Treść zadania

Marlena10

POmóżcie..:O
Napisz wszystko co wiesz o bakteriach.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Bakterie należą do najstarszych organizmów żyjących na Ziemi. Wśród nich pojawiły się też takie, które przeprowadziły pierwszy proces fotosyntezy. Wynikiem tego było zwiększenie ilości tlenu w atmosferze, dzięki temu rozwinęło dalsze życie.

    Budowa bakterii:
    - ściana komórkowa - niezmiernie rzadko zbudowana z celulozy;
    - włoski lub rzęski umożliwiające ruch są pokryte warstwą lepkiej substancji śluzowej, która chroni przed szkodliwym wpływem otaczającego środowiska;
    - błona komórkowa - przez nią bakteria pobiera pokarm i wydala niepotrzebne substancje, wewnątrz znajduje się cytoplazma a w niej znajduje się bezbarwna substancja jądrowa.

    Postać bakterii
    Mogą mieć różne kształty: kulisty (ziarenkowce), wydłużony (pałeczki, laseczki), spiralne (przecinkowiec, śrubowce, krętki),

    Bakterie do prawidłowego rozwoju potrzebują pokarmu, odpowiedniej temp. i wody. Istnieją bakterie samożywne, które wykorzystują energie słoneczną i związki nieorganiczne do produkcji pokarmu. I są także cudzożywne, które pobierają pokarm z otoczenia.
    Bakterie to reducenci czyli organizmy, które powodują przemianę materii organicznej w nieorganiczną. Substancjami nieorganicznymi są sole mineralne i uwalniane przez bakterie do atmosfery dwutlenek węgla, są potrzebne roślinom do produkcji pokarmu w procesie fotosyntezy.
    Bakterie chorobotwórcze , których środowiskiem życia i zdobywania pokarmu są inne organizmy żywe, należą do PASOŻYTÓW.
    Oddychanie to rozkład substancji organicznych w czasie którego wyzwala się energia konieczna do życia. Bakterie dzieli się na tlenowce i beztlenowce.
    Bakterie rozmnażają się poprzez podział komórki. Pośrodku powstaje ściana , która dzieli komórkę na dwie nowe. Po podziale mogą się dzielić lub zostać razem tworząc skupienie. Maja ogromne znaczenie w przyrodzie i gospodarce człowieka. Bakterie produkują zsiadłe mleko, jogurt, kefiry, sery, kiszone ogórki, kapustę, ocet. Rozkładają szczątki roślin i zwierząt, obornik i kompost.

Rozwiązania

  • BrunetkaAngella

    Bakterie (łac. Bacteriae, od gr. bakterion – "pałeczka") – grupa mikroorganizmów, stanowiących osobne królestwo. Są to jednokomórkowce lub zespoły komórek o budowie prokariotycznej. Badaniem bakterii zajmuje się bakteriologia, gałąź mikrobiologii.

    Cechą charakterystyczną budowy komórek bakteryjnych jest brak otoczonych błoną organelli, takich jak jądro komórkowe czy mitochondrium, które występują u wszystkich innych organizmów żywych – grzybów, roślin, protistów i zwierząt. Wielkość bakterii wynosi od 0,2 do kilkudziesięciu mikrometrów (μm). Mogą mieć różne kształty, np. kulisty, pałeczkowaty lub spiralny. Niektóre bakterie potrafią łączyć się ze sobą, tworząc luźne, charakterystyczne układy przestrzenne (np. pakietowce, paciorkowce, trychomy).

    Bakterie występują we wszystkich biotopach. Można je spotkać w glebie, w innych organizmach i w wodzie, na lodowcach Antarktydy i wokół oceanicznych kominów hydrotermalnych. Występują także na terenach radioaktywnych, co udowodnił eksperyment, w czasie którego bakterie poddawano działaniu promieniowania jonizującego[1]. W jednym gramie gleby można znaleźć nawet 40 milionów komórek tych organizmów, a około milion w mililitrze wody słodkiej. Na Ziemi jest w przybliżeniu pięć kwintylionów (5x1030) bakterii, które stanowią znaczną część biomasy planety[2].

    Dotąd nie udało się opisać wszystkich bakterii. Przyczyną jest ogromna różnorodność tej grupy organizmów, ich małe rozmiary oraz problem z przetrzymywaniem w laboratoriach – gatunki z około połowy gromad nie mogą być hodowane[3].

    Pod względem sposobu odżywiania się, można je podzielić na heterotrofy i autotrofy, a także symbionty, komensale i pasożyty. Niejednokrotnie stawały się endosymbiontami.

    Bakterie odgrywają ważną rolę w obiegu biogennych pierwiastków (są destruentami). Biorą udział w podtrzymywaniu wszystkich cykli biogeochemicznych (np. obiegu azotu) oraz w procesach fermentacji i gnicia. Jako symbionty żyjące w organizmach zwierząt, w tym ludzi, odpowiadają m.in. za trawienie pokarmów, umożliwiając lub przynajmniej ułatwiając w ten sposób ich odżywianie. Są producentami różnych ważnych dla funkcjonowania ekosystemu substancji, np. niektórych witamin dla konsumentów. Niektóre bakterie mogą zakłócać funkcjonowanie organizmów, powodując u nich choroby. W przemyśle i biotechnologii bakterie są niezwykle cenione, w tym przy biologicznym oczyszczaniu ścieków (jako główny element osadu czynnego) oraz przy wytwarzaniu produktów spożywczych, np. jogurtu i sera. Stosunkowo łatwo poddają się manipulacjom genetycznym, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym do produkcji peptydów i białek, które trudno uzyskać z innych źródeł. Modyfikowane genetycznie bakterie są producentami np. insuliny stosowanej jako lek w terapii cukrzycy.

  • userphoto

    W załączniku

    Załączniki

  • majkao17

    BAKTERIE- Organizmy jednokomórkowe,występują we wszystkich środowiskach. w wodzie od ich występowania zależy od temperatury,zasolenia,składników odżywczych (tlenu).W powietrzu nie prowadzą aktywnego życia tylko przemieszczają się do dogodnego dla siebie środowiska.Możemy podzielić bakterie ze względu na oddychanie: tlenowe i beztlenowe .Ze względu na odżywianie : cudzożywnie i samożywne.Bakterie rozmnażają się przez podział komórki.Częstotliwość podziału zależy od warunków środowiska .

    funkcje bakteri:
    -biorą udział w tworzeniu próchnicy
    -produkcja kwasów organicznych witamin i aminokwasów

    Elementy budowy komórki bakterii:
    -cytozol
    -błona komórkowa
    -ściana komórkowa
    -w niektórych występują chloroplastry
    -mitochondria
    -rybosomy

  • Ania666

    Glony to przedstawiciele trzech królestw. Poza gorącymi żródłami i skrajnie zasoloną wodą nie istnieje środowisko wodne lub wilgotne, które byłoby pozbawione glonów. Najbogatsze w glony są jeziora, stawy i morza. Niektóre z nich występują też w glebie, na korze drzew, na śniegu, a nawet na tak suchych obszarach, jak Pustynia Kalifornijska. Glony to grupa ekologiczna, do której należą niespokrewnieni ze sobą przedstawiciele trzech królestw: bakterii, protistów i roślin. Łączy je środowisko życia,sposób odżywiania i budowa. Są samożywne - dzięki barwnikom, między innymi chlorofilowi, wytwarzają potrzebne do życia substancje odżywcze w procesie fotosyntezy. Do tej grupy należą organizmy jednokomórkowe i wielokomórkowe,osiągające zarówno mikroskopijne, jak i olbrzymie, dochodzące nawet do 100m, rozmiary. Glony wielokomórkowe mogą mieć formę kolonii lub plechy.

  • userphoto

    bakterie (prokarionty) sa to proste prokariotyczne organizmy bytujace we wszystkich srodowiskach. dla innych organizmow czesto sa pasozytami symbiontami, wspoltowarzyszacymi. w klasycznych podzialach wyroznia sie bakterie wlasciwe-eubacteria i archebakterie- archeany.

    cechy budowy komrki bakterii
    brak jadra komorkowego chloroplastrow i mitochondriow oraz innych organelli bloniastych
    centralny obszar komorki-nukleoid- zawiera genofar, w cytozolu znajduja sie rybosomy 70s
    zwykle wystepowanie sciany komorkowej zawierajacej mureine i niekiedy sluzowatej otoczki
    u niektorych bakteii wystepowanie plazmidow

    bakteria cudzozywna - proteobakteria,sklada sie z :(budowa):
    blony komorkowej
    sciany komorkowej
    rzeski
    substancji zapasowych
    plazmidow
    mezosomu
    genofaru w nukleoidzie
    bakteria samozywna (sinica) sklada sie z:
    blona zewnetrzna
    bl. wewnetrzna
    sciana komorkowa
    tylakoidy z barwnikiem
    nukleoid z genoforem

    funkcje zyciowe bakterii:
    razmnazanie sie- prosty podzial komorkowy-amitoza,fragmentacja,mozliwe przekazywanie materialu genetycznegodroga koniugacji
    odzywianie:cudzozywne-pasozyty i saprofity;samozywne:fotosynteza,chemosynteza-npbakterie nitryfikacyjne jak nitrobacter
    poruszanie sie:formy osiadle, ruchy spiralne-wkrecajace w gestym i lepkim srodowisku (np filamenty), pelzanie, ruchy rzesek
    oddychanie:tlenowe i beztlenowe

    bakterie w przyrodzie medycynie i gospodarce czlowieka:
    rozklad martwej materii organicznej na proste skladniki mineralne(destruenci)
    udzial w krazeniu pierwiastkow w przyrodzie np azotu
    udzial w trawieniu i wytwarzaniu witamin z grupy b
    wytwarzanie antybiotykow i hormonow przez bakterie genetycznie zmodyfikowane- hodowla roslin i zwierzat przemysl spozywczy medycyna
    utrwalanie zywnosci:fermentacja mlekowa-kiszenie
    ekstremofilie-organizmy zyjace w skrajnych warunkach srodowiskowych,niektore archeany np halofilne

    niektore bakterie chorobotworcze: pratki gruzlicy bakterie zapalenia pluc, salmonella kretek blady gonokok

    mam nadzieje ze troche pomoglam:) pozdrawiam:)

  • userphoto

    Bakterie to jedna z gromad królestwa bezjądrowych (Procaryota). Bakterie, podobnie jak pozostałe komórki prokariotyczne, wykazują zwykle niewielkie rozmiary. Typowa komórka bakteryjna ma zwykle średnicę ok. 1 μm (tj. 10-6m), przy długości nie przekraczającej 5 μm. Spotyka się jednak również bakterie o mniejszych wymiarach, np. wiele ziarniaków ma średnicę 0,5 μm, a z drugiej strony znane są również prawdziwe giganty. Największym znanym obecnie gatunkiem bakterii jest Thiomargarita namibiensis (siarkowa perła Namibii), której komórka może mieć długość nawet 2 mm.

Podobne zadania

adrian5037 wszystko o glonach Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: adrian5037 12.10.2010 (18:54)
ja218 Wszystko co wiem o hubie grzewnej(budowa,tryb życiua, rozmnażanie Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: ja218 4.11.2010 (19:21)
shadow21 biologia uklad limfatyczny i wszystko o wodzie Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: shadow21 8.11.2010 (18:44)
Marlena10 POmóżcie..:O Napisz wszystko co wiesz o bakteriach. Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Marlena10 15.11.2010 (15:25)
Werandka1997 KTO POMOZE.? TO JEST NA DZIŚ.! WSZYSTKO. Przedmiot: Biologia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: Werandka1997 18.1.2011 (19:19)

Podobne materiały

Przydatność 50% "Co ty wiesz?"

Byłam tam gdzie Cie pierwszy raz spotkałam. Patrzyłam i płakałam. Nie chciałam odejść, chciałam zostać, poczekać z myślą, ze może wrócisz Ale nie to nie możliwe, to zakazane. Nie mozesz tu przyjść, bo co ty o mnie wiesz? Wiesz jak wyglądam, wiesz jak mam na imię, wiesz jaka jestem, ale nie wiesz jaka jestem naprawdę.

Przydatność 50% Fale. Co wiesz o falach akustycznych?

Fale. Co wiesz o falach akustycznych?

Przydatność 70% Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, co Ci się trafi - rozwiń myśl.

Wybrałam tą myśl, ponieważ wydaje mi się ona ciekawa. Życie można porównać do pudełka czekoladek, tylko nie wiadomo, co w nim się znajduje. Przez całe nasze życie, musimy borykać się z różnymi problemami, czasami są one naprawdę trudne do rozwiązania. Zdarzają się również chwile miłe oraz przyjemne, które zapamiętamy do końca życia. Niektóre czekoladki nie...

Przydatność 50% "A wiesz jak tu się robi karierę?" – monolog współczesnego Vautrina.

A wiesz jak tu się robi karierę? Ty jesteś młody, widać, że jeszcze niedoświadczony. Robisz podstawowy błąd, pytając mnie, starego wyjadacza o radę, ale znaj moje dobre serce – pomogę ci. Przede wszystkim – jak Ty wyglądasz??? Człowiek nie musi być biznesmenem, żeby nim być, wystarczy ci odpowiedni wygląd, żeby kelnerzy w ekskluzywnych restauracjach chuchali na krzesło,...

Przydatność 100% Na podstawie tego, co wiesz o powieściowym Ramzesie XIII, spróbuj sformułować program reform państwa, jaki mógłby stworzyć ten faraon

Akcja książki toczy się w 11 wieku p.n.e. w okresie panowania dwudziestej dynastii Faraonów. Kraj był wyniszczony wojnami, które doprowadziły do wymordowania wielu chłopów. Ziemia była źle uprawiana, a rolnictwo mało wydajne. Rzemiosło było w tym samym stanie, a spustoszony skarb państwa i niewystarczająca liczba wojska to nie koniec kłopotów. W państwie panowała bieda i...

0 odpowiada - 0 ogląda - 7 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji