Treść zadania

Jabluszko_XD

Ferenc Liszt
Ciekawostki:
-
-
-

Utwory:
-

-

-

Zgłoś nadużycie

Komentarze do zadania

  • „Śmierć i dziewczyna"; Ballada „Król Elfów"; IV Symfonia c-moll (Tragiczna); VIII Symfonia h-moll (Niedokończona).

  • Był niski, o okrągłej twarzy, zadartym nosie, z kręconymi, ciemnymi włosami i nosił okulary. Jego wygląd, można powiedzieć, był odpychający. Przyjaciele nazywali go grzybkiem.

    Był cudownym dzieckiem i uczył się lekcji teorii oraz kompozycji u Antonia Salieriego.

    Był bardzo nieśmiały, nieufny i małomówny. Nigdy się nie ożenił. Kochał Teresę Grob.

    Nie był punktualny i dlatego nigdy nie miał stałej pracy. Zresztą uważał, że to państwo powinno go utrzymywać, a on urodził się po to aby komponować.

    Za życia nie był zbyt popularny. Każdego ranka komponował, a popołudniami odwiedzał wiedeńskie kawiarnie. Schubert i jego przyjaciele (malarze, muzycy, poeci) zbierali się dość często na wieczornych koncertach w gospodzie „Pod Węgierską Koroną", które były poświęcone muzyce kompozytora. Te wieczory nazwano schubertiadami.

    Żył tylko trzydzieści jeden lat i dał tylko jeden koncert publiczny, ale szybkością pisania dorównał Mozartowi.

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Rozwiązania

Podobne zadania

paula2222 utwory Johna Sebastiana Bacha Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 7 rozwiązań autor: paula2222 10.5.2010 (15:20)
kamilczyk8 podajcie ciekawe polskie utwory plisssssssssssss Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 4 rozwiązania autor: kamilczyk8 30.9.2011 (23:03)
Nieznany Podpisz nazwami solmizacyjnymi podane utwory : Menuet. J.S Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 17.11.2011 (16:50)
Nieznany Podpisz nazwami solmizacyjnymi podane utwory : Menuet. J.S Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 17.11.2011 (16:51)
Nieznany Podpisz nazwami solmizacyjnymi podane utwory : Menuet. J.S Przedmiot: Muzyka / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Konto usunięte 17.11.2011 (16:51)

Podobne materiały

Przydatność 60% Ferenc Liszt

Ferenc , ur. 22 X 1811, Doborjan (ob. Raiding, Austria), zm. 31 VII 1886, Bayreuth, węg. kompozytor, pianista i dyrygent; od 1823 studiował w Paryżu (przyjaźń z F. Chopinem i H. Berliozem); 1839-47 odbył wiele tournees koncertowych (1843 w Polsce); od 1848 przebywał w Weimarze; działał tam jako pedagog, kier. i dyrygent opery, wystawiając współcz. dzieła, m.in. opery R. Wagnera (z...

Przydatność 50% Utwory - Żeńcy ...

Oba utwory reprezentują niezmiernie popularny w renesansie gatunek dialogu, choć "Żeńcy" uznawane są przede wszystkim za sielankę. Dialogi te nie są dramatami, nie mają wyraźnej zdarzeniowej akcji i nie są pisane z myślą o widowisku scenicznym. Jednakże można w nich odnaleźć znamiona swoistej teatralizacji, wynikającej z natury prezentowanej dyskusji między Panem, Wójtem a...

Przydatność 70% Ferenc Molnár "Chłopcy z Placu Broni" streszczenie lektury.

Akcja książki toczy się w Budapeszcie w roku 1899, w środowisku samych chłopców. Jeden z najmniejszych uczniów w całej klasie, Nemeczek, przekazuje Boki, który jest jego kolegą z klasy, zwitek papieru, na którym zapisane są szczegółowe informacje dotyczące spotkania wszystkich na Placu Broni. Chłopcy według wyznaczonych instrukcji udają się na plac o godzinie 16. Po drodze...

Przydatność 70% Ferenc Molnár "Chłopcy z Placu Broni" - przebieg bitwy z Czerwonymi Koszulami.

1) Zbiórka na placu broni 2) Przyjęcie przez Bokę stanowiska generała 3) Przedstawienie przez Bokę stanu wojennego 4) Otrzymanie listu od Gereba 5) Przyjecie Gereba ponownie do "Chłopców z Placu Broni" 6) Przeniesienie bitwy na kolejny dzień 7) Ukrycie się wraz z Gerebem za sągami drzewa 8) Wejście posłów na plac 9) Wypowiedzene wojny 10) Częściowe zmienienie...

Przydatność 50% "Chłopcy z Placu Broni" Ferenc Molnár - opracowanie.

1.Czas narracji: 1907r. 2.Czas wydarzeń powieści: wiosna 1889r. 3.Miejsce wydarzeń: plac w Budapeszcie. 4.Bohaterowie [tabelka] 5.Temat utworu: walka chłopców z Placu Broni z chłopcami z Ogrodu Botanicznego o utrzymanie Placu jako symbolu wolności i niepodległości. (Znaczenie dosłowne oraz metaforyczne: Węgry były wtedy krajem zniewolonym, więc Plac był symbolem wolności...

0 odpowiada - 0 ogląda - 0 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji