Treść zadania

selenka_zafalowani

dam naj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
to może dość trudne ale potrzebuję ogólnych info o Syberii a i jeszcze coś o zwierzętach i o jedzeniu!!! i zwyczajach itd cokolwiek wiecie to piszcie!!! błagam dam naj za najlepszą odp bo potrzebuję na harcerstwo na zimowisko cokolwiek wiecie !! a i jeszcze jakieś stroje opiszcie jak byście mogli co możecie proszę

Pytanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsza odpowiedź

  • 1 0

    Położenie

    Termin Syberia rozumie się dwojako: albo jako całe terytorium na wschód od Uralu, albo tylko jako Syberię Zachodnią i Wschodnią bez Dalekiego Wschodu.

    Jak podaje Encyklopedia Powszechna PWN (1997): Syberia – część azjatycka terytorium Federacji Rosyjskiej, od Uralu do pasm górskich stanowiących dział wodny między zlewiskami Oceanu Spokojnego i Oceanu Atlantyckiego oraz od Morza Arktycznego do stepów Kazachstanu i granicy z Mongolią; rozciągłość z północy na południe wynosi ok. 3500 km, z zachodu na wschód – ponad 7000 km; powierzchnia ok. 10 mln. km2. Dzieli się na Syberię Zachodnią (Nizina Zachodniosyberyjska i Ałtaj); Syberię Wschodnią (Wyżyna Środkowosyberyjska, Sajany, góry Tuwy, Przybajkale i Zabajkale oraz obszar od Gór Wierchojańskich do Gór Kołymskich, z nizinami Jany, Indygirki i Kołymy).

    Syberię można również rozpatrywać w sensie historycznym, możliwie najszerszym, a więc łącznie nawet z wyspami na Oceanie Spokojnym (Bazylow 1975). Natomiast Daleki Wschód z punktu widzenia geografii fizycznej należy rozpatrywać jako zupełnie samodzielne terytorium (Michajłow 1956). Obecnie w literaturze geograficznej istnieje tendencja do wydzielania Dalekiego Wschodu Rosji, jako odrębnej jednostki niezwiązanej z Syberią. Na potrzeby niniejszego opracowania przyjęto stosować termin Syberia w sensie historycznym, według Bazylowa (1975), czyli łącznie z Dalekim Wschodem Rosji

    Ukształtowanie powierzchni i budowa geologiczna

    Podstawowy element budowy geologicznej Syberii to platforma środkowosyberyjska, która odpowiada mniej więcej Wyżowi Środkowosyberyjskiemu, ale obejmuje także część Gór Nadbajkalskich i Zabajkala. Platforma ta zbudowana jest głównie z granitów i gnejsów widocznych miejscami na powierzchni. W orogenezie hercyńskiej obszar między platformą wschodnioeuropejską, a platformą środkowosyberyjską uległ potężnym fałdowaniom, w wyniku których uformowały się góry Ural.

    Znacznie później, bo już w erze mezozoicznej, w czasie fałdowań jenszańskich (kimeryjskich) powstały masywy górskie między dolną Leną a Amurem (góry: Wierchojańskie, Czerskiego) oraz nad Morzem Japońskim. W orogenezie alpejskiej powstały góry Sachalinu, pobrzeża Morza Ochockiego i Kamczatki. O młodości i gwałtowności tych ruchów wzdłuż rosyjskich wybrzeży Pacyfiku, świadczy duża sejsmiczność całego tego obszaru i silny rozwój działalności wulkanicznej.

    Niż Zachodniosyberyjski zbudowany jest z poziomo zalegających utworów trzecio- i czwartorzędowych. Pod względem morfologicznym, cechuje go niezmierna jednostajność; jedynymi wzniesieniami tego obszaru są moreny i uwały, których wysokość nie przekracza 200 m n.p.m.

    Ałtaj stanowi górotwór zrębowy, powstały na skutek rozbicia uskokami na części o różnej, nieraz bardzo znacznej wysokości (Biełucha – 4506 m n.p.m.), pierwotnego wyniosłego płaskowyżu. Najwyższe partie tych gór mają typowo alpejski krajobraz z licznymi malowniczymi dolinami i jeziorami, które wytworzyły się w wyniku działalności lodowców.

    Syberia Wschodnia ma bardzo urozmaicone ukształtowanie powierzchni – obok wysokich masywów górskich występują na jej obszarze góry średniej wysokości i wyżyny, a także niziny wzniesione niewiele ponad poziom morza. Faunę i florę Syberii Wschodniej cechuje występowanie wielu gatunków endemicznych oraz reliktów trzeciorzędowych. Ten stan rzeczy tłumaczy fakt, że zlodowacenie plejstoceńskie na tym terenie miało charakter lokalny, górski

    Warunki klimatyczne

    Syberia jest znana jako kraj zimny i rzeczywiście tutaj znajduje się północny biegun zimna – w Jakucji, w rejonie Wierchojańska nad Janą i Ojmiakonu nad Indygirką (Bazylow 1975).

    Zimą temperatura dochodzi do -40℃, a czasami nawet do -70℃ (ryc. 2). Krótkie, a na wschodzie nawet bardzo krótkie lato, niskie opady od 170 – 200 mm rocznie do 1200 mm w nadmorskich łańcuchach górskich, przyczyniają się do często powtarzającej się posuchy. Tylko kilkanaście procent opadów przypada na zimę, więc zimy w niektórych regionach bywają niemal bezśnieżne.

    Na Syberii można wyróżnić kilka regionów klimatycznych, od arktycznego (polarnego) i subarktycznego (subpolarnego) regionu na północy, poprzez największą pod względem obszaru strefę klimatu umiarkowanego chłodnego, do umiarkowanego ciepłego. W prowincjach południowo-wschodnich są nawet niewielkie zakątki charakteryzujące się klimatem podzwrotnikowym. Ogólnie rzecz biorąc, klimat jest wybitnie kontynentalny, z tym, że wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego, tam gdzie spotykają się z sobą najdłuższa linia lądu i największe na naszym globie zbiorowisko wód, zachodzą zjawiska charakterystyczne dla klimatu monsunowego w jego chłodniejszej odmianie

    Szata roślinna

    W podbiegunowej strefie klimatycznej, od północnej granicy lasów aż po arktyczne pustynie lodowe, rozpościera się położony wokółbiegunowo i najdalej na północ wysunięty pas roślinności bezleśnej, określanej mianem tundry (Podbielkowski 1975).

    Północny pas tundry, obejmujący wyspy leżące na Morzu Arktycznym i północną część półwyspu Tajmyr, zwany jest strefą pustyń arktycznych. Surowe warunki klimatyczne i glebowe są główną przyczyną niezwykle ubogiego świata roślinnego tej strefy. Przeważają tu dwa zespoły roślinne – porostów na skałach i piaskach oraz mchów na terenach podmokłych. Ogólną cechą tej strefy jest brak drzew, z wyjątkiem karłowatych brzóz czy wierzb oraz niewielka ilość roślin pożytecznych dla człowieka; większe znaczenie mają rośliny stanowiące pokarm dla reniferów (porosty, mchy i in.) (Hess, Rychłowski 1967).

    Panujący tutaj klimat jest surowy, ale w regionach nadmorskich znacznie łagodniejszy niż we wnętrzu kontynentu. Stąd średnia temperatura najzimniejszego miesiąca może wahać się w bardzo szerokich granicach od -8℃ do -25℃, a nawet jeszcze niżej, gdyż temperatury opadają tu nierzadko do -50℃. Lato przychodzi zwykle nagle, jest ono chłodne. Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca wynosi 5 – 10℃, ale szczególnie w głębi kontynentu przy słonecznej pogodzie, mogą zdarzać się dni bardzo ciepłe z temperaturą powyżej 20℃. Najwyższa temperatura panuje zwykle tuż nad powierzchnią (do 10 cm) gleby i w najwyższych jej warstwach, dlatego tą właśnie przestrzeń najintensywniej zasiedlają rośliny. Sezon wegetacyjny trwa zaledwie . Na tundrze jest mało słońca. Zachmurzenie jest duże, przy czym największe bywa w lecie i na jesieni. Ten brak słońca w lecie kompensowany jest w dużej mierze przez długi dzień polarny. Pokrywa śnieżna w zimie jest stosunkowo cienka i osiąga grubość zaledwie 10 – 50 cm. Panujące tu niczym niehamowane wiatry (do 30 m/s) powodują znaczne przemieszczenia pokrywy śnieżnej, odwiewając śnieg w jednych miejscach, nawiewając w innych. Ma to duży wpływ na roślinność, gdyż tylko niewiele gatunków może przezimować bez ochronnego działania pokrywy śniegowej. W niskiej temperaturze panującej na tundrze parowanie jest niewielkie, wskutek czego, mimo małych opadów, klimat tutejszy można uważać za wilgotny. Ponieważ gleba rozmarza w lecie do niewielkiej głębokości (maksymalnie do 2 m), a pod nią leży wieczna zmarzlina – nadmiar wilgoci nie ma gdzie wsiąkać – wskutek czego gleba przesycona zostaje wodą i tworzą się rozległe zabagnienia. Proces torfotwórczy przebiega tu jednak bardzo wolno, gdyż produkcja masy roślinnej jest bardzo mała (Podbielkowski 1975).

    W miarę zbliżania się do strefy leśnej, wśród tundry występują kępy drzew i pasy rzadkiego lasu składającego się ze świerków, brzóz i osik; spotyka się tam również jałowce, wierzby i jarzębiny – jest to strefa lasotundry. Im dalej na południe, tym częściej pojawiają się coraz większe połacie lasu, które przechodzą następnie w zwarte kompleksy leśne (Hess, Rychłowski 1967).

    Tajga

    Północna granica borealnych lasów iglastych (tajga), jest jednocześnie południową granicą tundry (lasotundry) (Podbielkowski 1987).

    Tajga zachodniosyberyjska zajmuje prawie całą Nizinę Zachodniosyberyjską. Najdalej na północy rozpościera się dość wąska strefa świerkowo-modrzewiowa ze świerkiem syberyjskim, modrzewiem syberyjskim oraz domieszką limby syberyjskiej i brzozy omszonej. Dalej na południu znajduje się strefa limbowo-torfowiskowa z dominującym świerkiem i limbą syberyjską. Bardzo obficie występują tu torfowiska. Jeszcze dalej na południe, aż po południowe granice tajgi, sięga niezbyt szeroka strefa urmanowo-torfowiskowa. Typowym lasem jest tu tzw. urman, czyli ciemna tajga, gęsty, bardzo ciemny las iglasty z przewagą jodły syberyjskiej i z domieszką świerka syberyjskiego i limby. W obu ostatnich strefach na glebach piaszczystych występują lasy sosnowe.

    Na wschód od Jeniseju, na Wyżynie Środkowosyberyjskiej panuje tajga jasna (świetlista). Dominuje tu modrzew dahurski, którego płytki i płaski system korzeniowy jest doskonale dostosowany do bardzo płytko rozmarzającej gleby; rozmarza ona tu do głębokości 80 – 120 cm, a pod grubym kobiercem mchów zaledwie do 25 – 50 cm.

    Jeszcze dalej na wschód, na obszarze Syberii Północnowschodniej lasy pokrywają stosunkowo niewielkie przestrzenie, przy czym wszędzie panuje modrzew dahurski, a w górach – zarośla sosny karłowej. W dolinach rzek występuje topola wonna. Na Kamczatce bardzo rozpowszechnione są luźne drzewostany złożone z brzozy Ermana z domieszką sosny karłowej i jarzębiny bzolistnej. Między tymi lasami występują łąki i ziołorośla, pośród których trafiają się ogromne rośliny zielne sięgające wysokości.

    Na Zabajkalu tajga ma charakter lasów modrzewiowych z modrzewiem dahurskim, a jeszcze dalej na wschodzie, na pobrzeżu ochockim, gdzie sięgają wpływy klimatu monsunowego, pojawia się nawet świerk ajański. Na północnych Wyspach Kurylskich występują lasy liściaste z brzozą wiązolistną, zaś niskopienne lasy iglaste, a właściwie zarośla, spotyka się w górach, gdzie tworzy je sosna karłowa

    Pozostałe strefy roślinne Syberii

    Lasy drobnolistne
    Lasy liściaste zrzucające liście na zimę. Na południu tajga spotyka się z dość wąską, miejscami nawet przerywaną strefą lasów drobnolistnych ciągnącą się od Uralu (Swierdłowsk) aż po Tomsk i Krasnojarsk (górny bieg Jeniseju). W jej skład wchodzą lasy brzozowo-osikowe.
    Stepy
    W części zachodniosyberyjskiej występuje step łąkowy. Charakterystyczne dla tego obszaru są rozsiane pośród stepu zbiorowiska lasków brzozowo-osikowych i w wilgotnych zagłębieniach, trzcinowiska. Na glebach piaszczystych występują rzadkie drzewostany sosnowe z domieszką modrzewia

    Świat zwierzęcy

    W tundrze

    Uboga i drobna roślinność tundry pozwala na stałe utrzymanie się przy życiu szeregu nawet dużych gatunków zwierząt roślinożernych. Fauna występująca tutaj składa się z bardzo małej liczby gatunków, gdyż niewiele zwierząt potrafi przystosować się do skąpego pożywienia i bardzo ostrych warunków klimatycznych. Natomiast te gatunki, które potrafiły się zaadaptować w tym obszarze, ze względu na brak konkurentów występują w ogromnej liczbie. Niektóre z nich ułatwiają sobie życie wędrując przed nastaniem zimy na południe, gdzie znajdują więcej pożywienia i łagodniejsze warunki klimatyczne. Charakterystycznymi dla obszaru tundry gatunkami ssaków są: renifer, lis polarny, lemingi, zając polarny i niedźwiedź polarny.

    Najpowszechniej znanym mieszkańcem tundry jest renifer (Rangifer tarandus). Renifer prowadzi koczowniczy tryb życia, który wynika z konieczności ciągłego poszukiwania pokarmu. Na Syberii zwierzę to odbywa dalekie wędrówki, przesuwając się w miarę zbliżania zimy coraz dalej na południe. Wędrówki te, jak również wędrówki wiosenne z południa na północ odbywa w ogromnych stadach. Małe wymagania życiowe i dobre przystosowanie się reniferów do warunków tundry, sprawiły, że są one wykorzystywane przez ludy zamieszkujące tereny północne. Zwierzęta te są hodowane w stanie półudomowionym, gdyż człowiek nie byłby w stanie zapewnić im pożywienia. Używane są one jako zwierzęta pociągowe i juczne, a także dostarczają mleka, mięsa i skóry na ubrania.

    Najłatwiej dostępnym pokarmem dla drapieżników tundry są lemingi, gryzonie wielkości szczurów należące do norników. Zwierzę to, o długości ciała wynoszącej i ogona 2 cm, ma bardzo ładne, obfite i długie futro o barwie brązowożółtej w wyraźne czarne plamy. Lemingi są roślinożerne. W niektórych latach, na skutek wzmożonego rozrodu, gryzonie te pojawiają się w ogromnych ilościach i nie może ich wykarmić zamieszkiwany przez nie teren. Z reguły wymiera wówczas niemal cała populacja. Czasem taka wygłodzona populacja rozpoczyna masową wędrówkę w poszukiwaniu pokarmu. Tam gdzie się pojawi wielkie stado lemingów cały obszar wkrótce zostanie pozbawiony wszelkiej roślinności, a stoki i pastwiska przekopane i doszczętnie zniszczone.

    Równie charakterystycznym zwierzęciem tundry jest lis polarny, czyli piesiec (Vulpes lagopus). Jest bardzo dobrze przystosowany do środowiska wiecznych lodów i mrozów. Świadczą o tym krótkie uszy, gęsto owłosione podeszwy kończyn i bardzo obfite, puszyste futro, które zmienia barwę. W lecie jest ono brązowo-szare, natomiast w zimie – po lince jesiennej – zupełnie białe. Piesiec zamieszkuje tereny na północ od granicy drzew. Pieśce, jako cenne zwierzęta futerkowe są często hodowane, a ich futro znane jest w handlu pod nazwą niebieskich lisów (Serafiński i in. 1988).

    W tajdze

    Syberyjską tajgę zamieszkują liczne zwierzęta znane także w Europie. Często są to jedynie inne podgatunki różniące się nieznacznie wyglądem, biologią lub rozmiarami ciała (generalnie syberyjskie są większe). Występują tu także zwierzęta charakterystyczne wyłącznie dla obszarów tajgi (Witczuk, Pagacz 2000).

    Burunduk
    Tamias sibiricus jest małym gryzoniem podobnym do wiewiórki. Cechą charakterystyczną są dwa równoległe pasy biegnące wzdłuż długiego puszystego ogona. Wędrując po tajdze trudno się na niego nie natknąć. Jest zresztą bardzo wścibski.
    Soból
    Martes zibellina liczy około 60 cm długości (bez 20 cm ogona). Ma najdroższe na świecie gęste, jedwabiste, miękkie futro barwy jasnożółto brunatnej do ciemno brunatnej. Żyje głównie na ziemi, choć potrafi doskonale chodzić po drzewach. Prowadzi nocny tryb życia. Odżywia się małymi zwierzętami, a także nasionami świerka i limby. Ze względu na cenne futro zwierzę to nad Bajkałem zostało na początku XX wieku prawie całkowicie wytrzebione. W 1914 roku znaleziono ślady zaledwie 20 – 30 osobników. W roku 1916 całkowicie zakazano polowań na sobole. Odbudowę stada tych zwierząt – w oparciu o specjalną fermę hodowlaną – zakończono dopiero w 1960 roku. Najważniejsze znaczenie dla życia tych zwierząt ma tajga limbowa, tu jest ich najwięcej: 1 osobnik na 1 km2. Obecna populacja soboli barguzińskich przekroczyła 1200 sztuk, a więc jest analogiczna jak w czasach najlepszych dla tych zwierząt (Szczypek 1995). Nauka wyróżnia kilkanaście podgatunków sobola.
    Rosomak
    Gulo gulo to największy gatunek z rodziny łasicowatych o masywnej budowie ciała (waży 12 – 39 kg). Zamieszkuje tajgę i tundrę. Sierść ma gęstą, brunatnoszarą, po bokach biegnie odznaczająca się wyraźnie jasna pręga. Ma także jasną plamę na głowie. Rosomak znany jest z takich cech jak: odwaga, zajadłość w walce, chytrość. Nawet ryś czy niedźwiedź unikają bezpośredniego spotkania z rosomakiem. Występuje dziś bardzo rzadko, głównie w rejonach arktycznych, gdzie może wieść spokojny żywot (Leksykon zwierząt 1991). Nauka wyróżnia 6 podgatunków rosomaka.
    Niedźwiedź brunatny
    Ursus arctos jest prawdziwym gospodarzem tajgi i właściwie jej symbolem (Szczypek 1995). Jest zwierzęciem wszystkożernym, prowadzi głównie nocny tryb życia. Nauka wyróżnia kilkanaście podgatunków niedźwiedzia brunatnego.
    Piżmowiec
    Moschus moschiferus, jeleń charakteryzujący się brakiem poroża – mimo że należy do rodziny pełnorogich – zamiast tego samcom wyrastają kły z pyska. Jak podaje Leksykon Zwierząt (1991), poluje się na niego ze względu na cenny gruczoł wydzielający piżmo. O piżmowcu mówi się na Syberii cień skał (Witczuk, Pagacz 2000). To określenie niewątpliwie bierze się ze sposobu zachowania i terenów jakie zamieszkuje, a są to głównie skaliste góry. Płynąc łodzią po Bajkale na niedostępnych klifach można zaobserwować ścieżki tych zwierząt, które nocą schodzą pić wodę z jeziora. (inf. ustna: Pietia Chargajewicz Jakowlewicz 2003 – rybak z wioski Bajkalskoje).
    Tygrys syberyjski
    Panthera tigris altaica żyje we wschodniej Syberii, charakteryzuje się szczególnie długim i gęstym futrem zimowym. Jest to największy przedstawiciel tego gatunku. W chwili obecnej skrajnie zagrożony wyginięciem.

    Ludność, osadnictwo, grupy etniczne

    Na terytorium Syberii zamieszkuje 32,1 mln. mieszkańców (1994), najliczniejsze grupy stanowią Rosjanie oraz Ukraińcy , ponadto Niemcy , Tatarzy , Buriaci, Jakuci, Białorusini, Tuwińczycy, Czuwasze, Mordwini, Kazachowie i in.; średnia gęstość zaludnienia 2 – 3 osoby na km2; najgęściej jest zaludniona pd. część Syberii zwłaszcza wzdłuż Kolei Transsyberyjskiej (Encyklopedia Powszechna PWN 1997). Pas ten, w którym występują zagęszczenia rzędu 20 – 40 osób/1 km2, zwęża się w kierunku wschodnim; w Syberii Zachodniej jego szerokość sięga kilkuset kilometrów, a nad Amurem i Ussuri nie przekracza kilkudziesięciu (Maryański i in. 1996). Na wielkich obszarach tajgi i tundry, rozciągających się na północ od tego pasa, gęstość zaludnienia jest bardzo mała – poniżej 1 osoby/1 km2. Wśród olbrzymich pustych obszarów rozrzucone są „oazy” górniczo-przemysłowe powstałe w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat.

    Osadnictwo polarne jest w Rosji szczególnym zjawiskiem, niespotykanym w tej skali nigdzie indziej na świecie. Są to duże skupiska ludności o charakterze miejsko-przemysłowym, powstałe jako oazy osadnictwa wśród tundry czy północnej tajgi, przeważnie w rejonach eksploatacji surowców. Większość tych skupień ludności powstała w okresie stalinowskim, w pobliżu obozów pracy przymusowej. Normalne osadnictwo o charakterze dobrowolnym pojawiło się dopiero z końcem lat pięćdziesiątych. Na Syberii skupienia te uformowały się w rejonie Norylska (rudy niklu i miedzi), w górnej części dorzecza Kołymy (złoto) i na Kamczatce w rejonie Pietropawłowska (przemysł rybny). Po 1960 roku, już w normalnych w zasadzie warunkach, powstały duże skupiska ludności w północnej części Niziny Zachodniosyberyjskiej, w rejonach eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego oraz w zachodniej Jakucji, gdzie wydobywano diamenty. Napływ siły roboczej do tych ośrodków był i jest spowodowany oferowanymi tu wyższymi niż gdzie indziej zarobkami, z drugiej strony, jednak bardzo trudne warunki klimatyczne powodują, że tylko nieliczne osoby decydują się pozostać tu na stałe. Charakterystyczna dla tego obszaru jest duża rotacja ludności (Maryański i in. 1996).

    Zanim na Syberii pojawili się Rosjanie, panami tych ziem byli (Kuczyński 1989):

    Ajnowie
    Słowo „ajnu” w ich języku znaczy „człowiek”. W XVI wieku, kiedy pierwsi Europejczycy dotarli na Daleki Wschód, zamieszkiwali oni rozległe obszary począwszy od południowej Kamczatki poprzez Archipelag Kurylski, Sachalin i Hokkaido, aż do północnych rejonów wyspy Honsiu. Posługują się językiem ajnuskim. Pochodzenie tego ludu nie zostało do dzisiaj jednoznacznie wyjaśnione. Dawniej prowadzili myśliwsko-rybacki tryb życia posługując się łukiem i harpunem, dzisiaj mieszkają wyłącznie na terenie Hokkaido.
    Buriaci
    To lud mongolskiego pochodzenia. Język buriacki wchodzi w skład grupy mongolskiej. Główne zajęcia: do połowy XIX stulecia zajmowali się koczowniczą hodowlą bydła, koni i wielbłądów, od połowy XIX wieku przeszli na osiadły i półosiadły tryb życia, zapożyczając od Rosjan rolnictwo z użyciem pługa. Jak pisze Witczuk i Pagacz (2000), duże skupiska Buriatów istnieją na obszarze obwodu irkuckiego, w Ust-Ordyńsko-Buriackim Okręgu Autonomicznym (ponad 77 tys.) oraz w obwodzie czytyjskim – w Agińsko-Buriackim Okręgu Autonomicznym (66 tys.). We własnej republice Buriaci stanowią jedynie ogólnej liczby mieszkańców (249,5 tys.). Ponadto Buriaci żyją w północnej Mongolii i Chinach. Wśród Buriatów powszechna jest znajomość języka rosyjskiego.
    Chantowie
    Dawniej zwani Ostiakami. Lud pochodzenia ugrofińskiego liczy obecnie około 21 tysięcy, z czego mówi własnym językiem. Główne zajęcia: myślistwo i rybołówstwo oraz hodowla reniferów przejęta gdzieś od IV stulecia od plemion samojedzkich. Do dzisiaj zachowany bogaty folklor i sztuka ludowa. Zamieszkują Nizinę Zachodniosyberyjską, głównie nad rzeką Ob.
    Ewenkowie
    Dawniej zwani Tunguzami. Trudnili się myślistwem i rybołówstwem oraz hodowlą reniferów – prowadząc koczowniczy tryb życia. Władza radziecka zmuszała Ewenków i innych koczowników do osiadłego trybu życia (Witczuk, Pagacz 2000) – zakładano spółdzielnie hodowli reniferów, artele myśliwskie. Na skutek tego duża część ich narodowej tradycji, uległa zapomnieniu. Mimo to, do dziś wielu Ewenków wędruje po bezkresnych obszarach tajgi, zajmując się polowaniem i hodowlą reniferów. Zamieszkują od Jeniseju aż do wybrzeża Oceanu Spokojnego w niewielkich skupiskach, ciągle koczując. Ogólna liczba Ewenków 32 tys. Od 1992 roku istnieje centrum kultury ewenkijskiej „Arun”. Ma na celu odrodzenie narodu, kultury, języka, obyczajów i tradycji.
    Italmeni
    Dawniej zwani Kamczadałami. Słowo „italmen” znaczy w ich języku człowiek. Stanowią relikt dawnego zaludnienia północno-wschodniej Azji. Ta autochtoniczna ludność Kamczatki w chwili zetknięcia z Rosjanami w końcu XVIII stulecia, zajmowała się myślistwem i rybołówstwem oraz zbieractwem roślin dziko rosnących. Posługiwali się świdrem ogniowym, gotowali za pomocą kamieni rozgrzanych w ogniu, które wrzucano do drewnianych koryt. Obecnie według Koprowskiego (2000), liczą oni 1141 osób i są mocno zasymilowani z Rosjanami. Można domniemywać, iż w najbliższym czasie znikną zupełnie w populacji rosyjskiej.
    Jakuci
    Nazwa własna Sacha. Główne zajęcia: hodowla, myślistwo, rybołówstwo, od połowy XIX wieku również w małym zakresie rolnictwo. Stanowią obecnie podstawowy trzon ludności Republiki Jakuckiej. Liczą ok. 250 tysięcy osób.
    Oroczoni
    Nieliczny dzisiaj lud pochodzenia tangusko-mandżurskiego, mieszkający w paru osadach nad rzeką Ussuri. Szacuje się ich obecnie na około 800 osób. Przed rewolucją uprawiali przede wszystkim myślistwo i tylko w lecie zajmowali się połowem ryb. Mieszkali w prymitywnych szałasach wewnątrz których zawsze płonęło ognisko. Żyli bardzo prymitywnie, odżywiając się np. surowym mięsem, suszoną rybą i różnymi roślinami.
    Nieńcy
    Lud nazywany dawniej Samojedami. Nazwa ta nie ma nic wspólnego z ludożerstwem. Tradycyjne zajęcia to: hodowla reniferów, myślistwo i rybołówstwo. Obecnie nadal zachowane są tradycyjne zajęcia, jednak w ramach dużych gospodarstw (?). Mieszkają w ramach autonomicznego okręgu jamało-nienieckiego, liczą ok. 17500 osób.
    Tatarzy
    Tatarzy syberyjscy stanowili silną etniczną zaporę dla rosyjskich kolonizatorów Syberii. Pierwsze kozackie oddziały wyruszające na podbój syberyjskich ziem, toczyły ciężkie potyczki z Tatarami. Tradycyjne zajęcia tej grupy to hodowla bydła, trzody chlewnej, kóz i owiec. Zamieszkują południowo-zachodnie obszary Syberii.
    Inne grupy etniczne Syberii to Kazachowie, Kirgizi oraz będący praktycznie na wymarciu Czukcze – 1530 osób, Koriacy – 7190, Aleuci – 390.

    Syberyjskie naj…

    Nie ulega wątpliwości, że dla entuzjasty podróży pociągiem, Kolej Transsyberyjska jest najwspanialszą linią kolejową na świecie. To najdłuższa na świecie podróż, którą można odbyć bez przesiadek: Władywostok dzieli od Moskwy ponad 9000 km. Jazda zajmuje siedem dni i osiem nocy, a mijanie stref czasowych powoduje, że różnica między czasem w punkcie początkowym i końcowym wynosi 8 godzin. Trasa przebiega przez Rosję Europejską, dalej przez Ural oddzielający Europę od Azji, biegnie przez stepy, mija pasma górskie dzielące Rosję od Mongolii i przecinając pustkowia południowej Syberii dociera wreszcie do Pacyfiku
    Plany wybudowania kolei łączącej Syberię z Rosją europejską powstawały od początku drugiej połowy XIX wieku. Do ich realizacji przystąpiono jednak dopiero w 1890 roku. Powołano wtedy specjalną komisję do wytyczenia trasy kolei. Po wielu dyskusjach, biorąc pod uwagę względy ekonomiczne i handlowe, postanowiono, że kolej będzie się rozpoczynać w Czelabińsku (dokładnie na stacji Miasy), a kończyć we Władywostoku.

    Prace rozpoczęto 12 maja 1891 roku równocześnie z obu stron, odległość między Miasy a Władywostokiem wynosiła 7400 km. W czasie najintensywniejszych robót przy budowie pracowało 90 tysięcy najemnych robotników, zesłańców, żołnierzy. W 1896 roku oddano do użytku pierwszy, liczący 1417 km, odcinek z Czelabińska do Nikołajewska (Nowosybirsk). Fragment ten nazywany jest Koleją Zachodniosyberyjską. Do Irkucka kolej dotarła w 1898 roku. Najtrudniejszy w budowie był ostatni, dosyć krótki odcinek z Irkucka do stacji Mysowaja (Babuszkin), czyli tzw. Kolej Krugobajkalskaja. Prace na nim zakończono w 1905 roku (po wybudowaniu tamy na Angarze, trasa została zalana).

    Wschodnia część linii (Kolej Wschodniochińska) przechodziła przez terytorium Chin, dlatego w 1908 roku, rozpoczęto budowę Kolei Nadamurskiej (Czyta–Chabarowsk–Władywostok), która w całości leżała na terenie Rosji. Oddano ją do użycia w 1916 roku. Kolej Transsyberyjska jest najdłuższą linią kolejową na ziem

    ajkał z tureckiego Baj-kul – bogate jezioro. Leży w południowym fragmencie Syberii Wschodniej (albo we wschodnim fragmencie Syberii Południowej) prawie w centrum Azji.

    Bajkał jest najgłębszym jeziorem świata. Największa głębia – – znajduje się w jego środkowej części, na wschód od wyspy Olchon. Współczesna linia brzegowa leży na wysokości 456 m n.p.m., a więc najniższy punkt dna leży 1181 m poniżej poziomu morza – jest to największa kryptodepresja lądowa na świecie. Długość Bajkału wynosi 664,6 km, a maksymalna szerokość 88,6 km. W najwęższym miejscu brzegi są odległe tylko o 28 km. Powierzchnia jeziora sięga 31471 km2, co sytuuje je na 8 miejscu w świecie. Biorąc pod uwagę ogromną głębokość tego zbiornika wodnego i jego znaczną powierzchnię, należy stwierdzić, że w Bajkale znajduje się największa na świecie ilość słodkiej wody – 23000 km2. Linia brzegowa Bajkału jest urozmaicona, przez co jej długość sięga 2100 km. Na Bajkale jest ponad 30 skalistych wysp, w tej liczbie największa – Olchon (około 730 km2). Pozostałe wyspy są niewielkie i nie mają istotnego znaczenia w krajobrazie jeziora. Większość z wysp jest zbudowana z prekambryjskich skał krystalicznych i metamorficznych.

    Bajkał jest jeziorem pochodzenia tektonicznego i jest najstarszym jeziorem na świecie. Według współczesnych teorii, wiek Bajkału sięga 25 milionów lat. Na przełomie paleogenu i neogenu w wyniku ruchów tektonicznych, utworzyły się podłużne obniżenia stopniowo napełniane słodką wodą. Uważa się, że właśnie wtedy powstał Bajkał jako jezioro, czyli ok. 25 milionów lat temu.

    Bezpośrednio do Bajkału wpada 460 rzek – najnowsza liczba (Szczypek 1995). Jedyna rzeka z niego wypływająca – Angara, ma w miejscu wypływu szerokość 1,1 km.

    Świat zwierzęcy Bajkału jest największą osobliwością tego akwenu i świadczy o jego unikatowości. Z ponad 1500 gatunków zwierząt, około należy do typowo endemicznych. Fauna bajkalska nie jest jeszcze całkowicie poznana. W ciągu ostatnich kilkunastu lat odkryto ponad 200 nowych gatunków (oczywiście najprostszych organizmów) i uzasadnione są twierdzenia, że i w przyszłości będą odkrywane nowe gatunki. Do osobliwości fauny Bajkału możemy zaliczyć takie gatunki jak:

    Gołomianka
    Ryba (15 – 20 cm) mieniąca się wszystkimi kolorami tęczy, jest półprzezroczysta (ryc. 5). Odżywia się planktonem i swoimi własnymi młodymi. Są rybami żyworodnymi i częściowo giną podczas rodzenia młodych – tę osobliwość gołomianek wykrył Benedykt Dybowski.
    Omul bajkalski
    Ryba (28 – 35 cm) o wadze 350 – 550 g. W ostatnich latach – wskutek wzrastających wpływów antropogenicznych w samym Bajkale oraz w jego dopływach – ilość omuli wyraźnie zmniejszyła się. Widać to szczególnie na terenach będących tradycyjnie od lat miejscem połowu rybaków. W miejscach rzadziej odwiedzanych połowy są znacznie obfitsze.
    Foka bajkalska
    Jest jedynym ssakiem żyjącym w Bajkale. Skąd się wzięła w tym jeziorze? Dokładnie nie wiadomo. Uważa się jednak, że jej przodkowie dotarli tu z Morza Arktycznego na krach lodowych po Jeniseju i Angarze, a być może i po Lenie (która miała ponoć połączenie z Bajkałem) w czasie plejstocenu (Szczypek 1995). Pogłowie fok bajkalskich jest oceniane na 60 – 70 tys. sztuk. Pierwsze szczegółowe badania foki bajkalskiej prowadzili Benedykt Dybowski i Wiktor Godlewski

    W 1996 roku, region Jeziora Bajkał został włączony w spis Światowego Dziedzictwa Przyrody i Kultury UNESCO.

    Turystyka na Syberii

    Prawie całkowity brak infrastruktury turystycznej na Syberii, sugeruje, że jest to obszar nieatrakcyjny dla turystów. Nic bardziej mylnego, gdyż właśnie brak infrastruktury powoduje, że jest to obszar szczególnie predysponowany do uprawiania innych form turystyki niż turystyka popularna, a mianowicie do uprawiania turystyki kwalifikowanej – rozumianej jako: dobrowolną, wymagającą przygotowania kondycyjnego i zawodowo-turystycznego, częstą zmianą miejsca w przestrzeni, połączoną ze zmianą codziennego trybu życia, zaspokajaniem potrzeb ruchu i wysiłku fizycznego, osobistego kontaktu z innym środowiskiem społecznym, przyrodniczym i kulturowym oraz potrzeb informacyjno-poznawczych (Gaworecki 1982).

    Dziedziny turystyki kwalifikowanej takie jak: tramping, rafting, kajakarstwo, wędkarstwo, myślistwo, survival, trekking, turystyka rowerowa, samochodowa i konna, znajdują coraz więcej zwolenników aktywnego wypoczynku, często określanego mianem outdoor (ang.). Syberia wydaje się być idealnym obszarem do realizacji tych zamiłowań.

    Tramping, czyli podróżowanie przy wykorzystaniu lokalnych środków transportu (autostop, komunikacja lokalna). Definicję tą można uprościć lakonicznym stwierdzeniem, ale oddającym istotę rzeczy, że jest to po prostu przemieszczanie się z miejsca na miejsce bądź też włóczęga. Na podstawie licznych relacji w mediach (głównie prasa turystyczna), można stwierdzić, że ta forma turystyki staje się coraz bardziej popularna na Syberii. Liczne wyprawy trampingowe organizowane przez profesjonalnych obieżyświatów spowodowały, że swoistym centrum turystycznym Syberii stał się region Bajkału a szczególnie Irkuck, co znajduje odzwierciedlenie w rozwijających się usługach turystycznych w tym regionie oraz promocji miast np. w internecie.

    Konieczność przemieszczania się przy pomocy najróżniejszych środków lokomocji powoduje, że miłośnicy przygód na Syberii, czują się jak w eldorado. Podróżując po Syberii możemy się przemieszczać na najróżniejsze sposoby: zdezelowanym samolotem na Kamczatkę, najdłuższą koleją świata do Władywostoku, samochodem po zamarzniętych rzekach, konno przez tajgę, pontonem po Lenie, atomowym lodołamaczem po Morzu Arktycznym, pieszo na najwyższy wulkan Eurazji bądź dookoła Bajkału, psim lub reniferowym zaprzęgiem do bieguna zimna, helikopterem do Kronockiego Zapowiednika albo rowerem z Irkucka do Mongolii lub też autostopem z Moskwy przez Ural na Syberię. Wszystko to w przepięknej scenerii syberyjskiej przyrody i za stosunkowo przystępną cenę.

    Gdy już wybierzemy środek (środki) transportu musimy się zdecydować, gdzie i po co? Można polecieć samolotem na Kamczatkę na łososie wpływające na tarło w górę rzek i złowić na wędkę tę piękną i smaczną rybę. Następnego dnia można pójść na wspinaczkę w góry. Zainteresowani ekstremalnymi spływami w kajakach i pontonach mogą udać się na rafting nad jedną z tysięcy górskich rzek Syberii Wschodniej. Survivalowcy (szkoła przetrwania) na bagnach Syberii Zachodniej mogą ćwiczyć techniki przetrwania. Miłośnicy trekkingów odbędą ciekawe wędrówki w parkach narodowych rozmieszczonych wokół Bajkału. Zasobniejsi w gotówkę popłyną w rejs atomowym lodołamaczem po Morzu Arktycznym.

    Jak długa i szeroka Syberia, istnieje tyle miejsc, które warto odwiedzić i zobaczyć. Co wybierzemy zależy od naszej wyobraźni.

    Zagrożenia dla turystów

    Podróżując po Syberii spotkamy wiele zagrożeń dla naszego życia i zdrowia, jednak z punktu widzenia turystyki trampingowej i jej filozofii, zagrożenia te możemy uznać za walor. Postępując z rozwagą większość z nich ominiemy, oczywiście musimy jednak kalkulować możliwość znalezienia się w takiej sytuacji – ale kto chce bezpiecznie podróżować, siedzi w domu (czytaj Europie czy innym ciepłym i „bezpiecznym” zakątku).

    Podstawowe problemy jakie możemy spotkać dotyczą ludzi i związanych z tym nieprzyjemności. Nie ma chyba zakątka na świecie – może poza dzikimi ostępami – gdzie nie bylibyśmy narażeni na kradzież bagażu i inne tego tupu nieprzyjemności.

    Ze strony zwierząt realnym zagrożeniem wydaje się spotkanie niedźwiedzia. Nie bez kozery myśliwi chodzą na polowania w tajgę z psem – najczęściej łajką, która robiąc hałas w porę ostrzega niedźwiedzia, że zbliża się człowiek. Naprawdę niebezpieczny jest niedźwiedź znienacka zaskoczony naszą obecnością. Dobrym pomysłem wydaje się zabrać ze sobą psiego pupilka. W każdej wiosce mnóstwo psów wałęsa się. Z kiełbasą czy innym smakołykiem łatwo o przyjaźń i już mamy kompana, który w potrzebie ochroni a nawet upoluje np. kaczkę. Inne drapieżniki takie jak wilk czy rosomak z reguły unikają człowieka i nie stanowią dla nas zagrożenia.

    Bardziej prawdopodobne, że zamiast niedźwiedzia w tajdze spotkamy niemal mikroskopijne meszki, które potrafią ugryźć aż do krwi. W rejonach ich masowego występowania nieodzowna jest moskitiera na twarz.

    Do innych obiektywnych zagrożeń możemy zaliczyć podróżowanie niektórymi środkami lokomocji – głównie samoloty – które ze względu na stan techniczny, nie zapewniają bezpieczeństwa na poziomie europejskim. Jednak podróż takim samolotem można potraktować jako element miejscowego folkloru, gdyż poważne wypadki zdarzają się rzadko, a przeżycia po locie w latającej „kupie złomu” pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Jeszcze raz tu należy powtórzyć, kto chce bezpiecznie podróżować – siedzi w domu. Zresztą sytuacja, co do jakości oferowanych usług przewozowych ulega szybkiej zmianie w kierunku ich poprawy. Można dodać niestety w kierunku ich poprawy. Przecież nie przyjeżdżamy tu aby wozić się luksusowymi limuzynami, tylko by przeżyć prawdziwą przygodę.

Odpowiedzi

  • olusiawiktorowska

    Syberia (ros. Сибирь) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, Oceanem Spokojnym na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu.Niekiedy z terenu Syberii wyodrębnia się rosyjski Daleki Wschód i przy takim podejściu wschodnią granicę regionu stanowią góry na wybrzeżu Oceanu Spokojnego.Geneza słowa Syberia (Sybir) nie jest jednoznaczna. Łączono tę nazwę z etnonimami "Sabir" i "Seber" określającymi nieznane plemiona Hunów, lub z plemieniem "Suwar" mieszkającym w VI wieku n.e. w środkowym biegu rzeki Irtysz.Inne tłumaczenie łączyło się z przyrodą. tunguskie słowo "sibur" oznacza błoto, bagno, trzęsawisko; mongolskie "sziber" lub "sziwir" określa zarośla nad rzekami, buriackie "sibjer" oznacza groźnego psa, a "sabr", "sibr" lub "subr" szarego wilka.Z powyższego wynika, że nazwa ta jest bardzo stara i trudno stwierdzić, co pierwotnie znaczyła. Inną bardzo prawdopodobną wersją jest pochodzenie słowa Sybir od nazwy stolicy Chanatu Syberyjskiego podbitego w 1585 roku przez Rosjan – Isker.Wg poglądów przeważających w polskiej nauce Syberia rozciąga się od Uralu na zachodzie, do granicy działu wodnego Oceanu Spokojnego na wschodzie i od brzegów Oceanu Lodowatego na północy, do stepów Kazachstanu i północnych granic Mongolii i Chin na południu.
    Geografowie z wielu innych krajów, m.in. z Rosji, do Syberii zaliczają jeszcze rosyjski Daleki Wschód; w takim przypadku wschodnia granica Syberii przebiega północno-zachodnim wybrzeżem Oceanu Spokojnego.Powierzchnia Syberii to (w zależności od przyjętego przebiegu granic tej krainy) ok. 10 mln km² lub ok. 12,7 mln km².Szata roślinna Syberii daje się podzielić na kilka równoleżnikowych pasów. Zaczynając od północy są to:

    * arktyczne pustynie
    * tundra
    * lasotundra
    * tajga
    * lasostep (tylko na południowym zachodzie regionu)
    Najbardziej typowy syberyjski krajobraz to tajga, której pas ma szerokość 2–3 tys. km. Dominują tam drzewa iglaste, choć skład lasu waha się w zależności od regionu.

  • zywieczdroj

    yberia (ros. Сибирь) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, Oceanem Spokojnym na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu.
    Niekiedy z terenu Syberii wyodrębnia się rosyjski Daleki Wschód i przy takim podejściu wschodnią granicę regionu stanowią góry na wybrzeżu Oceanu Spokojnego.
    Początkowo gospodarka Syberii ograniczała się tylko do eksploatacji lasów, przemysłu futrzarskiego i wydobycia złota. Do dziś te gałęzie przemysłu są tam obecne. Dopiero w XX wieku gospodarcza rola Syberii bardzo wzrosła. Przyczyną było wybudowanie Kolei Transsyberyjskiej oraz systematyczne badania geologiczne, które umożliwiły odkrycie wielkich i różnorodnych bogactw tej ziemi.
    W czasach ZSRR nastąpiło intensywne uprzemysłowienie, które doprowadziło do powstania m.in. Kuźnieckiego Okręgu Przemysłowego, Uralskiego Okręgu Przemysłowego, miast-centrów wydobycia surowców mineralnych (np. Norylsk, Mirny, Magnitogorsk), wybudowania elektrowni wodnych na Jeniseju i Angarze.
    Aby ułatwić eksploatację wschodniej Syberii w latach 70. XX wieku wybudowano Bajkalsko-Amurską Magistralę Kolejową (BAM). Ponadto od lat 60. XX wieku Nizina Zachodniosyberyjska stała się ośrodkiem wydobycia ropy naftowej.
    Lata 80. to początek eksploatacji na wielką skalę syberyjskich złóż gazu ziemnego (m.in. na półwyspie Jamał). Stanowią one około 30% światowych zapasów.
    Oprócz wyżej wymienionych złóż na Syberii występują:
    złoto (Jakucja)
    platyna (ujście Jeniseju, Norylsk)
    aluminium (Norylsk)
    diamenty (Mirny, Jakucja)
    węgiel (Zagłębie Kuźnieckie)
    wolfram (Buriacja)
    żelazo (Zagłębie Kuźnieckie)
    miedź

  • userphoto

    Syberia (ros. Сибирь) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, Oceanem Spokojnym na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu.Powierzchnia Syberii to (w zależności od przyjętego przebiegu granic tej krainy) ok. 10 mln km² lub ok. 12,7 mln km².Większość rzek należy do zlewiska Oceanu Lodowatego. Najważniejsze z nich to:

    Ob
    Jenisej
    Lena
    Angara
    Irtysz
    Jana
    Indygirka
    Kołyma

  • PIOTRG00

    Syberia (ros. Сибирь) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, Oceanem Spokojnym na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu.
    Niekiedy z terenu Syberii wyodrębnia się rosyjski Daleki Wschód i przy takim podejściu wschodnią granicę regionu stanowią góry na wybrzeżu Oceanu Spokojnego.
    Nazwa

    Geneza słowa Syberia (Sybir) nie jest jednoznaczna. Łączono tę nazwę z etnonimami "Sabir" i "Seber" określającymi nieznane plemiona Hunów, lub z plemieniem "Suwar" mieszkającym w VI wieku n.e. w środkowym biegu rzeki Irtysz.
    Inne tłumaczenie łączyło się z przyrodą. tunguskie słowo "sibur" oznacza błoto, bagno, trzęsawisko; mongolskie "sziber" lub "sziwir" określa zarośla nad rzekami, buriackie "sibjer" oznacza groźnego psa, a "sabr", "sibr" lub "subr" szarego wilka.
    Z powyższego wynika, że nazwa ta jest bardzo stara i trudno stwierdzić, co pierwotnie znaczyła. Inną bardzo prawdopodobną wersją jest pochodzenie słowa Sybir od nazwy stolicy Chanatu Syberyjskiego podbitego w 1585 roku przez Rosjan – Isker.
    Położenie

    Wg poglądów przeważających w polskiej nauce Syberia rozciąga się od Uralu na zachodzie, do granicy działu wodnego Oceanu Spokojnego na wschodzie i od brzegów Oceanu Lodowatego na północy, do stepów Kazachstanu i północnych granic Mongolii i Chin na południu.
    Geografowie z wielu innych krajów, m.in. z Rosji, do Syberii zaliczają jeszcze rosyjski Daleki Wschód; w takim przypadku wschodnia granica Syberii przebiega północno-zachodnim wybrzeżem Oceanu Spokojnego.
    Powierzchnia Syberii to (w zależności od przyjętego przebiegu granic tej krainy) ok. 10 mln km² lub ok. 12,7 mln km².
    Podział administracyjny
    W skład Syberii wchodzą następujące jednostki podziału terytorialnego Rosji:
    Republika Jakucji (Sacha)
    Republika Buriacji
    Republika Tuwa
    Republika Ałtaju
    Republika Chakasji
    Kraj Ałtajski
    Kraj Krasnojarski
    Kraj Zabajkalski
    Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny - Jugra
    Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny
    obwód tiumeński
    obwód omski
    obwód nowosybirski
    obwód tomski
    obwód irkucki
    obwód kemerowski
    Tereny te (oprócz Jakucji) wchodzą w skład Syberyjskiego Okręgu Federalnego; Jakucja jest częścią Dalekowschodniego Okręgu Federalnego
    Przy założeniu, iż Syberia obejmuje też Daleki Wschód do tego wyliczenia należy dodać też:
    obwód amurski
    obwód magadański
    obwód sachaliński
    Żydowski Obwód Autonomiczny
    Czukocki Okręg Autonomiczny
    Kraj Chabarowski
    Kraj Kamczacki
    Kraj Nadmorski
    Tereny te składają się na Dalekowschodni Okręg Federalny
    Geografia i przyroda



    rzeka Ob w Nowosybirsku


    tundra na Wyspie Wrangla


    tajga w rejonie Chabarowska


    tajga w okolicach Kołymy
    Krainy geograficzne
    Główne geograficzne regiony Syberii to:
    Nizina Zachodniosyberyjska (średnia wysokość 120 m)
    Wyżyna Środkowosyberyjska
    góry południowej Syberii: Ałtaj, Sajany, Góry Nadbajkalskie, Góry Jabłonowe, Góry Stanowe
    góry północnowschodniej Syberii: Góry Wierchojańskie, Góry Czerskiego, Góry Kołymskie
    Rzeki
    Większość rzek należy do zlewiska Oceanu Lodowatego. Najważniejsze z nich to:
    Ob
    Jenisej
    Lena
    Angara
    Irtysz
    Jana
    Indygirka
    Kołyma
    Rocznie do oceanu oddają one 2500 km³ wody, z czego 80% w okresie letnim. Rzeki zasilane są głównie deszczami i śniegiem. Często wiosną wylewają. Syberyjskie rzeki zamarzają na okres od 5 miesięcy na południu do 8 miesięcy na północy. 100 tys. km rzek jest spławnych/żeglownych.
    Występuje tu wielka liczba jezior, z czego większość to drobne jeziorka w tajdze na Nizinie Zachodniosyberyjskiej. Największe jeziora to Bajkał i Tajmyr.
    Roślinność
    Szata roślinna Syberii daje się podzielić na kilka równoleżnikowych pasów. Zaczynając od północy są to:
    arktyczne pustynie
    tundra
    lasotundra
    tajga
    lasostep (tylko na południowym zachodzie regionu)
    Najbardziej typowy syberyjski krajobraz to tajga, której pas ma szerokość 2–3 tys. km. Dominują tam drzewa iglaste, choć skład lasu waha się w zależności od regionu.
    Fauna
    Fauna regionu jest bardzo zróżnicowana.
    W tundrze dominują gryzonie – przykładem mogą być lemingi. Typowe ssaki to renifer i piesiec. Latem na północ przylatują ptaki wodne.
    Bardziej bogata jest fauna tajgi. Typowymi ssakami tej strefy są: soból, wilk, łoś, lis, niedźwiedź,łasica, bunduruk, jeleń Dybowskiego,piżmowiec,puchacz, wiewiórka syberyjska. Występuje tu ponad 200 gatunków ptaków, a rzeki są bogate w ryby.
    Ludność



    Nieńcy - jeden z najliczniejszych rdzennych ludów Syberii
    Do końca XVI wieku Syberia była słabo zaludniona, badacz radziecki Dołgich szacował liczbę miejscowej ludności w XVII w. (bez Rosjan) na 236 tys., w tym 28,5 tys. Jakutów, 27,3 tys. Buriatów, 17 tys. Tatarów, 16,7 tys. Turków ałtajskich [1]. Po przyłączeniu jej do Rosji zaczął tu napływać potok ludności, który wydatnie się zwiększył po wybudowaniu Kolei Transsyberyjskiej (1905). Wg spisu powszechnego Rosji, w 1897 r. na 5 760 169 mieszkańców Syberii, aż 84,9 % reprezentowała ludność z europejskiej części Rosji, spośród której 95% stanowili Rosjanie. Wśród autochtonów (15,1%) najliczniejsi byli Buriaci (289 tys.) i Jakuci (226 tys.), 108 tys. liczyli Turcy ałtajscy, a 53 tys. Tatarzy. Ludność autochtoniczna dominowała wówczas tylko na samej północy i północnym-wschodzie Syberii oraz gubernii jakuckiej (87,5 % tamtejszej populacji).[2] Obecnie liczba ludności wynosi ok. 25 mln. (31 mln przy zaliczeniu w obręb Syberii obszarów Dalekiego Wschodu). 65% ludności mieszka w miastach. Na Syberii znajdują się 182 miasta, z czego 32 liczą ponad 100 tys. mieszkańców. Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini stanowią łącznie 89% liczby ludności.
    Rdzenne ludy Syberii stanowią ok. 6% populacji.
    Poza tym na Syberii żyją też przedstawiciele innych narodowości. Pozostałe nierdzenne narody zamieszkujące Syberię to głównie Tatarzy, Kazachowie i Czuwasze.
    Ludność rdzenna
    Rdzenni mieszkańcy mieszkają głównie na ogromnych połaciach tajgi i tundry. Narody można podzielić według kryterium językowego.
    Do grupy ugrofińskiej zalicza się Chantów i Mansów żyjących między Uralem a Jenisejem.
    Do grupy samojedzkiej zaliczają się Nieńcy i Selkupowie żyjący w tundrze na zachód od rzeki Chatangi oraz w tajdze w międzyrzeczu Obu i Jeniseju oraz Eńcy i Nganasanie.
    Do grupy tureckojęzycznych narodów zaliczani są: Ałtajczycy, Chakasi, Czełkacy, Czułymcy, Dołganie, Jakuci, Kumandyjczycy, Sojoci (Caatanie), Szorowie, Telengici, Teleuci, Tofalarzy, Tubalarzy i Tuwińcy. Żyją oni głównie w Jakucji oraz w górach Ałtaju i Sajanach w południowej Syberii.
    Narodem posługującym się językiem należącym do grupy mongolskiej są Buriaci (400 tys.).
    Językami tungusko-mandżurskimi posługują się: Ewenkowie, Eweni, Udehejczycy, Nanajowie, Negidalowie, Orokowie, Oroczanie i Ulczowie. Zamieszkują oni właściwie całą Syberię.
    Językami paleoazjatyckimi mówią: Czukcze, Koriacy, Alutorzy, Czuwańcy, Kerekowie i Itelmeni (i wyodrębnieni z nich na spisie powszechnym z 2002 r. Kamczadalowie), żyjący na północnym wschodzie regionu oraz Niwchowie, Jukagirzy i Ketowie, a także Aleuci i Eskimosi azjatyccy. Na Sachalinie być może pozostali jeszcze nieliczni Ajnowie.
    Historia



    Tobolsk - jedno z najstarszych rosyjskich miast na Syberii (zdjęcie z początku XX w.)
    Początki ekspansji moskiewskiej na Syberii [edytuj]
    Pierwotnie Syberią określano obszar znajdujący się pod kontrolą chanatu syberyjskiego. Państwo to zostało założone w 1495 roku przez Mahmeta, uciekiniera z jednego z państw powstałych na gruzach Złotej Ordy - Chanatu Tiumeńskiego. W tym okresie na Rusi tereny pod Uralem, po obydwu stronach masywu, określano inną nazwą: Jugra. Penetracji tego obszaru jako pierwsi podjęli się kupcy z Nowogrodu Wielkiego. W świetle źródeł już w XI wieku dotarli oni do Jugry, a w wieku kolejnym nominalnie podporządkowali sobie ten region. Stał się on obiektem sporu między Nowogrodem i Wielkim Księstwem Moskiewskim, które stopniowo przejmowało wpływy nowogrodzkie pod Uralem. W 1383 roku założono biskupstwo w Permie, którego celem była chrystianizacja Jugry i pełniejsze podporządkowanie tego rejonu Moskwie. W 1465 roku Iwan III wysłał do Jugry ekspedycję zbrojną, która wymusiła na miejscowych władykach podporządkowanie się Moskwie i płacenie daniny w skórkach, czyli tzw. jasaku.
    W 1478 Wielkie Księstwo Moskiewskie zajęło Nowogród, a zarazem przejęło jego powiązania handlowe na wschodzie. Już w 1483 po szlakach wyznaczonych przez Nowogrodzian ruszyła pierwsza moskiewska wyprawa za Ural. Decydująca ekspansja w tym rejonie wymagała jednak wcześniejszego podporządkowania Moskwie chanatów tatarskich. Po tym jak w 1552 roku Iwan IV Groźny zdobył Chanat Kazański, a następnie podporządkował sobie Chanat Astrachański, władca chanatu syberyjskiego Ediger uznał Moskwę za potencjalnego protektora. Prowadził on wojnę domową z innym pretendentem do tronu, Kuczumem, w której przewagę powoli zyskiwał ten drugi. Ediger złożył w 1555 roku hołd Iwanowi IV i zobowiązał się do płacenia jasaku, ale nie otrzymał w zamian upragnionej pomocy. W 1563 roku został zamordowany, a jego miejsce zajął Kuczum. Wprawdzie nie próbował on zerwać więzów zależności względem Moskwy, ale nie przeszkadzało mu to w atakowaniu podległych Iwanowi IV Ostiaków.
    Iwan IV nie reagował jednak na najazdy, które bezpośrednio nie dotykały jego ziem. Upadek chanatu syberyjskiego nastąpił na skutek wyprawy atamana kozackiego Jermaka Timofiejewicza. Był on dowódcą wojsk prywatnych na służbie jednego z najbogatszych rodów kupieckich Rosji, Stroganowów. Nie jest jasne, czy podejmując w 1581 roku wyprawę na chanat syberyjski działał on na ich polecenie, czy też na własną rękę. Udało mu się zająć Sybir, stolicę chanatu, co początkowo spotkało się z wyraźną dezaprobatą Iwana IV. Po kilku latach Jermakowi udało się przekonać władcę, by uznał go jako nowego płatnika jasaku. Zginął jednak w 1585 roku w walkach z Kuczumem, a ostatecznego podboju chanatu syberyjskiego dokonano już na polecenie moskiewskiego cara. W 1586 roku Rosjanie założyli pierwszą osadę na Syberii, Tiumeń, a w rok później umocniony ostróg Tobolsk. W 1598 ostatecznie pokonali Kuczuma, co otworzyło drogę do dalszej ekspansji na wschód. Całą krainę rozciągającą się od Uralu zaczęto określać mianem Syberii.
    Syberia w XVII wieku
    Podboje prowadzone były w większości z inicjatywy prywatnej, przez kupców i grupy kozaków. Ich obowiązkiem było uznawanie władzy cara i zbieranie jasaku od miejscowych plemion. Spontaniczna i w dużej części pozbawiona nadzoru państwa ekspansja pozwoliła jeszcze przed połową XVII wieku dotrzeć do brzegów Oceanu Spokojnego. Moskale kolonizowali kolejno ujścia wielkich rzek syberyjskich: Obu, Jeniseju i Leny. Ze względu na klimat główny prąd ekspansji przesuwał się przez Syberię południową. Tam też jednak najsilniejszy opór stawiały miejscowe ludy koczownicze: Kirgizi, Kałmucy i Buriaci.
    W 1604 roku założono Tomsk nad Tomem, dopływem Obu, w 1619 Jenisejsk w środkowym biegu Jeniseju a w 1632 Jakuck nad Leną. W XVII wieku to w tych 3 miastach znajdowały się siedziby wojewodów obwodowych. Siedzibą czwartego wojewody był Tobolsk, który stał się de facto stolicą Syberii. Rolą wojewodów było przede wszystkim dbanie o regularny pobór jasaku i przekazywanie go do Moskwy. Wojewoda tobolski dodatkowo sprawował zwierzchność nad moskiewskimi siłami zbrojnymi na Syberii i regulacja handlu. W Tobolsku od 1621 roku znajdowała się także siedziba arcybiskupstwa syberyjskiego.
    Niższy stopień podziału terytorialnego Syberii stanowiły powiaty. W XVII wieku było ich 20. Nad cała Syberią jurysdykcję sprawował Prikaz Syberyjski utworzony w 1637 roku.
    Do najważniejszych miast założonych w XVII wieku należały jeszcze Irkuck nad Bajkałem (1652) i Ochock nad morzem Ochockim (1649). Wraz z końcem wieku Włodzimierz Ałbazow odkrył Kamczatkę (1697).
    W 1643 roku ruszyła pierwsza wyprawa nad Amur, dowodzona przez Jerofieja Chabarowa. W tym rejonie Moskwa weszła w kontakt z innym Imperium - Chinami dynastii Qing. Do pierwszych potyczek doszło w 1652, co jednak nie powstrzymało kozaków przed założeniem Nerczyńska w 1659 roku. Pierwszy poseł moskiewski do Chin, wysłany w 1656 roku, został potraktowany obcesowo i wrócił do Moskwy z niczym. Spór między mocarstwami zaostrzył się w latach 60., gdy renegat Nicefor Czernichowski na własną rękę odbudował twierdzę nad Amurem, Ałbazin, którą kilka lat wcześniej zniszczyli Chińczycy. Doprowadziło to do wojny, ostatecznie zakończonej dopiero w latach 1689 traktatem nerczyńskim. Moskwa, przymuszona chińską demonstracją siły, zgodziła się zrezygnować z żyznych terenów nad Amurem, a granica został a przesunięta na rzekę Argun. Zgodnie z założeniami polityki chińskiej Nadamurze miało pozostać strefą buforową. W 1728 roku traktat ten został przypieczętowany w Kiachcie pokojem wieczystym.
    Przez cały XVII wiek władza Moskwy nad Syberią była stosunkowo słaba, co prowadziło do częstych i krwawo tłumionych buntów. Ruchy wyzwoleńcze były szczególnie silne na początku wieku, w okresie tzw. Wielkiej Smuty. Również później, przez cały wiek XVIII buntowali się m.in. Koriacy i Czukcze. Pierwszym udało się wywalczyć pewne ustępstwa - władze moskiewskie przestały brać od nich zakładników (instytucja tzw. amanatu). Dodatkowo Koriacy mieli sami zbierać jasak i przekazywać go lokalnym władzom. Źródłem powstań były przede wszystkim nadużycia przy pobieraniu jasaku, napady na autochtonów i niewolnictwo, wprawdzie formalnie zabronione w 1599 roku, ale jednak kwitnące. Specyficznym problemem we wczesnym okresie kolonizacji Syberii był brak kobiet, który prowadził do gwałtów i porwań, dokonywanych przez moskiewskich osadników wśród miejscowej ludności.
    W XVII wieku Syberia stała się jednym z najbardziej dochodowych regionów Wielkiego Księstwa. Z jasaku budżet carski zyskiwał około 1/3 swoich dochodów.
    Syberia w XVIII wieku
    W XVIII wieku Rosja stopniowa umacniała swoją władzę na Syberii. W 1708 Piotr I Wielki przeprowadził reformę miejscowej administracji. Syberia objęta została jedną gubernią ze stolicą w Tobolsku i trzema prowincjami: Tobolską, Jenisejską i Irkucką. W 1764 utworzono drugą gubernię w Irkucku, co przypieczętowało coraz wyraźniejszy podział na Syberię wschodnią i zachodnią. W szczególnym stopniu odrębność Syberii podkreślała Katarzyna II, która utworzyła urząd generał-gubernatora cesarstwa syberyjskiego, ze stolicą w Tobolsku. Tę odrębność zniósł w 1796 roku car Paweł I.
    Od czasów Piotra I władze w Petersburgu coraz większe znaczenie zaczęły przywiązywać do kwestii sprawnego kontaktu między metropolią i rozległymi terenami Syberii. W 1720 roku Piotr I nakazał budowę stacji pocztowych co 40 wiorst na drodze z Moskwy do Irkucka. Projekt ten zakończono dopiero w latach 60. XVIII wieku. Od XVII wieku, a w istocie aż do schyłku XIX, podstawową formą transportu na Syberii był transport rzeczny. Pomiędzy poszczególnymi rzekami organizowano specjalne punkty przeciągania łodzi, nazywane przewłokami. Tam zwykle powstawały ostrogi, a następnie miasta. Na drodze z Tobolska do Pekinu, łodzie trzeba było przeciągać 7 razy, a podróż taka mogła trwać nawet 3 lata. Dla usprawnienia transportu w latach 60. XVIII wieku wybudowano trakt transportowy na stepie Barabińskim, ale dopiero wiek XIX miał przynieść przełom w tej dziedzinie.
    Wraz ze stopniowym przetrzebianiem zwierzyny leśnej, spadał dochód z jasaku, co stymulowało poszukiwania surowców naturalnych na Syberii. Przykładowo w 1716 roku, w toku Wielkiej Wojny Północnej, Piotr I wysłał ekspedycję w górę Irtysza w poszukiwaniu złota. Zakończyła się ona niepowodzeniem, ale nad rzeką założono twierdzę Omsk. Większe sukcesy odnoszono w poszukiwaniu rud żelaza i srebra. W latach 20. powstał ałtajski okręg przemysłowy założony przez Akinfa Demidowa, a następnie skonfiskowany przez państwo
    Spośród miast najszybciej rozwijał się Tobolsk, który w połowie XVIII wieku miał już 15 000 mieszkańców. Na Syberii wschodniej dominującą rolę od Jenisejska przejął Irkuck. Największe doroczne jarmarki syberyjskie odbywały się w Irbicie.
    Pierwsza połowa XVIII wieku to także okres największych ekspedycji naukowych na Syberii, które pozwoliły poznać geografię, faunę, florę i ludność tej krainy. W 1716 roku swoją siedmioletnią misję badawczą na Syberii rozpoczął Gottlieb Messerschmidt, a w 1726 roku Vitus Bering podjął próbę odpowiedzenia na pytanie, czy Azja łączy się z Ameryką. Ostatecznie zaprzeczył tej koncepcji podczas swojej drugiej wyprawy (1733-1734), kiedy też odkrył Wyspy Aleuckie, Wyspy Komandorskie, Kuryle i drogę do Japonii. Rok wcześniej Rosjanie dotarli do brzegów Alaski. W 1783 ekspansja rosyjska przekroczyła granice Azji, a Grzegorz Szelichow założył osadę na Kodiaku, wyspie nieopodal Alaski.
    Syberia w XIX wieku
    W XIX wieku doszło do znaczących zmian w gospodarce i zarządzaniu Syberią. W okresie rządów generał-gubernatora Pestla-Treskina skala nadużyć na Syberii stała się tak duża, że zmusiła władze w Petersburgu do interwencji. W 1822 roku wysłano Michała Sperańskiego, który najpierw przeprowadził kontrolę sytuacji, następnie zaś jako generał-gubernator zreformował metody zarządzana Syberią. Wprowadzony został samorząd wiejski, rady doradcze kontrolujące urzędników, a także dwa generałgubernatorstwa - zarówno dla wschodniej, jak i zachodniej Syberii. Sperański znacznie zwiększył obciążenia autochtonicznych ludów osiadłych, jednocześnie zapewniając ludom koczowniczym pełną jurysdykcję nad swoimi wewnętrznymi sprawami. Dla zmniejszenia nadużyć wprowadzono możliwość opłacania jasaku w ekwiwalencie pieniężnym.
    Najważniejszym odkryciem początku XIX wieku było odnalezienie złóż złota. Odkrycie i początek wydobycia tego kruszcu przypada na 1827 r. w zachodniej Syberii, a w nastepnych dekadach odkrywano złoża w rejonach leżących coraz bardziej na wschód[3]. Rosja szybko stała się największym producentem tego metalu, utrzymując się na pierwszej pozycji aż do czasu odkrycia bogatych złóż w Kalifornii i Australii. W 1812 zniesiono monopol władzy carskiej na wydobywanie metali szlachetnych. W 1870 ustalono natomiast, że każdy może wydobywać złoto, pod warunkiem sprzedawania go władzy, która zastrzegła sobie prawo przetopu.
    W połowie XIX wieku Rosja ponownie podjęła próbę ekspansji nad Amur. Tym razem nie spotkała się z oporem ze strony osłabionych Chin. W 1858 roku zawarto dwa traktaty: w Ajgunie i Tiencinie. Granicą między państwami stał się Amur, a Rosja zyskała nowe przywileje handlowe. W 1860 roku zawarto traktat pekiński, w którym Rosja uzyskała dodatkowo kraj ussuryjski. Najważniejszym miastem rosyjskim w tym rejonie stał się Władywostok. W 1875 Rosja zawarła także traktat petersburski z Japonią. Uzyskała w nim Sachalin, Kuryle zaś miały należeć do Japonii.
    W 1891 roku rozpoczęto największą inwestycję transportową w dotychczasowej historii Rosji: budowę rozważanej już od połowy wieku kolei transsyberyjskiej z Petersburga i Moskwy do Władywostoku. Budowę prowadzono w tempie do ponad 600 kilometrów rocznie, angażując w nią dziesiątki tysięcy robotników, w tym wielu zesłańców (zob. Sybiracy). Wprawdzie została zakończona dopiero w 1913 roku, ale już pod koniec XIX wieku doprowadziła do znacznego ożywienia w handlu wyraźnych ruchów ludnościowych na Syberii. Usprawniła też znacznie carski system zsyłek.
    Syberia w XX wieku


    Tablica pamiątkowa poświęcona Zesłańcom Sybiru (bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu).
    do uzupełnienia
    System zsyłek

    Od początku liczną grupę osadników stanowili ludzie skazani na zesłanie, bądź katorgę. Było wśród nich wielu Polaków. Jednym z pierwszych znanych zesłańców z terenów Rzeczypospolitej był Adam Kamieński autor najstarszego opisu Syberii w języku polskim[4]. Często zesłańcy byli elitą wśród osadników i w sposób znaczący przyczyniali się do rozwoju Syberii. Spośród nich rekrutowało się też wielu badaczy np. Benedykt Dybowski, Bronisław Piłsudski, Aleksander Czekanowski czy Jan Czerski.
    Osobny artykuł: Sybiracy.
    Gospodarka

    Początkowo gospodarka Syberii ograniczała się tylko do eksploatacji lasów, przemysłu futrzarskiego i wydobycia złota. Do dziś te gałęzie przemysłu są tam obecne. Dopiero w XX wieku gospodarcza rola Syberii bardzo wzrosła. Przyczyną było wybudowanie Kolei Transsyberyjskiej oraz systematyczne badania geologiczne, które umożliwiły odkrycie wielkich i różnorodnych bogactw tej ziemi.
    W czasach ZSRR nastąpiło intensywne uprzemysłowienie, które doprowadziło do powstania m.in. Kuźnieckiego Okręgu Przemysłowego, Uralskiego Okręgu Przemysłowego, miast-centrów wydobycia surowców mineralnych (np. Norylsk, Mirny, Magnitogorsk), wybudowania elektrowni wodnych na Jeniseju i Angarze.
    Aby ułatwić eksploatację wschodniej Syberii w latach 70. XX wieku wybudowano Bajkalsko-Amurską Magistralę Kolejową (BAM). Ponadto od lat 60. XX wieku Nizina Zachodniosyberyjska stała się ośrodkiem wydobycia ropy naftowej.
    Lata 80. to początek eksploatacji na wielką skalę syberyjskich złóż gazu ziemnego (m.in. na półwyspie Jamał). Stanowią one około 30% światowych zapasów.
    Oprócz wyżej wymienionych złóż na Syberii występują:
    złoto (Jakucja)
    platyna (ujście Jeniseju, Norylsk)
    aluminium (Norylsk)
    diamenty (Mirny, Jakucja)
    węgiel (Zagłębie Kuźnieckie)
    wolfram (Buriacja)
    żelazo (Zagłębie Kuźnieckie)
    miedź

  • psiaq1234

    Syberia (ros. Сибирь) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, Oceanem Spokojnym na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu.Niekiedy z terenu Syberii wyodrębnia się rosyjski Daleki Wschód i przy takim podejściu wschodnią granicę regionu stanowią góry na wybrzeżu Oceanu Spokojnego.Geneza słowa Syberia (Sybir) nie jest jednoznaczna. Łączono tę nazwę z etnonimami "Sabir" i "Seber" określającymi nieznane plemiona Hunów, lub z plemieniem "Suwar" mieszkającym w VI wieku n.e. w środkowym biegu rzeki Irtysz.Inne tłumaczenie łączyło się z przyrodą. tunguskie słowo "sibur" oznacza błoto, bagno, trzęsawisko; mongolskie "sziber" lub "sziwir" określa zarośla nad rzekami, buriackie "sibjer" oznacza groźnego psa, a "sabr", "sibr" lub "subr" szarego wilka.Z powyższego wynika, że nazwa ta jest bardzo stara i trudno stwierdzić, co pierwotnie znaczyła. Inną bardzo prawdopodobną wersją jest pochodzenie słowa Sybir od nazwy stolicy Chanatu Syberyjskiego podbitego w 1585 roku przez Rosjan – Isker.Wg poglądów przeważających w polskiej nauce Syberia rozciąga się od Uralu na zachodzie, do granicy działu wodnego Oceanu Spokojnego na wschodzie i od brzegów Oceanu Lodowatego na północy, do stepów Kazachstanu i północnych granic Mongolii i Chin na południu.
    Geografowie z wielu innych krajów, m.in. z Rosji, do Syberii zaliczają jeszcze rosyjski Daleki Wschód; w takim przypadku wschodnia granica Syberii przebiega północno-zachodnim wybrzeżem Oceanu Spokojnego.Powierzchnia Syberii to (w zależności od przyjętego przebiegu granic tej krainy) ok. 10 mln km² lub ok. 12,7 mln km².Szata roślinna Syberii daje się podzielić na kilka równoleżnikowych pasów. Zaczynając od północy są to:
    * arktyczne pustynie
    * tundra
    * lasotundra
    * tajga
    * lasostep (tylko na południowym zachodzie regionu)
    Najbardziej typowy syberyjski krajobraz to tajga, której pas ma szerokość 2–3 tys. km. Dominują tam drzewa iglaste, choć skład lasu waha się w zależności od regionu.

Podobne pytania

martusia99 znacie jakieś fajne komedie plisss pomóżcie pytanie chyba nie jest trudne Przedmiot: Inne / Po szkole 1 odpowiedź autor: martusia99 23.10.2010 (21:32)
Nieznany Dam najj.!! Hej, chciałabym usunąć konto na stronie trudne.pl, lecz nie Przedmiot: Inne / Po szkole 1 odpowiedź autor: Konto usunięte 29.3.2011 (17:16)
Paulinka6139 krzyżówka dla was - (troche trudne) niższy od sopranu - Przedmiot: Inne / Po szkole 7 odpowiedzi autor: Paulinka6139 27.6.2011 (13:15)

Podobne materiały

Przydatność 65% Człowiek potrzebuje wiary – człowiek potrzebuje Boga

Motto: „Człowiek potrzebuje wiary – człowiek potrzebuje Boga.” Szanowni zebrani, koleżanki i koledzy chciałbym dzisiaj wypowiedzieć się na temat potrzeby wiary a w szczególności wiary w Boga. Trudno nawet dokładnie zdefiniować kim jest Bóg? Wiemy, że podobno jest dobry, sprawiedliwy, miłosierny, ale czy On naprawdę jest? Żeby żyć musimy oddychać, jeść, pić,...

Przydatność 75% Czy człowiek potrzebuje zmian?

Czy człowiek potrzebuje zmian? Otóż uważam, że owszem. Ludzie, gdy nie zmieniają się, swojego stylu ubierania się, pracy, otoczenia, czy miejsca zamieszkania, mają wrażenie, iż nie rozwijają się. Często boimy się zmian, tego, że gdy już się na nie zdecydujemy, to okaże się ona zmianą na gorsze. Fakt, że ktoś staje się inny lub coś staje inne niż dotychczas przeraża...

Przydatność 60% Każdy potrzebuje przyjaciela - rozprawka

W mojej pracy rozważę tezę dotyczącą tematu : Każdy potrzebuje przyjaciela. Jest to zagadnienie, które jest problemem mojej dzisiejszej rozprawki. Według mnie twierdzenie, że każdy potrzebuje przyjaciela jest prawdą. Wszystko co człowiek robi z przyjacielem jest przyjemnością. Przytoczę kilka argumentów aby potwierdzić swoją tezę: Rozpocznę od najważniejszego dla mnie...

Przydatność 50% Czy współczesny świat potrzebuje Judymów.

Doktor medycyny( chirurg). Idealista walczący o dobro najbiedniejszych. Człowiek, który zdobył swoje wykształcenie z ogromnym trudem i dzięki ogromnej sile woli. Samotnik z wyboru. Taki właśnie pragnął być Stefan Żeromski- pragnął mieć wybór. Uniemożliwiła mu to choroba. Zmuszony do opuszczenia szkoły, zmuszony do odstąpienia od swojej pierwszej prawdziwej miłości...

Przydatność 55% Człowiek potrzebuje drugiego człowieka - rozprawka

Wszyscy dobrze wiemy, że na świecie żyją ludzie samotni potrzebujący przyjaciół. Są też tacy, którzy dobrowolnie skazali się na życie w odosobnieniu. Powszechnie uważa się ich za pomylonych. Osobiście uważam, że izolowanie się od społeczeństwa jest jak śmierć za życia. Myślę że, człowiek nie może żyć bez drugiego człowieka dlatego, że naszym naturalnym...

0 odpowiada - 0 ogląda - 6 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji