Treść zadania

Domakoniara

Potrzebna mi krótka notatka jakies 5-6 zdań na temat higieny układu moczowego (wydalniczego). proszę o szybka odpowiedź na moje zadanie.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    W trosce o właściwe funkcjonowanie układu należy;
    - unikać przeziębień okolicy lędźwiowej ciała;
    - utrzymywać w czystości zewnętrzne narządy wydalnicze, by nie dopuścić do infekcji mikroorganizmami wywołującymi zapalenia pęcherza, a gdy wnikną dalej - miedniczek i całych nerek.
    Zakażenia, zwłaszcza bakteryjne, często przechodzą w stan przewlekły i powodują zniszczenie miąższu nerkowego. Przyczyną tych schorzeń mogą być ogniska zapalne w różnych częściach ciała (migdałki, zęby, zatoki) lub niektóre choroby, np. grypa, szkarlatyna, angina.
    Na nerki szkodliwie wpływ alkohol, który - przesączając się przez kanaliki - niszczy je; nerka ulega zwyrodnieniu, kurczy się i porasta tłuszczem, a kanaliki zanikają. Alkohol zmniejsza też wydzielanie ADH, działając moczopędnie. Skłonność do wytrącania się z moczu rozpuszczonych w nim substancji nieorganicznych lub organicznych jest przyczyną kamicy nerkowej (moczanowej). Wytrącające się substancje w postaci kryształków ulegają zlepieniu, tworząc kamienie. Są one wydalane z moczem lub zalegają w dogach moczowych, głównie w miedniczce nerkowej i powiększają się stopniowo w skutek odkładania się na ich powierzchni nowych złogów mineralnych. Prowadzi to nieuchronnie do postępującego uszkadzania miąższu nerki na skutek zastoju moczu i zakażenia.

Rozwiązania

  • userphoto

    Skomplikowany i precyzyjnie działający mechanizm układu wydalniczego czasem ulega poważnemu zakłóceniu. Może to oznaczać np. chorobę nerek, a więc sytuację bardzo niebezpieczną dla organizmu, jednak zanim przejdziemy do następnego punktu należy sobie wcześniej wyjaśnić co oznacza słowo wydalanie.

    Wydalanie - (ekskrecja) polega na usuwaniu z organizmu zbędnych w tym szkodliwych, produktów metabolizmu, głownie związków azotowych, powstających w wyniku degradacji aminokwasów i zasad azotowych, wchodzących w skład kwasów nukleinowych.

    Czynniki które powodują uszkodzenie nerek i narządów wydalniczych

    Trudno jest wskazać wszystkie przyczyny prowadzące np. do powstania kamieni nerkowych, infekcji nerek albo zapalenia pęcherz moczowego. Wymieńmy więc tylko najważniejsze czynniki które wpływają na nieprawidłowe działanie układu wydalniczego.

    Zaliczamy do nich:
    · niektóre substancje (takie jak alkohol czy kofeina zawarta w kawie oraz niektórych napojach, utrudniają wchłanianie wody w kanalikach nerkowych oraz powodują zwiększenie wydalania moczu) wpływające na pracę nefronów,
    · nadmiar soli jadalnej (wzmaga pragnienie, co prowadzi do zbędnego obciążania nerek)
    · drobnoustroje chorobotwórcze.

    Choroby układu wydalniczego

    Stany zapalne nerek oraz dróg moczowych wywołują drobnoustroje chorobotwórcze. Przewlekłe infekcje uszkadzają delikatną sieć naczyń krwionośnych nerek i powodują zapalenie kłębuszków nerkowych. Czasem nawet nie wyleczony ząb lub przeziębienie mogą być przyczyną późniejszych schorzeń nerek. Niektóre zarazki mogą wtargnąć do organizmu także poprzez cewkę moczową. Cewka moczowa męska to kanał długości 18cm, żeńska
    2,5 – 3cm, dlatego układ moczowy żeński jest dużo bardziej podatny na niektóre choroby. Dbałość o higienę okolic krocza powinno należeć do podstawowych i codziennych zabiegów pielęgnacyjnych naszego ciała.

    Gdy leczenie farmakologiczne okazuje się niewystarczające, zachodzi konieczność leczenia nerko zastępczego, które ma na celu zastąpienie czynności uszkodzonych nerek.
    Jest ono prowadzone za pomocą dwóch metod: dializo terapii i transplantacji nerek. Dializo terapia stwarza możliwość przeżycia w oczekiwaniu na przeszczep nerki. Niektórzy chorzy,
    u których takiego przeszczepu dokonać nie można, są skazani na dializę do końca życia. Przeprowadza się ją za pomocą tzw. hemodializy lub dializy otrzewnowej. Hemodializa jest pozaustrojową (w sztucznej nerce) pozwalającą na oczyszczenie krwi z toksycznych, szkodliwych dla organizmu substancji. W celu jej przeprowadzenia tworzy się przetokę tętniczo-żylną, czyli połączenie tętnicy i żyły w obrębie przedramienia. Poprzez wkłucie się do przetoki krew jest doprowadzana do sztucznej nerki i oczyszczana.. Dzięki temu, pomimo że dializy są bardzo uciążliwe, wielu chorych może prowadzić normalne życie.

    Przeszczep nerki jest również formą leczenia nerko zastępczego, tyle że w przeciwieństwie do dializo terapii wykorzystuje się nerkę pobraną od obcej osoby, u której stwierdzono objawy śmierci pnia mózgu (przeszczep ze zwłok), lub od blisko spokrewnionego z pacjentem członka rodziny (przeszczep rodzinny). Nerkę taką, po odpowiednim dobraniu na podstawie wyników typowania antygenów zgodności tkankowej pomiędzy biorcą i dawcą, podłącza się do dużych naczyń krwionośnych jamy brzusznej (bardzo często jako trzecią). Moczowód tej nerki jest wszczepiany do pęcherza moczowego biorcy. Pacjenci przez cały czas po przeszczepie muszą zażywać leki zapobiegające odrzucaniu obcej nerki przez ich organizm. Pomyślnie wykonany przeszczep nerki zapewnia niemal całkowity powrót do zdrowia na kilka do kilkunastu lat. Przeszczep rodzinny nerki stwarza szansę na wyleczenie znacznie szybciej, ograniczając wieloletnie oczekiwanie (na dializie) na przeszczepienie nerki pobranej ze zwłok.

    W nerkach niektórych ludzi z moczu wytrącają się kamienie nerkowe. Są one przyczyną silnych, ostrych bóli i utrudnionego oddawania moczu. Można je rozbić specjalnym urządzeniem wytwarzającym ultradźwięki.

    Wśród dzieci często spotykana jest przykra dolegliwość polegającą na moczeniu się
    w czasie snu. Powodem może być choroba, czasem zaś nadmierna nerwowość dziecka np. stany lękowe. Usuniecie jej przyczyn skutecznie eliminuje te dolegliwość.

    Wiadomą rzeczą dla wszystkich powinno być również to, że długotrwale przetrzymywanie moczu osłabia mięśnie zwieracza cewki moczowej i może doprowadzić do niekontrolowanego oddawania moczu.

    Do najczęściej spotykanych chorób układu moczowego zaliczamy:

    · ostre zapalenie kłębków nerkowych
    · przewlekłe zapalenie kłębków nerkowych
    · nerczyca
    · skrobiawica nerek
    · ostra niewydolność nerek
    · torbiele
    · odmiedniczkowe zapalenie nerek
    · gruźlica nerek
    · kamica nerkowa
    · choroby pęcherza moczowego
    · przerost gruczołu krokowego (stercza – prostaty)


    Ochrona sprawnego funkcjonowania układu wydalniczego

    Utrzymanie prawidłowego stanu układu wydalniczego nie wymaga wielkich wyrzeczeń i stosowania specjalnej diety. Wystarczy, dostarczać organizmowi odpowiednie składniki odżywcze. Składnikami odżywczymi nazywamy substancje, które są niezbędne dla życia, prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz dla zapewnienia dobrego zdrowia. Są one zawarte w pożywieniu. Po spożyciu i trawieniu pokarmów w przewodzie pokarmowym, składniki odżywcze mogą być wchłonięte i zmetabolizowane w organizmie. Każdy ze składników odżywczych pełni określoną rolę, której nie jest w stanie spełnić inny składnik. Dieta niedoborowa w poszczególne składniki odżywcze prowadzi z czasem do niezaspokojenia potrzeb ustroju i naruszenia jego rezerw. Efektem tego stanu jest nadmierny rozpad tkanek, postępujące wyniszczenie, niedobory witamin lub minerałów - a w skrajnych przypadkach - zgon. Podstawowymi składnikami odżywczymi niezbędnymi dla życia i dobrego zdrowia są:

    · białka - podstawa budowy i przebudowy tkanek organizmu
    · tłuszcze - źródło energii i podstawowych kwasów tłuszczowych, nośnik witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) i ważny składnik błon komórkowych i złożonych białek
    · węglowodany - źródło energii
    · woda
    · składniki mineralne i pierwiastki śladowe - (jony) składniki płynów ustrojowych, tkanek, enzymów, barwników
    · witaminy - substancje pochodzenia organicznego odgrywające ważną rolę w przemianach metabolicznych


    Podsumowując. Ochrona sprawnego funkcjonowania układu wydalniczego polega na:
    · stosowaniu zasad prawidłowego żywienia
    · zachowaniu czystości okolic narządów wydalniczych
    · właściwym ubiorze w czasie chłodów i deszczu
    · dokładnym leczeniu każdej infekcji

Podobne zadania

~Aleksa Na czym polega higiena układu moczowego? Napisz w punktach (6) Proszę o Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: ~Aleksa 14.3.2012 (16:16)

Podobne materiały

Przydatność 55% Budowa ukadu moczowego- ściąga

ściąga z budowy ukł. moczowego. bardzo dobra. zapraszam do korzystania

Przydatność 65% Higiena

Aspekty higieny: a) osobista- odnosi się do pielęgnacji i dbałości o org. Człowieka, czystość i wygląd ciała i włosów, bielizny i ubrań, b) społeczna- dbałość o właściwe relacje między ludźmi w oparciu o wartości moralne oraz unikanie czynników, które wpływają niekorzystnie na te relacje, c) pracy- określa zasady kształtowania higienicznych i bezpiecznych warunków...

Przydatność 55% Higiena człowieka.

tassmar@kki.net.pl


Praca kontrolna z biologii

Temat: Higiena człowieka.


Higiena- nauka badająca wpływ czynników środowiska na zdrowie. W praktyce dąży do usuwania z otoczenia czynników ujemnych, a wprowadzania dodatnich, w celu ochrony zdrowia oraz zapewnienia jednostce i społeczeństwu najlepszych warunków rozwoju psychicznego i fizycznego....

Przydatność 85% Higiena psychiczna

Higiena psychiczna Pod pojęciem higieny psychicznej rozumiemy dziś naukę o zdrowiu psychicznym człowieka , albo grupy społecznej np. dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzieży w wieku szkolnym. Nauka ta obserwuje i bada czynniki, które w pozytywny sposób wpływają na zdrowie psychiczne - jest gałęzią medycyny. Pod koniec XIX wieku i w początkach XX wieku rozwój...

Przydatność 85% Higiena ciąży.

W ciąży obowiązuje następująca zasada: spokój fizyczny i psychiczny; uśmiech, uczucie radości zadowolenia, dbałość o siebie (jesteś wszak domem dla rozwijającego się w Tobie dziecka). Tryb życia *nie przemęczaj się (spokój fizyczny) *nie dźwigaj, nie biegaj, nie spiesz się *śpij 8–10 godz. dziennie *w ciągu dnia poleguj (wskazane 0,5 godz. po południu)...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji