Treść zadania

weronka169

glony-krótki opis wszystkich rodzajów
PILNE!!!!

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • avatar

    0 0

    Glony to organizmy samożywne o różnych rozmiarach i kształtach. Zyją w wodzie i mijescach wilgotnych. Wyróżniamy glony jednokomórkowe ( pierwotek, chlorella, okrzemki), kolonijne ( skrętnica ) i wielokomórkowe ( dzielą się na brunatnice [ morszczyn], zielenice [ sałata morska], krasnorosty [ żebrowiec] )
    Glony to tzw. plechowce. Niewykazują zróżnicowania na organy czyli korzeń, łodyge i liście.
    Nazwy glonów wielokomórkowych związane jest z barwnikiem jaki posiadają. Od niego zależy głębokość na jakiej mogą występować.
    Zielenice- mają zielony barwnik,żyją najpłyciej
    Brunatnice- mają brunatny barwnik mogą życ głębiej niż zielenice
    Krasnorosty- mają czerwony barwnik mogą życ najgłębiej

Rozwiązania

  • weronika2789

    Glony brązowe
    Występują w formie delikatnych, brązowych, krzaczkowatych nalotów. W akwariach słodkowodnych są to najczęściej okrzemki. Ich pojawienie się jest wynikiem niedoboru oświetlenia, lub nadmiaru krzemu. Wzmocnienie poziomu oświtlenia powoduje zazwyczaj ich zniknięcie. Z szyb dają się łatwo usunąć przez starcie lub wciągnięcie urządzeniem czyszczącym podłoże.

    Zielona woda
    Zielone, jednokomórkowe glony, potrafią się czasami namnażać tak gwaltownie, że woda staje się zielona. Jest to zjawisko znane pod powszechnie przyjętą nazwą "zakwitu glonów", powodowane zazwyczaj przez nadmiar światła, takiego jak np. bezpośrednio skierowane na zbiornik światło słoneczne.

    Zakwit glonów, może zostać usunięty poprzez filtrowanie wody z użyciem drobnooczkowych wkładów. Sterylizatory UV zapobiegają kwitnięciu. Zielona woda jest bardzo pożyteczna przy hodowaniu dafnii lub krewetek.

    Cienka powłoka (zielony nalot)
    Porasta szyby akwarium, powodując delikatne zamglenie. Łatwy do usunięcia poprzez wytarcie szkła. Występuje zwykle w akwariach o podwyższonym, niezbędnym dla rosnących roślin, poziomie oświetlenia.

    Glony występujące punktowo (plamki)
    Rosną w postaci cienkich, twardych, okrągłych, jasnozielonych punktów - zazwyczaj na szkle zbiornika, ale także na roślinach i występują w akwarich mocno oświetlonych. Ich występowanie jest w takich warunkach zupełnie naturalne. Trzeba je usuwać mechanicznie. W akwarich z tworzywa sztucznego, najlepiej użyć w tym celu miękkiej ściereczki, lub na przykład płatków kosmetycznych i wytężonej pracy. W akwariach ze szkła, bardziej efektywne jest zdrapywanie ich przy pomocy ostrzy do golenia (np. żyletki przyp. tłumacza)

    Glony kłaczkowate
    Rosną często na liściach roślin jako odseparowane, krótkie (2-3 mm) pasma. Postrzegane jako zwyczajne (normalne). Mogą być mniej "złośliwą" formą glonów "bordatych". Łatwo kontrolowane przez zjadające glony ryby, takie jak: Molinezje, Otocinclus, Pectoltia i Crossocheilus siamensis.

    Glony "brodate"
    Rosna na liściach roślin i są jaskrawo zielone. Pojedyncze pasma maja bardzo ciekawą budowę, ale rosną w postaci gęstych skupisk i wyglądają jak zielona broda. Dorastaja do wysokości 4 cm. Nie można ich usunąć mechanicznie. Ich pojawienie się nie oznacza złej jakości wody, ale rosną bardzo szybko i są w stanie porosnąc w krótkim czasie cały zbiornik, co czyni je "złymi" glonami. Można je usunąc przy pomocy Simazine (w Polsce przy pomocy środków Sery, Tetry lub innych - przyp. tłumacza)

    Glony o charakterze włosów
    Rosną w postaci jaskrawo zielonych kępek na podłożu, wokół roślin takich jak Echinodorus i wokół różnych przedmiotów. Mają silniejszą budowę niż "glony brodate". Glony bordate często falują w wodzie podczas gdy glony o charakterze włosów przybierają formę zwartych krzaczków. Pojedyncze pasmo może osiągnąć 5 cm a nawet więcej. Łatwe do usunięcia poprzez zeszczotkowanie szczoteczką do zębów. Pozostawione bez kontroli mogą stać sie przyczyną kłopotów. Stanowią popularne uzupełnienie diety dla ryb, wśród europejskich akwarystów.

    Glony nitkowate
    Rosną w postaci długich, cienkich nitek do długości 30 cm lub więcej. Mają mdły zielony kolor (trudny do określenia ze względu na ich grubość). Ich pojawienie się wskazuje zazwyczaj na nadmiar (ponad 0.15 ppm). Łatwe do usunięcia przy pomocy szczoteczki do zębów - podobnie jak glony włosowate.

    Glony w kształcie jelenich rogów (rogate)
    Wyglądają jak pojedyncze pasma glonów o charakterze włosów, ale mają tendencje do rośnięcia w pojedynczych pękach pasm wyglądających jak poroże jelenia. Są szarozielone. Zadają się rosnąć głównie na wyposażeniu akarium, w pobliżu powierzchni. Trudne do mechanicznego usunięcia. Namoczenie zajętych przedmiotów w 25% roztworze bielinki a następnie zmycie wodą, usuwa je skutecznie.

    Glony pędzlowate
    Rosną pod postacią pierzastych, czarnych kępek dłlugości 2-3 mm i wykazują tendencje do gromadzenia się na liściach wolono rosnących roślin takich jak Anubias, niektóre odmiany Echinodorus, oraz innych roślin o szerokich liściach. Wyrastają także na częściach wyposażenia akwarium. Są to glony czerwone z rodzaju Audouinella (inne nazwy to: Acrochaetium, Rhodochorton, Chantransia).

    Nie dają się łatwo usunąć mechanicznie. Zaatakowane liście muszą zostać usunięte. Przedmioty z wyposażenia akwarium zajęte glonami, można namoczyć w 25% roztworze bielinki, a następnie obskrobać z martwych glonów. Kosiarki (Crossocheilus siamensis), znane są ze zjadania i kontrolowania wzrostu glonów pędzlowatych. Bardziej drastycznym sposobem jest zwalczanie ich miedzią.

    Profilaktyka
    Spory glonów są wszędzie i zawsze będą występowały w akarium, dopóki nie zostaną podjęte drastyczne środki likwidacji. W akwariach z samymi rybami, odpowiednio ustawiony sterylizator UV, zniszczy spory glonów w wodzie i zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu się.

    W akwariach z roślinami, zastosowanie oświeltenia UV nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, jako że utlenia ono pierwiastki śladowe potrzebne roślinom i ogranicza ich potencjalny wzrost. Niestety warunki dobre do rozwoju roślin, to jednocześnie warunki dla rozwoju glonów. Na szczęście we współzawodnictwie o składniki odżywcze, rośliny wygrywwają z glonami. Aczkolwiek, jeśli w akwarium brak równowagi dot. składników odżywczych. glony moga zużywać substancje niewykorzystane przez wyżej zorganizowane rośliny. Różne glony mogą zużywać różne substancje odżywcze, powodując sporadyczne pojawienie się nowego typu glonów w ustabilizowanym już akwarium, kiedy dojdzie w nim do czasowego zaburzenia równowagi.

    Jako że lepiej zapobiegać niż leczyć, aby uniknąć wprowadzenia nowego rodzaju glonów do akwarium z roślinami, dobrze jest skorzystać z kąpieli w roztworze wybielacza. Należy zmieszać 1 część wybielacza z 19 częściami wody i zanurzyć w tej kąpieli nową roślinę na okres 2 minut. Po tym czasie niezwłocznie opłukać rośline pod bierzącą wodą, a następnie zanurzyć w roztworze wody i środka usuwającego chlor, aby usunąć jakiekolwiek pozostałości wybielacza. To zniszczy glony i tylko czasowo osłabi zdrową roślinę. Rośliny o osłabionej kondycji mogą nie przetrwać takiego potraktowania, ale prawdopodobnie i tak nie prztrwałyby zbyt długo.

    Pożeracze glonów
    Najbardziej skutecznym sposobem kontrolowania wzrostu glonów w akwarium z roślinami, są zjadające glony ryby. Szczególne znaczenie ma to w akwariach świeżo założonych, kiedy zależy nam żeby w nowo zalożonym zbiorniku zadomowiły się najpierw rośliny a nie glony. Z tego powodu, aby wspomóc prawidłowy rozwój filtracji biologicznej, dobrze jest dodać do zbiornika, kilka skutecznie radzących sobie ze zjadaniem glonów ryb.

    Molinezja ostrousta (Black Molly) - Poecilia sphenops
    Molinezje ostrouste są doskonałymi, na okres rozruchu akwarium z roślinami, kandydatami, jako że są tanie i łatwe do kupienia. Po mniej więcej miesiącu ich zadanie zostaje zakończone i można je usunąć z akwarium. Ważne jest, żeby ich NIE KARMIĆ w czasie ich pobytu w akwarium. Jeśli są karmione mogą nie być chętne do zjadania glonów. Głodne, skłonne są do zjadania wszystkich, występujących w okresie rozruchu, rodzajów glonów.


    Otocinclus sp.Otocinclus są bardzo pracowitymi zjadaczami glonów, lecz ze względu na niewielkie rozmiary powinny być trzymane w grupach. Jeden na ok. 40 litrów, zdaje się być skuteczną zasadą. W różnym czasie pojawiają się w sklepach różne gatunki tych ryb; większość z nich to dobrzy zjadacze glonów, choć niektóre z nich zdają się przedkładać śluzowatą powłokę na rybach nad glony. Niestety, wygląda na to, że trudno jest odróżnić "agresywne otoski" od normalnych. (przyp. red. - najprawdopodobniej chodzi o ryby gatunku Gyrinocheilus aymonieri, które rzeczywiście są nieco podobne do otocinclusów - jednak podobieństwo to nie sięga tak daleko, by ryby te nie były możliwe do odróżnienia. Niestety, w Polsce otocinclusy jest bardzo trudno kupić, zaś gyrinosy są dostępne w niemalże każdym sklepie, np. pod nazwą "glonojad malajski" ...)

    Otoski zdają się być bardzo delikatnymi rybami, lecz spowodowane to jest prawdopodobnie odławianiem i transportem w niewoli, nie zaś wrodzoną słabością. Kiedy pojawiają się w sklepie, dobrze jest wstrzymać się przez jakiś czas z ich zakupem. aby uniknąć masowego wymierania. Większość ludzi informuje, że z około tuzina, po kilku miesiącach zostaje im często tylko para otosków. Te, które przeżyją, pozostają w zbiorniku przez długi czas.

    "Plectosmomus" sp.
    Plectosomus to ogólna nazwa dla szerokiej rzeszy ryb o ssących pyszczkach. Tylko njamniejsze z nich są odpowiednie do zarośniętych roślinammi zbiorników, jako że większe, mają tendencje do zjadania roślin raczej niż glonów. Dwa pożyteczne, powszechnie znane rodzaje to Ancistrus sp. (zbrojnik) i Peckoltia (glonojad clown). Oba osiągają poniżej 12 cm długości i nie wyrządzają większej szkody wśród roślin. Czasami, niektóre szerokolistne rośliny, jak Żabienica amazońska, mogą być nieco zbyt mocno "obskrobywane", na co należy zwrócić uwagę.

    Ich dieta może być uzupełniana o sparzoną cukinię, i pokarm w pastylkach dla ryb pobierających pożywienie z dna. Docenią także kawałek drewna w akwarium, który zaspokoi ih zapotrzebowanie na celulozę. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji o glonojadach, zajrzyj do Dobre (i złe) pierwsze rybki .

    Kosiarki (Siamese Algae Eaters) - Crossocheilus siamensis
    Nie pomyl tej ryby z Glonojadem syjamskim (Gyrinocheilus aymonieri), która jest rybą bardzo agresywną i nie jedzącą glonów. Kosiarka, Crossocheilus siamensis, jest bardzo skutecznym, znanym ze zjadania czarnych glonów pędzlowatych, pożeraczem glonów. Jedynym problemem jest fakt, że ryba ta jest trudna do znalezienia w Stanach Zjednoczonych (dostępna w sklepach akwarystycznych większych miast w Polsce przyp. tłumacza). Z rodziny tej pochodzi kilka ryb. Powszechnie znaną zdaje się być Epalzeorhynchos kallopterus, znana pod nazwą Flying Fox (Latający lis). Jest to jeden z atrakcyjnieszjych przedstawicieli. Ma brązowawe ciało z bardzo wyraźnym, obrzeżonym czarno, biegnącym wzdłuż lini bocznej pasem, nad którym widoczny jest równie wyraźny, cienki, brązowy lub złoty pasek. Ryby te, po dojściu do postaci dorosłej, są bardzo agresywne i nie jedzą glonów (rozpatrując oczywiście zachowanie w akwarium).

    Innym przedstawicielem jest właśnie Kosiarka (Crossocheilus siamensis). Ma ona ten sam kształt ciała co Flying Fox, ale jej ciało przybiera srebrnawy kolor z cokolwiek postrzępionym czarnym pasem wzdłuż linii bocznej. Nad paskiem tym, może pojawić się wyraźny złoty lub czarny pasek. Ryby te nie przejawiają agresji i mogą być dobrymi towarzyszami dla paletek lub małych tetr.

    Kiedy są małe, różnice między E. Kallopterus a C.siamensis mogą nie być takie widoczne. Zwłaszcza kiedy nie ogląda się ich razem. Niestety większość hurtowników nie sprzedaje tych ryb do sklepów pod ich nukową nazwą, a popularna czasami używana, wypada niezbyt mądrze ("siamese flying fox"). Jeśli naprawdę nie jesteś w stanie powiedzieć, która z nich znajduje się w sklepie, kup ją, ale bądź przygotowany na poświęcenie jej, jeśli okaże się nie tym co trzeba rodzajem (dopóki oczywiście, nie zacznie przeszkadzać twoim rybom).

    Farlowella
    Farlowella to bardzo dobrzy zjadacze glonów, choć są to ryby bardzo wrażliwe na jakość wody. Rodzaj znany jako Royal Farlowella, rośnie zbyt duży do akwariów i może powodować zniszczenia.

  • moniczka1229

    Glony brązowe
    Występują w formie delikatnych, brązowych, krzaczkowatych nalotów. W akwariach słodkowodnych są to najczęściej okrzemki. Ich pojawienie się jest wynikiem niedoboru oświetlenia, lub nadmiaru krzemu. Wzmocnienie poziomu oświtlenia powoduje zazwyczaj ich zniknięcie. Z szyb dają się łatwo usunąć przez starcie lub wciągnięcie urządzeniem czyszczącym podłoże.

    Zielona woda
    Zielone, jednokomórkowe glony, potrafią się czasami namnażać tak gwaltownie, że woda staje się zielona. Jest to zjawisko znane pod powszechnie przyjętą nazwą "zakwitu glonów", powodowane zazwyczaj przez nadmiar światła, takiego jak np. bezpośrednio skierowane na zbiornik światło słoneczne.

    Zakwit glonów, może zostać usunięty poprzez filtrowanie wody z użyciem drobnooczkowych wkładów. Sterylizatory UV zapobiegają kwitnięciu. Zielona woda jest bardzo pożyteczna przy hodowaniu dafnii lub krewetek.

    Cienka powłoka (zielony nalot)
    Porasta szyby akwarium, powodując delikatne zamglenie. Łatwy do usunięcia poprzez wytarcie szkła. Występuje zwykle w akwariach o podwyższonym, niezbędnym dla rosnących roślin, poziomie oświetlenia.

    Glony występujące punktowo (plamki)
    Rosną w postaci cienkich, twardych, okrągłych, jasnozielonych punktów - zazwyczaj na szkle zbiornika, ale także na roślinach i występują w akwarich mocno oświetlonych. Ich występowanie jest w takich warunkach zupełnie naturalne. Trzeba je usuwać mechanicznie. W akwarich z tworzywa sztucznego, najlepiej użyć w tym celu miękkiej ściereczki, lub na przykład płatków kosmetycznych i wytężonej pracy. W akwariach ze szkła, bardziej efektywne jest zdrapywanie ich przy pomocy ostrzy do golenia (np. żyletki przyp. tłumacza)

    Glony kłaczkowate
    Rosną często na liściach roślin jako odseparowane, krótkie (2-3 mm) pasma. Postrzegane jako zwyczajne (normalne). Mogą być mniej "złośliwą" formą glonów "bordatych". Łatwo kontrolowane przez zjadające glony ryby, takie jak: Molinezje, Otocinclus, Pectoltia i Crossocheilus siamensis.

    Glony "brodate"
    Rosna na liściach roślin i są jaskrawo zielone. Pojedyncze pasma maja bardzo ciekawą budowę, ale rosną w postaci gęstych skupisk i wyglądają jak zielona broda. Dorastaja do wysokości 4 cm. Nie można ich usunąć mechanicznie. Ich pojawienie się nie oznacza złej jakości wody, ale rosną bardzo szybko i są w stanie porosnąc w krótkim czasie cały zbiornik, co czyni je "złymi" glonami. Można je usunąc przy pomocy Simazine (w Polsce przy pomocy środków Sery, Tetry lub innych - przyp. tłumacza)

    Glony o charakterze włosów
    Rosną w postaci jaskrawo zielonych kępek na podłożu, wokół roślin takich jak Echinodorus i wokół różnych przedmiotów. Mają silniejszą budowę niż "glony brodate". Glony bordate często falują w wodzie podczas gdy glony o charakterze włosów przybierają formę zwartych krzaczków. Pojedyncze pasmo może osiągnąć 5 cm a nawet więcej. Łatwe do usunięcia poprzez zeszczotkowanie szczoteczką do zębów. Pozostawione bez kontroli mogą stać sie przyczyną kłopotów. Stanowią popularne uzupełnienie diety dla ryb, wśród europejskich akwarystów.

    Glony nitkowate
    Rosną w postaci długich, cienkich nitek do długości 30 cm lub więcej. Mają mdły zielony kolor (trudny do określenia ze względu na ich grubość). Ich pojawienie się wskazuje zazwyczaj na nadmiar (ponad 0.15 ppm). Łatwe do usunięcia przy pomocy szczoteczki do zębów - podobnie jak glony włosowate.

    Glony w kształcie jelenich rogów (rogate)
    Wyglądają jak pojedyncze pasma glonów o charakterze włosów, ale mają tendencje do rośnięcia w pojedynczych pękach pasm wyglądających jak poroże jelenia. Są szarozielone. Zadają się rosnąć głównie na wyposażeniu akarium, w pobliżu powierzchni. Trudne do mechanicznego usunięcia. Namoczenie zajętych przedmiotów w 25% roztworze bielinki a następnie zmycie wodą, usuwa je skutecznie.

    Glony pędzlowate
    Rosną pod postacią pierzastych, czarnych kępek dłlugości 2-3 mm i wykazują tendencje do gromadzenia się na liściach wolono rosnących roślin takich jak Anubias, niektóre odmiany Echinodorus, oraz innych roślin o szerokich liściach. Wyrastają także na częściach wyposażenia akwarium. Są to glony czerwone z rodzaju Audouinella (inne nazwy to: Acrochaetium, Rhodochorton, Chantransia).

    Nie dają się łatwo usunąć mechanicznie. Zaatakowane liście muszą zostać usunięte. Przedmioty z wyposażenia akwarium zajęte glonami, można namoczyć w 25% roztworze bielinki, a następnie obskrobać z martwych glonów. Kosiarki (Crossocheilus siamensis), znane są ze zjadania i kontrolowania wzrostu glonów pędzlowatych. Bardziej drastycznym sposobem jest zwalczanie ich miedzią.

    Profilaktyka
    Spory glonów są wszędzie i zawsze będą występowały w akarium, dopóki nie zostaną podjęte drastyczne środki likwidacji. W akwariach z samymi rybami, odpowiednio ustawiony sterylizator UV, zniszczy spory glonów w wodzie i zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu się.

    W akwariach z roślinami, zastosowanie oświeltenia UV nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, jako że utlenia ono pierwiastki śladowe potrzebne roślinom i ogranicza ich potencjalny wzrost. Niestety warunki dobre do rozwoju roślin, to jednocześnie warunki dla rozwoju glonów. Na szczęście we współzawodnictwie o składniki odżywcze, rośliny wygrywwają z glonami. Aczkolwiek, jeśli w akwarium brak równowagi dot. składników odżywczych. glony moga zużywać substancje niewykorzystane przez wyżej zorganizowane rośliny. Różne glony mogą zużywać różne substancje odżywcze, powodując sporadyczne pojawienie się nowego typu glonów w ustabilizowanym już akwarium, kiedy dojdzie w nim do czasowego zaburzenia równowagi.

    Jako że lepiej zapobiegać niż leczyć, aby uniknąć wprowadzenia nowego rodzaju glonów do akwarium z roślinami, dobrze jest skorzystać z kąpieli w roztworze wybielacza. Należy zmieszać 1 część wybielacza z 19 częściami wody i zanurzyć w tej kąpieli nową roślinę na okres 2 minut. Po tym czasie niezwłocznie opłukać rośline pod bierzącą wodą, a następnie zanurzyć w roztworze wody i środka usuwającego chlor, aby usunąć jakiekolwiek pozostałości wybielacza. To zniszczy glony i tylko czasowo osłabi zdrową roślinę. Rośliny o osłabionej kondycji mogą nie przetrwać takiego potraktowania, ale prawdopodobnie i tak nie prztrwałyby zbyt długo.

    Pożeracze glonów
    Najbardziej skutecznym sposobem kontrolowania wzrostu glonów w akwarium z roślinami, są zjadające glony ryby. Szczególne znaczenie ma to w akwariach świeżo założonych, kiedy zależy nam żeby w nowo zalożonym zbiorniku zadomowiły się najpierw rośliny a nie glony. Z tego powodu, aby wspomóc prawidłowy rozwój filtracji biologicznej, dobrze jest dodać do zbiornika, kilka skutecznie radzących sobie ze zjadaniem glonów ryb.

    Molinezja ostrousta (Black Molly) - Poecilia sphenops
    Molinezje ostrouste są doskonałymi, na okres rozruchu akwarium z roślinami, kandydatami, jako że są tanie i łatwe do kupienia. Po mniej więcej miesiącu ich zadanie zostaje zakończone i można je usunąć z akwarium. Ważne jest, żeby ich NIE KARMIĆ w czasie ich pobytu w akwarium. Jeśli są karmione mogą nie być chętne do zjadania glonów. Głodne, skłonne są do zjadania wszystkich, występujących w okresie rozruchu, rodzajów glonów.


    Otocinclus sp.Otocinclus są bardzo pracowitymi zjadaczami glonów, lecz ze względu na niewielkie rozmiary powinny być trzymane w grupach. Jeden na ok. 40 litrów, zdaje się być skuteczną zasadą. W różnym czasie pojawiają się w sklepach różne gatunki tych ryb; większość z nich to dobrzy zjadacze glonów, choć niektóre z nich zdają się przedkładać śluzowatą powłokę na rybach nad glony. Niestety, wygląda na to, że trudno jest odróżnić "agresywne otoski" od normalnych. (przyp. red. - najprawdopodobniej chodzi o ryby gatunku Gyrinocheilus aymonieri, które rzeczywiście są nieco podobne do otocinclusów - jednak podobieństwo to nie sięga tak daleko, by ryby te nie były możliwe do odróżnienia. Niestety, w Polsce otocinclusy jest bardzo trudno kupić, zaś gyrinosy są dostępne w niemalże każdym sklepie, np. pod nazwą "glonojad malajski" ...)

    Otoski zdają się być bardzo delikatnymi rybami, lecz spowodowane to jest prawdopodobnie odławianiem i transportem w niewoli, nie zaś wrodzoną słabością. Kiedy pojawiają się w sklepie, dobrze jest wstrzymać się przez jakiś czas z ich zakupem. aby uniknąć masowego wymierania. Większość ludzi informuje, że z około tuzina, po kilku miesiącach zostaje im często tylko para otosków. Te, które przeżyją, pozostają w zbiorniku przez długi czas.

    "Plectosmomus" sp.
    Plectosomus to ogólna nazwa dla szerokiej rzeszy ryb o ssących pyszczkach. Tylko njamniejsze z nich są odpowiednie do zarośniętych roślinammi zbiorników, jako że większe, mają tendencje do zjadania roślin raczej niż glonów. Dwa pożyteczne, powszechnie znane rodzaje to Ancistrus sp. (zbrojnik) i Peckoltia (glonojad clown). Oba osiągają poniżej 12 cm długości i nie wyrządzają większej szkody wśród roślin. Czasami, niektóre szerokolistne rośliny, jak Żabienica amazońska, mogą być nieco zbyt mocno "obskrobywane", na co należy zwrócić uwagę.

    Ich dieta może być uzupełniana o sparzoną cukinię, i pokarm w pastylkach dla ryb pobierających pożywienie z dna. Docenią także kawałek drewna w akwarium, który zaspokoi ih zapotrzebowanie na celulozę. Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji o glonojadach, zajrzyj do Dobre (i złe) pierwsze rybki .

    Kosiarki (Siamese Algae Eaters) - Crossocheilus siamensis
    Nie pomyl tej ryby z Glonojadem syjamskim (Gyrinocheilus aymonieri), która jest rybą bardzo agresywną i nie jedzącą glonów. Kosiarka, Crossocheilus siamensis, jest bardzo skutecznym, znanym ze zjadania czarnych glonów pędzlowatych, pożeraczem glonów. Jedynym problemem jest fakt, że ryba ta jest trudna do znalezienia w Stanach Zjednoczonych (dostępna w sklepach akwarystycznych większych miast w Polsce przyp. tłumacza). Z rodziny tej pochodzi kilka ryb. Powszechnie znaną zdaje się być Epalzeorhynchos kallopterus, znana pod nazwą Flying Fox (Latający lis). Jest to jeden z atrakcyjnieszjych przedstawicieli. Ma brązowawe ciało z bardzo wyraźnym, obrzeżonym czarno, biegnącym wzdłuż lini bocznej pasem, nad którym widoczny jest równie wyraźny, cienki, brązowy lub złoty pasek. Ryby te, po dojściu do postaci dorosłej, są bardzo agresywne i nie jedzą glonów (rozpatrując oczywiście zachowanie w akwarium).

    Innym przedstawicielem jest właśnie Kosiarka (Crossocheilus siamensis). Ma ona ten sam kształt ciała co Flying Fox, ale jej ciało przybiera srebrnawy kolor z cokolwiek postrzępionym czarnym pasem wzdłuż linii bocznej. Nad paskiem tym, może pojawić się wyraźny złoty lub czarny pasek. Ryby te nie przejawiają agresji i mogą być dobrymi towarzyszami dla paletek lub małych tetr.

    Kiedy są małe, różnice między E. Kallopterus a C.siamensis mogą nie być takie widoczne. Zwłaszcza kiedy nie ogląda się ich razem. Niestety większość hurtowników nie sprzedaje tych ryb do sklepów pod ich nukową nazwą, a popularna czasami używana, wypada niezbyt mądrze ("siamese flying fox"). Jeśli naprawdę nie jesteś w stanie powiedzieć, która z nich znajduje się w sklepie, kup ją, ale bądź przygotowany na poświęcenie jej, jeśli okaże się nie tym co trzeba rodzajem (dopóki oczywiście, nie zacznie przeszkadzać twoim rybom).

    Farlowella
    Farlowella to bardzo dobrzy zjadacze glonów, choć są to ryby bardzo wrażliwe na jakość wody. Rodzaj znany jako Royal Farlowella, rośnie zbyt duży do akwariów i może powodować zniszczenia.

Podobne zadania

Lili21 Glony jednokomórkowe Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: Lili21 19.5.2010 (16:28)
lolok202 Glony wielokomórkowe Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: lolok202 26.5.2010 (16:31)
Nika55 Jakie glony występują w morzu Bałtyckim podaj 5 gatunków Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 3 rozwiązania autor: Nika55 23.10.2010 (16:13)
slodka_1 Ułóż 2 łańcuchy pokarmowe, w których występują glony Proszę Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 2 rozwiązania autor: slodka_1 15.1.2011 (16:35)
koty123 jakie znaczenie maja glony w medycynie? Przedmiot: Biologia / Szkoła podstawowa 1 rozwiązanie autor: koty123 2.2.2011 (17:14)

Podobne materiały

Przydatność 60% Glony

Są ekologiczną grupą roślin, systematycznie obejmującą następujące gromady: Eugleniny, Dinofity, Chryzofity, Zielenice, Brunatnice, Krasnorosty. W grupie tej dominują organizmy wodne o bardzo zróżnicowanej formie: jednokomórkowe, kolonijne oraz wielokomórkowe. Komórki glonów zawierają barwniki asymilacyjne, tzw. chromatofory. Sa to chlorofile (a , b, c, d) o barwie zielonej,...

Przydatność 75% Glony

Glony to sztucznie wyodrębniona grupa składająca się z niespokrewnionych bezpośrednio ze sobą samożywnych organizmów żyjących głównie w środowisku wodnym. Zaliczamy do nich zarówno organizmy jednokomórkowe, jak i wielokomórkowe. Te organizmy nie wytwarzają typowych tkanek. Mają różną wielkość - od mikroskopijnych po organizmy o długości kilkudziesięciu metrów. Do...

Przydatność 60% Mordercze glony

Pierwszy raz zauważono je w 1984 roku w strefie brzegowej księstwa Monako. Zajmowały wówczas powierzchnię mniej więcej 1 m2, więc nie wzbudziły żadnych podejrzeń. Jednak gdy 6 lat później wodorosty z gatunku Caulerpa taxifolia znaleziono u wybrzeży Francji, a następnie Hiszpanii, postanowiono je dokładniej zbadać. Caulerpa taxifolia jest wyjątkowo ekspansywnym i odpornym...

Przydatność 50% Glony (charakterystyka)

Zielenice (Chlorophyta) 1.Miejsce występowania : zbiorniki wodne (od wody słonej po słodką) Niektóre gatunki żyją na lądzie (na powierzchni drzew, skał i budynków w wilgotnych, zacienionych miejscach). Jeden gatunek przystosował się do życia na powierzchni śniegu i lodu (zawiera czerwony barwnik) 2.Typ budowy : jednokomórkowe (niższe), wielokomórkowe (wyższe) Kształt :...

Przydatność 55% Glony morskie

GLONY: CZYM SĄ GLONY ? Morszczyn, listownica i inne morskie wodorosty to glony. Zielona piana na stojących wodach, czy zielonkawy nalot na ścianach akwarium tworzy się także z glonów. Do tej grupy należy ponad 25 tys. Gatunków. Pomimo wyjątkowego zróżnicowania kształtów i wielkości, glony moją wiele cech wspólnych. Jak większość roślin, zielony barwnik który umożliwia...

0 odpowiada - 0 ogląda - 3 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji