Treść zadania

help3

Napisać coś o :
Liść- budowa . Autor edytował treść zadania 25.4.2010 (17:32), dodano tUlipana budowaa

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Budowa liści okrytozalążkowych oraz przystosowania umożliwiające wymianę gazową.


    Prowadzenie procesu wymiany gazowej ma bardzo istotne znaczenie do prawidłowego funkcjonowania rośliny, gdyż pozwala na uzyskanie koniecznej do prowadzenia szeregu procesów życiowych.

    Rośliny różnie radzą sobie z pobieraniem tlenu. Część z nich wykształciła charakterystyczne odgałęzienia korzeniowe, niektóre mają oddechowe kłącza ale u przeważającej większości narządami oddechowymi są liście.
    Ciało rośliny okrywa epiderma. Często jest ona wysycona kutyną, będącą nieprzepuszczalną dla wody oraz powietrza substancją. Dodatkowo u niektórych roślin pokryta jest także warstwą wosków lub innych substancji, które utrudniają wymianę gazów. Taka budowa wymusiła powstanie odpowiednich struktur ułatwiających wymianę. Na spodniej stronie liści oraz na łodydze, w warstwie epidermy znajdują się aparaty szparkowe. Narządy te zamykają lub otwierają się w miarę zapotrzebowania na tlen.Te łodygi, które charakteryzują się wzrostem wtórnym wymianę gazową prowadzą także dzięki przetchlinkom. Są to niewielkie, soczewkowate struktury, powstałe w miejscu, gdzie fellogen zamiast skorkowaciałych komórek wytwarza tkankę luźną, przez którą możliwe jest przechodzenie powietrza.

    W zależności od intensywności procesu fotosyntezy oraz oddychania aparatami szparkowymi uchodzi tlen lub dwutlenek węgla.

    Dzięki aparatom szparkowym możliwa jest wymiana gazowa a także regulacja wodnej gospodarki rośliny. Szparki zbudowane są z dwóch komórek przypominających kształtem ziarna fasolki.

    Pomiędzy nimi jest szczelina, tzw. szparka. Pod szparką znajduje się komora powietrzna ( jama przedechowa ), która posiada połączenia z ze wszystkimi przestworami międzykomórkowymi.

    Ruchy szparek zapewnia odpowiednie zgrubienie komórki szparkowej. Ruch odbywa się na zasadzie zmian turgoru, czyli napęcznienia komórek. W czasie zwiększonego turgoru ściany uwypuklają się na zewnątrz i dochodzi do otwarcia się aparatu szparkowego. Zmniejszone ciśnienie osmotyczne w komórkach szparki sprawia, że szparka jest zamknięta ( brak szczeliny). Ogólnie rzecz biorąc, szparka rozchyla się w momencie, gdy powietrze jest wilgotne a zamyka się w powietrzu suchym.


    Tulipany sa to rosliny należace do gromady okrytonasiennych, rzędu liliowców, rodziny liliowatych i rodzaju tulipanów. Sa roslinami corocznymi, tzn. można kazdego roku sadzić je na nowo. Jest kwiatem cebulowym, co oznacza, że by go zasadzić należy mieć cebulkę, z której wyrosnie. Do gatunku zalicza się około 120 różnych tulipanów, a do odmian blisko 8 tysięcy. Różnia się między sobš kształtem, pochodzeniem,kolorem,terminem kwitnienia.

    Pierwotnym srodowiskiem, w którym występujš tulipany to południowa Europa, północ Afryki, Kazachstan, Iran, Turcja, wschodnie Chiny i Japonia, jednak znane sš juz na całym swiecie. Możemy je kupić o każdej porze roku. W zimie hodowane sš w szklarniach.
    1.Częsć nadziemna:
    łodyga
    kwiat
    liscie
    2.Częsć podziemna:
    cebula
    owoce

Rozwiązania

  • lolinkowa98

    Liść właściwy składa się zwykle z blaszki liściowej, ogonka liściowego i nasady liścia. Typowa blaszka liściowa pokryta jest skórką zaopatrzoną w warstwę kutykuli, a czasem także włoski. Pod skórką górnej części blaszki znajduje się miękisz palisadowy (mezofil), o dużej zawartości chlorofilu, pełniący głównie funkcje asymilacyjne, a w dolnej części blaszki miękisz gąbczasty, o dużych przestworach komórkowych ułatwiających parowanie oraz pobieranie i wydzielanie dwutlenku węgla i tlenu. W skórce, zwłaszcza dolnej części blaszki, znajdują się liczne szparki oddechowe.

    Liście pojedyncze mają pojedynczą blaszkę liściową, często o bardziej lub mniej wcinanych brzegach (karbowanych, ząbkowanych, piłkowanych lub klapowanych). Liście złożone składają się z pojedynczych listków osadzonych na wspólnej osi, mogą to być liście dłoniasto- lub pierzastozłożone.

    Ogonki liściowe mają różną długość u różnych gatunków, bywają też liście bezogonkowe. Nasada liścia jest zwykle szeroka i płaska, może być niepozorna lub może tworzyć pochwę liściową obejmującą łodygę (np. u baldaszkowatych i traw). U niektórych dwuliściennych nasada liścia wytwarza przylistki.

    Łodyga
    Sztywna, prosta, gładka lub owłosiona i tylko u nielicznych gatunków i odmian jest rozgałęziona i wtedy roślina tworzy kilka kwiatów np. u Tulipa biflora, Tulipa dasystemon, Tulipa praestans. Niektóre odmiany jednopędowe mają skłonność do tzw. staśmień, czyli do tworzenia pędów rozgałęzionych. Najczęściej są one skutkiem zbyt wysokich temperatur w ciągu lata. Łodyga miewa od 7 do 75 cm.
    Liście
    Bezogonkowe, szerokie – jajowate lub eliptyczne, albo równowąskie – lancetowate. U niektórych gatunków i odmian na blaszkach liściowych między nerwami występują ciemnopurpurowe smugi lub rysunek w postaci przerywanych, nieregularnych prostokątów. U większości gatunków jednak są szarozielone i pokryte woskowym nalotem. Liczba liści wynosi zazwyczaj 3 – 5, przy czym dolny jest zawsze największy. Niekiedy poniżej kwiatu wyrastają dodatkowe małe liście, co jest niepożądane, zwłaszcza u odmian ogrodowych, gdyż bezlistna część łodygi jest wtedy skrócona. Liście wyrastają przeważnie z cebuli, choć u pewnych gatunków i odmian wyrastają naprzemianlegle, a ich wielkość zmniejsza się wraz z wysokością pędu.
    Owoce
    Trójdzielne i trójkomorowe torebki, w których może znajdować się ponad 100 nasion. Jeżeli ich zbiór nastąpi w fazie odpowiedniej dojrzałości to łatwo kiełkują i dają początek nowym roślinom. Jednak tulipany rozmnaża się generatywnie wyłącznie w celach hodowlanych, ponieważ odmiany ogrodowe nie powtarzają cech rośliny matecznej. Dlatego w produkcji ogrodniczej tulipany rozmnaża się tylko wegetatywnie – przez cebulki przybyszowe.
    Część podziemna
    Jednoroczna cebula o jajowatym kształcie. Obwód cebul u niektórych gatunków może wynosić od 3 – 4 cm, a u odmian uprawnych może dochodzić nawet do 16 cm. Cebula jest zmodyfikowanym, skróconym pędem podziemnym, składającym się z piętki i kilku mięsistych, białych łusek, które są otoczone suchą łuską okrywającą. U niektórych gatunków łuska ta jest wewnątrz owłosiona, co ma chronić cebulę przed działaniem wysokich temperatur i utratą wody.
    Kwiat
    Okwiat nie zróżnicowany na kielich i koronę. Składa się on z trzech wewnętrznych i trzech zewnętrznych listków okwiatu. Długość listków waha się od 1,5 do nawet kilkunastu cm. Listki są zwykle od strony wewnętrznej błyszczące, a na zewnątrz matowe. Mogą one być jednobarwne lub z rysunkiem. Często u podstawy listki mają inaczej zabarwioną plamę, inaczej zabarwione mogą też być ich brzegi, a także zewnętrzna strona (szczególnie trzech zewnętrznych listków). U odmian ogrodowych o kwiatach pojedynczych pojawiają się czasem dodatkowe listki, zwykle częściowo zielone.
    Bardzo dekoracyjne są duże pręciki otaczające okazały słupek. Jest ich 6 i podobnie jak listki są one ułożone w dwóch okółkach. Na wydłużonej i trójdzielnej zalążni słupka znajduje się trójdzielne, zaokrąglone znamię, nie występuje natomiast szyjka słupka lub jest ona bardzo krótka.
    Skala barw kwiatów jest bardzo bogata, są kwiaty białe, żółte, różowe, czerwone i fioletowe w najrozmaitszych odcieniach tych barw, nie ma tylko tulipanów o czysto niebieskim i czarnym okwiecie. Niektóre odmiany są wielobarwne. Niektóre kwiaty lub ich części są u niektórych odmian tulipana prawie czarne. Wynika to z tego, że w czarnych miejscach następuje mieszanie się dwóch barwników, jeden z nich absorbuje część docierających promieni świetlnych, a drugi wychwytuje pozostałe promienie, obydwa barwniki nawzajem się uzupełniają.
    Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, a ich kształt może się zmieniać – od kubkowatych, miseczkowatych i kielichowatych do złożonych form o skręconych lub zaokrąglonych listkach okwiatu

  • ola9767

    Budowa i rola liścia

    1.Rodzaje liści:
    - liścienie
    - właściwe
    - łuskowate dolne (np. cebula)
    - przykwiatowe (np. fiołek alpejski)
    2. Rodzaje ulistnienia:
    - skrętoległe (np. wierzba)
    - naprzeciwległe (np. pokrzywa)
    - okółkowe (np. skrzyp)
    3.Budowa wewnętrzna liścia
    - skórka górna (brak aparatów szparkowych), pokryta kutykulą, nie przepuszczalna ani dla gazów ani dla cieczy.
    - miękisz palisadowy, komórki cylindryczne, dużo ciałek zieleni, miejsce fotosyntezy
    - miękisz gąbczasty, komórki owalne, mało chloroplastów, miejsce oddychania
    - wiązki łykowo- drewniane, przewodzą wodę z solami mineralnymi, produkty fotosyntezy
    - skórka dolna ? miejsce wyparowywania wody z liści
    4. Rola liścia
    - przeprowadzanie fotosyntezy (m. palisadowy)
    - oddychanie ? respiracja -to wymiana tlenu i dwutlenku węgla między liściem, a atmosferą (m. gąbczasty)
    - wyparowywanie wody = transpiracja (skórka dolna liścia)
    Transpiracja ? powoduje wciąganie wody z niższych części rośliny przy udziale siły ssącej
    Wymień czynniki ograniczające trawienie:
    - zmienność gleby
    - kutykula
    - mała ilość aparatów szparkowych
    - zanieczyszczenie powietrza
    - kolce, igły, ciernie
    Osmoza - dyfuzja cząsteczek rozpuszczalnika, np. wody przez membranę półprzepuszczalną, np. błonę komórkową oddzielającą dwa roztwory różniące się potencjałami chemicznymi. Różnica potencjałów chemicznych wynika z różnicy składu (stężenia) roztworów.
    Dyfuzja - proces rozprzestrzeniania się cząsteczek lub energii w danym ośrodku (np. w gazie, cieczy lub ciele stałym), będący konsekwencją chaotycznych zderzeń cząsteczek dyfundującej substancji między sobą i/lub z cząsteczkami otaczającego ją ośrodka. Ze względu na skalę zjawiska, rozpatruje się dwa podstawowe rodzaje dyfuzji:
    dyfuzja śledzona
    dyfuzja chemiczna
    Transport aktywny - rodzaj przenikania związków chemicznych przez błony komórkowe, który zachodzi z udziałem pewnych mechanizmów transportujących lub substancji przenośnikowych, ze środowiska o mniejszym stężeniu do środowiska o stężeniu większym, czyli wbrew gradientowi stężeń. Taki transport wymaga dostarczenia energii. Jej źródłem jest hydroliza cząsteczki ATP.

    W budowie tulipana możemy wyróżnić poszczególne elementy w 2 częsciach:

    * 1.Częsć nadziemna: łodyga
    * kwiat
    * liscie
    * owoce

    * 2.Częsć podziemna: cebula



    ^^ Pomogłam? ( mam nadzieję ;) )

  • userphoto

    Łodyga
    Sztywna, prosta, gładka lub owłosiona i tylko u nielicznych gatunków i odmian jest rozgałęziona i wtedy roślina tworzy kilka kwiatów np. u Tulipa biflora, Tulipa dasystemon, Tulipa praestans. Niektóre odmiany jednopędowe mają skłonność do tzw. staśmień, czyli do tworzenia pędów rozgałęzionych. Najczęściej są one skutkiem zbyt wysokich temperatur w ciągu lata. Łodyga miewa od 7 do 75 cm.
    Liście
    Bezogonkowe, szerokie – jajowate lub eliptyczne, albo równowąskie – lancetowate. U niektórych gatunków i odmian na blaszkach liściowych między nerwami występują ciemnopurpurowe smugi lub rysunek w postaci przerywanych, nieregularnych prostokątów. U większości gatunków jednak są szarozielone i pokryte woskowym nalotem. Liczba liści wynosi zazwyczaj 3 – 5, przy czym dolny jest zawsze największy. Niekiedy poniżej kwiatu wyrastają dodatkowe małe liście, co jest niepożądane, zwłaszcza u odmian ogrodowych, gdyż bezlistna część łodygi jest wtedy skrócona. Liście wyrastają przeważnie z cebuli, choć u pewnych gatunków i odmian wyrastają naprzemianlegle, a ich wielkość zmniejsza się wraz z wysokością pędu.
    Owoce
    Trójdzielne i trójkomorowe torebki, w których może znajdować się ponad 100 nasion. Jeżeli ich zbiór nastąpi w fazie odpowiedniej dojrzałości to łatwo kiełkują i dają początek nowym roślinom. Jednak tulipany rozmnaża się generatywnie wyłącznie w celach hodowlanych, ponieważ odmiany ogrodowe nie powtarzają cech rośliny matecznej. Dlatego w produkcji ogrodniczej tulipany rozmnaża się tylko wegetatywnie – przez cebulki przybyszowe.
    Część podziemna
    Jednoroczna cebula o jajowatym kształcie. Obwód cebul u niektórych gatunków może wynosić od 3 – 4 cm, a u odmian uprawnych może dochodzić nawet do 16 cm. Cebula jest zmodyfikowanym, skróconym pędem podziemnym, składającym się z piętki i kilku mięsistych, białych łusek, które są otoczone suchą łuską okrywającą. U niektórych gatunków łuska ta jest wewnątrz owłosiona, co ma chronić cebulę przed działaniem wysokich temperatur i utratą wody.
    Kwiat
    Okwiat nie zróżnicowany na kielich i koronę. Składa się on z trzech wewnętrznych i trzech zewnętrznych listków okwiatu. Długość listków waha się od 1,5 do nawet kilkunastu cm. Listki są zwykle od strony wewnętrznej błyszczące, a na zewnątrz matowe. Mogą one być jednobarwne lub z rysunkiem. Często u podstawy listki mają inaczej zabarwioną plamę, inaczej zabarwione mogą też być ich brzegi, a także zewnętrzna strona (szczególnie trzech zewnętrznych listków). U odmian ogrodowych o kwiatach pojedynczych pojawiają się czasem dodatkowe listki, zwykle częściowo zielone.
    Bardzo dekoracyjne są duże pręciki otaczające okazały słupek. Jest ich 6 i podobnie jak listki są one ułożone w dwóch okółkach. Na wydłużonej i trójdzielnej zalążni słupka znajduje się trójdzielne, zaokrąglone znamię, nie występuje natomiast szyjka słupka lub jest ona bardzo krótka.
    Skala barw kwiatów jest bardzo bogata, są kwiaty białe, żółte, różowe, czerwone i fioletowe w najrozmaitszych odcieniach tych barw, nie ma tylko tulipanów o czysto niebieskim i czarnym okwiecie. Niektóre odmiany są wielobarwne. Niektóre kwiaty lub ich części są u niektórych odmian tulipana prawie czarne. Wynika to z tego, że w czarnych miejscach następuje mieszanie się dwóch barwników, jeden z nich absorbuje część docierających promieni świetlnych, a drugi wychwytuje pozostałe promienie, obydwa barwniki nawzajem się uzupełniają.
    Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, a ich kształt może się zmieniać – od kubkowatych, miseczkowatych i kielichowatych do złożonych form o skręconych lub zaokrąglonych listkach okwiatu

    . Rola liścia
    - przeprowadzanie fotosyntezy (m. palisadowy)
    - oddychanie ? respiracja -to wymiana tlenu i dwutlenku węgla między liściem, a atmosferą (m. gąbczasty)
    - wyparowywanie wody = transpiracja (skórka dolna liścia)
    Transpiracja ? powoduje wciąganie wody z niższych części rośliny przy udziale siły ssącej
    Wymień czynniki ograniczające trawienie:
    - zmienność gleby
    - kutykula
    - mała ilość aparatów szparkowych
    - zanieczyszczenie powietrza
    - kolce, igły, ciernie
    Osmoza - dyfuzja cząsteczek rozpuszczalnika, np. wody przez membranę półprzepuszczalną, np. błonę komórkową oddzielającą dwa roztwory różniące się potencjałami chemicznymi. Różnica potencjałów chemicznych wynika z różnicy składu (stężenia) roztworów.
    Dyfuzja - proces rozprzestrzeniania się cząsteczek lub energii w danym ośrodku (np. w gazie, cieczy lub ciele stałym), będący konsekwencją chaotycznych zderzeń cząsteczek dyfundującej substancji między sobą i/lub z cząsteczkami otaczającego ją ośrodka. Ze względu na skalę zjawiska, rozpatruje się dwa podstawowe rodzaje dyfuzji:
    dyfuzja śledzona
    dyfuzja chemiczna
    Transport aktywny - rodzaj przenikania związków chemicznych przez błony komórkowe, który zachodzi z udziałem pewnych mechanizmów transportujących lub substancji przenośnikowych, ze środowiska o mniejszym stężeniu do środowiska o stężeniu większym, czyli wbrew gradientowi stężeń. Taki transport wymaga dostarczenia energii. Jej źródłem jest hydroliza cząsteczki ATP.

  • userphoto

    Budowa wewnętrzna liścia
    - skórka górna (brak aparatów szparkowych), pokryta kutykulą, nie przepuszczalna ani dla gazów ani dla cieczy.
    - miękisz palisadowy, komórki cylindryczne, dużo ciałek zieleni, miejsce fotosyntezy
    - miękisz gąbczasty, komórki owalne, mało chloroplastów, miejsce oddychania
    - wiązki łykowo- drewniane, przewodzą wodę z solami mineralnymi, produkty fotosyntezy
    - skórka dolna ? miejsce wyparowywania wody z liści

Podobne zadania

help3 Pomużcie . Prostee. Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: help3 25.4.2010 (16:31)

0 odpowiada - 0 ogląda - 5 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji