Treść zadania

Agata_945

Zadanie z WOKU !!!!!

Czego znakiem,a czego symbolem jest krzyż w kulturze współczesnej ? Podaj przykłady krzyża-znaku i krzyża-symbolu.Wymień różne znane ci materialne postacie krzyża jako symbolu kulturowego.Czy krzyż jako symbol kulturowy należy do kultury duchowej, czy do kultury materialnej?

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Ślady krzyża odnajdujemy już w starożytnym Babilonie i Asyrii w XVIII i XVII w p.n.e. Był znakiem i symbolem Boga – Słońca. Był również obecny w Egipcie ( anch ). Symbolizował miedzy innymi greckiego Dionizosa, babilońskiego Bela, tyryjskiego Dumuzi, chaldejskiego Tammuza, nordyckiego Odyna ( Wodana ), rzymskiego boga przyrody Bachusa, perskiego Mitry. W Indiach i Persji symbolizował ogień. Korzystali z tego symbolu również buddyści, cywilizacje Azteków i Majów, Łużyczanie, Pomorzanie, Celtowie, Słowianie i ludy germańskie.

    Symbolizował równowagę wszechświata ( dwie krzyżujące się pod kątem prostym linie ) w większości kultur związany był z siłami przyrody głównie ze słońcem, ogniem i życiem. Miał zapewniać szczęście, dobrobyt i przychylność bogów.

    W Cesarstwie Rzymskim Juliusz Cezar, podobnie jak w 20 roku p.n.e. Oktawian August umieścił krzyż na monecie ze swoją podobizną. W czasach pierwszych chrześcijan nie było konkretnego, jednoznacznego symbolu, który reprezentowałby chrześcijaństwo. Dopiero cesarz Konstantyn Wielki ( 272-337 ) uczynił znak krzyża, jako symbol państwowej wiary czyli chrześcijaństwa. Konstantyn był wyznawcą i czcicielem boga - słońca. Krzyż od wielu lat był jego symbolem. Uczynił krzyż swoim godłem ( krzyż typu chiro, chryzmon, w kształcie greckiej litery X( chi ) z nałożona literą P ( ro ) ). Umieszczał go na swoich monetach i sztandarach wojskowych. Konstantyn doskonale rozumiał potrzebę stworzenia ideologii lub religii scalającej rozpadające się imperium. Uznał, że najlepszym narzędziem w jego polityce wewnętrznej będzie chrześcijaństwo. Według legendy w roku 312 przed bitwą na moście mulwijskim z wojskami Maksencjusza, ukazał mu się we śnie krzyż ( chryzmon ), na którym było napisane In hoc signo vince ( tym znakiem zwyciężysz ). Legenda ta , została zmyślona na potrzeby propagandowe przez wczesnochrześcijańskich intelektualistów Euzebiusza i Laktancjusza, którzy przebywali na dworze Konstantyna. Miała ona również inne, metafizyczne zadanie, mianowicie miała przygotować elity władzy oraz społeczeństwo na przemyślaną decyzję imperatora. W 313 roku wydał edykt zwany mediolańskim, w którym zalegalizował chrześcijaństwo jako religię państwową.

    Sam pozostawał nadal wyznawcą boga- słońce. Zwołał w 325 roku w Nicei sobór, który zatwierdził chrześcijaństwo jako religię państwową, a krzyż, symbol Konstantyna, został symbolem tej religii. Zaczęło się masowe nawracanie Rzymian. W roku 322 n.e. egipski mnich Pachomiusz wprowadził krzyż grecki jako symbol swoich chrześcijańskich wiernych. Sobór Trullański w 692 roku postanowił, że oficjalnym symbolem chrześcijaństwa będzie krzyż z popiersiem młodego mężczyzny. Z czasem na krzyżu umieszczono podobiznę zawieszonego ciała Chrystusa. W 330 roku n.e. Konstantyn przeniósł stolice imperium do miasta nazwanego na swoją cześć Konstantynopolem. Powstały w Konstantynopolu Senat, w większości chrześcijański, zaczął walkę z pogańskimi zwyczajami. Rozpoczęła się walka polityczna wykorzystująca religię ( przypomnijmy państwową ) jako swoje narzędzie. Senat rzymski, głównie pogański, kultywował swoje zwyczaje zwalczane przez władze Konstantynopola. W sali obrad senatu rzymskiego znajdowała się figurka bogini Wiktorii, a pod nim stał ołtarz, na którym żarzyły się węgielki. Po wejściu senatorowie posypywali węgielki szczyptą kadzidła, aby obrady przebiegały pomyślnie.

    Chrześcijański biskup Mediolanu Ambroży mając poparcie cesarza, nakazał wyrzucić posążek i zakazał stosowania tych praktyk. Decyzja ta wywołała oburzenie senatorów rzymskich jako zamach na świętą tradycję.

    Krzyż po soborze Nicejskim ewoluował. Początkowo nie był symbolem śmierci Chrystusa, a jedynie symbolem zwycięstwa, zmartwychwstania. W pierwszych wiekach chrześcijańskich Chrystus musiał zwyciężać. Dla ludzi tamtych czasów kult męki Chrystusa, jego poniżenia był nie do pomyślenia. Nigdy wtedy nie był przedstawiany w koronie cierniowej. Był przedstawiany jako bóg słońce, mając na głowie promienistą koronę lub wieniec triumfalny. Pierwsze wizerunki ukrzyżowanego Jezusa pochodzą z V i VI wieku. Do dnia dzisiejszego nie wiemy jednak, jak wyglądał krzyż stosowany do wykonania tego brutalnego wyroku. Mógł mieć kształt krzyża czteroramiennego, lub w kształcie litery T lub miał kształt belki, na miejscu kaźni podciąganej do wbitej w ziemię pionowej belki. Prawdopodobnie były różne zwyczaje i dlatego również mamy różne formy krzyża, jako symbolu religijnego.

    Innym symbolem chrześcijaństwa jest symbol ryby. W Cesarstwie Rzymskim znak ryby był symbolem potrawy. Prawdą jest, że ryba była potrawą jedzoną na przyjęciach żałobnych. Była potrawą biedaków oraz traktowana jako potrawa postna. Wraz z upływem czasu oraz ekspansją kultury grackiej w imperium ( modą na grecką kulturę ) symbol ryby kojarzył się z chrześcijaństwem. Greckie słowo Ichthys ( ryba ) jest akrostychem wyrażenia „ Iesous Christom Theou Huios Soter” ( Jezus Chrystus syn Boga, zbawca ). Jednak ryba nigdy nie funkcjonowała jako samodzielny symbol wyznawców Chrystusa, tak jak krzyż.

    W kościołach chrześcijańskich krzyż otaczany jest szczególna czcią, gdyż symbolizuje mękę Chrystusa. Kościoły protestanckie uznają krzyż za swój symbol, ale odrzucają jego kult, jako narzędzie zbrodni na którym stracono Jezusa. Krzyże protestanckie z wyjątkiem Luterańskich są puste ( bez wizerunku cierpiącego Chrystusa ), co ma symbolizować zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad śmiercią , zakończenie dzieła zbawienia. Świadkowie Jehowy całkowicie odrzucają symbol krzyża, jako symbol niechrześcijański, twierdząc, że Jezus umarł na palu.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 80% Do czego prowadzi nietolerancja.

Nietolerancja w miom odczuciu prowadzi do braku wyrozumiałości dla poglądów i zachowań innych ludzi.Często jest tak , że nie lubimy kiedy drugi człowiek myśli inaczej niż my. Krytykujemy go i źle oceniamy. Takie zachownie osoby nietolerancyjnej nie jest dobre. Każdy z nas powinien dażyć innych szacunkiem, nawet wtedy gdy go nie rozumie. Nietolerancja może...

Przydatność 80% Czego człowiek zazdrości ptakom?

Czego człowiek zazdrości ptakom? Często mówi się, że zazdrościmy im skrzydeł. Ale czy to prawda? Przecież znalazł się człowiek. który skonstrułował skrzydła, załozył je na swe ramiona i pofrunął... Więc czego człowiek zazdrości ptakom? Moim zdaniem wolności, poczucia, że są panami wszystkiego i wszystkich. Tego, że czują tą lekkość, swobodę ,...

Przydatność 100% Czego spodziewaleś sie w XXw. ?

Our generation is the witness of transition into the new XX first century. Everyone expects unspecified changes. I would like to write about my expectations connected with the year 2000. I hope that there would be a lot of changes in people’s lifestyles, for better of course. I hope the fate of poor people undergoes a change. I think that everyone should have their own house and good...

Przydatność 90% Do czego służy klimatyzator samochodowy?

Klimatyzator samochodowy służy do zapewnienia odpowiedniej temperatury i wilgotności wewnątrz kabiny auta, w ścisłej współpracy z systemem jej ogrzewania i wentylacji. W jaki sposób klimatyzator reguluje wilgotność powietrza wewnątrz pojazdu? Wilgotne powietrze wtłaczane dmuchawą do wnętrza pojazdu przepływa najpierw przez wymiennik zimna, czyli parownik, i schładzając się...

Przydatność 75% Czego boi sie współczesny człowiek.

Od początku ludzkości ludzie obawiali się różnych rzeczy i zjawisk. Pierwszy człowiek bał się burzy, która wywoływała ogień a ogień siał zniszczenia. Egipcjanie obawiali się bogów, chrześcijanie w średniowieczu kupowali odpusty, aby wykupić swoje grzechu i żyć wiecznie. Potem ludzie obawiali się chorób, które dziesiątkowały świat, np. dżuma, trąd, gruźlica. Z...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji