Treść zadania

wujeq95

Jakie metody zwalczania szkodników najlepiej zastosować w ogrodzie?

Metody zwalczania szkodników:

Mechaniczne Biologiczne Chemiczne
Przykład-
Zalety-
Wady-
Skuteczność-

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Kilka przykładów metody biologicznej, chemicznej i mechanicznej do wybranych szkodników i pasożytów.
    Biorąc np. pod uwagę mszyce, które poznamy po czarnej, zielonej lub popielato-szarej barwie, zauważymy, że atakują one głównie młode łodygi oraz liście.
    Są one bardzo niebezpieczne również dla człowieka, gdyż roznoszą różne choroby wirusowe np. wirus mozaiki. Ponadto bardzo szybko się rozprzestrzeniają i przenoszą na sąsiednie rośliny.
    Na inwazję mszyc są narażone przede wszystkim nadmiernie nawożone rośliny, ugruntowane na obszarach o wysokich temperaturach i niewielkiej ilości opadów.
    Jeśli mamy do czynienia z niewielką kolonią tego typu owadów, możemy ją zwalczyć bez użycia środków chemicznych, spłukując dużym strumieniem wody lub paląc zarażone pędy.

    W przypadku zbyt dużych strat będziemy zmuszeni zastosowań mocniejsze środki:
    Mospilan20 SP, Confiodor 200 Sl, Polysect 003,Karate 025 EC lub Decis.
    Podobna sytuacja występuje wówczas, kiedy nasz ogród otoczyła gromada przędziorków- niewielkich pająków, które niszczą nasze rośliny budując kokony na liściach. W tym przypadku możemy zastosować Nissorum 050 EC, Polysect 003 lub Talstar 100 EC. Powinniśmy koniecznie zareagować chemicznie na poskrzypki, stonkę oraz pchełki jednym z ogólnie dostępnych insekcydów - Basudin 025 EC, Bulldock 025 EC,Mospilan 20 SP.
    Wielkimi szkodnikami naszych kwiatów często okazują się ślimaki, żarłocznie pożerające liście. Sprytnie ukryte pod cegłami, deskami, czy wyrwanymi chwastami, bez skrupułów rujnują nasze plony. Najprościej było by zlikwidować ich potencjalne kryjówki. Nieco bardziej kłopotliwa, choć niezwykle humanitarną metodą walki z nimi jest zbieranie i wynoszenie tych szkodników poza teren ogrodu.

    Inną metoda walki jest wysypywanie gruboziarnistym żwirem zagonów i rabat, które uniemożliwiają im dostęp do naszych plonów.
    Często nasze ogrody atakują choroby grzybowe:
    - mączniaki (objawiają się szaro- białym nalotem na liściach i młodych łodygach);
    - rdze (symptomem rdzy są plamy w kolorze żółto-pomarańczowym na spodniej stronie liści);
    - zgnilizna (o zakażeniu zgnilizną świadczą miękkie, mokre ciemno-brązowe plamy);
    - szara pleśń (wywołuje brązowienie tkanek, by później pokryć je szarą pleśnią).

    Pasożyty te wnikają do roślin za pomocą cienkich nitkowanych tworów zwanych strzępkami, które przerastają liście, łodygi i pędy. Bardzo szybko zarażają sąsiednie rośliny za pomocą zarodników. Nie można od nich ustrzec ani roślin ozdobnych ani warzyw. Najskuteczniejszą metodą obrony przed ich napaścią jest zapobieganie poprzez opryskiwanie jeszcze zdrowych roślin, oraz unikanie moczenia liści podczas podlewania.
    W celach opryskowych możemy stosować: Antifug 20 SL, Biosept 33 SL, Aliette.
    Do kolejnego gatunku szkodników, które dla odmiany odżywiają się cebulkami i korzeniami, należą karczowniki i norniki. Są one bardzo płochliwe, dlatego często zbyt późno wykrywamy ich obecność.
    Aby zapobiec atakowi tych gryzoni, powinniśmy profilaktycznie w zagrożonych miejscach posadzić rośliny, które będą drażniły ich nozdrza (czosnki, szachownice, wilczomlecze). Analogicznie również możemy postępować w przypadku korytarzy, które wytworzyły.
    Jeśli te metody nie przyniosą pożądanych efektów, pozostaje nam tylko zastosowanie pułapek lub nabycie kota.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 70% Jakie patologie społeczne dotyczą polskiego społeczeństwa i jakie proponujesz metody ich zwalczania ?

Jakie patologie społeczne dotyczą polskiego społeczeństwa i jakie proponujesz metody ich zwalczania ? Patologia społeczna w socjologii zjawisko społecznego zachowania się jednostek i określonych grup społecznych sprzeczne z wartościami lub normami danej kultury. Patologie społeczne dzielimy na trzy grupy: indywidualne, rodziny i struktur organizacyjnych. W skład pierwszej...

Przydatność 50% Pseudokibice, problem chuligaństwa w Polsce i na świecie, metody zwalczania.

Treść całego referatu wraz z oprawą graficzną dostępna jest w załączniku. Pseudokibice. To dziś jeden z największych problemów z jakim boryka się nasze społeczeństwo. Dotyczy on wielu sportów, nie tylko piłki nożnej. Tyle się o nich ostatnio słyszy, tak wiele ludzi na nich narzeka, tyle klubów nie radzi sobie z nimi, policja zresztą też... Jak dotąd w...

Przydatność 75% Sylen powiedział ponoć do króla Midasa, że najlepiej dla człowieka byłoby nie istnieć. Jakie jest Twoje stanowisko wobec tych słów na podstawie poznanych losów króla Edypa.

Władca Edyp jest bohaterem książki pt.: ?Król Edyp?. Był on synem Jokasty i Lajosa, którzy porzucili go zaraz po jego narodzinach, by uniknąć dramatycznej przepowiedni. Mówiła ona, że Edyp zabije własnego ojca i poślubi matkę. Jednak nie można uniknąć przeznaczenia. Edyp jest przykładem tragicznego bohatera nad którym ciąży fatum którego on nie może w żaden sposób...

Przydatność 80% Jakie są metody poszukiwania pracy i radzenia sobie w przypadku trudności z jej znalezieniem?

Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że dotarcie do pracodawcy wymaga zazwyczaj sporego wysiłku. Z tej przyczyny poszukujący zatrudnienia wykazują coraz większą pomysłowość. Wiele osób stara się w jakiś oryginalny sposób (np. przez niebanalne podanie o pracę) przyciągnąć uwagę pracodawcy. Dlatego też bardzo ważna jest umiejętność przekonania do siebie pracodawcy...

Przydatność 50% Ogólne zasady zwalczania chorób wirusowych ziemniaka.

1. U P r a w a o d m i a n o a p o r n y c h. Poszczególne odmiany ziemniaków różnią się znacznie stopniem odporności na różne wirusy. Dążeniem hodowców jest, między innymi, wyhodowanie odmian ziemniaków odpornych na możliwie dużą ilość wiru?sów, a jednocześnie o dużej wartości gospodarczej. 2. S e I e k c j a n e g a t y w n a. Używanie sadzeniaków nie porażonych...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji