Treść zadania

maka12

potrzebne na teraz! opis puszczy białowieskiej!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Puszcza Białowieska – rozległy kompleks leśny, pozostałość dawnych puszcz: Białowieskiej, Ladzkiej, Świsłockiej i Szereszewskiej, położony w województwie podlaskim oraz na Białorusi. Powierzchnia całej puszczy przekracza 1500 km2 (z czego w granicach Polski 620 km2). Jest pozostałością ostatnich na niżu Europy lasów naturalnych o charakterze pierwotnym w strefie lasów liściastych i mieszanych. Na jej terenie znajduje się Białowieski Park Narodowy (BPN). Obszar puszczy wchodzi w skład Nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka. Puszcza leży w dorzeczu Narewki i Leśnej.

    Spośród roślin najliczniejszą grupą są rośliny naczyniowe, jest ich 1070 gatunków, z czego tylko 664 można uznać za naturalne składniki ekosystemów leśnych. Flora drzew liczy 26 gatunków w tym 21 liściastych i 5 szpilkowych. Występuje 19 gatunków paproci, 6 – widłaków, 7 – skrzypów, 54 – wątrobowców i ponad 200 gatunków mchów. Wiele mszaków i porostów przetrwało tylko w Puszczy Białowieskiej ponieważ są związane z martwym drewnem lub korą i pniami starych drzew.

    W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie na niżu europejskim fragmenty lasów o charakterze pierwotnym. Dominują w niej lasy grądowe (40%-47%) i lasy mieszane (33%). Drzewostan tworzą głównie świerk pospolity (26%), sosna zwyczajna (24%), olsza czarna (17%), dąb szypułkowy (12%) oraz brzozy: brodawkowata i omszona (11%). Występują również: jesion wyniosły, lipa drobnolistna, klon zwyczajny i grab zwyczajny. Drzewa liściaste rzadko występują w puszczy jako jednogatunkowe drzewostany, z reguły tworzą las mieszany. Obecnie leśnicy starają się przebudowywać drzewostany na rzecz lasów dębowych z udziałem lipy, klonu i wiązu.

    W puszczy przetrwało wiele gatunków, które gdzie indziej wyginęły, a wiele pospolitych drzew przybiera tam formy niespotykane nigdzie indziej, np. lipy przypominające pokrojem dęby czy wierzby dorastające do 22 m. Jeden z dębów zwany „Dębem Cara" dorósł do 42 m wysokości i 224 cm grubości.

    Liczbę gatunków grzybów występujących na terenie puszczy szacuje się na ponad 3 tys., wśród nich są liczne tzw. relikty puszczańskie (relikty lasu pierwotnego), tj. gatunki ściśle związane z martwym drewnem i specyficznym mikroklimatem starych drzewostanów niezniekształconych przez gospodarkę leśną. Występuje też ponad 400 gatunków porostów (=grzybów lichenizowanych). W związku z zanieczyszczeniem powietrza liczba ich niestety cały czas się zmniejsz

    W puszczy stwierdzono obecność ponad 12 tys. gatunków zwierząt, a szacuje się, że rozpoznano faunę tylko w 50%! Występuje tam 58 gatunków ssaków, 250 ptaków, 7 gadów (m.in. żółw błotny i gniewosz plamisty), 13 płazów, 32 ryb, ponad 9000 owadów, 331 pająków, 20 pijawek. Bezkręgowce stanowią ponad 95% liczby gatunków zwierząt w Puszczy Białowieskiej. Podobnie jak w przypadku grzybów, również owady bogate są w relikty puszczańskie, co możliwe jest dzięki unikalnym jak na warunki europejskich lasów nizinnych, zasobom martwego drewna, usuwanego niestety powszechnie w lasach gospodarczych. W Puszczy mają również swoje skrajnie zachodnie stanowiska gatunki tzw. borealne, tj. związane ze strefą północnych lasów szpilkowych (tajgi). Do owadów nie występujących w Polsce nigdzie poza Puszczą Białowieską należą m.in. ginące już chrząszcze: bogatek wspaniały Buprestis splendens i rozmiazg kolweński Pytho kolwensis, ściśle związane z martwym drewnem i zagrożone przez intensywną gospodarkę leśną poza granicami Obszaru Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego. Do najcenniejszych ptaków należą sowy, wśród nich gnieżdżący się jedynie sporadycznie puszczyk mszarny Strix nebulosa oraz aż 9 gatunków dzięciołów, m.in. dzięcioł trójpalczasty Picoides tridactylus, bezwzględnie wymagający dla swojej egzystencji martwych świerków jako miejsca żerowania.

    Ssaki są najlepiej rozpoznaną grupą fauny. „Wizytówką" puszczy jest żubr; jego wolne stado przekracza 400 sztuk. Występują tam też takie ssaki, jak: wilk, ryś, wydra, borsuk, nietoperze i gryzonie. Wśród nietoperzy na szczególną uwagę zasługuje zamieszkujący dziuple w starych drzewostanach borowiaczek Nyctalus leisleri, zaś wśród gryzoni - smużka Sicista betulina reprezentująca w faunie element borealny. Jedyne stanowisko w Polsce ma tu - również pochodząca ze strefy tajgi - maleńka ryjówka średnia Sorex caecutiens, występująca tu wraz z czterema innymi gatunkami z rodziny ryjówkowatych. Kiedyś prawdopodobnie występowały tarpan i tur.

Rozwiązania

Podobne zadania

Anusia_123456 krajobraz Ojcowskiego Parku Narodowego opis Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Anusia_123456 22.4.2010 (16:21)
help3 Tulipan - budowa liścia ( opis krótki ) . PROSZĘ Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 5 rozwiązań autor: help3 25.4.2010 (17:37)
1q2w3e4r opis życia Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: 1q2w3e4r 26.4.2010 (18:31)
skarbi4 wół piżmowy-opis Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: skarbi4 16.5.2010 (11:15)
gajdaaga krótki opis parku białowieskiego Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: gajdaaga 27.5.2010 (17:17)

Podobne materiały

Przydatność 50% ,,W pustyni i w puszczy" opis Mahdiego

Przywodca powstani, prorok Mahdi, stanal przed tlumem zebranym na obszernym placu, otoczonym cierniowym plotem. Byl to niezbyt wysoki,otyly mezczyzna w srednim wieku.Cere mial ciemna, prawie czarna.Opuchnieta twarz proroka zdobily tatuaze.Usmiechal sie dobrotliwie.W jednym uchumial spora obraczke wykonana z kosci sloniowej.Stanowila kontrast z brunatna skora Mahdiego.Ubraby byl dosc...

Przydatność 55% Opis puszczy litewskiej na podstawie "Pana Tadeusza"

Poeta mówi o kniejach, do których ostatni z Jagiellonów przyjeżdżał na łowy. Mówi do drzew, które rosną na jego ojczystej ziemi. Chce powrócić do nich, nie wie jednak, czy jeszcze stoją. Wspomina lata dziecięce, gdy bawił się w ich towarzystwie. Nazywa drzewa. Stary Baublis w swych dziuplach mógł pomieścić dwunastu ludzi, rosnącą nad brzegiem rzeki Rosi lipa przyglądała...

Przydatność 75% "Pan Tadeusz" - opis Puszczy Litewskiej.

Puszcza litewska charakteryzuje się niezwykle bogatą roślinnością. Gęsto rosnące krzewy i bagna okalające bór uniemożliwiają dostęp do najgłębszych części lasu. Przez puszczę przepływa niezliczona ilość strumyków, można też natknąć się na małe, cuchnące jeziorka o barwie rdzawoczerwonej. Drzewa rosnące w borze mają nietypowe kształty, często są ogołocone z kory...

Przydatność 75% Opis Baobabu z Pustyni i w puszczy (szkoła podstawowa ).

Baobab był przez jakiś czas domem dla głównych bohaterów ksiązki w Pustyni i w puszczy. Baobab był tak wielki, ze przypominali wierze zamkową. Według Stasia piętnastu ludzi wziąwszy się za ręce nie objęłoby tego drzewa, który mógł pochodzić z czasów faraona. Pień był w dolnej części pusty i spróchniały. Był tam otwór, przez który można łatwo się dostać do...

Przydatność 70% "W pustyni i w puszczy" opis burzy piaskowej.

Karawana była juz w połowie drogi. Na pustyni panował upał, a w powietrzu unosił się nieprzyjemny zapach widac było stado sępów. Nietypowe zachowanie zwierząt i śmiertelna cisz oznaczały ze dzieje się coś dziwnego. Nadchodził wiatr a na niebie było widac wielką chmurę. Staś nie zdążył się obrucić a ciemna niczym skrzydło wielkiego ptaka chmura zakryła...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji