Treść zadania

crywomen125

Bardzo prosze o napisanie szczegółowej interpretacji wiersza W. Potockiego "Zbytki polskie"

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Wiersz "Zbytki polskie " stanowi wyraźną propagowanego przez szlachtę stylu życia oraz przestrogę przed skutkami lekkomyślności i niedbalstwa Polaków.
    Według Wacława Potockiego - głównym pragnieniem szlachty jest posiadanie ogromnego majątku, permanentne bogacenie się oraz życie ponad stan w myśl zasady "Zastaw się, a postaw się".
    Polacy nie tylko pragną złota i kosztowności, ale chcą również by ich bogactwo było widoczne dla innych.Pragną odziać służbę w srebro, a komnaty przyozdobić brokatem oraz złotem. Kobiety marzą o drogich kamieniach i wykwintnej biżuterii. Szlachta, mająca upodobanie w wystawnym życiu tęskni za obfitymi ucztami, karetami, liczną służbą i bezkrytycznie przyjmuje obce wzorce.
    Potocki wytyka Polakom brak patriotyzmu i zaangażowania w sprawy własnego narodu. Podczas gdy jedni bogacą się - gromadząc zbędne do życia przedmioty luksusu, inni żyją w biedzie lub giną za ojczyznę.Potocki ostrzega Polaków, uświadamiając im, że brak dbałości o sprawy polityczne, ekonomiczne oraz infrastrukturalne Rzeczpospolitej prowadzi do upadku ojczyzny, a tym samym do nieszczęścia jej mieszkańców.Szlachta polska przyczynia się bezpośrednio do osłabienia i tak już mocno zagrożonego politycznie państwa.

Rozwiązania

Podobne zadania

bany10102 Piekło to władza. Uzasadnij teze na podstawie cytatów z Makbeta !! prosze Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: bany10102 29.3.2010 (23:25)
klaudus1920 Ćwiczenia do wiersza Kamila Baczyńskiego Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: klaudus1920 31.3.2010 (00:00)
ala91knw PREZETACJA MATURALNA! bardzo prosze o pomoc Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: ala91knw 6.4.2010 (20:22)
Olcia71193 Analiza wiersza Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Olcia71193 7.4.2010 (19:50)
Maniuniu Prosze o pomoc analiza i interpretacja wiersza Slonimskiego czarna wiosna na Przedmiot: Język polski / Liceum 1 rozwiązanie autor: Maniuniu 19.4.2010 (19:29)

Podobne materiały

Przydatność 75% Zasady analizy i interpretacji wiersza.

Analiza i interpretacja utworu poetyckiego Analiza – badanie i opis kompozycji utworu; podmiot liryczny, zabiegi poetyckie, motyw utworu, sytuacja liryczna, zasady, którymi kierował się poeta. Interpretacja – odpowiedź na pytanie, czemu służy powyższa konstrukcja, utworu, sens wynikający z niego, jak utwór mieści się w historii i filozofii, jest to działanie badawcze...

Przydatność 70% Analiza i interpretacja wiersza Wacława Potockiego "Człowiek".

Wacław Potocki to jeden z najsłynniejszych polskich poetów moralistów. W swoich wierszach poeta zawsze bez złudzeń, gorzko patrzy na otaczający go świat. Posługuje się zawsze bardzo plastycznym językiem, którym atakuje wyobraźnię czytelnika. Bardzo dobrym przykładem takich zabiegów jest wiersz Człowiek. Utwór ten składa się z dwóch strof. W pierwszej autor po kolei...

Przydatność 50% Uwagi dotyczace analizy i interpretacji wiersza

Analiza to nie interpretacja! To tylko etap wstępny, stadium przygotowawcze interpretacji. Analizować znaczy ustalić, z jakich elementów zbudowany jest utwór literacki, wyodrębnić poziomy jego organizacji. * poziom ukształtowania stylistycznego (metafory, epitety) * poziom ukształtowania wersyfikacyjnego (typ wiersza np sylabiczny, wolny, rodzaj rymow) * poziom budowy świata...

Przydatność 50% Pytania do interpretacji wiersza "Party" - Patrick Clinton

Patrick Clinton “The Party” 1. What are the symbols used in the poem? 2. What does the garden in the poem stand for? 3. What is the meaning of the party? 4. How do the party and the garden correlate to each other? 5. What is the main difference between the party and the garden? 6. Does the character of the poem behave in the same way as all the people from the party or does he...

Przydatność 65% Na przykładzie wiersza Wacława Potockiego Nierząd Polski określ, jaki wizerunek kraju przedstawia poeta

1. Wacław Potocki Nierząd Polski Zwyczaj był, który w prawo obrócił się z laty, Między starymi, jako czytamy, Sarmaty, Że choć się kto szlachcicem w ojczyźnie swej rodził, Dotąd w złotym pierścieniu na palcu nie chodził, Ale nosił żelazny, jakoby we zbroi, Póki znacznej przysługi nie uczynił swojej Ojczyźnie; ani szable przypasował, aże Wojewoda mu ją wziąć...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji