Treść zadania

wawel100

Daje naj!! Z WOS -u
wyjaśnij słowa
-normy społeczne -normy religijne
-zaufanie -sankcje
-wzajemnośc -tolerancja
-socjalizacja
-normy etyczne

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Norma społeczna – pojęcie wieloznaczne, używane najczęściej w jednym z trzech znaczeń:
    jako względnie trwały, przyjęty w danej grupie społecznej sposób zachowania jednostki społecznej;
    jako wskazówka właściwego zachowania w danej sytuacji. Normy jakim podlega dana osoba są określane przez jej pozycję społeczną i odgrywaną przez nią rolę społeczną;
    jako wzorzec cech pewnego zjawiska czy przedmiotu.

    normy religijne – w przeciwieństwie do norm prawnych, obowiązujących wszystkich członków danej zbiorowości, mają one ograniczony zasięg i dotyczą tylko osób danego wyznania. Często normy te, określające stosunki między ludźmi, traktowane są jako normy moralne.

    Zaufanie jest emocją okazywaną ludziom, przedmiotom czy instytucjom, takim jak firma, rząd czy społeczeństwo. Może być wzajemne.

    Sankcja (funktor normotwórczy) - jest to społeczna reakcja na określone działanie jednostki w postaci kary lub nagrody w danej zbiorowości w zależności od tego, czy jednostka ta działa zgodnie lub niezgodnie z ustalonymi w tej zbiorowości regułami. Karane są działania, które są niezgodne z imperatywami, a nagradzane te, które są zgodne z preferencjami.

    Tolerancja (łac. tolerantia - "cierpliwa wytrwałość"; od łac. czasownika tolerare - "wytrzymywać", "znosić", "przecierpieć") - termin stosowany w socjologii, badaniach nad kulturą i religią. W sensie najbardziej ogólnym oznacza on postawę wykluczającą dyskryminację ludzi, których sposób postępowania oraz przynależność do danej grupy społecznej może podlegać dezaprobacie przez innych pozostających w większości społeczeństwa.

    Socjalizacja (łac. socialis = społeczny) to proces (oraz rezultat tego procesu) nabywania przez jednostkę systemu wartości, norm oraz wzorów zachowań, obowiązujących w danej zbiorowości. Socjalizacja trwa przez całe życie człowieka, lecz w największym nasileniu występuje, gdy dziecko rozpoczyna życie w społeczeństwie.

Rozwiązania

  • userphoto

    Norma społeczna – pojęcie wieloznaczne, używane najczęściej w jednym z trzech znaczeń:

    1. jako względnie trwały, przyjęty w danej grupie społecznej sposób zachowania jednostki społecznej;
    2. jako wskazówka właściwego zachowania w danej sytuacji. Normy jakim podlega dana osoba są określane przez jej pozycję społeczną i odgrywaną przez nią rolę społeczną;
    3. jako wzorzec cech pewnego zjawiska czy przedmiotu.
    norma etyczna- jako względnie trwały, przyjęty w danej grupie społecznej sposób zachowania jednostki społecznej; kryterium dobra i zła, określające dobroc moralną czynu obowiązuje wszystkich ludzi. np. sprawiedliwość jest normą etyczną. norma religijna- to zachowania o charakterze rytualnym, związane z konkretnymi praktykami religijnymi, np.: - piątkowy post od potraw mięsnych - comiesięczna spowiedź - cotygodniowe uczestnictwo w nabożeństwie niedzielnym
    Socjalizacja (łac. socialis = społeczny) to proces (oraz rezultat tego procesu) nabywania przez jednostkę systemu wartości, norm oraz wzorów zachowań, obowiązujących w danej zbiorowości. Socjalizacja trwa przez całe życie człowieka, lecz w największym nasileniu występuje, gdy dziecko rozpoczyna życie w społeczeństwie. Największą rolę na tym etapie odgrywają jego rodzice, później także wychowawcy i rówieśnicy oraz instytucje (takie jak szkoła czy kościół).

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji