Treść zadania

Linia159

Pomocy !!! Mam trzy pytania związane z ,, Dziadów cz. 2 ''
1) Okoliczności powstania tego utworu !
2) Bohaterowie fikcyjni tego utworu
3) Obyczaje pogańskie (związane z omawianym światem)

Bardzo proszę ! Pomóżcie !

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ad. 1. Utwór powstał w latach 1820-21 w Kownie, i wszedł w skład drugiego tomu „Poezji”, wydrukowanego w 1823r.
    Adam Mickiewicz w 1819r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w Kownie, i mieszkał tam do 1823r. Pobyt w Kownie był dla poety trudnym okresem. Bolesne przeżycia związane ze śmiercią matki potęgowało poczucie osamotnienia. Korespondował wprawdzie z przyjaciółmi i przesyłał im swoje projekty dotyczące dalszych prac Towarzystwa, jednak nie mogło to zastąpić bliskiego kontaktu z braćmi filaretami, do których obecności był od lat przyzwyczajony.
    Osamotnienie pogłębiło się gdy zdał sobie sprawę, że filomaci przestali go rozumieć. Przerastał ich wielkością swego indywidualizmu, geniuszem twórczym, rozciągłością horyzontów myślowych, siłą gwałtownej namiętności. Rozdźwięk z przyjaciółmi nabrał szczególnej ostrości w okresie miłosnego dramatu poety, kiedy przeżywał najcięższe chwile. Mimo tak trudnych przeżyć Mickiewicz pracował nad „Dziadami”, a wszystkie te przeżycia i nastroje złożył się na genezę dramatu.

    Ad. 2. Józio (duch), Rózia (duch), Zosia (duch), dziedzic (duch), upiór, widmo

    Ad. 3. Akcja rozgrywa się w wigilię Zaduszek, czyli 1 listopada.
    Obrzęd dziadów w tradycji ludowej sięga czasów pogańskich, odbywał się cztery razy do roku. Najbardziej znane były dziady obchodzone na wiosnę, zaraz po Wielkanocy. Dziady w utworze Mickiewicza to uroczystość obchodzona w Dzień Zaduszny, podczas której wzywano na ucztę dusze zmarłych przebywających w czyśćcu. Zmarłym udzielano pomocy, ofiarowując im poczęstunek, wysłuchiwano ich rad oraz przestróg moralnych. Obrzęd ten nazywano także „ucztą kozła”, gdyż przewodniczył mu koźlarz, nazywany także guślarzem.

Rozwiązania

  • userphoto

    1. Chęć przedstawienia obrzędu i wyjaśnienia jego znaczenia.
    2. Bohaterowie fikcyjni to oczywiście zjawy, które występują w utworze.
    3. Nie jestem pewna o co chodzi w tym pytaniu ale jeżeli się nie mylę to obyczajem pogańskim mozna nazwać cały obrzęd Dziadów ponieważ cały wywodzi się z tej kultury. Czyli wywoływanie dusz czyśćcowych i pomaganie im jadłem oraz napojem w trafieniu do nieba.

  • userphoto

    1.
    "Dziady wileńsko - kowieńskie" powstały w latach 1820 - 1823. Opublikowane zostały w drugim tomie poezji Adama Mickiewicza, który ukazał się w Wilnie w 1823 roku. Mickiewicz pracował wówczas w szkole kowieńskiej, przeżył bardzo głęboki zawód miłosny, gdyż jego ukochana Maryla Wereszczakówna wyszła za mąż za bogatego hrabiego Puttkamera. Mickiewicz zawiedzionym uczuciom dał wyraz w Dziadach , a także zawarł w nich zapamiętane z dzieciństwa opowieści ludowe związane ze światem nadprzyrodzonym, które uwielbiał słuchać.
    2. Guślarz , starzec, pospólstwo, chór, pasterka.
    3. dziady to obrzęd na pamiątkę zmarłych, odprawiany na obszarach Białorusi, Litwy i Ukrainy cztery razy do roku. Pierwotnie miał charakter pogański, później połączył się z religią chrześcijańską. Osnową teologiczną utworu jest przekonanie o istnieniu wspólnoty żywych i umarłych oraz chrześcijańska idea wstawiennictwa. Lud zbiera się w kapliczkach lub innych opuszczonych miejscach , przynosi pokarm dla zmarłych przodków, przywołuje ich dusze, stara się pomóc im dostać do nieba , a jeśli to niemożliwe, to przynajmniej nakarmić. Uroczystości przewodzi guślarz, który odpowiednimi zaklęciami przywołuje i odwołuje duchy. Księża zabraniali odprawiania tych pogańskich rytuałów, więc ludność gromadziła się potajemnie, gdyż wierzono w skuteczność obrzędu.

Podobne zadania

rudziudka12 pomocy naczyciel srogi:( Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: rudziudka12 29.3.2010 (18:32)
honami Trzy przykłady odstępstw w akcencie w języku polskim . Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: honami 29.3.2010 (22:22)
kasiaxD Pomocy Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kasiaxD 3.4.2010 (00:58)
milusia2725 Rozprawka bardzo pilna pomocy. Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: milusia2725 6.4.2010 (14:55)
anahi09 Pomocy, na jutro. ! ;) ;* Przedmiot: Język polski / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: anahi09 8.4.2010 (14:26)

Podobne materiały

Przydatność 55% Budowle zwizane z transportem

DROGI Sieć rzymskich dróg była starannie rozplanowana, z dogodnie usytuowanymi i dobrze zaopatrzonymi punktami etapowymi na głównych szlakach. Niestety, wraz z upadkiem imperium drogi przestały być należycie konserwowane, co szybko doprowadziło do ich dewastacji. Niektóre znikneły zupełnie, po innych zostały zaledwie nikłe ślady. Jednakże w wielu krajach europejskich osnowę...

Przydatność 75% Łańcuch pomocy

1. Ocena, zabezpieczenie miejsca wypadku • Rozpoznanie (co się wydarzyło i co może się jeszcze wydarzyć) • Jakie są zagrożenia ( dla ratującego, poszkodowanych i świadków zdarzenia) • Zabezpieczenie m-ca wypadku aby zapobiec kolejnym nieszczęśliwym zdarzeniom • Zebrać informacje od świadków 2. Ocena ilości i stanu poszkodowanych • Ilu jest poszkodowanych...

Przydatność 50% Stowarzyszenia Pomocy

Nazwa: stowarzyszenie Pomocy Nieletnim Narkomanom Siedziba: ul. Szpitalna 276 Piekary Śląskie Teren Działania: ogólnopolski Osoba reprezentująca: psycholog Karolina Nowak (dane fikcjne) Cele działania: -swiadczenie wszechstonnej pomocy młodzieży, która nie potrafi sobie poradzić z "używkami" -pokrywanie w miarę posiadanych środków kosztów leczenia i badać...

Przydatność 50% Trzy rozbiory

Rzeczpospolita osłabiona w wyniku wojen toczonych w XVII w. Stronnictwo Czartoryskich, zwane Familią, po śmierci Augusta III wybór króla postanowiło oprzeć na porozumieniu z Rosją. Ich kandydatem został Stanisław Poniatowski, który zyskał poparcie Rosji i Prus. 1764 - sejm konwokacyjny w Warszawie, któremu przewodniczył Adam Czartoryski, dzięki zawiązaniu...

Przydatność 50% Pomagajmy kiedy wołają pomocy

Wielkim problemem naszego społeczeństwa, nie dostrzegalnym przez niektórych, są samobójstwa. Czasami wydaje się, że problem ten nas nie dotyczy, lecz to nieprawda, bo ta tragedia, może spotkać nas, lub naszych bliskich, w momencie, w którym najmniej będziemy się tego spodziewać. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Samobójstwa...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji