Treść zadania

lukasz112

PROSZĘ TO NA JUTRO!

a)
Tekst zawiera zdania prawdziwe i fałszywe. Prawdziwe są zdania z orzeczeniami imiennymi. Skreśl (wypisz) zdania fałszywe.

Złoty wiek był dla Polski czasem spokoju i dostatku. Wszyscy ludzie żyli w szczęściu i zdrowiu. Rządy były wówczas sprawowane przez światłych i mądrych władców. Za panowania Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta państwo polskie stało się potężnym królestwem. Rozwijał się przemysł i romańska architektura. Wiek XVI stał się okresem rozwoju handlu, rzemiosła i budownictwa. Do Polski przybywali słynni konstruktorzy maszyn parowych i kolei żelaznych. Wśród uczonych byli twórcy teorii heliocentrycznych. Mistrzowie z Włoch byli autorami projektu przebudowy zamku wawelskiego. Miasta stawały się bogatsze o wspaniałe ratusze, kamienice, kościoły, spichlerze. Literatura była intensywnie rozwijającą się dziedziną sztuki. Do końca XVI wieku pisano tylko po łacinie. Polszczyzna została uznana za język godny literatury, przede wszystkim dzięki twórczości Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego.

b)
Na podstawie prawdziwych zdań zredaguj notatkę, w której wyjaśnisz dlaczego wiek XVI nazywany jest złotym wiekiem w historii Polski.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne zadania

Nieznany Różne rodzaje podmiotów.Zdania bezpodmiotowe Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 12.4.2010 (21:59)
Nieznany Różne rodzaje podmiotów.Zdania bezpodmiotowe Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 12.4.2010 (22:13)
xangelaa Ułuż dwa zdania z dowolnymi rzeczownikami zakończonymi w celowniku liczby Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: xangelaa 14.4.2010 (21:28)
iwa646 1. Jakie to zdania? Omów budowę tych zdań. Nazwij je i narysuj wykres.- Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: iwa646 15.4.2010 (13:25)
Mikusiaq Zdania złożone podrzędnie Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Mikusiaq 16.4.2010 (16:46)

Podobne materiały

Przydatność 50% Co to znaczy prawdziwe zwycięstwo?

Co to znaczy prawdziwe zwycięstwo? Jest wiele sposobów na odniesienie prawdziwego zwycięstwa. Osiągniemy je tylko wówczas gdy będzie się uczciwym, pracowitym i wytrwałym. Według mnie sportowiec, który doszedł do wielkiej formy sam, bez zażywania środków dopingujących, sterydów i wywalczył znaczące miejsce, nagrodę, może mówić o prawdziwym zwycięstwie. Od razu przychodzi...

Przydatność 65% Co to znaczy prawdziwe zwycięstwo?

Co to znaczy prawdziwe zwycięstwo? Jest wiele sposobów na odniesienie prawdziwego zwycięstwa. Osiągniemy je tylko wówczas gdy będzie się uczciwym, pracowitym i wytrwałym. Według mnie sportowiec, który doszedł do wielkiej formy sam, bez zażywania środków dopingujących, sterydów i wywalczył znaczące miejsce, nagrodę, może mówić o prawdziwym zwycięstwie. Od razu przychodzi...

Przydatność 80% Moje prawdziwe lub wyobrażone Soplicowo.

Soplicowo w "Panu Tadeuszu" dla ludzi tamtej epoki napewno było rajem i azylem od groźnego i krzykliwego świata. Ale czy tamto Soplicowo jest tym, czego pragnie ówczesny człowiek, czego pragnę ja? Uważam, że przeciętny człowiek zapytany o to odpowiedziałaby zapewne, że marzy o willi z basenem, najlepiej w ciepłych krajach i tabunie innych, oczywiście drogich rzeczy....

Przydatność 70% Prawdziwe przyczyny współczesnego kryzysu światowego

Prawdziwe przyczyny współczesnego kryzysu światowego Chociaż kryzys finansowy nie dobiegł jeszcze końca wielu ekonomistów stawia tezy dotyczące jego powstania. Przejrzałam wiele artykułów z gazet, a także sieci i dotarłam do dwóch bardzo ciekawych. W pierwszym, na stronie internetowe www.bankier.pl, jest mowa głównie o załamaniu rynku kredytów hipotecznych. Jest to jak...

Przydatność 70% Zdania złożone

Zdania złożone Zdania współrzędne Zdania współrzędne łączne (spójniki: i, oraz, a, ani, to - to, tudzież) _______ _ _ _ _ _______ Zdania współrzędne rozłączne (spójniki: albo, czy, lub, bądź) ______<___>______ Zdania współrzędnie przeciwstawne (spójniki: ale, a, bez, jednak, zaś, natomiast, czyli, to jest) _____>____<_____ Zdania współrzędne...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji