Treść zadania

MiRaBeLkA

Wykorzystywanie rzek na ziemi!

Potrzebuje referat do szkoły minimum na 3 strony ale nic nie potrafie znaleź konkretnego prosze o pomoc

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Rzeki -to naturalne cieki wodne zasilane głównie przez opady atmosferyczne, topniejące śniegi i lodowce. Pod wpływem siły grawitacji spływają w kierunku obniżeń tworząc cieki uchodzące do zbiorników wodnych - mórz i jezior.

    Wody rzek stanowią bardzo małą część hydrosfery, ale są najbardziej ruchliwym jej składnikiem. W ciągu roku rzeki potrafią odprowadzić do wszechoceanu 41 tys. km3 wody. Według hydrologów wody w rzekach ulegają odnowieniu około co 10-11 dni. Rzeki mają duże znaczenie w procesie modelowania powierzchni Ziemi. Modelowanie to odbywa się poprzez:

    a)erozję wgłębną, boczną, wsteczną

    b) transport

    c) akumulację

    Skutki działalności rzek zależne są przede wszystkim od wielkości przepływu i prędkości.

    W górnym biegu rzeki, na terenie górskim, gdzie rzeka ma największy spadek i jej siła niszcząca jest największa, największe znaczenie ma erozja wgłębna czyli pogłębianie dna poprzez wcinanie się rzeki w podłoże. Rzeka o dużym spadku ma dużą siłę, może transportować po dnie rzeki gruby materiał skalny. Rzeka pogłębia swoje koryto, a tym samym tworzy i przekształca dolinę rzeczną. W wyniku jej działalności tworzy się dolina o kształcie litery V. Proces erozji wgłębnej odbywa się dopóki rzeka nie osiągnie dna podstawy erozyjnej. Jest to poziom morza do którego uchodzi rzeka główna, a dla dopływów - poziom rzeki głównej.

    W środkowym biegu rzeki maleje jej spadek i wielkość erozji wgłębnej. Rzeka płynie dużo wolniej i nie transportuje już grubego materiału. Wody przesuwają po dnie drobny żwir i piasek oraz unoszą drobną zawiesinę. Woda w rzece płynie ze zmienną prędkością w zależności od miejsca w korycie. Największą prędkość osiąga w nurcie, który występuje nad najgłębszym miejscem koryta i tam siła erozyjna rzeki jest największa. Nurt rzeczny zazwyczaj przyrzuca się raz na jedną, raz na drugą stronę koryta. Woda wyrywa cząstki zwietrzeliny z brzegów koryta, podmywa je, a po przeciwnej stronie, gdzie szybkość spływu wody jest najmniejsza, odkłada transportowany materiał skalny. Proces ten nazywamy erozją boczną. Koryto rzeki przemieszcza się raz w jedna stronę, raz w drugą stronę. Powstają w ten sposób zakola rzeczne, inaczej meandry.

    Czasem może się zdarzyć, że spadek rzeki się zwiększa w wyniku np. ruchów skorupy ziemskiej. Wystarczy, że zwiększy się różnica wysokości i automatycznie obniża się baza erozyjna lub podnosi się górny odcinek rzeki. Powoduje to znowu wzmożenie erozji wgłębnej. Rzeka wcina jeszcze głębiej swe koryto w dno doliny, a resztki dawnego dna tworzą tarasy rzeczne.

    W biegu dolnym rzeka transportuje bardzo dużą ilość drobnego materiału. Materiał ten osadza się u ujścia do morza lub jeziora ponieważ rzeka nie ma już siły go transportować. Nagromadzenie dużej ilości materiału akumulacyjnego może doprowadzić do powstania delty (np. delta rzeki Pad, Wołgi, Missisipi). Składany w delcie materiał zagradza ujście rzeki i dlatego rozchodzi się ona na liczne ramiona (np. delta Nilu, Gangesu-Brahmaputry).

    Rzeki mogą uchodzić do morza lub jeziora na dwa sposoby:

    - Ujście deltowe - jeżeli morze do którego uchodzi rzeka nie jest zbyt głębokie i nie ma w nim silnych prądów przybrzeżnych materiał naniesiony przez rzekę osadza się u jej ujścia tworząc deltę ( ujście Wisły)

    - Ujście lejkowate Jeżeli u ujścia rzeki morze jest głębokie, a jego wody są bardzo ruchliwe (np. ujście Garonny )

    Rzeki mają olbrzymie znaczenie gospodarcze. Świadczy o tym fakt, że wszystkie najstarsze cywilizacje świata powstały nad rzekami - Starożytny Egipt, Mezopotamia a także Chiny rozwinęły się dzięki rzekom. Duże znaczenie przypisuje się także rzekom w kolonizacji obu Ameryk i Afryki. U ujścia wielu rzek zawsze powstały wielkie miasta. Wiele z nich ma dziś znaczenie portowe (np. Rotterdam, Londyn, Nowy Jork. W Polsce takimi miastami jest Gdańsk i Szczecin. Nad rzekami zlokalizowano także stolice wielu krajów, np. Warszawa, Budapeszt, Wiedeń, Paryż, Kair i inne. Bardzo dużo współczesnych rzek stanowi ważne drogi transportowe. Do najważniejszych kanałów rzecznych świata można zaliczyć:

    Kanał Sueski w Egipcie- łączy Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym

    Kanał Kiloński w Niemczech - łączy Morze Bałtyckie z Morzem Północnym

    Kanał Panamski w Panamie - łączy Morze Karaibskie z Oceanem Spokojnym

    Kanał Koryncki w Grecji - łączy Zatokę Sarońską z Zatoką Koryncką.

    W Polsce do najważniejszych kanałów należy:

    Kanał Wieprz- Krzna, Augustowski (Czarna Hańcza-Biebrza), Elbląski (Jezioro Drwęckie-Jezioro Dróżno), Gliwicki (Kłodnica-Odra).

    Rzeki są także źródłem zaopatrzenia w wodę komunalnych urządzeń wodociągowych, przemysłu i rolnictwa. Niejednokrotnie odgrywają też znaczną rolę w energetyce i rekreacji.

    Największe rzeki pod względem długości:

    1. Nil 6671 km
    2. Amazonka 6437 km
    3. Jangcy 6300 km

    W Europie:

    1. Wołga 3531 km
    2. Dunaj 2860 km

    Według kryterium powierzchni dorzecza:

    1. Amazonka 7180000 km2
    2. Kongo 3820000 km2
    3. Misisipi 3268000 km2

    Według kryterium przepływu:

    1. Amazonka
    2. Jangcy
    3. Jenisej
    4. Brahmaputra

    Klasyfikacja rzek ze względu na czas prowadzenia wody:

    * Stałe - woda stale płynie korytem np. Wisła
    * Okresowe - woda płynie korytem przez część roku np. Amu - daria
    * Efemeryczne - woda płynie korytem tylko po opadach np. rzeki na pustyniach

Rozwiązania

Podobne zadania

martusia1585 cześć muszę napisać referat z geografii a za bardzo nie wiem jak. możne mi Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: martusia1585 19.4.2010 (17:00)
lipus89 referat na temat organizacji NAFTA :(raczej wiecej niz jedna strone ;) Przedmiot: Geografia / Liceum 2 rozwiązania autor: lipus89 21.4.2010 (22:21)
gwiazdeczka0312 potrzebuje referat z geografii Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: gwiazdeczka0312 9.5.2010 (16:31)
renakom rola rzek w rozwoju cywilizacji Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: renakom 12.5.2010 (18:58)
Wojciech1812 Referat Przedmiot: Geografia / Liceum 1 rozwiązanie autor: Wojciech1812 9.9.2010 (08:18)

Podobne materiały

Przydatność 60% Działalność rzek.

Działalność rzeźbotwórcza rzek polega na niszczeniu, transporcie oraz budowaniu (akumulacji). Rzeki zasilane są przez wody podziemne, deszczowe i roztopowe. Ze względu na czas istnienia dzielimy je na: - stałe – zasilanie w określonych porach roku, np. w okresie deszczowym, ale płynące cały rok - okresowe – płynące regularnie w porze deszczowej, wysychające w porze...

Przydatność 60% Działalność rzek

Działalność rzek EROZJA jest to proces mechanicznego żłobienia powierzchni ziemi i wynoszenia skał pod wpływem czynników zewnętrznych tj. płynącej wody, wiatru, wody morskiej, lodowców i lądolodów. AKUMULACJA jest to gromadzenie osadów naniesionych przez wody płynące. Następuje w miejscu, w którym maleje prędkość wody i zmniejsza się jej siła transportowa.. Wody...

Przydatność 85% Kurs - minimum sanitarne.

1. Drobnoustroje a) Bakterie b) Wirusy c) Pleśnie 2. Drobnoustroje a) chorobotwórcze – dają objawy chorobowe b) niechorobotwórcze c) tlenowe d) beztlenowe (fakulatatywne, obligatoryjne) Bakterie – pojedyncze komórki o średnicy 0,4 – 1µm. o różnych kształtach (ziarenkowce, pałeczki, laseczki, przecinkowce i śrubowce), które mogą się łączyć, tworząc...

Przydatność 75% Działalność rzeźbotwórcza rzek

Działalność rzeźbotwórcza rzek polega na niszczeniu, transporcie oraz budowaniu (akumulacji). Rzeki zasilane są przez wody podziemne, deszczowe i roztopowe. Ze względu na czas istnienia dzielimy je na: stałe - zasilanie w określonych porach roku, np. w okresie deszczowym, ale płynące cały rok okresowe - płynące regularnie w porze deszczowej, wysychające w porze suchej...

Przydatność 65% Węgiel (pochodzenie, rodzaje, wykorzystywanie)

Wstęp. Węgiel jest jednym z najbardziej niezwykłych minerałów występujących na kuli ziemskiej. Po pierwsze jest skałą pochodzenia organicznego, czyli powstałą ze szczątków organizmów żywych. Po drugie, w przeciwieństwie do innych skał pali się, wydzielając dużo ciepła. Węgiel, który był podstawowym paliwem w czasie rewolucji przemysłowej, przyczynił się do...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji