Treść zadania

mjeczka556

Uzasadnij słuszność zdania, że Japonia jest jedną z potęg gospodarczych świata. Jakie czynniki twoim zdaniem złożyły się na to?
PROSZĘ O ODP DO 19.20, PROSZĘ

Zadanie jest zamknięte. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność.

Najlepsze rozwiązanie

  • 0 0

    Japonia to dla Europejczyka kraj daleki, o tajemniczej kulturze i fascynującej historii. Dziś posiada ona bardzo silną pozycję polityczną i gospodarczą, tak w grupie krajów azjatyckiego wybrzeża Pacyfiku jak i w całym świecie. Jej pozycja opiera się na konkurencyjnej gospodarce, doskonale funkcjonującej w globalnym świecie. Od czterech dekad japońska gospodarka zajmuje drugą pozycję w świecie za Stanami Zjednoczonymi. Nie można jednak powiedzieć, że rozwijała się ciągle i bez kłopotów od 1967, kiedy to stała się drugą gospodarką świata. W tym czterdziestoleciu były w niej okresy dobre, ale i nieco słabsze. Ostatnie pięć lat to jednak stały wzrost gospodarczy, po poprzednim trudnym, kilkuletnim okresie zastoju. Potwierdzają to wskaźniki realnego wzrostu PKB liczonego r/r w kolejnych latach: w 2002 roku - 1,1%, w 2003 - 2,1%, w 2004 - 2,0%, w 2005 - 2,4%, w 2006 – 2%. Jednak wyniki gospodarcze w ostatnich kwartałach nie dają dziś jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka przyszłość czeka tą światową potęgę gospodarczą, bo w ostatnich kwartałach wzrost gospodarczy był następujący: w 3 kw. 2006 – (-0,2%), w 4 kw. 2006 – 5,5%, a w pierwszych trzech kwartałach 2007 w 1 kw. – 2,6%, w 2 kw. – (-1,6%), w 3 kw. – 2,6%. Trudno wytłumaczyć wszystkie mechanizmy decydujące o wzroście gospodarczym w tak wielkim i nowoczesnym, ale i złożonym organizmie gospodarczym. Dlatego proponujemy naszym czytelnikom spojrzenie na japońską gospodarkę z większego dystansu.

    1. Japonia jest monarchią konstytucyjną, z konstytucją z 1946 roku wprowadzoną w pierwszym etapie amerykańskiej okupacji. Głową państwa jest cesarz, lecz realnie krajem rządzi dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe (480-osobowa Izba Reprezentantów i 242-osobowa Izba Radców).
    Terytorium Japonii tworzy archipelag złożony z ok. 4 000 wysp. Największe z nich to: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku. Jej powierzchnia wynosi 377,8 km², a kraj jest zamieszkiwany przez ponad 127 mln mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia ponad 335 osób / km². Japończycy sa długowieczni, średnia długość życia i wynosi 82,4 lata i jest najwyższa na świecie, przy czym mężczyźni żyją 79 lat, a kobiety 85,8.

    2. Widząc obecny stan japońskiej gospodarki warto przypomnieć XIX wiek, kiedy kraj ten realizował politykę izolacji od innych krajów. Co prawda zmiany w japońskiej polityce w I połowie XX wieku doprowadziły do szybkiego unowocześniania i uprzemysłowienia kraju, jednak klęska militarna II wojny światowej zrujnowała ten dorobek.
    Po wojnie Japonia wybrała model gospodarczy oparty na gospodarce rynkowej wzmocniony interwencjonizmem w wybranych dziedzinach (chodzi tu o np. o transport drogowy, kolejowy, lotniczy, czy morski, ale też o badania naukowe na które przeznaczano ok. 3% PKB). Przełomowe w tym procesie były lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. W tym okresie japoński przemysł dokonał znaczącego postępu w przemyśle elektromaszynowym, a stało się to pod wpływem wysokich kwalifikacji kadry inżynieryjno – technicznej wspartych specyficznymi cechami japońskich pracowników. Przemysł ten rozwinął się tak bardzo, że obecnie wytwarza prawie połowę wartości produkcji przemysłowej całego kraju. Te osiągnięcia zostały skutecznie przeniesione do innych dziedzin (tzw. poziomy transfer techniki, technologii i organizacji) i to w konsekwencji doprowadziło Japonię w 1967 na pozycję II potęgi gospodarczej świata. Niewątpliwie ważną rolę w tych procesach odegrała też specyficzna, tradycyjna struktura organizacyjna na szczytach gospodarczych, oparta na konglomeratach złożonych z powiązanych finansowo i biznesowo firm różnorodnych branż. Wśród nich najbardziej znane to Mitsubishi, Mitsui, czy Sumitomo Fuji.
    Dziś główną siłą napędową jest doskonale zorganizowana działalność badawcza jednostek naukowych pracujących na korzyść przemysłu, efektywny system stosowania i obrotu innowacjami. Wspiera ją unikalna w świecie opinia o japońskiej organizacji produkcji, sprzedaży i obsługi serwisowej. Dziś z opinią o japońskiej produkcji może się równać niewiele krajów świata.


    3. Rolnictwo japońskie rozwija się w bardzo trudnych warunkach geograficznych, bo areał gruntów rolnych to ok. 12% powierzchni kraju. Ziemię uprawia niewielka część ludności czynnej zawodowo, jednak dzięki bardzo wysokiej kulturze upraw rolnych i wysokiej wydajności zapewnia to zaspokojenie prawie 75% zapotrzebowania na żywność, przy czym warto zaznaczyć, że ok. 33% powierzchni pól daje 2-3 zbiorów rocznie. Podstawowe uprawy to ryż, soja, pszenica, jęczmień, buraki cukrowe, rzepak i trzcina cukrowa, ale też herbata. Większość jarzyn pochodzi z krajowej produkcji, lecz ponad połowa owoców jest importowana. Japońskie połowy ryb to obecnie 10% połowów światowych, a średnie spożycie owoców morza wynosi ok. 70kg na osobę.

    4. Potęga gospodarcza Japonii jest uzależniona od importu surowców, a mam tu na myśli tak surowce energetyczne (węgiel i ropa), jak i rudy metali. Obecnie szacuje się, że japońska produkcja przemysłowa jest oparta w 90% na surowcach importowanych. Nie zmienia to faktu, że poszczególne branże stanowią dziś poważną część gospodarki światowej. I tak w produkcji energii elektrycznej ma ona 7,4% udziału w światowej produkcji (3 miejsce w świecie), przy czym w bilansie energetycznym ropa stanowi -52%, węgiel kamienny-20%, gaz ziemny-10%, energia wodna - 8%, a energia jądrowa - 10% z silnie rosnącym udziałem.
    Japonia sprowadza rudy metali, ale mimo to daje 11,7% światowej produkcji stali (2 miejsce na świecie), 6,2% aluminium ( miejsce 4), 10,2% miedzi rafinowanej (miejsce 3), 6,9% ołowiu (miejsce 6) oraz zajmuje też pierwsze miejsce w produkcji cynku.

    5. Z punktu widzenia wielkości obrotów handlowych Japonia jest jednym z czołowych krajów na świata. Jej roczne obroty w 2006 roku wyniosły ponad 1,1 bln USD i w tym rankingu jest na czwartym miejscu na świecie. Jako jeden z niewielu krajów świata od 1969 roku ma nieprzerwanie dodatni bilans w handlu zagranicznym. W japońskim eksporcie (w 2006 roku przekroczył 590 mld USD) dominują produkty przemysłu elektromaszynowego i chemicznego. Czołówkę importerów japońskich towarów stanowią USA (22,9%), Chiny (13,4%), Korea Południowa (7,8%), Tajwan (7,3%) oraz Hong Kong (6,1%). W ubiegłym roku Japonia sprowadziła towary za ponad 520 mld USD, a czołowymi krajami w tym zakresie były Chiny (21%), USA(12,7%), Arabia Saudyjska (5,5%), ZEA(4,9%), Australia (4,7%), Korea Południowa (4,7%). W imporcie (co oczywiste) dominują surowce w tym paliwa, chemikalia, tekstylia oraz żywność, ale też sporą część stanowią maszyny i urządzenia. Ze szczegółowej analizy wynika, że partnerami handlowymi Japonii są przede wszystkim kraje leżące w basenie Pacyfiku.

    6. Podstawą wysokiej pozycji Japonii na międzynarodowych rynkach są wysoki poziom rozwiązań technicznych japońskich produktów i technologii ich produkcji. W latach 70-tych rozpoczął się dynamiczny rozwój japońskiego przemysłu wysokich technologii. W ciągu kilkudziesięciu lat czołowe w świecie pozycje zajęły japońskie firmy przemysłu elektroniki i mechaniki precyzyjnej jak Sony, Hitachi, Scharp, Toshiba, Panasonic, JVC, Canon, NEC,TDK, a wiodącymi towarami tych firm są urządzenia optyczne, sprzęt audio-video, komputery, maszyny biurowe, czy roboty przemysłowe i laboratoryjne, w których Japończycy wyznaczyli kierunek rozwoju techniki światowej. Japonia posiada też bardzo dobrze i wszechstronnie rozwinięty przemysł chemiczny, a przede wszystkim chemię związków organicznych. Wizytówka tej branży są oferty takich firm jak MCC, Sumitomo Chemical, Mitsui Chemical, czy Chisso.
    Osobnego omówienia wymaga japoński przemysł samochodowy. Takie marki jak Toyota, Nissan, Mitsubishi, Honda, Mazda, Suzuki i Subaru czy to światowa pierwsza liga. Tą grupę producentów pojazdów uzupełniają firmy Kawasaki i Yamaha, które są w czołówce producentów motocykli. Powyższe firmy mają tak mocną pozycje na rynku, że Japonia jest dziś i chyba jeszcze długo będzie największym w świecie producentem samochodów. Koncerny te zbudowały na całym świecie sieć filialnych zakładów, które produkują samochody na bazie japońskiej technologii. Czołowym japońskim koncernem w tej dziedzinie jest oczywiście Toyota. Ostatnio wyprzedziła ona amerykański GM, który przez prawie cały XX wiek liderował.
    Wśród dziedzin przemysłowych wiodących w świecie jest także japoński tabor kolejowy, którego wizytówką jest superszybki pociąg shinkansen.
    Na koniec uważam za celowe zwrócenie uwagi na przemysł stoczniowy. Japońska produkcja statków zdominowała światowa produkcję, bo w ich stoczniach woduje się prawie 40% jednostek.

    7. Niewątpliwie w ostatnim, kilkuletnim okresie wzrostu gospodarczego Japonii kluczową rolę odgrywa eksport do Chin, USA i Europy, bo popyt wewnętrzny odgrywa w tempie wzrostu gospodarczego niewielką rolę. Jednak ta zależność od eksportu, ale i od importu czyni, że Japonia jest bardzo wrażliwa na wstrząsy z zewnątrz, z gospodarki światowej. Rozważania o perspektywach japońskiej gospodarki komplikuje dziś sytuacja na międzynarodowych rynkach walutowych. Szybki spadek wartości amerykańskiego dolara i aprecjacja jena (od 124 jenów za USD w czerwcu do 111 ostatnio) pogarsza pozycję japońskich towarów na światowych rynkach. Potwierdzają to wrześniowe wskaźniki (we wrześniu wartość japońskiego eksportu wzrosła o 6,5 % mimo, że sam eksport do USA spadł o 9,2%). Obecnie Chiny i Hongkong importują więcej japońskich towarów niż USA.

Rozwiązania

Podobne materiały

Przydatność 50% Japonia

Japonia



Środowisko

Japonia składa się z około 3000 wysp , które tworzą długi łańcuch ciągnący się wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji . Największymi wyspami są:Honsiu , Hokkaido , Sikoku i Kiusiu . Na tych czterech wyspach żyje większość Japończyków , chociaż ponad połowę ich powierzchni zajmują góry i porośnięte lasami wzgórza . Liczne...

Przydatność 100% JAPONIA

Od połowy XVII do połowy XIXwieku kraj był w izolacji od swiata.Obcym statkom nie wolno było przybijac do brzegu (zwłaszcza z Europy), a Japończykom opuczszac kraju.Rządcy krajem chcieli w ten sposób utrzymac tradycyjny model życia , oraz system organizacji państwa i społeczeństwa. Ale pod koniec XIX wieku było to juz nie możliwe .Ekspedycja zbrojna USA w 1854roku wymusiła na...

Przydatność 100% Japonia

Japonia była państwem zamkniętym do połowy Xix. Władze miał cesarz- Mikado, nie miał on większego prawa, był tylko reprezentantem, władza była w rękach arystokracji- rządził Szogun. Holandia miała kontrakt handlowy z Japonią. W połowie Xix Japonia się otworzyła na świat z musu, który wywarły Stany zjednoczone, które chciały portu na szlaku handlowym do Szanghaju. Japonia...

Przydatność 50% Japonia

Położenie Archipelag japoński, leżący u wschodnich wybrzeży kontynentu azjatyckiego, rozciąga się wąskim łukiem o długości 3.800 km, od 20º25' do 45º33' szerokości geograficznej północnej. Ogólna powierzchnia Japonii wynosi 377.819 km² - nieco więcej niż obszar Wielkiej Brytanii, ale tylko około 1/9 obszaru Indii i 1/25 obszaru USA - co stanowi mniej niż 0,3% ogólnej...

Przydatność 80% Japonia

Obszar: 377 801 km2 Ludność: 123 612 000 Stolica: Tokio Ludność: 11 680 000 Najwyższy punkt: Fudżi- Jama, 3776 m.n.p.m GOSPODARKA Rolnictwo: Jedynie 15% terenów nadaje się pod uprawę. Głównym zbożem jest ryż. Rybołówstwo jest jednym z największych na świecie. Zasoby naturalne: Japonia posiada nieliczne własne zasoby naturalne i polega na imporcie większości...

0 odpowiada - 0 ogląda - 1 rozwiązań

Dodaj zadanie

Zobacz więcej opcji