Treść zadania

alex7557

bakterie pozyteczne dla człowieka ???

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 2 0

    Pożytecznych dla człowieka bakterii jest mnóstwo, a niektóre z nich mają dla nas szczególne znaczenie.
    Pałeczki kwasu mlekowego żyjące:
    - w jelitach każdego z nas. Nie tylko przyczyniają się do prawidłowego trawienia, ale spełniają też inne ważne funkcje – wpływają np. na nieprzepuszczalność ścian jelit, a także na prawidłową pracę układu odpornościowego. Chroni nas przed rakiem jelita grubego
    - w drogach rodnych. Dzięki pałeczkom kwasu mlekowego stale zwalczającym intruzów, nie chorujemy zbyt często na infekcje intymne. Niestety, bakterie te są delikatne – błyskawicznie niszczą je zażywane doustnie lub stosowane w gałkach antybiotyki.

    Pożyteczne mikroby gnieżdżące się w nosie i gardle, które zwalczają obce drobnoustroje, wciągane do nosa z powietrzem. Dlatego tak ważne jest, by wdychać je właśnie przez nos, nie ustami. Wśród pożytecznych bakterii bytujących w drogach oddechowych znajduje się np. najprawdziwszy gronkowiec (ale na szczęście to nie ten groźny, złocisty, wywołujący zatrucia).

    Bakterie coli (Escherichia coli). Żyją w jelicie grubym, spełniając pożyteczną rolę w trawieniu pokarmu. Naruszenie równowagi bakteryjnej w jelicie powoduje zaparcia lub biegunki, wzdęcia i bóle brzucha.

    Płaszcz ochronny. Na powierzchni ok. 6 m kwadratowych skóry mieszkają miliardy dobrotliwych mikrobów, zwłaszcza Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis. Ich zadanie? Przepędzać nieproszonych gości. Zbyt częste szorowanie skóry mydłem niszczy te pożyteczne bakterie.

    Liczę na naj ;)

Rozwiązania

  • paulaxD

    Znaczenie bakterii korzystne dla człowieka:
    -tworzą kompost (rozkład materii organicznej)
    -biologiczne oczyszczanie ścieków
    -ułatwiają trawienie pokarmów człowiekowych
    -kiszenie produktów

  • userphoto

    Bakterie - zacznę pierwsze od pozytywnych stron -rozkład i gnicie martwej materii (połączyć z przemiana pierwiastków w przyrodzie np. azot bakterie nitryfikacyjne (Nitrobacter) i siarki) -wytwarzaja enzym celulaze (rozklada pokarm, cukry) u przezuwaczy np.krowa (ma ona 5 czesci zołądka drobnoustoje sa w księgach) u ludzi slynna Escherichia Coli (pałeczka okreznicy) zyje w jelitaxch -u termitow i ptaków oraz ssaków w przewodzie org. wysteouje tez mikroflora bakteryjna i wytwarza wit. B i H -wchodzi w symbioze bakterioliza z roslinami motylkowymi np.bób -mineralzacja gleby i spulchnianie, -oczyszczanie wody i ścieków tzw.oczyszczalnie biologiczne -przemysł gorzelniczy (piwo :)) i wino itd -serowarski (kefirki, jogurty) -włókienniczy roszenie lnu i konopii, -przemysł farmaceutyczny (szczepionki i surowica) -otrzymywanie antybiotyków wit. C oraz B (streptomycyna) -kiszonki; -nawoz zielony (łaczenie wolnego azotu) -oraz bardzo wazna funkcja zmieniajac Dna bakterii powodujemy produkcje na skale przemysłowa interferonu (w org. człowieka przeciw wirusom) i insuliny (cukrzyca) UJEMNE -gnicie -niszcza materiały przemysłowe -najwiekszy problem patogenne( chorobotwórcze) -uwalniaja spowrotem azot do atmosfery (denitryfikacyjne) a WIRUSKI pozytywne moga atakowac inne bakterie (bakteriofagii) tzw terapia wirusowa ale dosc ryzykowna grozi atakiem chorobotworczym wirusa, szczepionki np. przeciw grypie służą do namnażania danego genu (wycinku Dna w biotechnologii ) tak zwanego wektora, wycinasz interesujacy cie gen i wszczepiasz sam sie juz powiela (szczegolnie u bakteriofagow sie wykorzystuje wchodzac do bakterii namnaza sie i tym samym tez nasz gen- sprytmne :)u bakterii to samo sie wykorzystuje negatywne wiadomo choroby i to cieżkie np. wirus HIV szybko zmieniaja kod genetyczny (rozne odmiany grypy) pozdrawiam milej nauki :lol:

  • userphoto

    Pozytywne:
    -wykorzystuje je się w przemyśle spożywczym (do sporządzania serów, kefirów, jogurtów oraz kiszonych warzyw, na przykład kapusty , czy ogórków.
    -pełnią bardzo ważną funkcję w oczyszczaniu środowiska (rozkładają szczątki organizmów na substancje proste)
    -użyźniają gleby, co umożliwia rośliną wzrost

    mam nadzieje, że pomogłam :)

Podobne materiały

Przydatność 55% Bakterie

Bakterie - najprostsze, prokariotyczne organizmy jednokomórkowe, występujące we wszystkich środowiskach, nawet w tych w których inne organizmy nie są w stanie przeżyć są to organizmy kosmopolityczne. Przetrwalniki - spoczynkowa forma bakterii, charakteryzująca się znacznym stopniem odwodnienia zawartej w nich cytoplazmy, grubymi i wielowarstwowymi osłonami umożliwia bakteriom...

Przydatność 100% Bakterie

1. Cechy organizmów należących do Monera:
- ich ciało zbudowane jest z jednej komórki
- nie mają wyodrębnionego jądra komórkowego
- mają ścianę komórkową, ale o innym składzie komórkowy, niż u roślin (brak celulozy)
- nie mają mitochondriów, siateczki wewnątrzplazmatycznej, plastydów
- cytoplazma jest gęsta i nie wykonuje ruchów
2. Budowa komórki...

Przydatność 75% Bakterie

1. Cechy organizmów należących do Monera:
- ich ciało zbudowane jest z jednej komórki
- nie mają wyodrębnionego jądra komórkowego
- mają ścianę komórkową, ale o innym składzie komórkowy, niż u roślin (brak celulozy)
- nie mają mitochondriów, siateczki wewnątrzplazmatycznej, plastydów
- cytoplazma jest gęsta i nie wykonuje ruchów
2. Budowa komórki...

Przydatność 60% bakterie

Bakterie Bakterie - najprostsze, prokariotyczne organizmy jednokomórkowe, występujące we wszystkich środowiskach, nawet w tych w których inne organizmy nie są w stanie przeżyć są to organizmy kosmopolityczne. Przetrwalniki - spoczynkowa forma bakterii, charakteryzująca się znacznym stopniem odwodnienia zawartej w nich cytoplazmy, grubymi i wielowarstwowymi osłonami...

Przydatność 65% Bakterie

Bakterie (Bacteria), jedna z gromad królestwa bezjądrowych obejmująca organizmy jednokomórkowe o różnych kształtach (ziarenkowce, pałeczki, laseczki, przecinkowce i śrubowce), składająca się z łańcuszków z luźno powiązanych komórek (paciorkowiec), nieregularnych skupień (gronkowiec) i regularnych prostopadłościanów (pakietowiec). Zamiast jądra komórkowego posiadają...

0 odpowiada - 0 ogląda - 4 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji