Treść zadania

zuzanka979

opracowanie dziady cześć 3

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

  • userphoto

    Dziady cz. III - opracowanie
    Kluczem do zrozumienia dramatu i jego idei jest postać Gustawa – Konrada, nawiązującego również do dwu pozostałych części Dziadów. Jest on symbolem przezwyciężenia marazmu i dramatu osobistego w imię sprawy nadrzędnej, jaką jest wyzwolenie i wolność kraju. Bohater przechodzi przeobrażenie – z Gustawa staje się Konradem. Jawi się czytelnikowi jako postać bardzo samotna, wrażliwa, ukształtowana poetycko. Czuje się kimś wyższym, wyjątkowym, emanuje z niego wewnętrzna siła. Staje się przez to uosobieniem całego cierpiącego i walczącego narodu. Stając przed Bogiem w imieniu wszystkich rodaków decyduje się na pojedynek, który przegrywa. Mickiewicz za przyczynę porażki wskazuje pychę Konrada, której przeciwstawia pokorę księdza Piotra.

    Główne wątki w III części Dziadów
    - Watek patriotyczny – martyrologia Polaków, prześladowania przez zaborców, opór i walka o wolność;
    - Mesjanizm narodowy – wątek ten da się zamknąć w haśle: „Polska Chrystusem narodów”;
    - Wątek buntu bohatera przeciw Bogu – zawarty w Wielkiej Improwizacji, Konrad stał się w niej reprezentantem mesjanizmu indywidualnego;
    - Watek oceny polskiego społeczeństwa – zawiera porównanie Polaków do „lawy”;
    - Wątek oceny społeczeństwa rosyjskiego – zawarta w kilku scenach, m.in. scenie snu Senatora oraz w Ustępie.

    Ostatnia, III już cześć Dziadów, powstała 10 lat później niż dwie pozostałe, tj. w 1832 roku. Są to tzw. Dziady drezdeńskie.

    W założeniu miał to być utwór rehabilitujący pisarza za to, iż nie brał on udziału w walkach powstańczych (powstanie listopadowe). Ponadto Mickiewicz korzystał z wydarzeń, które wiązały się z procesem filomatów, jaki toczył się w latach 1823 – 1824. Sam został wtedy oskarżony i uznany za spiskowca.

    Ostatnia, III już cześć Dziadów, powstała 10 lat później niż dwie pozostałe, tj. w 1832 roku. Są to tzw. Dziady drezdeńskie.

    W założeniu miał to być utwór rehabilitujący pisarza za to, iż nie brał on udziału w walkach powstańczych (powstanie listopadowe). Ponadto Mickiewicz korzystał z wydarzeń, które wiązały się z procesem filomatów, jaki toczył się w latach 1823 – 1824. Sam został wtedy oskarżony i uznany za spiskowca.

    Czas wydarzeń – 1 listopada 1823 – 1824
    Opisuje konspiracyjną działalność młodzieży na Uniwersytecie w Wilnie.

    Miejsce akcji – Wilno, Rosja, Warszawa
    III część Dziadów zbudowana jest z Prologu, 9 scen oraz Ustępu, w którym znajdujemy utwór Do przyjaciół Moskali oraz Drogę do Rosji.

Podobne zadania

damiano18 Bajka "Ziarno" - Dziady cz. III Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: damiano18 22.4.2010 (18:04)
agusia1992 "Dziady cz III" streszczenie... krótko:) będę miła:) Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: agusia1992 19.5.2010 (17:23)
olivka922 Dziady Przedmiot: Język polski / Liceum 3 rozwiązania autor: olivka922 16.8.2010 (21:10)
olivka922 Dziady pomocyyy!!! Przedmiot: Język polski / Liceum 2 rozwiązania autor: olivka922 16.8.2010 (21:25)
jagienka17 gustaw dziady cz4. dlaczego śpiewa?? Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: jagienka17 21.9.2010 (22:29)

Podobne materiały

Przydatność 60% "Dziady" opracowanie.

CECHY DRAMATU : -brak podmiotu mówionego -poznajemy wydarzenia bohaterów, dzięki ich wypowiedziom i działaniu -wypowiedzi bohaterów to dialogi i MONOLOGI -monologi tworzą teks główny -tekst poboczny(DIDASKALIA) zawierają wskazówki dla inscenizatorów -składa się z aktów i ze scen WIERZENIA KULTUROWE a.ANTYCZNEGO -motyw ptaków szarpiących ludzkie wnętrzności, znany z...

Przydatność 80% "Dziady" cz. II. opracowanie.

czas i miejsce powstania = 1820 - 1821r. w Kownie czas i miejsce akcji = przeddzień Zaduszek w cmentarnej kaplicy czas nieokreślony PLAN WYDARZEŃ 1. Zgromadzenie się wieśniaków w kaplicy. 2. Przybycie dusz dzieci. 3.Widmo złego pana. 4. Skarga pasterki Zosi. 5. Tajemnicza zjawa młodzieńca. 6. Wyprowadzenie z kaplicy pasterki i ducha. STRESZCZENIE DZIADÓW CZ. II...

Przydatność 55% "Dziady" Adama Mickiewicza opracowanie.

1. Czas akcji - czas nocny (przed i po północy) 2. Miejsce akcji - ustronna kaplica, przycmentarna 3. Cel - obrzęd ma przynieść ulgę duszom czyśćcowym (zjawy dzieci, dziewczyna, zjawa pana i kochanek samobójcy) Zdarzenia dramatu: 1. Zgromadzenie się ludów. 2. Zaproszenie duszyczek. 3. Zapalenie garści kądzieli. 4. Pojawienie się duchów Aniołków. 5. Oddalenie zjaw....

Przydatność 80% Adam Mickiewicz "Dziady" opracowanie.

1. Świat przedstawiony a) czas akcji - noc, okolice 1 listopada b) miejsce - kaplica cmentarna c) sceneria - trumna ,światło księżyca, całuny na oknach d) nastrój - groźny , niesamowity e) bohaterowie ; Gromada wieśniaków Józio i Rózia Widmo Złego Pana Kruk, sowa Zosia 2. Elementy pogańskie w Dziadach -wywoływanie duchów -przynoszenie...

Przydatność 50% "Dziady" część druga - opracowanie.

Akcja Drugiej Części Dziadów autorstwa Adama Mickiewicza ma miejsce na cmentarzu w budynku przycmentarnej kaplicy. Kaplica jest zamknięta, wszystkie światła i świece zgaszone, na środku stała trumna. Pod koniec tej drugiej części utworu zgromadzenie na obrzędzie Dziadów wieśniacy wychodzą z budynku kaplicy wyprowadzając pasterkę, za którą podąża mara. Wspomniane są...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji