1) mol Na2CO3=2*23+12+3*16==72 u
72 g Na2CO3 ------1 mol Na2CO3
5 g Na2CO3---------x moliNa2CO3
x=5/72=0,069 mola Na2CO3
mol KMnO4=39+55+4*16=158 u
158g KMnO4---------1 mol KMnO4
8 g KMnO4------------x mola KMnO4
x=8/158=0,051 mola KMnO4
2)
2 mole C=2*12=24 g C
12 moli CaCO3= 12(40+12+3*16)=12*100=1200 g CaCO3
3)1 mol dowolnego gazu w war. norm. zajmuje objętość 22,4 dm^3
15 moli wodoru zajmuje objętość 15*22,4 dm^3=336 dm^3
mol CO2=12+2*16=44 u
44g CO2(1mol) zajmuje obj. 22,4 dm^3
20 g CO2 zajmuje obj.---------x dm^3
x=20*22,4/44=10,18 dm^3 CO2
4)
mol HCl=1+35,5=36,5 u
36,5 g HCl (1mol) zajmuje obj. 22,4 dm^3
x g HCl zajmuje obj. 1 dm^3
x=36,5/22,4=1,63 g HCl
5)Ca + 2 HCl....>CaCl2 + H2
mol Ca=40u
z reakcji widać, że z 40 g Ca(1 molaCa) otrzymujemy 22,4 dm^3 wodoru, czyli
jeśli z
40 g Ca otrzymujemy 22,4 dm^3 H2, to z
14 g Ca otrzymamy x dm^3 H2
x=14*22,4/40=7,84 dm^3 H2
6)
4Al + 3O2......>2Al2O3
z reakcji widac, że
4 mole Al reagują z 3 molami O2, to
x moli Al reaguje z 15 molami O2
x=4*15/3=20 moli Al
7)
obliczamy masę roztworu
mr= 20 g NaCl + 50 g wody=70 g roztworu
stęż. % to ilość gramów substancji zawartej w 100 gramach roztworu, czyli
20 g NaCl jest zawarte w 70 g roztw., to
x g NaCl jest zawarte w 100 g roztw.
x=20*100/70=28,57 g NaCl/100 g roztw.
stęż. % tego roztworu wynosi 28,57%
8) mol H2SO4=2*1+32+4*16=98 u
jeśli mamy kwas o stęż. 98% to znaczy, że 98 g H2SO4 jest zawarte w 100 g roztworu, czyli
98 g H2SO4 jest zawarte w 100 g roztw., to
x g H2SO4 jest zawarte w 400 g roztw.
x=98*400/100= 272 g H2SO4
9)
molowośc roztworu to ilość moli substancji zawarta w 1 dm^3 roztworu
czyli jeśli mamy roztwór o stęż. 0,1 mola/ dm^3 to oznacza, że w 1 dm^3 roztworu jest zawarte 0,1 mola NaOH
10)
mol HNO3=1+14+3*16= 63 u
obliczmy: 1,5 g HNO3 ile to jest moli HNO3
63 g HNO3 -----1 mol HNO3
1,5 g HNO3-----x mola HNO3
x=1,5/63=0,024 mola HNO3
ta wyliczona ilość moli jest zawarta w 200 cm^3 roztworu, a stęż. molowe odnosi się do 1 dm^3 (1000cm^3) roztworu
0,024 mola HNO3 jest zawarta w 200 cm^3 roztw., to
x moli HNO3 jest zawarte w 1000 cm^3 roztw.
x=0,024*1000/200=0,12 mola HNO3/dm^3
stęż. molowe tego roztworu wynosi 0,12 mola HNO3/dm^3
0 0
rob 25.11.2010 (18:12)
1) mol Na2CO3=2*23+12+3*16==72 u
72 g Na2CO3 ------1 mol Na2CO3
5 g Na2CO3---------x moliNa2CO3
x=5/72=0,069 mola Na2CO3
mol KMnO4=39+55+4*16=158 u
158g KMnO4---------1 mol KMnO4
8 g KMnO4------------x mola KMnO4
x=8/158=0,051 mola KMnO4
2)
2 mole C=2*12=24 g C
12 moli CaCO3= 12(40+12+3*16)=12*100=1200 g CaCO3
3)1 mol dowolnego gazu w war. norm. zajmuje objętość 22,4 dm^3
15 moli wodoru zajmuje objętość 15*22,4 dm^3=336 dm^3
mol CO2=12+2*16=44 u
44g CO2(1mol) zajmuje obj. 22,4 dm^3
20 g CO2 zajmuje obj.---------x dm^3
x=20*22,4/44=10,18 dm^3 CO2
4)
mol HCl=1+35,5=36,5 u
36,5 g HCl (1mol) zajmuje obj. 22,4 dm^3
x g HCl zajmuje obj. 1 dm^3
x=36,5/22,4=1,63 g HCl
5)Ca + 2 HCl....>CaCl2 + H2
mol Ca=40u
z reakcji widać, że z 40 g Ca(1 molaCa) otrzymujemy 22,4 dm^3 wodoru, czyli
jeśli z
40 g Ca otrzymujemy 22,4 dm^3 H2, to z
14 g Ca otrzymamy x dm^3 H2
x=14*22,4/40=7,84 dm^3 H2
6)
4Al + 3O2......>2Al2O3
z reakcji widac, że
4 mole Al reagują z 3 molami O2, to
x moli Al reaguje z 15 molami O2
x=4*15/3=20 moli Al
7)
obliczamy masę roztworu
mr= 20 g NaCl + 50 g wody=70 g roztworu
stęż. % to ilość gramów substancji zawartej w 100 gramach roztworu, czyli
20 g NaCl jest zawarte w 70 g roztw., to
x g NaCl jest zawarte w 100 g roztw.
x=20*100/70=28,57 g NaCl/100 g roztw.
stęż. % tego roztworu wynosi 28,57%
8) mol H2SO4=2*1+32+4*16=98 u
jeśli mamy kwas o stęż. 98% to znaczy, że 98 g H2SO4 jest zawarte w 100 g roztworu, czyli
98 g H2SO4 jest zawarte w 100 g roztw., to
x g H2SO4 jest zawarte w 400 g roztw.
x=98*400/100= 272 g H2SO4
9)
molowośc roztworu to ilość moli substancji zawarta w 1 dm^3 roztworu
czyli jeśli mamy roztwór o stęż. 0,1 mola/ dm^3 to oznacza, że w 1 dm^3 roztworu jest zawarte 0,1 mola NaOH
10)
mol HNO3=1+14+3*16= 63 u
obliczmy: 1,5 g HNO3 ile to jest moli HNO3
63 g HNO3 -----1 mol HNO3
1,5 g HNO3-----x mola HNO3
x=1,5/63=0,024 mola HNO3
ta wyliczona ilość moli jest zawarta w 200 cm^3 roztworu, a stęż. molowe odnosi się do 1 dm^3 (1000cm^3) roztworu
0,024 mola HNO3 jest zawarta w 200 cm^3 roztw., to
x moli HNO3 jest zawarte w 1000 cm^3 roztw.
x=0,024*1000/200=0,12 mola HNO3/dm^3
stęż. molowe tego roztworu wynosi 0,12 mola HNO3/dm^3
11)
mangan Mn
K2 L8 M13 N2
1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^6 4s^2 3d^5
cyna Sn
K2 L8 M18 N18 O4
1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^6 4s^2 3d^10 4p^6 5s^2 4d^10 5p^2
cez Cs
K2 L8 M18 N18 O8 P1
1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^6 4s^2 3d^10 4p^6 5s^2 4d^10 5p^6 6s^1
wzory elektronowe cząsteczek - nie do narysowania tutaj
Dodawanie komentarzy zablokowane - Zgłoś nadużycie