Treść zadania

kochaf102

Wymiana gazowa u zwierząt!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Wymiana gazowa u zwierząt może zachodzićw powietrzu lub w wodzie . Niektóre narządy oddechowe takie jak tchawiki czy płuca , są najlepiej przystosowane do wymiany gazowej w powietrzu podczas gdy inne , takie jak skrzela najlepiej funkcjonują w wodzie. Tymczasem także i w narządach przystosowanych do pełnienia funkcji oddechowych w powietrzu właściwa wymiana gazowa zachodzi poprzez poiwetrze wilgotne. Środowiski wilgotne czy wręcz wodne jest optymalne z punktu widzenia tempa wymiany gazowej , gdyż dopiero rozpuszczone w wodzie cząsteczki gazu mogą pokonać bariere błon cytoplazmatycznych. Woda jednakma znacznie większą gęstość i lepkość , a tym samym stawia większy opór przepływoey niż powietrze . W związku z z tym duże zwierze zużywa więcej energi niż przepływ wody wokół powierzchni oddechowych niż na przepływ powietrz. W ponad 20% wydatki energi ryby przeznaczane są na pracę mięśni potrzebną dla przepłwu wody przez skrzela . Zwierzęta oddychające powietrzem atmosferycznym przeznaczają na wentylację płuc znacznie mniej , bo zaledwie 1-2% wszystkich swych nakładów energi . Zwierzęta oddychające tlenem rozpuszczonym w wodzie muszą dodatkowo rozwiązać problem dyfuzji jonów , które wraz z tlenem rozpuszczonym w wodzie dostają się do płynów tkankowych. Tego problemu na lądzie nie ma . Kolejnym problemem towarzyszącym oddychaniu w wodzie jest trudność w utrzymaniu temperatury ciała na poziomie wyższym niż temperatura otoczenia. Te spośród zwierząt wodnych , które utrzymują wyższą temperaturę ciała (np.wieloryby) oddychają w gruncie rzeczt tlenem atmosferycznym. Oddychanie powietrzem ma zatem szereg korzyści;
    -mniejsze wydatki energi
    -łatwiejsze utrzymanie równowagi płynów ustrojowych
    -możliwości utrzymania temp. ciała na poziomie wyższym niż temp. otoczenia

Rozwiązania

  • bejbe94

    Dyfuzja gazów odbywa się poprzez powierzchnię oddechową, którą jest powierzchnia całego układu oddechowego, a czasem nawet powierzchnia skóry (jak u płazów i u ryb). Powierzchnia oddechowa charakteryzuje się znacznym pofałdowaniem (np. skrzela, płuca) zapewniającym skuteczną wymianę gazów.
    Wymiana gazowa na powierzchni listków skrzelowych u ryb może zachodzić:
    na zasadzie przeciwprądów (np. skrzela ryb kostnoszkieletowych)
    na zasadzie prądów równoległych (np. skrzela ryb chrzęstnoszkieletowych).
    U człowieka wymiana gazowa przebiega w pęcherzykach płucnych, między ścianą pęcherzyka a oplatającymi ją naczyniami włosowatymi. Przez ścianę pęcherzyka i naczyń dyfundują gazy: tlen i dwutlenek węgla. Dyfuzja odbywa się z miejsc o większym stężeniu do miejsc o stężeniu mniejszym, zgodnie z gradientem stężeń. Cząsteczki tlenu dyfundują z pęcherzyków płucnych do krwi, w odwrotnym kierunku wędruje dwutlenek węgla. Tempo tych zjawisk zależy od ciśnień parcjalnych gazów.

  • userphoto

    Przebieg:
    tlen+glukoza-->energia(ATP)+woda+dwutlenek węgla

    http:// **** /s%C5%82owniki/s%C5%82ownik_biologiczny/87707-wymiana_gazowa.html

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji