Treść zadania

gogi13

Co to jest filozofia i relatywizm? PROSZĘ O ODPOWIEDŹ!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Słowo "filozofia" (gr. φιλοσοφία, łac. philosophia) pochodzi (prawdopodobnie) od matematyka i filozofa Pitagorasa żyjącego w VI wieku p.n.e. Pierwotnie miało sens dosłowny i oznaczało poszukiwanie, umiłowanie mądrości lub posiadanie mądrości (gr. φιλέω phileo – kochać, σοφία sophia – mądrość).
    Różne koncepcje filozofii [edytuj]
    Koncepcja filozofii zależy od przyjmowanego stanowiska filozoficznego. Można wyróżnić cztery koncepcje filozofii:

    * klasyczną, w której filozofia jest wiedzą o odrębnym przedmiocie (byt) i metodzie, o charakterze racjonalnym,
    * pozytywistyczną, gdzie filozofia jest syntezą wyników nauk empirycznych,
    * lingwistyczną, rozumiejąca filozofię jako analizę języka i jego podstawowych pojęć oraz badanie podstaw wiedzy,
    * irracjonalistyczną, w której filozofia to dział kultury łączący w sobie elementy wiedzy naukowej, sztuki i religii, refleksja filozoficzna polega na wyrażaniu przeżyć przez podmiot.

    Relatywizm - pogląd filozoficzny, wedle którego prawdziwość wypowiedzi można oceniać wyłącznie w kontekście systemu, w którym są one wypowiadane. Tym samym relatywizm stwierdza, że nie istnieją zdania niosące absolutną treść, których ocena byłaby identyczna i niezależna od jej kontekstu. Prawdziwość dowolnego sądu zależy od przyjętych założeń, poglądów czy podstaw kulturowych.
    Relatywizm przeciwstawiany jest absolutyzmowi.

    - Prawda w ujęciu relatywistycznym:
    Relatywizm prawdy to pogląd zgodnie z którym "prawdziwość", jako cecha przysługująca sądom, zdaniom, stwierdzeniom, a nawet teoriom, posiada charakter względny - zależny od wielu czynników relatywizujących, np. kultury, języka, okoliczności stwierdzania, zdolności poznawczych gatunku lub jednostki.

    Prawdziwość pojęta relatywnie przeciwstawiana jest absolutyzmowi w koncepcji prawdy, zgodnie z którym prawda (sąd prawdziwy) ma charakter bezwzględny (absolutny), a więc nie jest zależna od wyżej wymienionych czynników. Tak pojęta "prawdziwość" przysługuje sądom niezależnie od możliwości jej rozpoznania.

Rozwiązania

  • beata16131

    reaktywizm --jest to pogląd filozoficzny,ktory głosi że wartości logiczno-poznawcze takie jak prawda czy fałsz , etyczne -dobro lub zło , estetyczne piękno lub brzydota czy normy, mają charakter względny i zależą od indywidualnego punktu widzenia. w reaktywiźmie uznaje sie ,ze nie ma żadnych absolutnych prawd ani wartości, nasze wypowiedzi o świecie są warunkowane przez nasz światopogląd i towarzyszące naszemu życiu okoliczności zewnętrzne.

Podobne zadania

antolinhooo PLIZ POMÓŻCIE ZADANIE JEST PODOBNO PROSTE ALE JA NIE UMIEM... Przedmiot: Historia / Gimnazjum 2 rozwiązania autor: antolinhooo 19.4.2010 (18:57)
olcik95 Pomoc.! Na jutro to jest.12.maj.2010 r. Wypisz Wszystkich wodzów i bitwy Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: olcik95 11.5.2010 (17:33)
laseczka13 Co to jest Warmia? Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: laseczka13 26.5.2010 (21:53)
beata22 co to jest kolonializm,wypisz imperia kolonialne i przykłady koloni. PILNE!!! Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: beata22 7.6.2010 (13:44)
mil1415 prosze mam zrobic to na jutro a nie wiem jak i to jest na koniec ocena za to p Przedmiot: Historia / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: mil1415 16.6.2010 (20:04)

Podobne materiały

Przydatność 85% Czym jest relatywizm?

Relatywizm ~ po francusku ‘relativisme’, po łacinie ‘relativs’, znaczy odnoszący się do czegoś, względny, warunkowy. Jest to pogląd głoszący, że wartości logiczno-poznawcze (prawda,fałsz), etyczne (dobro,zło), estetyczne (piękno,brzydota) czy normy, mają charakter względny i zależą od indywidualnego punktu widzenia. Nie ma żadnych absolutnych prawd ani wartości,...

Przydatność 50% Filozofia

Filozofia, nazwa filozofia jest greckim wyrazem powstałym ze złożenia fileo + sophia = miłość + mądrość, co dokładnie oznacza: miłość mądrości. W Grecji jednak wyraz ten oznaczał ogólnie: wiedzę, mądrość, wykształcenie. Obowiązujące do dziś znaczenie słowa filozofia nadał dopiero, dzieląc ją na wiedzę o zjawiskach i wiedzę o bycie. Od tego czasu oznaczała wiedzę...

Przydatność 55% Filozofia

„Człowiek jest tylko trzciną, najwątlejszą w przyrodzie, ale trzciną myślącą. Nie potrzeba, by cały wszechświat uzbroił się, aby go zmiażdżyć: mgła, kropla wody wystarczą, aby go zabić. Ale gdyby wszechświat go zmiażdżył, człowiek byłby i tak czymś szlachetniejszym niż to, co go zabija, ponieważ wie, że umiera, i zna przewagę, którą wszechświat ma nad nim....

Przydatność 50% Filozofia

PLATON Żył w latach od ok. 437 do 347 r. p.n.e. Urodził się w Atenach, w czasie największej jego świetności. Pochodził ze znanego rodu Kodrosa, dzięki matce był spokrewniony z Solonem. Po dziadku nazywał się Arystoklesem, a ze względu na swoją barczystą budowę nazywano go Platonem. Otrzymał staranne wychowanie i wykształcenie. Był nauczycielem gimnastyki i odnosił...

Przydatność 60% Filozofia

Ad. 1. Główną cechą Platona była teoria idei. Uważał on, że świat postrzegany nie jest realny, jest złudzeniem. Odbiciem prawdziwego świata idei. Przedmiotem prawdziwej wiedzy filozoficznej są rzeczy trwałe i nieznane. Byty ze świata idealnego ( niezmierzonego)- IDEE. Najprawdziwsza rzeczywistość= ŚWIAT IDEI inny od świata zmysłowego. Głównym jego dziełem było „...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji