Treść zadania

werka2098

Gdzie można znaleźć opis Alcybiadesa z powieści E.Niziurskiego

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Alcybiades był dosyć szczupłym mężczyzną , już trochę wyłysiałym .o czarnych , aksamitnych oczach , które codziennie patrzyły łagodnie na uczniów . Należał on do wysokich osób .Urodził się on 18 sierpnia w 1899 roku , w książce miał 61 lat . Pan Tymoteusz Misiak był jednym z tych nauczycieli , którzy nie przywiązują wagę do swojego wyglądu , co świadczyły o nim nie wyprasowane ubrania w których bez przerwy chodził . Nazwano go Alcybiadesem , gdyż uważał siebie za Sokratesa - nauczyciela Alcybiadesa , lecz małpia przekora i nadzwyczajna złośliwość jego uczniów ochrzciła go na Alcybiadesa , właśnie dlatego , iż nie cierpiał tego męża greckiego . Oczywiście wiedział o przezwisku i z pewnością napełaniało go ono goryczą . Postać profesora historii , pana Misiaka, zwanego Alcybiadesem , o pobrużdżonej łysinie , obwisłych ramionach i wiecznie wygniecionym ubraniu , była w szkole uosobieniem niezaradności i poczciwości gogicznej . Usposobienie miał bardzo łagodne . Własnie przez to inni nauczyciele uważali go za złego nauczyciela , który nie umie zapanowac nad uczniami i pozwala soba "pomiatać". Uważano , że Alcybiades powinien zostac filozofem , gdyż był typem myśliciela lub powinien wstąpić do klasztoru . Jednak jeśli chodziło o stosunki dyrektora z Alcybiadesem , ten już dawno by go wyrzucił , jednak nie byłoby nikogo kto by zajął jego miejsce . Poza tym jeśli chodziło o wycieczke dyrektor zawsze wyznaczał Alcybiadesa . Jednak pan Misiak nie był takim złym nauczycielem , gdyż w uczniowie cenili sobie w nim uczciwosc i to , że ciekawie opowiadał o wydarzeniach historycznych . Dla nich , Alcybiades raczej nie miał wad. Jednak nauczyciele postrzegali w nim wiele wad , np. niezaradność i łagodność. Chciałabym sama mieć takiego nauczyciela jak Alcybiades , który umiał ciekawie opowiadać o historii i nie był za surowy.

Rozwiązania

  • darka120

    Profesor Tymoteusz Misiak,czyli Alcybiades-bohater drugoplanowy i tytułowy;nauczyciel historii.Swoje przezwisko zawdzięcza temu ,że przestrzegał uczniów przed losem Alcybiadesa,ateńskiego przywódcy,moralnie zepsutego,wygnanego z kraju.Przekora uczniów spowodowała, że nazywają go Alcybiadesem,mimo ,że on nie lubi tej postaci.Jest już starszy,ma sześćdziesiąt dwa lata,zupełnie łysy.Jego obwisłe ramiona i przygarbienie powodują,że wydaje się jeszcze niższy niż jest.Nosi grube okulary i wiecznie wygniecione ubranie,bo nie przywiązuje wagi do wyglądu.Jest spokojny,łagodny.Nigdy nie podnosi głosu.Zdaniem Dyra jest zbyt pobłażliwy dla uczniów.W kartotece prowadzonej przez Szekspira Alcybiades został oceniony bardzo wysoko: jest nauczycielem sprawiedliwym, choć wymagającym, łagodnym.cierpliwym i wyrozumiałym,jego lekcje są ciekawie prowadzone.W jego charakterystyce znalazło się zdanie:"Podlega ścisłej ochronie"-oznaczało ono ,że wszelkie formy dręczenia przez uczniów są zabronione.Określono Alcybiadesa jako nauczyciela dryfującego,to znaczy takiego,który łatwo zbacza z zasadniczego tematu na rzecz jakiejś dyskusji.Profesor Misiak jest dobrym nauczycielem,choć nie zawsze docenianym.

Podobne zadania

Michallll Tomek w Krainie kangurów (PILNE!!!) Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: Michallll 11.4.2010 (19:21)
natalala Kim byli rodzice H.Sienkiewicza ? <-- pilne !! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: natalala 13.4.2010 (16:15)
Dominex pilne na jutro pomużcie prosze Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Dominex 13.4.2010 (16:16)
Edycia o czym marzę? Prosze pilne.!! Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 7 rozwiązań autor: Edycia 15.4.2010 (19:23)
Hillgilly Pilne! Środki stylistyczne Przedmiot: Język polski / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: Hillgilly 16.4.2010 (08:21)

Podobne materiały

Przydatność 60% "Bo wykonać mi trzeba dzieło wielkie, pilne, bo z tych kruszców dla siebie serce wykuć muszę [...]" (L. Staff). Czy człowiek może być kowalem swojego

WSTĘP. A. Znane przysłowie mówi, że każdy jest kowalem swojego losu. Mądrość ludowa każe wierzyć w możliwość kreowania własnego życia, nadawania mu kształtu zbliżonego do naszych marzeń i pragnień. Przekonanie to wydaje się bliskie także L. Staffowi, którego słowa stanowią inspirację niniejszych rozważań. Poeta, czyniąc bohaterem wiersza symbolicznego kowala -...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji