Treść zadania

andrzejoholik

Mam takie zadanie z informatyki na jutro.
Jak za pomocą zer i jedynek zapisać liczbę oraz literę?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 3 0

    To nie jest wcale dziwne :)
    Komputer wszystko liczy (a właściwie pracuje) tylko i wyłącznie na zasadzie zer i jedynek. Każdą liczbę w systemie dziesiętnym można zapisać za pomoca zer i jedynek (kodem binarnym). Impulsy elektryczne (nie jestem pewien czy o to chodzi, na elektryce się nie znam xD) są tak jakby zerami i jedynkami. Jest impuls - tzn że jeden. Nie ma impulsu tzn że zero. W systemie dziesiętnym mamy dziesięć cyfr od zera do 9. Natomiast w systemie binarnym czyli dwójkowym są tak jakby tylko dwie cyfry : 0 i 1.
    Przykład :
    Kolejne liczby w systemie binarnym:
    0
    1
    10
    11
    100
    101
    110
    111
    1000
    1001
    1010
    1100
    1101
    1110
    1111
    itd...
    O liczbach i zamianie systemów to ja mogę siętu rozpisywać bardzo długo, natomiast jeśli chodzi o litery to nie wiem za dużo. Jedna litera jest to 8 bitów (chyba) czyli osiem zer i jedynek (w różnej kolejności, różne litery różne kombinacje zer i jedynek)
    Natomiast liczby w systemie dziesiętnym, aby zamienić je na system binarny musimy dzielić je pod kreskę w dosyć specyficzny sposób.
    robimy to tak:

    Mamy np. liczbę 59 (w naszym normalnym dziesiętnym systemie)
    I teraz żeby zamienić ją na system dwójkowy dzielimy ją na 2 (cały czas)
    A wygląda to mniej więcej tak:
    59 | 1
    29 | 1
    14| 0
    7 | 1
    3 | 1
    1 | 1
    0

    Dzielimy tą liczbę np. 59 tyle razy przez dwa, aż wyjdzie zero. Nie dzielimy tego normalnie, tylko z resztą. Jeśli dzieli się całkowicie, to po prawej stronie kreski (te małe kreski które ja napisałem) stawiamy 0
    jeśli dzieli się z resztą to piszemy 1.
    I tak nam wychodzi liczba w systemie dwójkowym. Liczba 59 w dwójkowym to:
    111011
    Tzn wszystkie te reszty i brak reszt po prawej stronie kreski przepisujemy od dołu. I wtedy wychodzi nam ta liczba w systemie dwójkowym.

    No to by było na tyle zamiany z dziesiętnego na dwójkowy. Z dwójkowego na dziesiętny jest troszkę trudniej dlatego nie będę o tym pisał.
    W każdym bądź razie musisz sobie poszukać jakiejś tabelki w internecie lub w podręczniku, jak wygląda która litera po zamianie na system dwójkowy. Ja niestety nie umiem tego robić, natomiasto opisałem najlepiej jak umiałem zamianę z systemu dziesiętnego na dwójkowy :) Właśnie w taki sposób komputer odczytuje różne znaki które wprowadzamy z klawiatury :)

    @ O proszę, znalazłem stronę na której można zamieniać sobie LITERY na system dwójkowy. Strona co prawda po angielsku ale mam nadzieję że się połapiesz.
    http://www.nickciske.com/tools/binary.php
    Nie obraziłbym się gdybyś dał naj :D

Rozwiązania

Podobne zadania

KarisiaHT Różne pytania z informatyki.;-) Przedmiot: Informatyka / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: KarisiaHT 29.3.2010 (22:42)
aga19970207 Referat z informatyki. Przedmiot: Informatyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: aga19970207 28.4.2010 (14:35)
SweetPati Potrzebuje na jutro Przedmiot: Informatyka / Gimnazjum 5 rozwiązań autor: SweetPati 10.5.2010 (15:29)
tobias95 Bardzo was prosze o dobrą i szybką pomoc Przedmiot: Informatyka / Gimnazjum 4 rozwiązania autor: tobias95 13.5.2010 (15:32)
kasiek1234 pilna pomoc Przedmiot: Informatyka / Gimnazjum 1 rozwiązanie autor: kasiek1234 20.5.2010 (12:54)

Podobne materiały

Przydatność 60% Historia Informatyki

Historia Informatyki sięga czasów znacznie bardziej odległych niż mogłoby się wydawać. Ludzie jeszcze nie znali komputerów, ale już wprowadzali metody liczenia i przetwarzania danych, które do dziś pozostały bez zmian lub zmieniły się w niewielkim stopniu. Poniżej wybór najciekawszych wydarzeń związanych z komputerami i informatyką. Z oczywistych przyczyn jest to wielki...

Przydatność 50% Historia informatyki

Historia informatyki w skrócie Historia Informatyki sięga czasów znacznie bardziej odległych niż mogłoby się wydawać. Ludzie jeszcze nie znali komputerów, ale już wprowadzali metody liczenia i przetwarzania danych, które do dziś pozostały bez zmian lub zmieniły się w niewielkim stopniu. Poniżej wybór najciekawszych wydarzeń związanych z komputerami i informatyką. Z...

Przydatność 60% Historia informatyki

HISTORIA INFORMATYKI Historia informatyki, w dzisiejszym znaczeniu tego słowa, rozpoczyna się w latach 40. XX wieku, kiedy pojawiają się pierwsze kalkulatory służące m.in. do mechanizacji procesu dekryptażu szyfrogramów niemieckiej maszyny szyfrowej Enigma. Są jednakże autorzy, sięgający w przeszłość aż do początków cywilizacji i...

Przydatność 70% Elementy Informatyki ekonomicznej

ELEMENTY INFORMATYKI EKONOMICZNEJ Informatyka ekonomiczna – dziedzina informatyki związana z działalnością ekonomiczną danej instytucji, danego człowieka. Cele informatyki ekonomicznej: - Ogólne – interpretacja i analiza wewnętrznych i zewnętrznych potrzeb informacyjnych i komunikacyjnych podmiotu gospodarczego - Praktyczne – znalezienie sposobów zaspokojenia potrzeb...

Przydatność 65% Rola informatyki w logistyce

rola informatyki w logistyce

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji