Treść zadania

malinowa

Wyjaśnij znaczenie podanych terminów z jakimi utworami łączysz: byronizm, werteryzm, orientalizm

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0


    1. Byronizm.

    Jest to postawa charakterystyczna dla bohaterów stworzonych przez lorda George'a Gordona Byrona. Wyraża się ona przede wszystkim: indywidualizmem, dumą, buntem wobec świata, łamaniem społecznych norm i zakazów, odwróceniem się od zwykłego, szarego życia, umiłowaniem wolności. Bohaterowie Byrona są tajemniczy, nieprzeciętni, kierują się wielkimi, czasem mrocznymi namiętnościami. Posiadają oni swą własną moralność i kanon wartości, niekoniecznie zgodny z ogólnie przyjętym, a czasem - wręcz przeciwstawny.
    Sam lord Byron postępował w podobny sposób, jak stworzeni przez niego bohaterowie: łamał obyczaje i etykietę sfer arystokratycznych, z których się wywodził, wyznawał szokujące i niepopularne w jego środowisku idee - przede wszystkim demokrację i wolność, zarówno narodową jak i jednostki. Niejednokrotnie walczył w imię tych wartości, biorąc na przykład udział w powstaniu greckim.

    Najbardziej charakterystycznym bohaterem literackim Byrona był Giaur. Jest to postać niezwykle tajemnicza, w utworze nie pojawia się nawet jego imię (tylko określenie "giaur", oznaczające dla muzułmanów niewiernego). Bohater ten to indywidualista, buntownik, nonkonformista, człowiek ponury i samotny. W młodości przeżył on nieszczęśliwą, tragiczną miłość: zakochał się w pięknej niewolnicy, Leili, która została za to okrutnie zabita przez swego pana, Hassana. Pogrążony w rozpaczy Giaur dokonał straszliwej zemsty na Hassanie, próbując w ten sposób choć trochę ukoić rozpacz i gniew, jakie nim targały. Gdy to nie pomogło, szukał zapomnienia w walkach narodowowyzwoleńczych w Grecji. Do końca życia nie zaznał jednak ukojenia i spokoju, żyjąc w odosobnieniu i gorzkiej samotności jako mnich ukryty w klasztorze. Dopiero przed śmiercią zdecydował się na spowiedź i wyjawienie prawdy, nie odczuwał jednak żadnego żalu za swoje grzechy.

    2. Werteryzm.

    Jest to postawa bohatera literackiego wzorowanego na postaci stworzonej przez Johanna Wolfganga Goethego w powieści epistolarnej "Cierpienia młodego Wertera". Charakteryzuje się ona przede wszystkim wrażliwością, uczuciowością, idealizmem, skłonnością do egzaltacji, melancholicznym usposobieniem. Bohater tego typu przejawia także tendencję do upoetycznienia rzeczywistości i przeżywania choroby wieku ("Weltschmerz"). Jest uwikłany w toczące epokę konflikty społeczne, poszukuje wyzwolenia od mieszczańskiej moralności, przesądów stanowych, sztywnego i pełnego obłudy kodeksu moralnego.

    Werter to postać nieszczęśliwie zakochana. Jego wybranką jest Lotta, która zostaje jednak żoną innego. Mimo to młodzieniec często widuje się z młodym małżeństwem - nie potrafi odmówić sobie widoku ukochanej, z drugiej jednak strony nie chce stawać na przeszkodzie jej szczęściu. Werter nie potrafi poradzić sobie ze swoim uczuciem, które jest zarazem bardzo piękne i wyniszczające. Zamiast aktywnie stawić czoła więżącej go rzeczywistości, bohater poprzestaje na obserwacji i krytyce. Nie jest w stanie niczego zmienić, może jedynie melancholicznie cierpieć, w otoczeniu romantycznych rekwizytów (na przykład czytając poezje Osjana). W żaden sposób nie stara się zdobyć ukochanej. Jego samobójstwo to wyraz protestu przeciwko zakłamanej rzeczywistości i walki o prawo człowieka do miłości, lecz także jego słabości i niemożności poradzenia sobie z samym sobą. Stał się on wzorem do naśladowania dla wielu młodych ludzi żyjących w czasie romantyzmu, a cała książka bardzo mocno wpłynęła na ówczesną romantyczną obyczajowość.

Rozwiązania

  • userphoto

    Byronizm - termin pochodzi od nazwiska słynnego, oryginalnego twórcy angielskiego romantyzmu lorda Georga Gordon Byrona. Otoczony aurą skandalu, legendą niezwykłości i tajemniczości Byron stworzył w literaturze podobny typ bohatera: wyobcowanego, odepchniętego przez świat. Stąd byronizm - to postawa człowieka, który dumnie odwraca się od świata, pospolitości, ludzi przeciętnych, od banalnego, codziennego życia, który poszukuje innego, obcego świata, zgodnego z jego osobowością.

    Przykładem postaci, która może uchodzić za wzór postawy byronicznej, jest tytułowy bohater powieści Georga Byrona pt. „Giaur” (niewierny).

    Werteryzm – wzorzec postawy bohatera literackiego, a zarazem wzór zachowań ukształtowany w literaturze i obyczajowości w początkach XIX wieku za sprawą powieści J.W. Goethego Cierpienia młodego Wertera. Przejawiał się w szczególnej wrażliwości emocjonalnej, odrzuceniu konwencji obyczajowych, przeżywaniu niespełnionej miłości pesymistycznym poczuciu bezcelowości istnienia, prowadzącym często do samobójstwa. Na wzór Wertera poeci romantyczni kształtowali własne biografie i swych bohaterów. (Gustaw z III cz. Dziadów).

    Orientalizm (z łac. orientalis – "wschodni") – szczególnie utrwalona w kulturze Zachodu forma egzotyzmu polegająca na uzewnętrznieniu i akcentowaniu w tworach kultury fascynacji kulturami Wschodu, zwłaszcza hinduską, japońską, arabską, perską, chińską.(Listy perskie) Monteskiusza

Podobne zadania

justyna11920 Co znaczą terminy: bohater romantyczny, werteryzm, gotycyzm? Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: justyna11920 22.4.2012 (11:48)
beata1998 informacje dotyczace bohatera literackiego o postawie zwanej byronizm i Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: beata1998 23.9.2012 (16:11)

Podobne materiały

Przydatność 80% Werteryzm.

Pojęcie to powstało od imienia głównego bohatera powieści Goethego. Oznacza wybujałą uczuciowość, widzenie świata przez pryzmat marzeń i poezji. Charakteryzuje wewnętne rozdarcie, konflikt ze światem, tragiczne przeżycia, niezgodę na konwencje obyczajowe i normy moralne. "Giaur" J.G.Byrona. Losy bohaterów, pierwiastki romantyczne, powieść poetycka (cechy)....

Przydatność 50% Byronizm, wallenrodyzm, prometeizm, werteryzm wyjaśnij pojęcia odwołując się do przykładów literackich.

Byronizm - nazwa postawy pochodząca od nazwiska Georga Byrona i związana z jego życiorysem (który przypomina nieco romantyczny) oraz bohaterami jego powieści poetyckich, m.in. "Giaura"; jest to postawa typowo romantyczna, wiążąca się z buntem wobec otaczającej rzeczywistości, indywidualnością jednostki, tajemniczością, dumą; przedstawiciel takiej postawy jest często...

Przydatność 65% Orientalizm w twórczości Mickiewicza.

Orientalizm to inaczej zainteresowanie światem Bliskiego i Środkowego Wschodu. Twórcy romantyczni zachwycali się kulturą i tradycją arabską, perską, japońską i chińską. Świat ten urzekał twórców romantycznych tajemniczością i barwnością, pozwalał uciec od smutnej rzeczywistości. Orientalizm przejawiał się w opisach egzotycznych krajobrazów, w akcji umieszczonej np. w...

Przydatność 75% Orientalizm cyklu i mistrzostwo arstyczne

Natura i orientalizm „Sonetów krymskich” Adama Mickiewicza. „Sonety krymskie” powstały w następstwie wycieczki, jaką odbył Mickiewicz z Odessy w okolice Jałty i inne części Krymu. Splatają się w nich obrazy nietypowej przyrody z opisem przeżyć wewnętrznych bohatera - Pielgrzyma. Wspaniałe, wysokie góry schodzące do samego morza, bezkresne stepy, orientalna...

Przydatność 50% Byronizm, wallenrodyzm, prometeizm - wyjaśnij pojęcia.

Byronizm George Gordon Byron wystąpił przeciw zwyczajom, normom moralnym i obyczajom arystokratycznej sfery. Mimo że jego postawa naraziła go na liczne przykrości, był wierny wyznawanym przez siebie wartościom - umiłowaniu wolności i demokracji. Podczas powstania greckiego zmarł na febrę. Byronizm to dumne odwrócenie się od zwyczajnego, banalnego, filisterskiego życia, podjęcie...

0 odpowiada - 0 ogląda - 2 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji