Treść zadania

kikusia2222

Czy zło które czynimy ma za przyczynę ignorancję naszą? Czy nasz rozum nie potrafi dobra i zła odróżnić? Proszę o szybką odpowiedź :)

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Nie wiem czy to będzie "poprawna" teologiczna odpowiedź, więc sama musisz zadecydować czy się z nią identyfikujesz. Napisz mi potem czy ksiądz nałożył na Ciebie bullę z ekskomuniką, a nawet jesli nie to napisz jaka było jego odpowiedź.

    Czy zło ma za przyczynę ignorancję ? To zależy od punktu widzenia. Czasami zło, które czynimy ma za przyczynę bezmyslnosć. Jesli złem nazwać wybryki chuliganów podlewane alkoholem, to z pewnoscią będzie to ignorancja, którą nasz rozum w takim stanie przyjmie jako akceptowalną. Jesli przyjdzie jakas konsternacja na drugi dzień, to nasz rozum potrafi racjonalnie zaklasyfikować nasze czyny w całkowicie swiadomy sposób.

    Z drugiej jednak strony zło, które czynimy jest objawem czystej, zimnej i wyrachowanej kalkulacji. Tak więc poprzez z góry ustalone działania osiągamy zamierzony skutek. Efekt jest taki sam jak przy nieswiadomym działaniu z tym, że klasyfikacja czynu jest dużo bardziej głęboka, ze względu na udział przemyslanych działań. Czy można to nazwać jako swiadomą ignorancję ? Nie mnie to oceniać.

    Następna sprawa to odróżnianie dobra od zła. Nasz mózg nie posiada takiej zdolnosci. Jądrem naszej ciemnej przesłosci jest zapisany w naszym DNA komunikat "uciekaj albo walcz", który uaktywnia się w sytuacji zagrożenia życia, pompując w nasze mięsnie adrenalinę. W czasach prehistorycznych dawało to możliwosć przeżycia w ekstermalnej sytuacji, której skutkiem często była smierć. Człowiek stawał przed wyborem "zabij, albo daj się zabić". Mówiąc inaczej zło mamy w sobie w prezencie od naszych przodków.

    Jak już była mowa wczesniej nasz mózg nie posiada zdolnosci odróżniania dobra od zła. Miejsce lub dana kultura, w której przyszło nam dorastać, dostarcza nam zasad, metod i obyczajów, cos w rodzaju zbiorowej swiadomosci, co można by nazwać rozumem. Nasza społecznosć wdrukowuje nam moralnosć, pojęcie dobra i pojęcie zła. Dobrym przykładem, może być sposób trakowania kobiet w kulturach arabskich. Dla nas wydaje się to złe, dla arabów już niekoniecznie.

    Polemikę nad tymi zagadnieniami powinnismy pozostawić filozofom i teologom. Czy zło ma swoją własną swiadomosć, swoje własne zasady, a może to tylko zwykła ignorancja, nasze samousprawiedliwanie się ze wszystkiego, co uważamy za grzech. A jak wiadomo za grzechy trzeba żałować. Czy napewno ? Podpowie Ci to Twój rozum.

Rozwiązania

  • werkolak

    Nasz rozum potrafi odroznic dobro od zla, ale tylko w kategoriach "dobre-co mi przyjemne i pozyteczne" oraz "zle-co mi nie pasuje". Dlatego w zyciu lepiej jest kierowac sie sercem a nie rozumem, ktory ma nieco wypaczone poglady w zaleznosci od charakterow, ni mniej jednak wiekszosc ludzi w glebi duszy to egoisci i tylko nieliczni z nich usiluja to zmienic. Stad wnioskuje, ze zlo, ktore wielu ludzi czyni ma u swoich podstaw wlasnie ignorancje na dobro drugiej osoby. Slepe zapatrzenie na wlasne sprawy powoduje przymkniecie oczu na dobro bliznich. To jeszcze jeden argument naklaniajacy do zaprzestania ocenieniania swiata kryteriami rozumu i sluchania red serca.
    Moge naj?? ;*

Podobne materiały

Przydatność 60% Analiza przyczyn upadku I Rzeczypospolitej

Przyczyny upadku I Rzeczypospolitej miały miejsce już ponad sto lat przed jej rozbiorem, tak więc rozbiór Polski nie był spowodowany jedynie chwilową słabością, którą wykorzystały państwa ościenne, lecz było to następstwo wielu wydarzeń i niesłusznych decyzji oraz zachowań, których dopuścili się stojący na wysokich stanowiskach ludzie. Jednak dopiero dzisiaj, rozpatrując...

Przydatność 50% Globalne ocieplenie - kontrowersyjna interpretacja przyczyn

Globalne ocieplenie - kontroweryjna interpretacja przyczyn

Przydatność 50% Metafora łącząca światło i rozum.

Skąd pochodzi metafora łącząca światło i rozum? Spróbuj znaleźć jej współczesne przykłady. Według Paula Hazard'a metafora łącząca światło i rozum prawdopodobnie narodziła się w momencie, "gdy synowie Adama, przerażeni ciemnościami, poczuli się bezpieczni, ujrzawszy świt". Jednak niewielu z nich obchodził nawet sam fakt, "że była to metafora...

Przydatność 85% Rozum i wola gwarancją życia szczęśliwego. Epikureizm.

Rozum wspierany przez silna wole wg Epikura gwarantuje nam szczęśliwe życie Pierwsza podstawowa rzeczą jaka zakłada Epikur w drodze do osiągnięcia spokojniej i szczęśliwej egzystencji jest wybranie za nauczyciela natury. Rozumne myślenie dojrzałego człowieka, pozwala wybrać właściwa drogę z pozoru kreta i długa którą dokładnie opisuje określenie „Przez cierpienie do...

Przydatność 60% Serce czy rozum? Dwa sposoby pojmowania świata.

UWAGA! Nie przepisuj tej pracy 'na pałe'. Można się tylko po wzorować. Rozum czy serce? Który sposób pojmowania świata jest właściwy? Czy Antygona postąpiła dobrze, uznając racje serca? Czy Kreon poniósł klęskę ze względu na kierowanie się rozumem? Czy życie jest coś warte bez serca? Moim zdaniem w życiu powinniśmy się kierować głosem serca i spróbuję to udowodnić w...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji