz do Cwiczen

MOWA ZALEŻNA ( REPORTED SPEECH ) – KLUCZ 1 . She said to me : „ I don’t understand what you say „ She told me that she didn’t understand what I said 2 . „Will Ann come tommorow „ , I asked . I asked if/whether Ann would come the next day 3 . He warned me „ Don’t go there „ He warned me not to go there 4 . She answered „ I will be back next Tuesday...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji