Treść zadania

justi1810

jak ksztaltowal sie jezyk dramatu - opisz

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Na kształt językowy dramatu podstawowy wpływ miało jednoczące wszystkich romantyków przekonanie o podwójnym - realnym i duchowym - znaczeniu słowa. Zatem SŁOWA występujące w dramacie są same w sobie znakami domagającymi się odczytania wpisanych w nie dodatkowych znaczeń, skojarzeń, aluzji - głównie wywodzących się z Biblii. Niektóre z tych symbolicznych obrazów układają się w tak zwane słowa-klucze (np. księżyc dwurożny, myśl, grób czy glina), tworzące szeregi skojarzeniowe i dzięki temu odsłaniające czytelnikowi nowe pole znaczeniowe poszczególnych osób i obrazów, a nawet całych scen dramatu.

    Znajdziemy tu liczne aluzje i odesłania do Pisma Świętego, Starego i Nowego Testamentu, odwołania do wątków folklorystycznych, legend i mitów (kult siwych włosów, legenda o tronie Polski nieskalanym królobójstwem czy o mścicielu powstającym z kości dawnych bohaterów), a nawet aluzje do mitologii antycznej. Wszystko to ma wykazać czytelnikowi głęboki sens działań bohatera, stanowiących cząstkę wielkich wydarzeń historycznych, będących z kolei częścią ponadziemskiego porządku świata.

Rozwiązania

Podobne zadania

Kate15 proszę o pomoc;( opisz tragizm wybranego bohatera z dramatu antycznego i Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Kate15 21.4.2010 (17:41)
maggyp BUDOWA DRAMATU MAKBET Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: maggyp 21.4.2010 (20:50)
losikowa Wypisz i opisz wszystkie rodziny występujące w "Lalce" Bolesława Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: losikowa 26.4.2010 (16:46)
losikowa Wypisz i opisz wszystkie rodziny występujące w "Lalce" Bolesława Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: losikowa 26.4.2010 (16:46)
losikowa Wypisz i opisz wszystkie rodziny występujące w Lalce Bolesława Prusa. Np Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: losikowa 26.4.2010 (16:53)

Podobne materiały

Przydatność 70% Opisz postępowanie Julii z dramatu W. Szekspira "Romeo i Julia". Jakie uczucia wzbudza w Tobie bohaterka?

Julia jest główną, a zarazem tytułową bohaterką powieści W. Szekspira "Romeo i Julia". Pochodzi ona z rodu Kapuletów i ma ok. 14 lat. Julia to postać bardzo interesująca. Z jednej strony niewinna, młoda dziewczyna, a z drugiej odważna kobieta gotowa na śmierć. Jest w stanie wypić tajemną miksturę nie mając pewności, czy nie doprowadzi ona do jej zgonu,...

Przydatność 85% Charakteryzując Konrada, bohatera dramatu Adama Mickiewicza, na podstawie III części „Dziadów” opisz na czym polega dramatyzm postaci.

Romantyzm kochał indywidualistów, wrażliwych romantyków i buntowników. Postać Konrada wykreowana przez Adama Mickiewicza w III części „Dziadów” jest przykładem typowego bohatera epoki romantyzmu, którego czyny i słowa nie pozbawione są ciężaru dramatyzmu. Czuje na sobie dużą odpowiedzialność za losy uciemiężonego narodu. Pragnie dać wolność i szczęście ludziom a...

Przydatność 65% Analiza wyników anonimowej ankiety " jezyk sms" zrealizowany w klasie VI szkoly podstawowej.

ANALIZA WYNIKÓW ANONIMOWEJ ANKIETY „JĘZYK SMS-ÓW” ZREALIZOWANEJ W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Ankieta została przeprowadzona 16 maja 2006 roku, wśród 30 uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej nr. 2, im. Władysława Broniewskiego w Lipnie. Wśród badanych było 14 dziewczynek i 16 chłopców. Ankieta zawierała 18 pytań, w tym 6 pytań otwartych i 12 zamkniętych,...

Przydatność 70% Gatunki dramatu.

Monolog- dłuższa wypowiedź jednej osoby; w utworze dramatycznym wypowiedź postaci kierowana do siebie lub bezpośrednio do widza. Dialog- 1.Rozmowa między dwoma lub kilkoma postaciami w utworze. 2.Utwór literacki napisany w formie rozmowy postaci fikcyjnych lub rzeczywistych. Dramat- jeden z głównych rodzajów literackich prezętujący działania i wypowiedzi przedstawionych...

Przydatność 75% Cechy dramatu.

- jest przeznaczony do realizacji teatralnej (podział na role) - podział na tekst główny (wypowiedzi bohaterów) i tekst poboczny-didaskalia (wskazówki dla realizatorów przedstawienia) - podział na akty i sceny - o świecie przedstawionym dowiadujemy się z działań i wypowiedzi bohaterów

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji